• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Najbolja (i najjeftinija) preventivna mjera protiv gljivičnih bolesti je redovito prozračivanje. Prošle godine mom rođaku je propalo neki 50% presadnica(hibridne sorte paprike i paradajza :madmana:) uslijed strašnog polijeganja rasada jer nije provjetravao dovoljno. Ja nisam mogao vjerovati. Presadnice su se sušile u zoni korjenovog vrata (mjesto gdje korijen prelazi u u stabljiku) u stadiju kotiledona . Krenuo je zalijevati previcurom, kaptanom, ali propalo mu je nekih 7000 presadnica. Venulo je masovno, u 24 sata znalo je na jednom kontejneru kružno povenuti oko 20cm promjera :( Katastrofa. Nije provjetravao dovoljno, visoka vlažnost i visoka temperatura su recept za katastrofu.

PS:hibridno sjeme, dezinficiran supstrat, jedino kontejneri od prošle godine. Vjerojatno na kontejnerima bile spore, ali bolest nebi uzela tolkog maha da je vlažnost držao na normalnoj razini.
A da ih nije skurio sa špricanjem,ja sam jedne godine skurio sav paradajz sa Daconilom,jer u uputstvu ne stoji omjer vode i sredstva,već omjer sredstva i m2...
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
A da ih nije skurio sa špricanjem,ja sam jedne godine skurio sav paradajz sa Daconilom,jer u uputstvu ne stoji omjer vode i sredstva,već omjer sredstva i m2...

Nije prije bolesti niti prskao s fungicidima. A i onda bi skurio sve, a on je imao koncentrična žarišta, a svakim danom širilo se sve više. Gljiva roda Pythium 99%

Definitivno ovakvo nešto

1_100610143534_1.jpg
(slika s neta, moj rođo nije kinez;) )
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Temptetion ja se bojim kupiti gotove presadnice. Kupim ih svega nešto da vidim sa kojim hibridima su ljudi upoznati, ali to je možda deset komada. Kolega radi rasadu za prodaju i "uletile" mu grinje iz prastarog agrila navodno i špricao je tri puta vertimecom. Što imamo više pričati kada takva rasada dođe kod mene? Niti znaš ćim je tretirano niti koji su "jokeri" iskorišteni. Ja sam proizvođač najlošije rasade na svijetu, svi su mi otvoreno rekli da ih ne bi prodao niti jednu da prodajem na tržnici. Bila je žuta, bolesna, jedino što je imala jak korijen i stabljiku kao kanđiju. SLučajno smo otkrili zašto je to bilo tako, naime zagrijavana voda je sadržavala neku tvar iz bureta koji na travu djeluje kao totalni herbicid. Što dalje da pišem. Forumaš Pettula je skužio da su to neki vanjski utjecaji da nije bilo od bolesti, samo je nismo mogli odgonetnuti što bi bilo. No ćim je došla u zemlju, došla je na svoje.

Evo pitanje jedno, da li je moguće da sa stajnjakom dođe i gljivica zelenog uvenuća? Kažu da je to često mada još nje to potvrđeno od nikog tko koristi svake godine stajnjak. Ima li tko kakvih iskustava? Poz
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nitko od nas, čini mi se, nema rasadnik koji pruža idealne uvjete za pravilan rast i razvoj prijesadnica. Nikada nisam pikirao rajčicu u kontejnere koji imaju više od 40 rupa i nisam bio zadovoljan sa sadnicama jer su se izduživale u sredini kontejnera. Takve izdužene sadnice dosta je komplicirano saditi, a druga stvar je ta da prilikom zakašnjele sadnje(desi se ponekad) sadnica u tim kontejnerima brže propada(ostari) i to se odražava kasnije na prinosu. Prešao sam na vazice od 90mm u kojima je sadnica jača, zdravija, ne izdužuje se i ima razvijeniji korijen što u konačnici zanači ranija berba i bolji prinos.
Griješe oni koji sade rajčicu( a pogotovo papriku) ispod kotiledonskih listića jer biljka puštajući korijenje na kotiledonskim mjestima zanemaruje razvoj korijena. Biljke ljudi sade dublje upravo iz razloga što se izdužila u rasadniku pa da se nebi slomila na vjetru ali takva biljka je uvijek podložna raznim stresovima.

