• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
ima svega i naravno da je svašta moguće,ali ipak oni ( prekupci ) zarade na toj našoj robi skoro više nego mi i ne sekiram se ja da neće doći po nju,a to da će on vani kupiti jeftiniju robu nego kod nas ovdje nije baš u potpunosti istina,volio bih vidjeti koliko zaradi taj neki stranac koji će njemu prodati recimo rajčicu po kunu i pol,a da nepričam koliko su troškovi prijevoza,pa carina,pa kaliranje,nije to baš tako jednostavno kako mi to mislimo. oni svi otkupe većinu na našem tržištu prije nego se krene u uvoz,e sad naravno da ima ljudi koji nemogu prodati svoje proizvode,toga je uvijek bilo i bit će,za to postoji čitav niz razloga i to nije globalni problem,nego problem pojedinaca. recimo meni kad dođe breskva Red Haven neće je nitko jer je ima najviše,ali kad ja dođem i pokažem kako ta moja breskva izgleda ( bez oštećenja,sve jednake,krupne )i kad ju dam umjesto 5kn za 4 i 3kn da vidiš kako im odjednom treba,a ja sam i tako zaradio,pa da sam je po kunu prodao zaradio sam,ali netko kaže ja ću ju radije baciti nego prodati za kunu,ili mu je kvaliteta loša pa neće nitkoi onda takav kaže da se breskva nemože prodati nigdje,pa takav i nemože. dakle,ako čovjek ima robu,i naravno da proizvodi ono što se traži,takav če uvijek sve prodati i dobro zaraditi,nemojte me krivo shvatiti,naravno da se može desiti da se i ne proda nekad nešto ali u postotku gledano to je rijetko.

Evo malo da vam složim vašu raćunicu većina računa koliko je zaradila a nitko koliko je mogao tj koliko je uzgubio imaš određene robe npr. 10 t koju predaš 3 kn/kg umjesto 4 kn/kg
nisi zaradio 30 000 kn nego si izgubio 10 000 kn ja se pokušavam držati ovog drugog koliko sam mogao zaraditi jer to je sve naš trud a ako ga sami ne cijenimo neće ni drugi.
Pozdrav!
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Kak znaš? :D

Ne želim previše kritizirati otkupljivače, jer oni su gamad maksimalno koliko to mogu biti, tj. koliko im odnos ponude i potražnje te prije svega država dopusti.

Evo primjer: ovo je skinuto sa službene stranice Agrofructusa. Obratite pažnju na boldano.

Agrofructus d.o.o. je vodeća kompanija specijalizirana za proizvodnju, otkup i prodaju voća i povrća na području JI Europe. Godišnjom isporukom od 190 000 tona voća i povrća, proizvodnim i otkupnim djelatnostima u Hrvatskoj, Makedoniji i Srbiji, te prodajom u 15 zemalja zapadne i istočne Europe ostvarujemo godišnji promet preko 100 milijuna € i činimo vitalan dio koncerna Agrokor.

Ne želim ulaziti previše u politiku otkupa, ali može se vrlo lako zaključiti o čemu se radi. Agrokor drži većinu otkupa voća i povrća. Uvoze robu iz država gdje je puno jeftinija te automatski ruše cijene kod nas, jer su seljaci primorani prilagoditi se njima. Uvoze često lošiju kvalitetu, a ta lošija roba automatski ruši cijenu našoj kvalitetnoj robi koju kupuju po daleko nižoj cijeni od realne i izvoze u jednu od ovih zapadnih država Europe u kojima su cijene, a i kupovna moć puno veća. Ali to nije sve, roba iz uvoza se često ne proda u Konzumovim trgovinama na vrijeme, ponekad mi se čini da je to i cilj. Zašto? Pa zato jer taj prestarjeli škart onda kupuju preprodavači (šverceri, albanci) koji prodaju škart po malim tržnicama, po strašno niskim cijenama. Što se s time dobiva? Pa samim tim što je više škarta na tržištu pada cijena kvalitetnoj robi na državnoj razini te otkupljivač opet profitira jer je srušio cijene. Prodajem na Dolcu te jako dobri znam čemu govorim.

Što učiniti? Bojim se da se ne može učiniti ništa. Na našem tržištu gotovo da je monopol jednog trgovačkog lanca, kojem se svi drugi lanci prilagođavaju, a na kraju nastrada seljak. Zaboravio sam napisati da bi uloga države trebala biti da brani domaću proizvodnju, blokira prekomjeran uvoz. Nažalost to kod nas ne funkcionira, još je jedan problem što smo potpisali masu dokumenata o međunarodnoj trgovini koji idu na našu štetu samo da bi ubrzali ulazak u EU.
Da,ovo je živa istina...
Često idem ujutro na hladnjaču i oko 6h,sve vrvi od raznih prekupaca kod Alojza,svi čekaju da kupe škart na palete i dobiju dobru cijenu,poslije to rasturaju na tržnicama ispod svake realne cijene...
Osim što ruše cijenu kvalitetnoj robi,kupci stječu dojam (oni koji kupuju to njihovo smeće),da se na tržnicama prodaje škart,pa sve više kupuju u trgovačkim centrima...
Znači,učinak je dvostruki,rješavaju se uvoznog smeća i ruše renome naših tržnica,koje su i tako lagano već na izdisaju...
Tu smo si najviše sami krivi,jer većina proizvođača plasira svoju robu u otkupne centre,a da se jedne godine složimo i krenemo sa niskom maloprodajnom cijenom na tržnice,sjebali bi i švercere i otkupljivače,ali bojim se da je to kod nas nemoguća misija...
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
Da,ovo je živa istina...
Često idem ujutro na hladnjaču i oko 6h,sve vrvi od raznih prekupaca kod Alojza,svi čekaju da kupe škart na palete i dobiju dobru cijenu,poslije to rasturaju na tržnicama ispod svake realne cijene...
Osim što ruše cijenu kvalitetnoj robi,kupci stječu dojam (oni koji kupuju to njihovo smeće),da se na tržnicama prodaje škart,pa sve više kupuju u trgovačkim centrima...
Znači,učinak je dvostruki,rješavaju se uvoznog smeća i ruše renome naših tržnica,koje su i tako lagano već na izdisaju...
Tu smo si najviše sami krivi,jer većina proizvođača plasira svoju robu u otkupne centre,a da se jedne godine složimo i krenemo sa niskom maloprodajnom cijenom na tržnice,sjebali bi i švercere i otkupljivače,ali bojim se da je to kod nas nemoguća misija...

Kod nas je situacija malo drugačija. Na tržnici se prodaje jako lijepa i kvalitetna roba ali je zato i cijena jako visoka pa ljudi radije kupuju u Konzumu jer je cijena 3 puta niža. Ako smanjim cijenu nekom artiklu zbunjeni prolaznici se zaustavljaju i pitaju "a što nije u redu sa tim artiklom da je cijena niža?" ali ga neće kupit jer misle da nešto nije u redu. Tako da je sve to skupa malo paradoksalno. Ljudi radije kupuju u Konzumu jer je cijena niska, kao, pa makar to bilo smeće, jer je smeće, kako ne može biti? Stotine ruku svu tu jadnu robu prevrnu sto puta gore dole ali koga toga briga? Bitno da je na AKCIJI! :supz: Eto to je razlog zašto kod mene tržnica na malo više ne funkcionira kao nekad. Srećom Konzum može konkurirat samo cijenom ali kvalitetom NIKAD. I još jednu stvar, koju sam primjetio kod nekih preprodavaća, jest to da radije drže cijenu nekom artiklu pa bace robu na kraju dana. Kako je moguće da se više isplati bacit nego prodat za manje još nisam shvatio.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
pa šta nam je onda rješenje,nemožemo 100 tona robe prodati na tržici,moramo se oslanjati na prekupce i otkupljivače. kako je to funkcioniralo prije deset ili dvadeset godina dok nije bilo trg.centara,dok nije postojao Agrofructus? osnovati neku zadrugu možda pa da kao skupina proizvođača ponudimo količinu i kvalitetu nekom trg. centru ili nekome drugome,izvoziti ili neznam šta. a i ljudi najviše kupuju povrće i voće na tržnicama gdje većinom ustvari proizvođači prodaju svoje proizvode i u trg. centrima koji tu robu nabavljaju preko otkupljivača,i to je to,nema nam druge. a šta kad uđemo u EU,nema kontrole uvoza,jedinstveno tržište,šta onda?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Evo malo da vam složim vašu raćunicu većina računa koliko je zaradila a nitko koliko je mogao tj koliko je uzgubio imaš određene robe npr. 10 t koju predaš 3 kn/kg umjesto 4 kn/kg
nisi zaradio 30 000 kn nego si izgubio 10 000 kn ja se pokušavam držati ovog drugog koliko sam mogao zaraditi jer to je sve naš trud a ako ga sami ne cijenimo neće ni drugi.
Pozdrav!

u ovom mom slučaju asestic da nisam pristao na gubitak od 10 000 nebih zaradio ovih 30 000,moraš nekada i spustiti cijenu ili baciti sve.
 
B

brle

Guest
tako je,da si ju dao na tržnici po tri kune zaradio bi i po toj cijeni a da nepričam koliko bi to privuklo kupce i za možda neke druge proizvode. meni samo nije jasno kako netko može tako poslovati,pa jel im nije u interesu da budu fer play i pošteni i sačuvaju proizvođača,pa ja ću recimo imati ove godine robe preko sto tona,pa jel njima nije u interesu da ja to sve njima dam,kao da će negdje kupiti jeftinije i kvalitetnije,jednostavno idu na prevaru i tako zarađuju,ali neće to dugo tako. ma zato su prekupci zakon,dođe kaže šta da sadiš,donese ti ambalažu,dogovorite neku cijenu,nema kaliranja,temperature,kalibriranja,roka plaćanja od neznam koliko itd. pa da mu dam i sve 2kn jeftinije zaradio sam,koliko samo gajbe koštaju.........i još nemoram nikuda voziti i mučiti se,sve stoji u dvoru i čeka kupca....i keš:):):)

ma sve je to ok ali dragi moj roba dok ide onda ide a dok nejde neče je ni šverceri ,a i vidjet ćeš ove godine ako Bog da bit će robe more jedno, pa cijene 50% manje pa još nejde a i volio bi vidjet švercera koji će ti tad odkupit 100t, mada nemam ništa protiv ako odkupi svaka mu čast. sve je to zakon tržišta, ponuda i potražnja. A što se tiće robe nemojte se zavaravat da je uvozna roba nekvalitetna , nitko ne kupuje loše jel to loše niti će moći dugo stajat niti privuć kupca.Ja radim breskvu i trudim se bit kvalitetan ali naša hrvatska breskva je lijepa i fina ali je kratkotrajna i skupa . Kratkotrajna je jel nemamo uvjete prvo za pripremu skladištenja a onda i skladištenje u hladnjače odnosno takve hladnjače ni ne postoje u HR. A skupi smo zato što nismo udruženi i zato što nemamo masovnu proizvodnju kao naša konkurencija. A sve je to slično i s ostalom robom. trebat će još puno puno godina da sustignemo Italiju, Španjolsku, Francusku,Nizozemsku..... Nažalost!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ma sve je to ok ali dragi moj roba dok ide onda ide a dok nejde neče je ni šverceri ,a i vidjet ćeš ove godine ako Bog da bit će robe more jedno, pa cijene 50% manje pa još nejde a i volio bi vidjet švercera koji će ti tad odkupit 100t, mada nemam ništa protiv ako odkupi svaka mu čast. sve je to zakon tržišta, ponuda i potražnja. A što se tiće robe nemojte se zavaravat da je uvozna roba nekvalitetna , nitko ne kupuje loše jel to loše niti će moći dugo stajat niti privuć kupca.Ja radim breskvu i trudim se bit kvalitetan ali naša hrvatska breskva je lijepa i fina ali je kratkotrajna i skupa . Kratkotrajna je jel nemamo uvjete prvo za pripremu skladištenja a onda i skladištenje u hladnjače odnosno takve hladnjače ni ne postoje u HR. A skupi smo zato što nismo udruženi i zato što nemamo masovnu proizvodnju kao naša konkurencija. A sve je to slično i s ostalom robom. trebat će još puno puno godina da sustignemo Italiju, Španjolsku, Francusku,Nizozemsku..... Nažalost!

a čuj,kao što sami rekao,kako bude bit će,nemožeš protiv tržišta. ali opet ponavljam da smo mi u deficitu sa voćem i povrćem 90 posto,nemamo proizvodnju ni za sebe a kamoli za još 11 milijuna turista,a gdje je još izvoz gdje i završi najbolja roba,tako da se tu ne radi da ima robe pa se nemože prodati,tu su neke druge igre nžalost. ali moramo se boriti,nema nam druge. pa mi svi nemožemo opskrbiti jednu Podravku a gdje ostalih 99 posto potreba.
 
B

brle

Guest
Pa istina, ali robe nema jel svi svaštarimo pa nemamo prinose. Dok se god ne udružimo i ne krenemo na monokulturalnu proizvodnju koja će biti popraćena jakom strukom ,do tad ništ. U tom slučaju nam netreba npr Agrofruktus, jel imat ćemo kolićinu i bit ćemo zanimljivi i domaćim i stranim kupcima jel će kupovat od proizvođaća direkt a ne od lešinara koji zarađuju više od nas, odnosno oni uvijek zarađuju a mi " ili ali " Znam za konkretne podatke o upitima iz Rusije i nekih država bivše ruske federacije za npr 1500 t breskve u nekom periodu od mj. dana ali se to nije moglo odradit zbog naše neorganiziranosti a i tak se nebi ta kolićina mogla skupit jel su prinosi ispodprosiječni. I u tih 1500t bi bilo 20 sorti bresaka i 10 klasa ato ne prolazi. Ajd recite jel nije tak ?!
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
pa šta nam je onda rješenje,nemožemo 100 tona robe prodati na tržici,moramo se oslanjati na prekupce i otkupljivače. kako je to funkcioniralo prije deset ili dvadeset godina dok nije bilo trg.centara,dok nije postojao Agrofructus? osnovati neku zadrugu možda pa da kao skupina proizvođača ponudimo količinu i kvalitetu nekom trg. centru ili nekome drugome,izvoziti ili neznam šta. a i ljudi najviše kupuju povrće i voće na tržnicama gdje većinom ustvari proizvođači prodaju svoje proizvode i u trg. centrima koji tu robu nabavljaju preko otkupljivača,i to je to,nema nam druge. a šta kad uđemo u EU,nema kontrole uvoza,jedinstveno tržište,šta onda?

Ja ne proizvodim tako velike količine,ali gotovo sve prodam kroz maloprodaju...
Snabdijevam sa povrćem nekih desetak malih dućana i voćarni i meni dovoljno...
Prije sam sadio puno više,ali sam zbog bezobrazluka i ucjena otkupljivača od toga odustao...to je bilo prije 6.g.,mogu si mislit kakva je tek situacija danas...
Čašu mi je prelio jedan trgovački lanac,kojem sam vozio salatu i jagodu,iako sam im dao krajnje nisku cijenu i odbio ambalažu,nikad nisam istu dobio nazad,a uvijek je bilo 15% otpisa jagoda,a salate preko 20%,onaj dio kaj su babe rasturile sa prebiranjem...
Da ne pričam da osoblje,koje prodaje voće i povrće u trgovačkim lancima,nema pojma o tom poslu,ali im nije niti za silu brinuti se,kad kalo uredno otpisuju od računa...
Na kraju mi ispadne računica da,iako sam smanjio proizvodnju više nago duplo,puno više zarađujem...a da ne pričam da radim puno manje i živim skoro bez ikakvog stresa...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ja ne proizvodim tako velike količine,ali gotovo sve prodam kroz maloprodaju...
Snabdijevam sa povrćem nekih desetak malih dućana i voćarni i meni dovoljno...
Prije sam sadio puno više,ali sam zbog bezobrazluka i ucjena otkupljivača od toga odustao...to je bilo prije 6.g.,mogu si mislit kakva je tek situacija danas...
Čašu mi je prelio jedan trgovački lanac,kojem sam vozio salatu i jagodu,iako sam im dao krajnje nisku cijenu i odbio ambalažu,nikad nisam istu dobio nazad,a uvijek je bilo 15% otpisa jagoda,a salate preko 20%,onaj dio kaj su babe rasturile sa prebiranjem...
Da ne pričam da osoblje,koje prodaje voće i povrće u trgovačkim lancima,nema pojma o tom poslu,ali im nije niti za silu brinuti se,kad kalo uredno otpisuju od računa...
Na kraju mi ispadne računica da,iako sam smanjio proizvodnju više nago duplo,puno više zarađujem...a da ne pričam da radim puno manje i živim skoro bez ikakvog stresa...

