• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

Lushki

Novi član
Tu od
27 Svi 2014
Poruka
7
Uh..:icon_biggrin:..doobro, a pod "zaštiti" ih misliš na dodatno malčiranje ( ovo kako si mi rekla, 10 cm iznad zaraženog) ili prskanje?
Budući da sam već poprskao TELDOR-om, je li mi pametno dodavati još ove što si mi navela?
Također, recimo biljka je zaražena do visine od 10-ak cm iznad tla, a već je i pri sađenju posađena duboko, je li to sad znači da zatrpam do 20 cm iznad tla?
Mislim cijela biljka je 35 cm hehe, morao bi joj zatrpati dvije internode, je li to u redu?

Oprosti ako te davim...:(angel):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Teldor je odradio botritis.Acrobsat će fitoftoru i crnu pjegavost.Ridomil je isključivo za fitoftoru i n i š t a drugo - ali fitoftore rješava bogovski.Za teldor neznam,ali za Swich znam da uz botritis rjršava i rizoktoniju.Apostoji mogučnost da je ono truljenje - smeđenje stabljike pri dnu i rizoktonija ilitiga bijela noga - nisam vidjela početne simptome pa neznam - ona ima bijeli mašak po stabljici,ko bijele nakupine,tako,lijepo izgledaju kada ih gledaš - bar meni.Samo onda naprave sranje.Eh,bilo kako bilo - nagrni kako sam rekla - vidiš da ti stabljika već ima mala ispupčenja iznad oboljelog djela - to se ona sprema za borbu za život - dakle,da pusti to korijenje čim joj se stvore uvjeti za to - a to je vlažna zemlja u kontaktu sa njom.Nagrni,ako treba do vrha - bude dobro - no,ne baš cijelu biljku zagrnuti - nisi tako bedast.budeš sam ocijenio koliko treba.Napravi pa nam pokaži šta si napravio. Zalij i teldorom - prije nagrtanja polij po stabljici sa par deci vode i par kapi teldora,nebude škodilo.Ali sa Ridomilom ili Acrobatom to napravi svakako.Ako nemaš,ima mala pakiranja u poljoapotekama za deset litara vode za par kuna.I to ti bude dosta za sve što imaš sigurno.Netrebaš deset liara naliti na jednu biljku - par deci da se stabljika i malo ko nje natopi.Kud bi ti od ovako lijepih jakih biljaka odustajao i počinjao ispočetka.U borbu za ono što imaš dečko,ajmo....

Eh,zaboravih - zaštita je prskanje,ne malčiranje.Samo ti nagrni,nema veze što je deset cm duboko posađeno.Nagrni lijepu rahlu zemlju sa čim manje gruda ko što sam rekla deset cm iznad oboljelog - dakle,deset cm zdrave stabljike iznad oboljele još nagrni.Ako je deset puno,onda osam,sedam,ali nagrni.
 

Lushki

Novi član
Tu od
27 Svi 2014
Poruka
7
Eee jahobice svaka čast...:(handshake):

evo sad poslije posla idem prošetat pasa uru vrimena, pa ću ić u sanaciju i zatrpavanje bolesnih dijelova....ali, ujutro idem za Split, kum mi se ženi:drink:
Povratak tek u utorak....nadam se da do tada neće pojest sve jebemu..

E ako mi ovo prođe prema tvojim savjetima...imaš mukte smještaj tokom lita kad oćeš:(nod)::icon_jook:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma šta onda čekaš,koje šetanje pasa - bjež ti to zatrpavat - nemoj mi upropaščivat šanse za mukte smještaj :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Danas dva tjedna od nevremena.mala šetnja po plasteniku.Zriodbu rajčice mi je bacilo dva tjedna unazad,obična rajčica se sporije oporavlja,cijep gura jače.Nema bolesti,zadnjih 10 dana prihrana bazirana na univerzalu ,huminskim kiselinama i mikroelementima da se vrati zelena masa i što je dodatno usporilo zriodbu.Lilos se sramežljivo rozi i Jeremy dok će Cinto za tjedan dana.
 

Prilozi

  • Početak zriodbe lilos ,posaÄ‘en 23.03.jpg
    Početak zriodbe lilos ,posađen 23.03.jpg
    82.1 KB · Pregleda: 161
  • Manje oÅ¡tečen cinto posaÄ‘en 23.03.jpg
    Manje oštečen cinto posađen 23.03.jpg
    82.2 KB · Pregleda: 146
  • Manje oÅ¡tečeni plodovi cinta.jpg
    Manje oštečeni plodovi cinta.jpg
    63.4 KB · Pregleda: 156
  • Jače oÅ¡tečen cinto u nevremenu.jpg
    Jače oštečen cinto u nevremenu.jpg
    82.1 KB · Pregleda: 140

Lushki

Novi član
Tu od
27 Svi 2014
Poruka
7
Ma šta onda čekaš,koje šetanje pasa - bjež ti to zatrpavat - nemoj mi upropaščivat šanse za mukte smještaj :icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Eh...prvo, žena mi je odnila aparat u Split a slike s ovim gejfonom su bože sačuvaj...drugo, ona biljka što je baš zahvatilo pri dnu na 1. i 3. slici, je pokojna...kad sam doša u vrtal, ona je bila na podu s puknutom stabljikom.
Možda je i koja od mačaka pripomogla ali štaš..tako da sam sve ostale biljke zatrpao koliko god sam mogao, iako ni jedna nije imala onakva oboljenja pri dnu.
Jedna ima ali po sredini stabljike, i tu ne mogu ništa...:s:

i treće,nabavia sam Ridomil, jedva, jer ovdje ga prodaju samo na lopate majko mila, pa sam žicao po susjedstvu :icon_e_biggrin:
Stavio punu žličicu na 7 litara...i tako 3 puta...svaka biljka je dobila po 3-4 dcl,skinia sam sve bolesne dijelove i to je to...

Brod mi je u 13.45, moram s posla trčat po pasa i stvari i odoh,susidi će palit i gasit vodu...ostaje mi samo molit bogove da kad se vratim, zateknem zeleni a ne smeđi vrt.:8):

A onda ćeš mi reć kad bi ljetovala:icon_razz:
 

luck

Član
Tu od
8 Lis 2013
Poruka
31
..jeste li vidjeli,reklamiraju rajčicu na tv-u po 5.99 i to grapolo koji je uvijek 30% skuplji od naše pojedinačne!!!!još nije počeo niti 6. mjesec a paradajz je već na nuli...nisam gledao koji je to centar,ali pošto će biti kilo kada naša dođe na tržište?valjda po ništa ili ćemo im morat davat robu i plus novce da nam je uopće gledaju a kamoli uzmu......
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
kapitalizam, što ćeš!?

uvozi se krastavac iz nizozemske, pijesak iz bih, meso iz brazila i čilea, a ljudi to jedu

sve bi mogli sami proizvodit i time torpedirat državu prema naprijed ali utezi korupcije i gluposti nam na nogama
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
U Plodinama je ta cijena ja sam kupio bez ukusa i mirisa ali je rajčica, već vidim kakva će ova godina biti..:mur:
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
E al zato od danas ja jedem svoju, eh što ti je rajčica a ne ono :(y):
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav društvo. Zanima me kaj bi to moglo biti.Znači pojave žutih mladih listova,biljka ne kržljavi.To još nisam imao.Neka fiziološka promjena ili zvono na uzbunu.Imam dvije takve rajčice,jednu pored druge.Moram još napomenuti da je to rajčica iz rižinog polja.
 

Prilozi

  • 2014-05-31 15.06.18.jpg
    2014-05-31 15.06.18.jpg
    61.1 KB · Pregleda: 209

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Fiziološki poremečaj,nedostatak nečega - vjerojatno mikroelemenata.Po rubu zelenoga velikoga lista i nedostatak kalija - tako obično reagira biljka kada je suficit u pitanju.Možda ima u zemlji svega dosta ali je zbog nečega na tome mjestu poremečen balans pa je došlo do nemogučnosti usvajanja.Na prvu bih rekla - nema željeza,da je Mg u pitanju to bi išlo od dolje,od starih listova i drugačije bi izgledalo - žile zelene,plojka žuta.Ako imaš,daj željezo kroz knk,ako nemaš a želiš ima ga Poljoposavec u Dunjkovcu na kilu,ali je skup ko vrag - dosta ti bude i pol kile i manje za jedan plastenik.Još bi u igti mogao biti molidben,ali nisam sigurna.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
sanja:pozdrav društvo. Zanima me kaj bi to moglo biti.Znači pojave žutih mladih listova,biljka ne kržljavi.To još nisam imao.Neka fiziološka promjena ili zvono na uzbunu.Imam dvije takve rajčice,jednu pored druge.Moram još napomenuti da je to rajčica iz rižinog polja.

Čisto fiziološki poremećaj, ta dva stabla su izolirani slučajevi i nema straha. Imao sam takav slučaj gdje je žutilo bilo zahvatilo trećinu biljke i jednostavno biljka nije napredovala - zvali smo je Albino - na kraju ništa od nje.
Vrh biljke je izrazito žute boje ali nedostatak željeza bi bio vidljiv na cijelom nasadu i ne tako izrazito žute boje
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma petula,to se znalo događati i na celeru - nekoliko biljaka na parceli je bilo potpuno bijelo - ali one su baš cijele bile bijele i to su bile albino_Ovo kod sanje je ko što smo rekli samo fiziološki poremećaj u usvajanju hranjiva - zapravo se baš na mjestu rasta tih biljaka nešto poremetilo u tlu.Nekako je malo vjerojatno da će dvije genetske albinke u cielom nasadu slučajno biti posađene jedna uz drugu.Ali to zapravo nije bitno,ko što veliš,nikakav problem.
Mislim da neće pogriješiti ako cijelom nasadu da fertigacijom željeza,imao je veliko ispiranje hranjiva u toku vegetacije,a trošak je bez obzira na cijenu mali - e,sad se ne sjećam jesam li ja to platila prošle godine sto kuna kilu ili dvijesto - ali sam nekako uvjerena da je bilo sto -jer mu je kila dosta za sve plastenike koje ima - evo ja sam ga stavila pred desetak dana u paradajz i u papriku i krastavce - već se treći - četvrti dan počeo primječivati efekat.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Hvala društvo.I mislio sam takvo nešto ali više glava je pametnije nego jedna.Iskreno,ja se čudim da je ta rajčica na "polju" još živa...Presad prestar,sadnja u blatnu glinu,10 dana skoro konstatno kiša,poslije hladni sjever,noćna temp 8 stupnja...Sreća u nesreći mislim da mi je pomoglo "divlji korijen";kod sadnje je bio tretiran ridomilom,neka 5 dana prije je dobio i Cropaid u korijen i huminske kiseline.Evo slike istog "nizozemca" Matiasa u plasteniku i ovog jadnog na polju.Usput,danas mi dolazi čovjek da vidi kako da dovrši jednogodišnju izradu plastenika pošto je "stara firma" poslije verbalnog dielekta priznala na nezna kako da stavi foliju na krov.Travu na polju koristim da "sisa"vodu.Pozdrav
 

Prilozi

  • matias cijep četvrti kad cvijeta.jpg
    matias cijep četvrti kad cvijeta.jpg
    81.6 KB · Pregleda: 256
  • 2014-05-31 15.09.37.jpg
    2014-05-31 15.09.37.jpg
    82.5 KB · Pregleda: 252

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
meni se već drugu godinu za redom dešava da mi na jednom djelu plastenika,oko trećinu površine,rajčica bude bujna da to nije normalno,a na toj trećini rijetka,slabi zaperci,plodovi manji,sve drugačije,skoro pa vidim kroz cijeli red koliko je rijedak sklop mase. jednako gnojeno sve. nisam radio analizu pa neznam šta je ali očito nečega fali.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
To se obično dešava kada je taj dio tla bio poplavljen. Meni se prije tri godine desilo da je zbog obilne kiše(u pola sata preko 100L/m2) zaplivalo 1/4 plastenika i to se vidjelo u razlici nasada (mada sam u tom dijelu dao 20% više gnojiva u osnovnoj gnojidbi). Taj dio sam folijarno nadohranjivao.
Evo moje pome prije dva dana, nađe se za salatu.

Ovo je BerberanaEZ
Zvr8D05l.jpg


a ovo MehitosRZ
3tVGHoal.jpg


Sa Berberanom imam problem što pada plod, bez peteljke, iz čista mira, teško je kidati listove pa smo odustali, doznajem da mu je to lošija karakteristika. Posadio sam ga u isti plastenik sa MehitosomRZ jer su beef rajčice sličnih karakteristika i sličnih potreba za hranjivima i vodom, međutim on treba poseban režim.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Ma šta onda čekaš,koje šetanje pasa - bjež ti to zatrpavat - nemoj mi upropaščivat šanse za mukte smještaj :icon_lol::icon_lol::icon_lol:

:D:...hehehe,pesek neka pomaže radije pa mu bu dosta "šetnje"...heheh,:icon_thumright:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jel to ono Darijus mene sprdao sa gatanjem iz presadnica na osnovu tople zime, starta presadnice i cijene rajčice? :) Kad sam ja napisao da sam smanjio duplo raniju proizvodnju i učetverstručio kasnu proizvodnju rajčice ;)
@sanja de ti to prvo očisti vertimecom pa pusti stvari da idu svojim tokom, onda tek cifinovo željezo (ili neko drugo ako postoji jeftinije)
@Petulla strašno dobr izgleda, sad sam na slici kod tebe vidio da sam se zeznio u vezanju rajčice3, no i drugi su mi napomenuli, uh biti će prepravljanja 3000 komada. Aaaaa
 

Najnoviji postovi

Na vrh