Eh petula ti si meni dao odgovore na mnoga pitanja i potvrdio moje nedoumice nije da se ja ne slažem sa svim drugim mišljenjima dapače sva mišljenja treba uvažavati i poštivati kao tuđe mišljenje ali ja osobno nisam sklon prevelikoj upotrebi kemije pod to spadaju i regulatori rasta. Kao laik mislim da svi ti preparati moraju ostaviti neke posljedice na razvoj biljke i zbog tog ih treba izbjegavat a cvjeće je nešto drugo ono nemora ili nesmije ići u visinu pa to smatram opravdanim. Pikiranje u lončiće dosta poskupljuje proizvodnju rasada ali pošto nije za prodaju ima svoje opravdanje a vjerujem i velike prednosti tako da ću i ja svoje presadnice pikirati na isti način.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nije prije bolesti niti prskao s fungicidima. A i onda bi skurio sve, a on je imao koncentrična žarišta, a svakim danom širilo se sve više. Gljiva roda Pythium 99%

Definitivno ovakvo nešto

1_100610143534_1.jpg
(slika s neta, moj rođo nije kinez;) )

Prije dvije godine sam imao ista koncentrična žarišta u paprici od 20-40cm i zaustavio sam sve sa captanom ali moram napomenuti da je paprika prije toga bila zaštićena. Ja sam uspio zaustaviti širenje svakodnevnim zaljevanjem smanjenom količinom captana.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Temptetion ja se bojim kupiti gotove presadnice. Kupim ih svega nešto da vidim sa kojim hibridima su ljudi upoznati, ali to je možda deset komada. Kolega radi rasadu za prodaju i "uletile" mu grinje iz prastarog agrila navodno i špricao je tri puta vertimecom. Što imamo više pričati kada takva rasada dođe kod mene? Niti znaš ćim je tretirano niti koji su "jokeri" iskorišteni. Ja sam proizvođač najlošije rasade na svijetu,

Evo da se Salel ne naljuti pošto on prodaje flance ali na tržnicama nema hibrida niti ima kvalitetne rasade ( govorim za Viroviticu) sve su to sjemenja po tri kune oni se mogu napraviti da lijepo izgledaju ali nemaju skoro nikakav urod.
 
S

salel

Guest
Zato jer sam se u to uvjerio,kupio sam prošle godine kod jednog varaždinca paradajz...čisto za probu,jer se jako puno ljudi žalilo da im paradajzi slabo rode,a tak su bili lepi...
Tretiraju ih sa hormonom rasta da ostanu niski i capasti (debeli),a posljedica toga je nikakav urod...
jesi li iguran da je to od toga.Ja recimo znam dosta proizvođača koji hvataju sjeme od hibrida i od toga rade rasadu.Sa jednim sam i u svađi jer mi je prije par godina prodao rasadu blondi paprike jer mi je nedostajalo za jedan red.Kada sam posadio vjeruj mi da je prvi plod u rašljama bio odličan i tada mi se kolega pohvalio šta je napravio i kako nas trgovci varaju itd,međutim kasnije je nastupila katastrofa,ploda više skoro pa i nije bilo a ono što je bilo bilo je deformirano,roga,paradajzerica sve samo ne krupna babura.I to sve samo na tom redu.S obzirom da ja danas imam ovlaštenje za izdavanje biljne putovnice,svatko kome prodam rasadu može me tužiti za nastalu štetu,zato vam preporučam da ako već morate kupiti rasadu kupujete samo od onih koji vam mogu izdati biljnu putovnicu
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Evo da se Salel ne naljuti pošto on prodaje flance ali na tržnicama nema hibrida niti ima kvalitetne rasade ( govorim za Viroviticu) sve su to sjemenja po tri kune oni se mogu napraviti da lijepo izgledaju ali nemaju skoro nikakav urod.

Ako se ozbiljno čovjek bavi sa presadnicama,ne može mu se desiti da mu nešto neplanirano kak ti veliš "uleti",ja se isto bavim sa uzgojem presadnica,imam samo hibride,osim par starih sorti paradajza i paprike...
Ljudi ipak radije kupuju hibride,pogotovo ako su se uvjerili da su oni puno bolji...
Prije sam uzimao gotov rasad u Zagrebu i nikad nisam bio zadovoljan kvalitetom,da ne pričam da je bilo i raznih buba,boleštine,čak mi se jednom desilo da sam kupio sjeme salate,a "lumen" mi je posijao obično sjeme,a ovo kaj sam ja kupil si je uzel sebi...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
jesi li iguran da je to od toga.Ja recimo znam dosta proizvođača koji hvataju sjeme od hibrida i od toga rade rasadu.Sa jednim sam i u svađi jer mi je prije par godina prodao rasadu blondi paprike jer mi je nedostajalo za jedan red.Kada sam posadio vjeruj mi da je prvi plod u rašljama bio odličan i tada mi se kolega pohvalio šta je napravio i kako nas trgovci varaju itd,međutim kasnije je nastupila katastrofa,ploda više skoro pa i nije bilo a ono što je bilo bilo je deformirano,roga,paradajzerica sve samo ne krupna babura.I to sve samo na tom redu.S obzirom da ja danas imam ovlaštenje za izdavanje biljne putovnice,svatko kome prodam rasadu može me tužiti za nastalu štetu,zato vam preporučam da ako već morate kupiti rasadu kupujete samo od onih koji vam mogu izdati biljnu putovnicu
Ovaj se baš pohvalil kak šprica sa hormonima,ali kupci su ga brzo skužili...
A ima i takvih kaj "hvataju" sjeme od hibrida i onda ruše cijene na tržnicama...
Istina,od ove godine treba imati putovnicu,ako se flanci prodaju van svoje matične županije...
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Kolege evo i moje iskustvo u proizvodnji rasada a staro je 25 godina. I ja sam nekada imao tih problema (padanje rasada). Prije sam koristio domaći stajnjak iz godine u godinu ito mise obilo o glavu. Tako da ni previkur nije mogao puno da mi pomogne. Zadnji 5 godina koristim klasman, kotajnere od stiropola i previkur.A zadnje 2 godine sam prešao na previkur energi. Tako što poslije nicanja zalijem sa 20 ml. prev. ener./10l. vode ito sve na 5kvadrata. I još jedna vrlo bitna stvar OBAVEZNO bar 2 puta u toku dana po nekoliko minuta provjetriti rasadu. Ina kraju pred sadnju dan- dva zaliti sa istim dozama. Sa ovakvim radom nemam problema sa rasadom. Pozdrav.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Kolege evo i moje iskustvo u proizvodnji rasada a staro je 25 godina. I ja sam nekada imao tih problema (padanje rasada). Prije sam koristio domaći stajnjak iz godine u godinu ito mise obilo o glavu. Tako da ni previkur nije mogao puno da mi pomogne. Zadnji 5 godina koristim klasman, kotajnere od stiropola i previkur.A zadnje 2 godine sam prešao na previkur energi. Tako što poslije nicanja zalijem sa 20 ml. prev. ener./10l. vode ito sve na 5kvadrata. I još jedna vrlo bitna stvar OBAVEZNO bar 2 puta u toku dana po nekoliko minuta provjetriti rasadu. Ina kraju pred sadnju dan- dva zaliti sa istim dozama. Sa ovakvim radom nemam problema sa rasadom. Pozdrav.

Sada sam vidio da si iz Bjeljine da lji sarađuješ Herba comerca ja od njih nabavljam Niritene lubenice dinje i rajčicu.
Pozdrav!
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Sada sam vidio da si iz Bjeljine da lji sarađuješ Herba comerca ja od njih nabavljam Niritene lubenice dinje i rajčicu.
Pozdrav!

Sa njima još nisam sarađivao, planirao sam da odem do njih da vidim šta imaju, uglavnom sarađujem sa Agro Sokić i Brazda. Nije reklama ali mislim da je Agro Sokić najsnabdjevini.Pozdrav!:gitarist:
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Ljudi masovno siju presadnice hibrida za prodaju s sjemenom uzetim prošle godine (znači doma sušenim ako me razumijete). Na Dolcu je dosta takvih. Budući da im je u startu trošak smanjen od 30-50 lipa jako im je teško konkurirati s orginalnim hibridima. Ja imam orginal istru, biancu i prodajem po 2 kn na malo, što mislim da nije previsoka cijena za kvalitetnu presadnicu (ide popust na količinu :) ). Veliki problem mi je nelojalna konkurencija koja prodaje "hibride" s uzetim sjemenom po 1-1.5 kn . E sad da se ja spustim na njihovu razinu, ili budem pošten i prodam nekoliko puta manje presada. :mad::mad:
 
Posljednje uređivanje:
S

salel

Guest
Ljudi masovno siju presadnice hibrida za prodaju s sjemenom uzetim prošle godine (znači doma sušenim ako me razumijete). Na Dolcu je dosta takvih. Budući da im je u startu trošak smanjen od 30-50 lipa jako im je teško konkurirati s orginalnim hibridima. Ja imam orginal istru, biancu i prodajem po 2 kn na malo, što mislim da nije previsoka cijena za kvalitetnu presadnicu (ide popust na količinu :) ). Veliki problem mi je nelojalna konkurencija koja prodaje "hibride" s uzetim sjemenom po 1-1.5 kn . E sad da se ja spustim na njihovu razinu, ili budem pošten i prodam nekoliko puta manje presada. :mad::mad:

Potpuno te razumijem,samo probaj provjeriti svoju kalkulaciju,jer na dvije kune za ti nemaš ni za ladnu vodu.Mislim da je bolje ne raditi nego raditi džabe.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ako se ozbiljno čovjek bavi sa presadnicama,ne može mu se desiti da mu nešto neplanirano kak ti veliš "uleti",ja se isto bavim sa uzgojem presadnica,imam samo hibride,osim par starih sorti paradajza i paprike...
Ljudi ipak radije kupuju hibride,pogotovo ako su se uvjerili da su oni puno bolji...
Prije sam uzimao gotov rasad u Zagrebu i nikad nisam bio zadovoljan kvalitetom,da ne pričam da je bilo i raznih buba,boleštine,čak mi se jednom desilo da sam kupio sjeme salate,a "lumen" mi je posijao obično sjeme,a ovo kaj sam ja kupil si je uzel sebi...

Kao što sam i napisao govorim za Viroviticu gdje i sam prodajem. A da se drugi ne naljute za dalje neznam i bilo bi sa moje strane jako neozbiljno da govorim za Đakovo ili karlovac ili bilo koje drugo mjesto o kojem ništa neznam pa čak ni to gdje je tržnica.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Potpuno te razumijem,samo probaj provjeriti svoju kalkulaciju,jer na dvije kune za ti nemaš ni za ladnu vodu.Mislim da je bolje ne raditi nego raditi džabe.

Istra 1650 sjemenki 520kn potrebno 5 vreća zemlje po 47 kn=235kn konteneri se ne kupuju svake godine. Ispada da 1500 (150 kom. odbijam na nešto nepredviđeno) presadnica se proda za 3000 kn oduzmeš sjeme i zemlju 755 kn i neka proizvodnja bude još 700 kn iako nije ispada barem kuna po komadu. Ali ovo je samo moja računica a cjena sjemena i zemlje je u virovitici. A smatram da svatko tko se bavi proizvodnjom odnosno prodajom presadnica treba da vodi računa o svom dostojanstvu i poštenju moje poštenje nitko nemože kupiti radije ću da poklonim presadnice nego da prevarim kupca iako kraj mene stoji osoba koja nezna drugačije nego varati.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Istra 1650 sjemenki 520kn potrebno 5 vreća zemlje po 47 kn=235kn konteneri se ne kupuju svake godine. Ispada da 1500 (150 kom. odbijam na nešto nepredviđeno) presadnica se proda za 3000 kn oduzmeš sjeme i zemlju 755 kn i neka proizvodnja bude još 700 kn iako nije ispada barem kuna po komadu. Ali ovo je samo moja računica a cjena sjemena i zemlje je u virovitici. A smatram da svatko tko se bavi proizvodnjom odnosno prodajom presadnica treba da vodi računa o svom dostojanstvu i poštenju moje poštenje nitko nemože kupiti radije ću da poklonim presadnice nego da prevarim kupca iako kraj mene stoji osoba koja nezna drugačije nego varati.

Tak je i meni kalkulacija oko 1kn dobiti po presadnici, možda čak malo i više imam na paradajzu jer je jeftinije sjeme.
 
S

salel

Guest
Dečki vidim da ste zadovoljni s cijenom.Vi sretni,ja još sretniji.Ali,ja u vašim kalkulacijama nigdje ne vidim cijenu vašeg rada,cijenu kapitala,amortizaciju opreme, objekata i vozila,uplate za mirovinsko i zdravstveno,stručno usavršavanje,regres za godišnji odmor,dopunsko zdravstveno(zar mislite da ćete tim intenzitetom moći raditi i za dvadeset godina)osiguranje od štete.Sve to mora biti ugrađeno u cijenu proizvoda.Možda vam se sad tako ne čini,ali shvatit ćete jednog dana.Samo,bojim se da će biti kasno.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Dečki vidim da ste zadovoljni s cijenom.Vi sretni,ja još sretniji.Ali,ja u vašim kalkulacijama nigdje ne vidim cijenu vašeg rada,cijenu kapitala,amortizaciju opreme, objekata i vozila,uplate za mirovinsko i zdravstveno,stručno usavršavanje,regres za godišnji odmor,dopunsko zdravstveno(zar mislite da ćete tim intenzitetom moći raditi i za dvadeset godina)osiguranje od štete.Sve to mora biti ugrađeno u cijenu proizvoda.Možda vam se sad tako ne čini,ali shvatit ćete jednog dana.Samo,bojim se da će biti kasno.

Ja prvenstveno uzgajem presad za sebe, a višak prodajem. Žao mi je da plastenik bude poluprazan. Taj višak mi pokrije skoro kompletne troškove ukupne proizvodnje presada. Slični brigu bi morao imati i sa pola plastenika kao i s punim, tak da mi je ovo ok. Cijena moga rada? Hm pa višak slobodnog vremena radije utrošim na uzgoj presadnica nego da gledam TV ili visim na forumu :lol: Kaj da velim uživam u tome, a ako mogu još i zaraditi super.
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Dečki vidim da ste zadovoljni s cijenom.Vi sretni,ja još sretniji.Ali,ja u vašim kalkulacijama nigdje ne vidim cijenu vašeg rada,cijenu kapitala,amortizaciju opreme, objekata i vozila,uplate za mirovinsko i zdravstveno,stručno usavršavanje,regres za godišnji odmor,dopunsko zdravstveno(zar mislite da ćete tim intenzitetom moći raditi i za dvadeset godina)osiguranje od štete.Sve to mora biti ugrađeno u cijenu proizvoda.Možda vam se sad tako ne čini,ali shvatit ćete jednog dana.Samo,bojim se da će biti kasno.

čuj sale ja znam dosta njih koji rade jako kvalitetne presadnice tu kod nas na našem kraju,pogotovo u Virovitici, a cijena varira što ovisi jeli hibrid ili nije,kakva je presadnica itd,vi znate šta mislim,od kune pa do tri i više,i ljudi kupuju,jel je provjereno i ljudi rade stvarno dobro,ako me prevari neću više ići tamo i slati još mušterije itd itd,ali ako ljudi nemogu prodati za više od dvije kune onda nemožemo govoriti da su oni krivi,pa ne odlučuju oni o cijenama,takva je cijena na tržnicama,nekome je dosta i kuna pa ruši cijenu ostalima,tako to ide,kao i sve ostalo,jel tako.
 

Najnoviji postovi

Na vrh