• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
najbolje što možete napraviti svojoj rasadi je to da ju nikada ne zalijete čistom vodom

mislim da si trebao dovršiti misao kad si već počeo,a ne da ja sada pitam zašto pa ti ponovo odgovaraš...e sale sale.............
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Druga jako bitna stvar kod presadnica je pravovremena sadnja,ako se sadi prestara presadnica dolazi do kasnije berbe i urod je slabije kvalitete...
To se manje osjeti kod plodovitog povrća,a više kod salate i kupusnjača...
Meni je najjače kad na placu netko kupi sadnicu paradajza,napola žutu i hvale se "vidi ga več cvate"...

Još je bolje ako ima i polod da komšije vide kakvu on ima krasnu rasadu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Naravno da ima veze i to velike,kad ti presadnica uslijed prevelike gustoće ode u zrak,ostane tanka,kao takva uvijek ima "usko grlo" u području iznad korijena i dobava hrane kroz takvu biljku je smanjena,a samim time i urod...
Kaj misliš da je Petula bez veze spikiral svoje paradajze u tegle,ja ih isto pikiram u veće čaše i držim ih u grijanom plasteniku skoro dok ne narastu 20
cm...
View attachment 853

View attachment 854

Ne znam Temptation ovdje se piše kao da ta rasada mora biti 100 dana u plasteniku. Mali prostor za korijen i izbalansirana prihrana će odraditi svoje, naravno uz isušivanje. Inaće može se dobiti i ovo...
rajcicakomora.jpg


Bila je tri dana u komori i puf, prije isklija nego paprika, što znači da mora biti kraće i u plasteniku, dok patliđan drastično duže. Otud ono istraživanje. Što će nam rasada 100 dana u plasteniku?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ima i takvih slučajeva, ali ovi s kojima sam ja upoznat rade bez hormona, a na hranjivoj otopini. Paprika je u večini slučajeva jako dobra. Možda sam se krivo izrazio mislio sam oko Virovitice, to dođe nešto kao Podravina valjda;)

ne kao podravina nego podravina,original.
 
S

salel

Guest
U Podravini svi koriste hormone rasta i sa njima špricaju flance,nema veze kaj ti flanci poslije ne budu davali plodove,ali eto,ostane im od špricanja cvijeća,pa pošpricaju i povrće...
zašto misliš da neće davati plodove?Kod cycocela ne možeš napraviti nikakvu štetu.
adsleko je veći problem preuranjena sjetva i tada prepuštanje sadnica preniskim temperaturama (štedimo na grijanju) i činjenica da većina ne koristi umjetnu rasvjetu u kratkim danima te se tada diferencijacija točaka rasta odvija potpuno suprotno od onoga što bi mi htjeli
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
na šta bi još valjalo da pripazim kod uzgoja presadnica,da nebi sjebao cijelu godinu?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Misliš osim izbora supstrata, kontenjera, sjemena, navodnjavanja, zasušivanje, reguliranje temperature i vlage, izbalansirane prihrane? Pa moraš paziti da ti miševi i gusjenice ne pojedu sjeme, kasnije da ti skakavac isto nejede srce lista i tako, onako pomalo. E da na kraju moraš paziti da ti netko ne pokrade kontenjere i proda na pijaci kunu komad po rasadi :)
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
na šta bi još valjalo da pripazim kod uzgoja presadnica,da nebi sjebao cijelu godinu?

Da se presadnice ne razbole u plasteniku, jako važno preventivno prskanje (zalijavenje) fungicidima, insekticidima.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E ovom zadnjem vlada oprečno mišljenje. Zapravo niti jedan stručnjak to ne preporučuje. To je na vlastitu odgovornost ili marketinški trik.

O tome Dane imaš u onoj maloj knjizi o paprici...
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
E ovom zadnjem vlada oprečno mišljenje. Zapravo niti jedan stručnjak to ne preporučuje. To je na vlastitu odgovornost ili marketinški trik.

Misliš na tretiranje insekticidima? Ja sam jedne godine imao takav strašan napad lisnih uši to nije za povjerovati. Kako su uši prenosnici virusa, preventivno prskam, naravno tek u travnju.
 
S

salel

Guest
mislim da si trebao dovršiti misao kad si već počeo,a ne da ja sada pitam zašto pa ti ponovo odgovaraš...e sale sale.............

sory,žena me prekinula.Već sam pokušao objasniti da za rast biljaka (dioba stanica) treba vlaga i temperatura.I to u paru.E sad ako već imamo temperaturu potrebnu za rast možemo pokušati utjecati na vlagu.To možemo učiniti na način da smanjimo dostupnost vode biljci tako da što je moguće više zasitimo vodenu otopinu gnojivom koje je u stvari sol koje na sebe veže vodu iz supstrata.Što bi se reklo dižemo EC.E, sad neke biljke toleriraju više a neke niže vrijednosti,tako da recimo paprika podnosi EC najviše do 2.8 a najsretnija je kad je to oko 1,5.Što preneseno znači da bi trebali zalijevati otprilike sa 0,12%-tnom(1,2 kg/1000L) otopinom gnojiva(treba u obzir uzeti i EC vode).Ovisno o vremenskim prilikama i učestalosti zalijevanja treba smanjivati ili povećavati količinu gnojiva.Tako bi kod hladnijeg vremana sa rjeđim zalijevanjem trebalo povećati koncentraciju otopine i obrnuto sve u cilju da biljka doživljava što manji stres zbog velikih oscilacija.Kada zaliješ čistom vodom dolazi do naglog razrijeđivanja otopine tla i posljedica je veliki stres za biljku.Nadam se da kužiš,jer nisam baš vičan objašnjavanju a i prelijen sam za pisanje.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Da se presadnice ne razbole u plasteniku, jako važno preventivno prskanje (zalijavenje) fungicidima, insekticidima.

recimo potapanje presadnica pred sadnje u otopinu Confidor 200SL. pa recimo sa Triofertom prije sijanja malo zamagliti sjeme,pa nakon što dobije dva lista opet itd.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
recimo potapanje presadnica pred sadnje u otopinu Confidor 200SL. pa recimo sa Triofertom prije sijanja malo zamagliti sjeme,pa nakon što dobije dva lista opet itd.

Previcur se meni pokazao najbolji.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
sory,žena me prekinula.Već sam pokušao objasniti da za rast biljaka (dioba stanica) treba vlaga i temperatura.I to u paru.E sad ako već imamo temperaturu potrebnu za rast možemo pokušati utjecati na vlagu.To možemo učiniti na način da smanjimo dostupnost vode biljci tako da što je moguće više zasitimo vodenu otopinu gnojivom koje je u stvari sol koje na sebe veže vodu iz supstrata.Što bi se reklo dižemo EC.E, sad neke biljke toleriraju više a neke niže vrijednosti,tako da recimo paprika podnosi EC najviše do 2.8 a najsretnija je kad je to oko 1,5.Što preneseno znači da bi trebali zalijevati otprilike sa 0,12%-tnom(1,2 kg/1000L) otopinom gnojiva(treba u obzir uzeti i EC vode).Ovisno o vremenskim prilikama i učestalosti zalijevanja treba smanjivati ili povećavati količinu gnojiva.Tako bi kod hladnijeg vremana sa rjeđim zalijevanjem trebalo povećati koncentraciju otopine i obrnuto sve u cilju da biljka doživljava što manji stres zbog velikih oscilacija.Kada zaliješ čistom vodom dolazi do naglog razrijeđivanja otopine tla i posljedica je veliki stres za biljku.Nadam se da kužiš,jer nisam baš vičan objašnjavanju a i prelijen sam za pisanje.
ma kužim ja ali me glava boli od toliko podataka,već sam dvije bilježnice ispisao. kako mi se čini ili ću imati super presadu ili će mi plastenik izgorijeti od kemije:) i pol nasada bresaka.....
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
zašto misliš da neće davati plodove?Kod cycocela ne možeš napraviti nikakvu štetu.
adsleko je veći problem preuranjena sjetva i tada prepuštanje sadnica preniskim temperaturama (štedimo na grijanju) i činjenica da većina ne koristi umjetnu rasvjetu u kratkim danima te se tada diferencijacija točaka rasta odvija potpuno suprotno od onoga što bi mi htjeli

Zato jer sam se u to uvjerio,kupio sam prošle godine kod jednog varaždinca paradajz...čisto za probu,jer se jako puno ljudi žalilo da im paradajzi slabo rode,a tak su bili lepi...
Tretiraju ih sa hormonom rasta da ostanu niski i capasti (debeli),a posljedica toga je nikakav urod...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Da se presadnice ne razbole u plasteniku, jako važno preventivno prskanje (zalijavenje) fungicidima, insekticidima.

Mislim da nema potrebe za špricanjem,ako se koristi gotov supstrat,on je dezinficiran,a hibridi se ne mogu baš tako lako razboljeti...
Ja sam ove godine stavio mreže protiv insekata na plastenike za presadnice,pa sam ujedno riješio i problem štetnika,pogotovo puževa...
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Najbolja (i najjeftinija) preventivna mjera protiv gljivičnih bolesti je redovito prozračivanje. Prošle godine mom rođaku je propalo neki 50% presadnica(hibridne sorte paprike i paradajza :madmana:) uslijed strašnog polijeganja rasada jer nije provjetravao dovoljno. Ja nisam mogao vjerovati. Presadnice su se sušile u zoni korjenovog vrata (mjesto gdje korijen prelazi u u stabljiku) u stadiju kotiledona . Krenuo je zalijevati previcurom, kaptanom, ali propalo mu je nekih 7000 presadnica. Venulo je masovno, u 24 sata znalo je na jednom kontejneru kružno povenuti oko 20cm promjera :( Katastrofa. Nije provjetravao dovoljno, visoka vlažnost i visoka temperatura su recept za katastrofu.

PS:hibridno sjeme, dezinficiran supstrat, jedino kontejneri od prošle godine. Vjerojatno na kontejnerima bile spore, ali bolest nebi uzela tolkog maha da je vlažnost držao na normalnoj razini.

Mislim da je bio problem s Ptyhium spinosum

351.jpg
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Misliš osim izbora supstrata, kontenjera, sjemena, navodnjavanja, zasušivanje, reguliranje temperature i vlage, izbalansirane prihrane? Pa moraš paziti da ti miševi i gusjenice ne pojedu sjeme, kasnije da ti skakavac isto nejede srce lista i tako, onako pomalo. E da na kraju moraš paziti da ti netko ne pokrade kontenjere i proda na pijaci kunu komad po rasadi :)

Najbolje bi ih bilo kupiti gotove,ali svi veliki proizvođači presadnica kod nas ne pikiraju presadnice,drugim riječima,moraš si ih sam proizvesti,jer ih nigdje nema za kupiti,a da su kvalitetne...
Zaboravio si još na kaljenje i špricanje prije same sadnje...
 

Najnoviji postovi

Na vrh