• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
U uvjetima manjeg volumena supstrata po biljci i većoj gustoći presadnica u kontejnerima, može doći do neželjenog izduživanja stabljike, posebno u uvjetima manjeg intenziteta svjetla i nekontrolirane više temperature zraka.
Uz održavanje odgovarajuće temperature i relativne vlažnosti zraka u zaštićenom prostoru, vlage i razine hraniva u supstratu, na kvalitetu presadnica može se utjecati i mehaničkim stresom ili poticajem. Mehanički poticaji uključuju dva tipa tretmana presadnica: dirajući i nedirajući podražaji.

Dirajući mehanički podražaji su trljanje prstima stabljike, četkanje vršnih dijelova biljke rukom, metlom, papirom i drugim materijalima. Nedirajuči podražaji uključuju ručno tresanje ili vibriranje biljčica u kontejnerima prirodnim ili iznuđenim strujanjem zraka. Drugi tretmani, kao npr. navodnjavanje ili ručno tresanje stabljike su kombinacija oba tipa tretmana presadnica.
Biljke tretirane mehaničkim podražajima su kraće, deblje i tamnije zelene i izgledom kvalitetnije. Poslije pet tjedana četkanja, 25 do 35 puta dnevno u oba smjera, presadnice rajčice imale su za 37 % kraću stabljiku, ali i 31 % manju lisnu površinu. Međutim, specifična gustoća lista, izračunata iz lisne površine i suhe tvari lista, pokazuje povećanje za 18 % u odnosu na netretirane presadnice rajčice (Latimer i Thomas, 1991).


Uzeto sa skripte Uzgoj presadnica povrća autor prof. Borošić
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
vidiš vidiš,dobro da sam pitao,svašta ću još čuti. a šta kad bi postavili agril na visinu koju hoćemo da nam postigne rasada,dali bi i dalje rasla i savijala se ili bi stala i počela se širiti?
 
S

salel

Guest
U uvjetima manjeg volumena supstrata po biljci i većoj gustoći presadnica u kontejnerima, može doći do neželjenog izduživanja stabljike, posebno u uvjetima manjeg intenziteta svjetla i nekontrolirane više temperature zraka.
Uz održavanje odgovarajuće temperature i relativne vlažnosti zraka u zaštićenom prostoru, vlage i razine hraniva u supstratu, na kvalitetu presadnica može se utjecati i mehaničkim stresom ili poticajem. Mehanički poticaji uključuju dva tipa tretmana presadnica: dirajući i nedirajući podražaji.

Dirajući mehanički podražaji su trljanje prstima stabljike, četkanje vršnih dijelova biljke rukom, metlom, papirom i drugim materijalima. Nedirajuči podražaji uključuju ručno tresanje ili vibriranje biljčica u kontejnerima prirodnim ili iznuđenim strujanjem zraka. Drugi tretmani, kao npr. navodnjavanje ili ručno tresanje stabljike su kombinacija oba tipa tretmana presadnica.
Biljke tretirane mehaničkim podražajima su kraće, deblje i tamnije zelene i izgledom kvalitetnije. Poslije pet tjedana četkanja, 25 do 35 puta dnevno u oba smjera, presadnice rajčice imale su za 37 % kraću stabljiku, ali i 31 % manju lisnu površinu. Međutim, specifična gustoća lista, izračunata iz lisne površine i suhe tvari lista, pokazuje povećanje za 18 % u odnosu na netretirane presadnice rajčice (Latimer i Thomas, 1991).


Uzeto sa skripte Uzgoj presadnica povrća autor prof. Borošić

do te ideje se došlo promatrajući drveće uz cestu.krošnja se uvijek raširila toliko koliko je mogla u odnosu na prolaz vozila.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Išla bi za svijetlom, možda u stranu?

Mogu samo nagađati. Skuhale bi se presadnice pod agrilom, pogotovo ako nemaš bočno provjetravanje. Druga stvar je da bi vjerojatno obolile zbog velike vlage i temperature ispod agrila. Ja stavljam agril samo preko noći, ujutro ga skidam i to dok su noćne temperature manje od 10C.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Mogu samo nagađati. Skuhale bi se presadnice pod agrilom, pogotovo ako nemaš bočno provjetravanje. Druga stvar je da bi vjerojatno obolile zbog velike vlage i temperature ispod agrila. Ja stavljam agril samo preko noći, ujutro ga skidam i to dok su noćne temperature manje od 10C.

Raslo bi to i dalje samo bi se savijala .
pozdrav!
 
S

salel

Guest
Samo moraš objasnit i da je to zato da bi biljka dobila zraka i samim tim zasutavila rast u visinu i da ta letva ili četka mora uvjek ići u istom smjeru. Pročitao sam da je Alar dosta staro sredstvo pa bi možda (moje mišljenje) bilo dobro pokušati sa nekim novijim. A pošto ti imaš iskustva satim sredstvima možda znaš i neko novije.
većina sredstava je stara što ne znači da su loša.postoji puno retardanata rasta(topflor,bonzi,B-nine)ali kod nas ih je teško nabaviti ili su preskupi ili je njihova primjena opasna ili štetna.Ukratko,osim u ekstremnim slučajevima ne zagovaram upotrebu istih.Neki fungicidi pored fungicidnog djelovanja imaju i svojstvo ograničavanja rasta u visinu.Najčešće su to triazoli,a ja najčešće koristim TILT u konc.10ml/10 L vode.(nikako kada su temp.ispod deset stupnjeva jer tada može doći do pojave staklenog lista.)najbolji način ograničavanja rasta u visinu je izbjegavanje fosfora preko 10%,održavanje visokog EC-ea pravilnom gnojidbom.Do pretjeranog rasta u visinu dolazi kod previsoke temperature i previsoke vlažnosti,jer za diobu stanice dovoljna je samo temperatura i voda.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Raslo bi to i dalje samo bi se savijala .
pozdrav!

Dali itko od vas rano sadi papriku i pokriva agrilom pa onda dođu životinje i taj agril pritisnu na papriku. Tu su vam svi odgovori dali bi i kako raslo pogotovo ako se zna da se rast nemože zaustaviti ni sa folijom a kamoli agrilom.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
većina sredstava je stara što ne znači da su loša.postoji puno retardanata rasta(topflor,bonzi,B-nine)ali kod nas ih je teško nabaviti ili su preskupi ili je njihova primjena opasna ili štetna.Ukratko,osim u ekstremnim slučajevima ne zagovaram upotrebu istih.Neki fungicidi pored fungicidnog djelovanja imaju i svojstvo ograničavanja rasta u visinu.Najčešće su to triazoli,a ja najčešće koristim TILT u konc.10ml/10 L vode.(nikako kada su temp.ispod deset stupnjeva jer tada može doći do pojave staklenog lista.)najbolji način ograničavanja rasta u visinu je izbjegavanje fosfora preko 10%,održavanje visokog EC-ea pravilnom gnojidbom.Do pretjeranog rasta u visinu dolazi kod previsoke temperature i previsoke vlažnosti,jer za diobu stanice dovoljna je samo temperatura i voda.

Ukratko sve se svodi na to " ako nisi posve siguran i ako to do sada nisi radio nemoj to radit" posadi u kontenere sa manje rupa i rešio si stvar.
Pozdrav.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja pikiram paradajz u 60 za sebe, u 84 za prodaju. Paprika sijem 84 ili 104 nešto za sebe prepikiram, samo žutu hibridnu, prespor je to poso. U Podravini rog papriku siju u kontejnere od 170, a neki čak i u 200 rupa (duhanski kontejneri) i nema neke prevelike razlike.

U Podravini svi koriste hormone rasta i sa njima špricaju flance,nema veze kaj ti flanci poslije ne budu davali plodove,ali eto,ostane im od špricanja cvijeća,pa pošpricaju i povrće...
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Daj molim te objasni mi iz kojeg razloga si pikirao u tako velike lončiće dali je to 90mm ili još veće.
Nitko od nas, čini mi se, nema rasadnik koji pruža idealne uvjete za pravilan rast i razvoj prijesadnica. Nikada nisam pikirao rajčicu u kontejnere koji imaju više od 40 rupa i nisam bio zadovoljan sa sadnicama jer su se izduživale u sredini kontejnera. Takve izdužene sadnice dosta je komplicirano saditi, a druga stvar je ta da prilikom zakašnjele sadnje(desi se ponekad) sadnica u tim kontejnerima brže propada(ostari) i to se odražava kasnije na prinosu. Prešao sam na vazice od 90mm u kojima je sadnica jača, zdravija, ne izdužuje se i ima razvijeniji korijen što u konačnici zanači ranija berba i bolji prinos.
Griješe oni koji sade rajčicu( a pogotovo papriku) ispod kotiledonskih listića jer biljka puštajući korijenje na kotiledonskim mjestima zanemaruje razvoj korijena. Biljke ljudi sade dublje upravo iz razloga što se izdužila u rasadniku pa da se nebi slomila na vjetru ali takva biljka je uvijek podložna raznim stresovima.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ukratko nema veze koliko je rupa. Inaće odlično istraživanje. Davno sam ga pročitao.

Naravno da ima veze i to velike,kad ti presadnica uslijed prevelike gustoće ode u zrak,ostane tanka,kao takva uvijek ima "usko grlo" u području iznad korijena i dobava hrane kroz takvu biljku je smanjena,a samim time i urod...
Kaj misliš da je Petula bez veze spikiral svoje paradajze u tegle,ja ih isto pikiram u veće čaše i držim ih u grijanom plasteniku skoro dok ne narastu 20
cm...
sadnice 001.jpg

sadnice 010.jpg
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
U Podravini svi koriste hormone rasta i sa njima špricaju flance,nema veze kaj ti flanci poslije ne budu davali plodove,ali eto,ostane im od špricanja cvijeća,pa pošpricaju i povrće...

Ima i takvih slučajeva, ali ovi s kojima sam ja upoznat rade bez hormona, a na hranjivoj otopini. Paprika je u večini slučajeva jako dobra. Možda sam se krivo izrazio mislio sam oko Virovitice, to dođe nešto kao Podravina valjda;)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Nitko od nas, čini mi se, nema rasadnik koji pruža idealne uvjete za pravilan rast i razvoj prijesadnica. Nikada nisam pikirao rajčicu u kontejnere koji imaju više od 40 rupa i nisam bio zadovoljan sa sadnicama jer su se izduživale u sredini kontejnera. Takve izdužene sadnice dosta je komplicirano saditi, a druga stvar je ta da prilikom zakašnjele sadnje(desi se ponekad) sadnica u tim kontejnerima brže propada(ostari) i to se odražava kasnije na prinosu. Prešao sam na vazice od 90mm u kojima je sadnica jača, zdravija, ne izdužuje se i ima razvijeniji korijen što u konačnici zanači ranija berba i bolji prinos.
Griješe oni koji sade rajčicu( a pogotovo papriku) ispod kotiledonskih listića jer biljka puštajući korijenje na kotiledonskim mjestima zanemaruje razvoj korijena. Biljke ljudi sade dublje upravo iz razloga što se izdužila u rasadniku pa da se nebi slomila na vjetru ali takva biljka je uvijek podložna raznim stresovima.

e pa da,znam da sam negdje nešto čitao o tome za voćke,to je to. šta to znači,da se rasada napravi u što manje kontejnere i onda kod sadnje da se sadi kao što je bilo i u tim kontejnerima,ništa dublje,jel si to htjeo reći?
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Nitko od nas, čini mi se, nema rasadnik koji pruža idealne uvjete za pravilan rast i razvoj prijesadnica. Nikada nisam pikirao rajčicu u kontejnere koji imaju više od 40 rupa i nisam bio zadovoljan sa sadnicama jer su se izduživale u sredini kontejnera. Takve izdužene sadnice dosta je komplicirano saditi, a druga stvar je ta da prilikom zakašnjele sadnje(desi se ponekad) sadnica u tim kontejnerima brže propada(ostari) i to se odražava kasnije na prinosu. Prešao sam na vazice od 90mm u kojima je sadnica jača, zdravija, ne izdužuje se i ima razvijeniji korijen što u konačnici zanači ranija berba i bolji prinos.
Griješe oni koji sade rajčicu( a pogotovo papriku) ispod kotiledonskih listića jer biljka puštajući korijenje na kotiledonskim mjestima zanemaruje razvoj korijena. Biljke ljudi sade dublje upravo iz razloga što se izdužila u rasadniku pa da se nebi slomila na vjetru ali takva biljka je uvijek podložna raznim stresovima.

Uvijek je bolje pikirati rajčicu u čaše ako ima mjesta u plasteniku za rasadu jer kao što kaže Pettula bolje razvija korijen i stabljika bude deblja što u konačnici povećava prinos i jedan dio pikiram u čaše 8 ili 9 .
pozdrav!
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
e pa da,znam da sam negdje nešto čitao o tome za voćke,to je to. šta to znači,da se rasada napravi u što manje kontejnere i onda kod sadnje da se sadi kao što je bilo i u tim kontejnerima,ništa dublje,jel si to htjeo reći?

Idealna sadnja (pogotovo rod tikvenjača).
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Idealna sadnja (pogotovo rod tikvenjača).

onda bolje i malo kasnije posijati nego uraniti pa da dođu ranije a nema još uvjeta za sadnju pa se izduže jer ostanu u rasadi još npr. deset dana. ili im raditi sušu u rasadi,praviti malu elementarnu nepogodu:)
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Druga jako bitna stvar kod presadnica je pravovremena sadnja,ako se sadi prestara presadnica dolazi do kasnije berbe i urod je slabije kvalitete...
To se manje osjeti kod plodovitog povrća,a više kod salate i kupusnjača...
Meni je najjače kad na placu netko kupi sadnicu paradajza,napola žutu i hvale se "vidi ga več cvate"...
 
S

salel

Guest
najbolje što možete napraviti svojoj rasadi je to da ju nikada ne zalijete čistom vodom
 

Najnoviji postovi

Na vrh