• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
EZ je, Berberana, ali nisam zadovoljan uopće. Ove godine nisam imao bumbare pa ne mogu dati neki relevantan podatak o karakteristikama i rodnosti ali to si neću dopustiti slijedeće godine.

Sijetvu i sadnju ću napisati sutra, moram pogledati.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Šta mi je to na listovima?

2daewd1.jpg

16acnd3.jpg

oaopsj.jpg

atnihj.jpg

212toc8.jpg

28grrd3.jpg


Hwala:(emo):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Bakterioza ,sto posto i definitivno.

Reci čiji je hibrid u pitanju.

Ovo može biti Xantomonas ili Pseudomonas.Ako je Pseudo,bude malo lakše.Ako je Xanto,bude jebade,a nedaj Bože da je Claviobacter - onda si na.ebo.

Reci,uz ovo,ima li na stabljici promjena.Ima li na kojoj stabljici crnih točkica,onako,sitne,ko izmet muhe.

Ima li paleži lišća sa jedne strane biljke,a sa druge sve normalno i zdravo.

Ima li stisnuče stabljike ,onako,ko da je staviš u škripac pa se ona stisne, izgleda plosnto.
 
Posljednje uređivanje:

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
U pitanju je Rally F1. I ostala nehibridna rajčica sa time da nije na svim stabiljkama. Tu i tamo se pojavljuje. I imam puno donjih listova koji se kovrčaju. Od ostalih simptoma što si navela primjetio sam samo da je sa jedne starne lista sve ok dok sa druge nije. Donji dio lista ima mrlje.

Evo još slika:

m7dx0g.jpg

2hoh24o.jpg

n14i8h.jpg

34sm97n.jpg

2rhtvk3.jpg

117fqs9.jpg

atnryw.jpg

2qn8thx.jpg

2ytzqd3.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da,i mislila sam da je ta sjemenska kuća.Ništa više ovdje nemogu reći jer mogu imati zbog izrečenoga problema.Sva daljnja komunikacija,ako koga zanima može ići preko pp.
O samoj bolesti možemo - to nije problem.

Sudeči po veličini pjega to je Xsanto_On je oivčen nervaturom lista,žile ostaju zelene,unutar pjega je crni sklerocij,a pjege su okružene klorotičnom zonom - jasno se vidi na prvim slikama.Prognoza nije dobra.To se jedino bakrom sada može usporiti progresija bolesti,ali kada jednom uđe u kritičnu fazu,biće to poput šumskog požara - brzo i neobranjivo više.Ono što sada možeš napraviti je donjeti odluku - ići spašavati rod koji je na stabljikama ili rizikovat i voditi vegetaciju dalje.Imaš mogučnost zalomiti vrh,dati biljci šansu da ubrzano ishrani formirane plodove,naravno uz stalnu zašitu bakrom.Ja bih to odabrala,ali ti se nemoj voditi mojom logikom - razmisli sam.Ili se truditi sa zaštitom - bez bakra neće biti efeka, a bakar će ti skinuti cvijetove pa ionako nećeš imati na daljnjim etažama neki rod.
Predpostavljam da će se pojaviti i Clavio,bar na jednoj biljci,a to je onda točka na i i onda zbilja nikakve šanse nemaš.Govorim ti iz iskustva.Možda su ti već simptomi klavibaktera negdje prisutni samo ih ne prepoznaješ.

Neznam,ako nema puno zaraženih listova,poreži ih i potrpaj na mjestu rezanja u vreću - ne listove u ruci nositi kroz plastenik i odi odmah sa zaštitom.Kako god odlučio,bakar odmah - ne pitaj karencu niti propse,šuti i izvlači šta možeš izvući.


Edit::

Daj mi rekni,šta je ovo na zadnjoj slici - jeli to raspuknuta stabljika? Ako je,ima li toga više?ako je,prereži jednu i pogledaj jesu li provodne žile crne.Na zaraženim listovima odreži list u pazuhu ,gdje se spaja sa stabljikom i vidi jesu li prvodni snopovi crni.

Ako je,pričamo o klavibaktreu.
 
Posljednje uređivanje:

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
nebih rekao da je bakterioza, to mi više izgleda kao klasična pjegavost lista rajčice, kad je u pitanju bakterioza infekcija krene od ruba lista pa prema sredini lista(sitnije pjege). kovrčanje lista je fiziološki poremećaj (stres) koji može nastati uslijed velikih vrućina kad je velika transpiracija ili kada je pretjerana gnojidba dušikom
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh @petula,ja sam ovo prošla dva puta - prije deset i prije tri godine.I vjeruj mi da to nikome ne želim.Onaj list sa jasno oivčenom žutom klorozom ja definitivno bakterioza.Prvi puta sam imala školski primer klavibaktera -iako ga nikada prije nisam vifjela,prema opisanim simptomima sam ga prepznala - dobila sam odštetu od sjemenske kuće - uzorak je išao u njihov laboratorij na analizu sorte kako bi provjerili da je hibrid njihov.

Drugi puta sam se pouzdala u jednog fitopatologa i izgubila dva tjedna koja su me financijski koštala - dao mi je dijagnozu alternarije drugoga soja, okruglaste,ali se na kraju,kada sam zbog sumnje u točnost angažirala drugoga,koji je dao uzorak na analizu u laboratorij koji je alternariju isključio,ispostavilo da je u pitanju ksantomonas.I uz njega je bilo na dvije biljke opet klavibakter.

Iskreno,nadam se da si ti u pravu,da griješim,ali nakon dva sranja čim vidim nešto ovakvoga sve mi slike pred očima bljiesnu i ja mislim da je to to.Pogotovo kada je u pitanju ista sjemenska kuća sa kojom sam ja imala problema.Dva puta.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Petulla reci mi molim te, liči li tvoja berberana imalo na moju? Nekako mi se čini da sam ove godine dobio sjeme od tko zna čega. Više ne kupujem u srbiji, nije vrijedno uštede od 100kn, poslije ode cijela sezona.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
johabica@ .i kod mene je bila bakterioza prije desetak godina, simptomi na listu su bili drugačiji - nekroza lista je krenula sa ruba lista prema sredini također crne točkice okružene žutilom, jače zaražene biljke smo čupali i poslali na analizu u zavod za zaštitu bilja u Zagrebu gdje su ustanovili da je riječ o Clavibacter michiganensis - a karakteristika ove bakterije je da napada i plod (točkast plod). Tu nema neke pomoći nego počupati zaražene biljke i poprskati bakrom a obzirom da smo bili u berbi mi smo prskali svakih sedam dana sa ThiferCu(bez karence) i uspjeli očuvati ostatak nasada.
samko@
odlično ti izgleda berberana - to su plodovi 300-500gr i mislim da nema greške sa sjemenom. Moja berberana je također odlična a jedina mana joj je što je bujna i osjetljiva na botritis i što joj opadaju plodovi bez peteljke(zeleni, crveni svejedno). Bili su iz EZ-a (Colić i Zrleni hit) i nisu ustanovili razlog. Razmisliti ću o njoj za slijedeću sezonu
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Je,baš tako @petulla,na prvoj i drugoj slici je baš tako ko što veliš,zato sam ja i rekla da je bakterioza.Ostalo,donje nije - ali,ovo gore je dovoljno za jebadu koja će ,ili može nastati.Pa sam zato i rekla,ako je ksanto,bude to išlo sporije u početku i može se izvuči ovo zametnuto.I ako je početak klavio,isto se može do određene granice -ali se nemože doći do jeseni.Pesudo se može liječiti ili zaustaviti zapravo, Bionom,ali ga na našem tržištu nema.Za sada.Ja sam ga dobila od Singente,ali na ksanto ima slabiji učinak,a i tretman ide u početku vegetacije kako bi bilo dobrog efekta.Imaju ga talijani.Ma zvala sam ja i Singentu,sve smo isprevrtali od mogučnosti,bili mi vani,Damir mi je pomagao,ali smo završili kako sam rekla.I još da reknemo - zaraza je došla sjemenom.Sjemenska kuća ima sa bakteriozom u proizvodnji sjemena problema zadnjih desetak godina i nemože ga riješiti.Imam još jednog znanca tu na forumu koji je sa njihovim hibridom imao iste probleme pred koju godinu.Od svih hibrida koje sam dosada radila samo ta kuća je upitna.
Inače je Clavio karantenska bolest - toleranca je nula sjemenki- barem je u vrijeme kada sam je ja imala bila i karntena je četiri godine za sve solonacaeae vrste.U ono doba za čitavou regiju.Zato smo,a i iz drugih razloga sve zataškali i išli na nagodbu za odštetu,po preporuci najodgovornije osobe.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Krasno. Ajde,pa ćemo ove godine nešto na rajčici zaraditi.Po vrtovima je ili katastrofa ili debelo kasni,pa će prodaja biti lakša i izdašnija.zapravo će,ako budemo pametni cijena biti i predobra.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
sjajna rajčica asestic. nisam pratio temu pa me zanima koje si sorte sadio?
Zaraditi ćemo valjda nešto. neće se ponoviti lanjska godina.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Kao i svake godine os Nitrit Seede 72018 i Z-304 ovog zadnjeg ima i do pola kg.
Pozdrav!
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
odlično ti izgleda berberana - to su plodovi 300-500gr i mislim da nema greške sa sjemenom. Moja berberana je također odlična a jedina mana joj je što je bujna i osjetljiva na botritis i što joj opadaju plodovi bez peteljke(zeleni, crveni svejedno). Bili su iz EZ-a (Colić i Zrleni hit) i nisu ustanovili razlog. Razmisliti ću o njoj za slijedeću sezonu

Ja još nisam zamjetio da otpadaju, možda par komada. Inače jedna velika mana joj je što je okusom ko belle, baš loše. Ne znam, za nagodinu je definitvno neću saditi, ići ću opet sa cintom i možda mondialom ili probam Mehitos ili nešto drugo :icon_e_confused:
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Društvo,možda nije mjesto ali znam da ćete ovdje prvo vidjeti i odgovoriti mi...:icon_wink:
Uglavnom rajćica u plasteniku u roku 5-7 dama je otišla k vragu :icon_evil:,ne znam jel to peronospora,plamenjača.. ili kaj ali znam da sam sve spaljene listove odrezala,uklonila i dosta grana...i pošpricala protiv plamenjače...
Vas pitam, da li da ovo čupam van i sadim novo,dok se još može nabaviti flanci,..ili da ostavim i možda gubim vrjeme u nadi da će ipak nečega biti...ovo je samo za kučnu upotrebu inače.
Hvala na odgovoru :(










 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh