• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Pozdrav svima
Imam problem na vanjskoj rajčici. Pojavila mi se plamenjača prije 3-4 dana, na nekim biljkama je zahvatila 5-6 donjih listova, na nekima je manje. Stabljike su visoke oko 80 cm, Monte Carlo.
Moram napisati da ih uzgajam po ekološkim standardima iako sada nisam službeno u eko proizvodnji. Do sad sam ih prskao samo sa razrijeđenim mlijekom i sodom bikarbonom, ali zbog manjka vremena nisam ih prskao zadnjih dvadesetak dana.
Htio bih ih sačuvati od plamenjače, a nisam siguran da ću to uspjeti samo sa mlijekom jer im ni vrijeme slijedećih dana neće biti naklonjeno, pa bih vas pitao da li bi ih izvukao neki fungicid koji vi koristite kad bih ih poprskao već sutra (ako vrijeme dozvoli). Plodovi su još mali i ima još dosta do berbe.
Pliiiz help
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Za ovo vrijeme kakvo je ide kombinacija Scora,Swicha i Acrobata.
Ali.
To je agresivni pristup i većina će reći - radiš bedastoču.No,pošto je sranje da nemože biti veće,gabula do pojasa,to bi bilo to.Ako si mali proizvođač,hobidt,neće ti se isplatiti kupov<ti ovo er su cijene u kilama i litrama na tisuće kuna (zata trevba malo,ali neznam da ti se i mali pakiranje isplati.
Trgaj ako imaš mlo sve obolelo lišće,stabljiku špricaj Akrobatom svaki treći dan,lišće svaki peti ,ono što je ostalo zdravo,ili uzmi Infinito,pa lišće njime.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
e kad bi većina bila vaka....
1404921650-1224-x-1632px-WP_20140709_004.jpg
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Dane,jel ti nije problem tako velike prodavati,meni je.Od mene većinom traže 5-6 u kili.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pa ne mora biti veliki za pola kile? TO je onako čisto normalni. Samo ga dočekati da sazrije...
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ako misliš da ti neće nanjeti rane rajčici,te rane bi mogle biti "zlatne" za botritis.Namotaj samo špagu oko rajčice,ako imaš toga više,pogledaj na Nibon pak,oni imaju kopče
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Molim pomoć, ne znam točno koja mi je bolest napala paradajz... nekak mi sve imaju slične simptome.
pojavilo se pred jedno 5 dana, uz svakodnevne pljuskove u mom i inače vrlo vrlo vlažnom kraju i napada rapidno.

stabiljka u većini slučajeva od zemlje crni, a listovi pocrne i posuše se, kao i nedozreli plodovi koji su na početku maslinastozelene boje, ali na drugim paradajzima te crne mrlje se pojavljuju i na pol paradajza bez da je stabiljka odozdo crna. već samo onak, najedanput nasred stabiljke/grane paradajza tamnosmeđa-crna mrlja oštrih rubova...

paradajz mi je onak, za osobne potrebe par komada, sa ničim tretiran, više vrsta... jabučar, jabučar rani, šeri...
sitni šeri je najviše pogođen. rani jabučar najmanje.

moje pitanje je dal ga mogu ikako spasiti? po mogućnosti sa što manje otrova jer ipak ga ja jedem ili pak s nekim koji ima kratku karencu ili kaj ja znam...i da ga naravno ne moram kupiti 10 litara za 1000 kn.
jer imam 10- tak paradajza.
hvala
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
http://i1006.photobucket.com/albums/af187/pingy321/CANONII106.jpg

ninci;1042310 kaže:
Molim pomoć, ne znam točno koja mi je bolest napala paradajz... nekak mi sve imaju slične simptome.
pojavilo se pred jedno 5 dana, uz svakodnevne pljuskove u mom i inače vrlo vrlo vlažnom kraju i napada rapidno.

stabiljka u većini slučajeva od zemlje crni, a listovi pocrne i posuše se, kao i nedozreli plodovi koji su na početku maslinastozelene boje, ali na drugim paradajzima te crne mrlje se pojavljuju i na pol paradajza bez da je stabiljka odozdo crna. već samo onak, najedanput nasred stabiljke/grane paradajza tamnosmeđa-crna mrlja oštrih rubova...




:( ...nema tu spasa nikakvim špricanjem,cjela je Hr u tom problemu...čupaj to van i spali,to ti je trulež,"rak" rajćice na žalost..

 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@pingy,ma nije to didimela,plamenjača hara cijelom hrvatskom i samo oni koji su radili sistemičnu zaštitu od početka sa fungicidima koji pokrivaju cijeli spektar mogučih bolesti će imati ove godine paradajz u vrtovima.Čak su i profesionalni proizvođači u problemu,i ove godine će se malo tko najesti ga.Ili će platiti dobru cijenu za njega.
Trebalo je napraviti miks Scora,Acrobata i Swicha ,je da se oni u nekim područjima zaštite preklapaju,i je da Scor,ako se ne varam, nije registriran u paradajzu - mislim da nije,nisam sigurna - da budem iskrena,nisam gledala uputstvo,bila sam u frci i uzela sam ono za šta znam da je učinkovito..Ali to je ove godine bio jedan od puzdanijih načina da se sačuva nasad od propadanja.

Za entuzijaste,ali za to je već pomalo kasno,polovica je sedmog mjeseca - jedno od rješenja je porezati sve bolesno do ispod desetak cm zdravog dijela stabljike i pustiti novi zaperak koji će formirati novo stablo.Da je to sredina šestog mjeseca,najesen bi sigurno,uz dobru zaštitu bilo roda,ali sada,dok se zaperak formira,jedno tri tjedna,pa dok procvjeta prva cvijetna grana, pa još pedesetak dana do zrelog ploda.....u početku smo jeseni,a onda opet pojačana mogučnost napada patogena,i najvjerojatnije bude cijeli trud uzaludan.Ili bar neisplativ.

sada se skupile i bakterioze i fitoftora i botritis.Možda je najbolje ove godine dići ruke i jednostavno se predati.
 

Verticillium

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
63
kupio sam identičnu takvu,samo ne piše marka.mislim da sam je platio manje od 100 kn u obližnjoj poljoapoteci.uvoznik ti je ritoša pa provjeri kod njih prije nego što potrošiš lovu.odlična stvar,dodir sa biljkom ima samo traka tako da nema nikakvih rana,ide puno brže nego omatanje biljaka oko špage.posebno je praktično kod paprike koja se teže omata oko špage nego rajčica.Međutim za krastavac je potpuno neupotrebljiva jer nema niti malo snage u stabljici pa propada prema dolje.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Kod mene je rajčica rodila ovu godinu to nije normalno, stabljike se lome od tereta.
Nema traga od bolesti nakon sve ove kiše koliko je padala.



Evo jedne što je polomljena, zavezana za stup.

 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Za entuzijaste,

.....

je najbolje ove godine dići ruke i jednostavno se predati.


:icon_weed: šala mala sa citatom :(inlove):

...uglavnome meni je uspjelo prije 2 tjedna dobiti,kupiti u Sloveniji 12 sadnica oko 20cm visine i poklonili su mi dodatnih 12 ,ti bokca i tim "škrtim" slovencima,baš su me dečki razveselili tim potezom,uopće nije stvar u € ni njima ni meni ali eto sitnica pa si sav sretan :icon_syda:
E da i sad ču moliti jednu iskusnu frendicu da mi zmiksa te preparate ako ih ima pa da pokušam ovih 24 novih spasiti,preventivno... :drink:

Uostalom ja već znam gdje ču kupiti rajćicu ako moja ne uspije...
???
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Dogovoreno malecka,samo mi rekni kada se i gdje vidimo - jel opet na sajmu ili dolaziš na plac.
 

pingy321

Član
Tu od
16 Ožu 2014
Poruka
114
Dogovoreno malecka,samo mi rekni kada se i gdje vidimo - jel opet na sajmu ili dolaziš na plac.

:(inlove):..na sejem bi ako ti nije bed,dolazim po onu zob..,oko podneva se narišem tam :icon_mrgreen:
Hvala :icon_weed:

Da li ostali vide ove slike sto sam postavio ?
Kod mene je sve u redu.
Pozdrav.

Ja ih isto vidim..poslala sam joj..nadam se da će vidjeti..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Društvo,da se pohvalim,uspjeli smo prije nekog vremena postaviti foliju na onaj jad.Moje ruke i pomoć prijatelja.Još samo sada da izvučemo rajčicu da krene...
 

Prilozi

  • CAM00498.jpg
    CAM00498.jpg
    47 KB · Pregleda: 182
  • CAM00495.jpg
    CAM00495.jpg
    40.5 KB · Pregleda: 169
  • CAM00501.jpg
    CAM00501.jpg
    76.1 KB · Pregleda: 214

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,682
Danas došao sa mora i imao što za vidjeti,ošo skoro sav paradajz,popala ga plamenjača.I to ne samo meni ,dosta se žale.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
....Još samo sada da izvučemo rajčicu da krene...
Da li je stigao Humistar? Ako je, stavi ga u fertirigaciju (može sa bilo kojim vodotopivim gnojivom) i rajčica će krenuti.
Sutra idem na "sjever" i vozim Humistar za rajčicu za jednog proizvođača... :eek::
 

Najnoviji postovi

Na vrh