pa nisu to velike količine,dva ili tri ha povrća i eto ti sto tona,da nepričam o voćnjaku,gdje se do 20ha smatraju mali voćari,što kaže Brle koliko nas ima vidi se po tome što nemožemo skupiti breskve za par kamiona,e tu je pravi problem,a ne da se nemože prodati,nemamo mi šta prodati. čovjek kojemu ja dajem robu treba 20t rajčice tjedno,on to skupi ( ako skupi ),na sto mjesta,koliko goriva i vremena potroši da to nađe, a o sortama i kvaliteti da nepričam. ja sam trebao ove godine papriku raditi za njega ali nevalja mi zemlja kao što sam već napisao,radit ću nagodinu. ako nađem dobru zemlju ide i rajčica,ali treba za to sve i bunar,pa prihrane,pa folija,sjeme,presadnice,nemogu to trenutno platiti,koliko mi samo kolaca treba,i onda još strijepiti hoće li kakvo nevrijeme i sve to sjebati,ali da se isplati da,samo treba ulagati i proizvesti dobru robu,kupaca će biti.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nije loš Agrofructus. Što bi bez njega? Treba svako poći prvo od sebe. Poz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kak je ovo daleko od proizvodnje rajčice.

Ja radim isključivo sa Plodovima Fructus i dobro je. Svakako da bi moglo bolje, a moglo bi i gore. Ono čime nisam zadovoljan su svakako ti otpisi robe i kalo. Lani sam im potpisao oko 11 posto od ukupne količine novaca
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Kak je ovo daleko od proizvodnje rajčice.

Ja radim isključivo sa Plodovima Fructus i dobro je. Svakako da bi moglo bolje, a moglo bi i gore. Ono čime nisam zadovoljan su svakako ti otpisi robe i kalo. Lani sam im potpisao oko 11 posto od ukupne količine novaca

Ove godine ako bude robe viška,ako bude "normalna"godina,biće to i 20%:evil:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ove godine ako bude robe viška,ako bude "normalna"godina,biće to i 20%:evil:

Ja sam optimista, biti će dobra godina slična 2010.g, Rusi već sada lobiraju i traže robu po cijeloj JI Europi. Nego daleko smo od proizvodnje rajčice, pa vrijeme je da se vratimo na nju:



Uploaded with ImageShack.us

Ispikirana rajčica (5000 sadnica) jedanaesti dan od sjetve (93% uspješno). Očekivana sadnja 10.03. Ostatak rajčice (8000) sam posijao prije dva dana i planiram je saditi iza 20.03.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
e svaka čast Petulla,sad vidim kako će kod mene to izgledati,i meni treba 5000 komada,nego ja ću to u stiropor sa 170 rupa,pa pikiranje u 60 rupa. a nećeš probati Queen od izraelaca?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
e svaka čast Petulla,sad vidim kako će kod mene to izgledati,i meni treba 5000 komada,nego ja ću to u stiropor sa 170 rupa,pa pikiranje u 60 rupa. a nećeš probati Queen od izraelaca?

Dane,60 rupa ti je premalo za rajčicu,minimum 40 ili čak još bolje 24...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Dane,60 rupa ti je premalo za rajčicu,minimum 40 ili čak još bolje 24...

malo kažeš,a dobro,bumo onda uzeli od 40,nisam još ništa kupovao. misliš da bi otišli u vis ili se razgrana pa malo mjesta ili?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ukratko nema veze koliko je rupa. Inaće odlično istraživanje. Davno sam ga pročitao.
 

Najnoviji postovi

Na vrh