• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
malo kažeš,a dobro,bumo onda uzeli od 40,nisam još ništa kupovao. misliš da bi otišli u vis ili se razgrana pa malo mjesta ili?

Da dane otišao bih u vis jer traži svjetla a ko ga uspiješ posaditi 30 i malo više dana od pikiranja onda može 40 rupa ja tako radim duže vrijeme a ako i preraste posadiš ga dublje pa će razviti jači korjen.
Pozdrav!
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Ja pikiram paradajz u 60 za sebe, u 84 za prodaju. Paprika sijem 84 ili 104 nešto za sebe prepikiram, samo žutu hibridnu, prespor je to poso. U Podravini rog papriku siju u kontejnere od 170, a neki čak i u 200 rupa (duhanski kontejneri) i nema neke prevelike razlike.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
e i to sam htjeo pitati sa sadnjom,čitao sam negdje da valja dublje zakopati biljku kod sadnje zbog razvitka korijena,to se radi i sa zagrtanjem ali kod folije se nemože. koliko duboko smijem jedno cenat iznad onoga kako je bila u supstratu?
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
e i to sam htjeo pitati sa sadnjom,čitao sam negdje da valja dublje zakopati biljku kod sadnje zbog razvitka korijena,to se radi i sa zagrtanjem ali kod folije se nemože. koliko duboko smijem jedno cenat iznad onoga kako je bila u supstratu?

Ma sadi sve što dublje, paradajz da razvije više adventivnog korjenja, a papriku sadi što dublje da se ne povalja. Ovisi o visini presadnice, po meni što dublje, do sada nisam imao negativnih iskustava
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Ja pikiram paradajz u 60 za sebe, u 84 za prodaju. Paprika sijem 84 ili 104 nešto za sebe prepikiram, samo žutu hibridnu, prespor je to poso. U Podravini rog papriku siju u kontejnere od 170, a neki čak i u 200 rupa (duhanski kontejneri) i nema neke prevelike razlike.

Papriku i rajčicu za sebe sijem u 170 i 200 a pikiram u 40 ili 42 nije velika količina oko 2000 zajedno a za prodaju sve sijemu 170 200 papriku pikiram u 72 ili 84 a rajčicu u 40 42
a jedan dio paprike sijem u 104 ili 170.
Pozdrav!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ma sadi sve što dublje, paradajz da razvije više adventivnog korjenja, a papriku sadi što dublje da se ne povalja. Ovisi o visini presadnice, po meni što dublje, do sada nisam imao negativnih iskustava

koje su opasnosti ako se posadi preduboko?
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
koje su opasnosti ako se posadi preduboko?

Ne bih želio da me netko krivo shvati, ja nemam negativnih iskustava s dubokom sadnjom presadnica, ali ne tvrdim da je to optimalno. Po pravilima struke presađivanje se obavlja na dubinu nešto veću nego što su rasle same presadnice. Što je dubina od nekih 6-7 cm (možda i manje) ako je presadnica iz kontejnera. naveo sam prednosti dublje sadnje, nedostatke nažalost neznam (možda cabage zna :) ). Na ovu dubinu otprilike ja sadim papriku, to je nekih 10-11 cm, sve ovisi o visini uzgojene presadnice

Presadnica.jpg
 
Posljednje uređivanje:
S

salel

Guest
Da dane otišao bih u vis jer traži svjetla a ko ga uspiješ posaditi 30 i malo više dana od pikiranja onda može 40 rupa ja tako radim duže vrijeme a ako i preraste posadiš ga dublje pa će razviti jači korjen.
Pozdrav!
imate na tržištu retardant rasta-cycocel-time ratari tretiraju pšenicu.na rajčici možete koristiti u dozi 6 ml/10 L vode. tretiranje se vrši kod potpuno razvijena četiri lista dva do tri puta.Temp.vode treba biti oko 25 stupnjeva a biljka ne smije biti pod stresom.Inače ja ga u cvjećarstvu obilato koristim a na rasadi rajčice daje dobre rezultate.Kod paprike koristim Alar u dozi 30g/10L vode ili mješam alar i cycocel.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Ne bih želio da me netko krivo shvati, ja nemam negativnih iskustava s dubokom sadnjom presadnica, ali ne tvrdim da je to optimalno. Po pravilima struke presađivanje se obavlja na dubinu nešto veću nego što su rasle same presadnice. Što je dubina od nekih 6-7 cm (možda i manje) ako je presadnica iz kontejnera. naveo sam prednosti dublje sadnje, nedostatke nažalost neznam (možda cabage zna :) ). Na ovu dubinu otprilike ja sadim papriku, to je nekih 10-11 cm, sve ovisi o visini uzgojene presadnice

Presadnica.jpg

Da isto je i kod mene sve zavisi kolika je rasad samo što pokidam na rajčici sve listove do onih koji vire iznad zemlje jer inače počno rasti iz zemlje pokraj rajčice i nisam primjetio njšta loše.
Pozdrav!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
imate na tržištu retardant rasta-cycocel-time ratari tretiraju pšenicu.na rajčici možete koristiti u dozi 6 ml/10 L vode. tretiranje se vrši kod potpuno razvijena četiri lista dva do tri puta.Temp.vode treba biti oko 25 stupnjeva a biljka ne smije biti pod stresom.Inače ja ga u cvjećarstvu obilato koristim a na rasadi rajčice daje dobre rezultate.Kod paprike koristim Alar u dozi 30g/10L vode ili mješam alar i cycocel.

za čega je to? retardant rasta?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ne bih želio da me netko krivo shvati, ja nemam negativnih iskustava s dubokom sadnjom presadnica, ali ne tvrdim da je to optimalno. Po pravilima struke presađivanje se obavlja na dubinu nešto veću nego što su rasle same presadnice. Što je dubina od nekih 6-7 cm (možda i manje) ako je presadnica iz kontejnera. naveo sam prednosti dublje sadnje, nedostatke nažalost neznam (možda cabage zna :) ). Na ovu dubinu otprilike ja sadim papriku, to je nekih 10-11 cm, sve ovisi o visini uzgojene presadnice

Presadnica.jpg
znači tako i rajčicu treba saditi i još usput potrgati listove? i zašto je bitno ako je iz kontejnera?
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
znači tako i rajčicu treba saditi i još usput potrgati listove? i zašto je bitno ako je iz kontejnera?


Tako ja kod sebe sadim a ako ne pokidaš listove onda počnu rasti još dva stabla što nije poželjno!
pozdrav!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Tako ja kod sebe sadim a ako ne pokidaš listove onda počnu rasti još dva stabla što nije poželjno!
pozdrav!

kod recimo voćaka to nevalja jer su to tzv. lažni korijeni. ima još nedostataka ali se nemogu sad sjetiti. uglavnom jel ste sigurni da to tako valja,bez obzira što sve bude ok,zašto tako radite,negdje piše da je to ispravno ili?
 
S

salel

Guest
za čega je to? retardant rasta?

zaustavlja odnosno usporava rast u visinu.popratno djelovanje je da bitno povećava rast korijenja.Mi u cvjećarstvu ga koristimo da dobijemo zbijenije biljke sa više zaperaka.Djelovanje je vremenski ograničeno.Druga metoda da dobijete nisku i zbitu rasadu ukoliko proizvodite za prodaju je da od nekog starog motora od ražnja ili brisača sa auta montirate nešto slično žičari samo umjesto kućica da koloturom putuje neka letva (ja sam montirao široku četku).koja će u određenim intervalima prelaziti neposredno iznad rasade i to barem tridesetak puta dnevno.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
zaustavlja odnosno usporava rast u visinu.popratno djelovanje je da bitno povećava rast korijenja.Mi u cvjećarstvu ga koristimo da dobijemo zbijenije biljke sa više zaperaka.Djelovanje je vremenski ograničeno.Druga metoda da dobijete nisku i zbitu rasadu ukoliko proizvodite za prodaju je da od nekog starog motora od ražnja ili brisača sa auta montirate nešto slično žičari samo umjesto kućica da koloturom putuje neka letva (ja sam montirao široku četku).koja će u određenim intervalima prelaziti neposredno iznad rasade i to barem tridesetak puta dnevno.

Samo moraš objasnit i da je to zato da bi biljka dobila zraka i samim tim zasutavila rast u visinu i da ta letva ili četka mora uvjek ići u istom smjeru. Pročitao sam da je Alar dosta staro sredstvo pa bi možda (moje mišljenje) bilo dobro pokušati sa nekim novijim. A pošto ti imaš iskustva satim sredstvima možda znaš i neko novije.
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja sam optimista, biti će dobra godina slična 2010.g, Rusi već sada lobiraju i traže robu po cijeloj JI Europi. Nego daleko smo od proizvodnje rajčice, pa vrijeme je da se vratimo na nju:



Uploaded with ImageShack.us

Ispikirana rajčica (5000 sadnica) jedanaesti dan od sjetve (93% uspješno). Očekivana sadnja 10.03. Ostatak rajčice (8000) sam posijao prije dva dana i planiram je saditi iza 20.03.

Daj molim te objasni mi iz kojeg razloga si pikirao u tako velike lončiće dali je to 90mm ili još veće.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Koliko sam ja skužio vi pišete o čeličenju rasade? Ne radi li se to najjednostavnije povremenim zasušivanjem, i sa propuhom da rasada titra?
29052010193medium.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh