• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
vidim ja da se dosta vas na forumu i ljudi kod mene zuri u raniju sadnju mogu trljati ruke,,,,biće para polovicom 8mj pa na dalje :D

Riječi ti se pozlatile...čim poberem prvu turu,slijedi druga jesenska...
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Petulla jel to šablonski raspoređeno u gajbici? Poz

Nije šablonski, posije se prstima pa se štapićem razmaknu sjemenke da se ne dodiruju, ali dobra ideja to sa šablonom, budem ju pokušao izraditi.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nije šablonski, posije se prstima pa se štapićem razmaknu sjemenke da se ne dodiruju, ali dobra ideja to sa šablonom, budem ju pokušao izraditi.

Nije neki problem; najbolje od AL-lima tankog (dade se lijepo bušiti; čelični se baš ne buše lijepo).
Dvije ploče, nešto malo manje od kašete.
Prva, puna ploča, bez rupica ide na stol (prva od ispod).
Na nju, probušena (buši na razmak koji ti treba) ploča. Rupica veličine sjemenke rajčice.
Sada sjemenke u ruku i prosuti po gornjoj ploči. Malom četkicom maknuti višak i ručno zapuniti poneku praznu rupu.
Primiti obje ploče i prenijeti na kašetu.
Pažljivo izvuči (bočno) donju (punu) ploču.
Kako izvlačiš donju ploču, tako sjemenke ispadaju iz rupice na probušenoj ploči.

Peace of cake :weedman:

p.s. Ista šablona je i za kontejnere.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Evo rajčica je počela nicati i potrebno je dodatno osvjetljenje po oblačnom i tmurnom vremenu kako se biljčice ne bi izdužile



Loše mi slika ovaj zamjenski stari mobitel pa slika ne dočarava jačinu svjetlosti, sutra budem slikao sa fotićem.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Nije neki problem; najbolje od AL-lima tankog (dade se lijepo bušiti; čelični se baš ne buše lijepo).
Dvije ploče, nešto malo manje od kašete.
Prva, puna ploča, bez rupica ide na stol (prva od ispod).
Na nju, probušena (buši na razmak koji ti treba) ploča. Rupica veličine sjemenke rajčice.
Sada sjemenke u ruku i prosuti po gornjoj ploči. Malom četkicom maknuti višak i ručno zapuniti poneku praznu rupu.
Primiti obje ploče i prenijeti na kašetu.
Pažljivo izvuči (bočno) donju (punu) ploču.
Kako izvlačiš donju ploču, tako sjemenke ispadaju iz rupice na probušenoj ploči.

Peace of cake :weedman:

p.s. Ista šablona je i za kontejnere.

Izvrsno, super stvar,sve sam razumio:p i krećem u izradu. Hvala doc.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Počela sjetva rajčice, jučer posijao 4tis za jedan plastenik- LogisticaRZ 3tis i Cinto RZ 1tis, pikiranje 30.01 a očekivana sadnja 10-15.03. ovisno o vremenskim uvjetima. Sjetvu obavljamo na način da sjeme posijemo u plitke drvene kašetice(500sjemenki), zaspemo supstratom 1cm, zalijemo toplom vodom(25°C), pokrijemo najlončićima(zbog hlapljenja vlage) i stavimo u malo klijalište na temp, 25-28°C (puhalice sa termostatom) do nicanja.


posijano sjeme s tim da se sjeme međusobno ne dodiruje


klijalište se, sa posijanim kašeticama, grijalicama, pokrije najlonom.
Ovo je staromodan ali vrlo uspješan način uzgoja do pikiranja, gotova 100% ispikiranih biljčica.

Evo kako izgleda nakon što je iznicala rajčica



U subotu pikiranje i mogu reći da proizvodna godina, što se mene tiče, kreće punom parom.
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
Pitanje za znalce, pomognite amateru ;)

Koja je razlika između zajedničke sjetve pa kasnijeg razdvajanja/pikiranja u čašice i pojedinačne sjetve odmah u čašice?
Mi smo radili obadvoje i nismo vidjeli razliku, rajčica je bila ista gledajući kao amater :scratch

Mi radimo za vlastite potrebe cca 40 komada, više ili manje ovisi kako nam uspije sjetva i uzgoj na prozorskoj dasci :lol:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
dobro pitanje. puno njih pikira a malo njih uopće zna razliku i zašto uopće pikira.i sam sam bio takav,pikiraju svi pa ću i ja. moje je mišljenje da uopće nema nikakve bitne razlike ako se dobro uzgoji flanac. ja sam kasnio sa sadnjom prošle godine pa sam zato pikirao jer dođe nešto ranije ako se pikira,cca 10 dana.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Pitanje za znalce, pomognite amateru ;)

Koja je razlika između zajedničke sjetve pa kasnijeg razdvajanja/pikiranja u čašice i pojedinačne sjetve odmah u čašice?
Mi smo radili obadvoje i nismo vidjeli razliku, rajčica je bila ista gledajući kao amater :scratch

Mi radimo za vlastite potrebe cca 40 komada, više ili manje ovisi kako nam uspije sjetva i uzgoj na prozorskoj dasci :lol:

Razlika je jedino u tome što biljka dolazi ranije u rod i ima jače razvijen korjenov sustav...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Razlika je jedino u tome što biljka dolazi ranije u rod i ima jače razvijen korjenov sustav...

I kod mene ima još jedna jako bitna ralika. Naime ja baburu pikiram u kontejnere sa 40 rupa i kad bi direktno sijao od samog početka bi bila dva plastenika za grijanje, ovako u tepsijama sijana paprika zauzima puno manje prostora a time i manje energije troši. Ista stvar je sa paradajzom, a od same sjetve do pikiranja može proči i mjesec dana
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Razlika je jedino u tome što biljka dolazi ranije u rod i ima jače razvijen korjenov sustav...

Samim tim što ima razvijeniji korijenov sustav biljka puno bolje usvaja hranjiva iz tla, otprornija je na bolesti- znači zdravija- znači manja mogućnost napada nekog nametnika- znači bolja cvatnja - oplodnja itd. Pikiranje je, rekao bih obavezna mjera kod biljaka iz roda pomoćnica.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Raste rajčica, ali sam je zaštitio na ovom minusu i olujnoj buri. Termogen radi ko blesav, pokrio sam je sa trostrukim agrilom.



Baš mi se potrefilo da nakon pikiranja zahladi na duži period, potrošiti će se lože i love.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,657
petulla, kak ide priča s onim umjetnim osvjetljenjem, plavi spektar, crveni?
i tko to prodaje kod nas, nešto bi i sam morao isprobati...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Petulla jesi ti mjerio temperaturu ispod jednog pa ispod dva ili tri agrila,jel velika razlika?
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
petulla, kak ide priča s onim umjetnim osvjetljenjem, plavi spektar, crveni?
i tko to prodaje kod nas, nešto bi i sam morao isprobati...



Ovo su lampe koje daju plavu - bijelu svjetlost, neonska žarulja 150w i proizvod TEŽ Osijeka i inače se postavljaju u razne proizvodne hale i plastenike. Sad, koliko luksa one imaju neznam jer podatka na pločici nema ali mogu reći da su jake i učinkovite(rasad ne izrasta). Uglavnom preporuka je da se koristi plavo-bijela svjetlost a ne žuta.
Temperature zraka i tla mjerene ispod agrila u plasteniku, u plasteniku i vani odstupaju od 3-7°C i doista se svaka uložena kuna u agril isplati i vrati.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Petulla jesi ti mjerio temperaturu ispod jednog pa ispod dva ili tri agrila,jel velika razlika?

Ima razlike u temp. koliko slojeva agrila staviš. To je vidljivo na samoj kulturi koju pokrivaš. Racimo salatu u rano proljeće vani pokrivam prvih 15 dana sa dvostrukim agrilom(radi bržeg ukorijenjvanja), zatim skidam jedan i daljnjih 20 dana je pokriveno sa jednim slojem. Ono što nije bilo pokriveno sa duplim agrilom u startu kasni. Ali moraš se držati preporuka koje kažu da dupli agril nesmiješ držati više od dva tjedna te jedan agril više od tri tjedna.
Evo još jednog primjera, kada sam ispikirao rajčicu, pored toga što se prostor grije, pokrio sam je sa duplim agrilom(po noći), razlika temp unutar agrila bila je +3°C , temp.osjetnik za termogen stavio sam ispod agrila i uštedio ložu.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ima razlike u temp. koliko slojeva agrila staviš. To je vidljivo na samoj kulturi koju pokrivaš. Racimo salatu u rano proljeće vani pokrivam prvih 15 dana sa dvostrukim agrilom(radi bržeg ukorijenjvanja), zatim skidam jedan i daljnjih 20 dana je pokriveno sa jednim slojem. Ono što nije bilo pokriveno sa duplim agrilom u startu kasni. Ali moraš se držati preporuka koje kažu da dupli agril nesmiješ držati više od dva tjedna te jedan agril više od tri tjedna.
Evo još jednog primjera, kada sam ispikirao rajčicu, pored toga što se prostor grije, pokrio sam je sa duplim agrilom(po noći), razlika temp unutar agrila bila je +3°C , temp.osjetnik za termogen stavio sam ispod agrila i uštedio ložu.

sve jasno osim jedne stvari,zašto ova vremenska ograničenja od dva i tri tjedna? i još jedno pitanje,primjetio sam ili se varam otkad sam stavio agril da je manja vlaga u plasteniku za sunčana vremena,i dali tlo manje isparava ili isparava i dalje ali to ostaje pod agrilom,i smeta li to ako je tako?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ovo su lampe koje daju plavu - bijelu svjetlost, neonska žarulja 150w i proizvod TEŽ Osijeka i inače se postavljaju u razne proizvodne hale i plastenike. Sad, koliko luksa one imaju neznam jer podatka na pločici nema ali mogu reći da su jake i učinkovite(rasad ne izrasta). Uglavnom preporuka je da se koristi plavo-bijela svjetlost a ne žuta.
Temperature zraka i tla mjerene ispod agrila u plasteniku, u plasteniku i vani odstupaju od 3-7°C i doista se svaka uložena kuna u agril isplati i vrati.

Da nisu to one žarulje što se stavljaju na bandere?
 

Najnoviji postovi

Na vrh