• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

brane

Član
Tu od
16 Velj 2008
Poruka
44
hvala vam svima na odgovorima i komentarima što se tiče supstrata koristim klasman čisti bez ikakvi mješanja sa nekim običnim zemljama,fungicide naravno nisam upotrebljavao a ni nikakve prihrane,svjetlosti ima dovoljno rasad je u plasteniku, on što mislim da je a i vi ste isto potvrdili a naj više PetullaRZ je temperaturni stres bilo je problema tokom onih hladni dana
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
hvala vam svima na odgovorima i komentarima što se tiče supstrata koristim klasman čisti bez ikakvi mješanja sa nekim običnim zemljama,fungicide naravno nisam upotrebljavao a ni nikakve prihrane,svjetlosti ima dovoljno rasad je u plasteniku, on što mislim da je a i vi ste isto potvrdili a naj više PetullaRZ je temperaturni stres bilo je problema tokom onih hladni dana

Evo samo da ti potvrdim,
Problem je u previše vlage u trenutku preniskih temperatura. Jer ako je vlažno i temperatura niska kod transpiracije supstrat se još dodatno hladi. Neće ostati nikakve posljedice, samo malo povećaj temperaturu i kod presadnje dublje posadi tako da zemlja prekrije mjesto gdje su bili kotiledoni. Ne trebaš prskati trenutno sa nićim osim malo mankozeba kao standardna zaštita.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Jel mi može netko preporučiti dobru sortu paradajza šljivar(za kuhanje)?
Nekada sam sadio sortu cibili,a sad me zanima ima li koja bolja sorta.
Unaprijed zahvaljujem onima koji žele pomoći.
 

Skal

Član
Tu od
15 Lip 2011
Poruka
31
Jel mi može netko preporučiti dobru sortu paradajza šljivar(za kuhanje)?
Nekada sam sadio sortu cibili,a sad me zanima ima li koja bolja sorta.
Unaprijed zahvaljujem onima koji žele pomoći.
Ja radim Rio Grande toje šljivar i ekstra je za cedenje i kuvanje al ima jako puno suve mat pa ja ga mešam još sa Wizardom koji je nešto redi tako da te dve kombinacije nisu loše zavisi kolko sadiš jer tosu sorte koje kod nas prodaju samo u većim pakovanjima nije za hobi
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Rajčica spremna za sadnju u plasteniku. Plastenik je spremna već tjedan dana, nagnojen (analiza tla), trifender, humus(kalifornijske gliste), postavljena crna folija(ispod kap po kap). Sadnja u subotu 10.03 i pokrivanje agrilom(na lukove)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Jel mi može netko preporučiti dobru sortu paradajza šljivar(za kuhanje)?
Nekada sam sadio sortu cibili,a sad me zanima ima li koja bolja sorta.
Unaprijed zahvaljujem onima koji žele pomoći.

koliko sam ja čuo među boljim šljivarima je Stromboli ili tako nekako,dobro prolazi kod kupaca,tamno crveni,nema ljubičaste boje po sebi,može dosta dugo trajati itd...
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Vrijeme se stabiliziralo, jutarnje temp u + , predviđanja pozitivna i krenuli mi u sadnju pome, naravno uz tretman Thiofera i pokrivanja agrilom da se nebi što nepredviđanoga desilo.





Sorte Logistica RZ i Cinto RZ i proba Esemble (Hazera - izraelac).
Ove godine smo pored gnojidbe organskim i mineralnim gnojivima (prema preporuci analize tla) uvrstili i humus kalifornijskih glista na način da smo svakoj biljci dodali 2 dcl humusa i očekujemo bolji porast i prinos te povećanje humusne tvari u tlu.
 
Z

zgubidan 80

Guest
prihrana

bok ljudi,

nov sam na forumu,a i u poljoprivredi tj.povrtlarstvu.
Posadio sam rajčicu vedettu 500 kom od enza zaden!e to je sad niknulo.Stabljike su tanke i otišle nebu pod oblake pa Vas molim za savjet: sa čim da napravim prihranu ili šta već?
pozdrav
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
bok ljudi,

nov sam na forumu,a i u poljoprivredi tj.povrtlarstvu.
Posadio sam rajčicu vedettu 500 kom od enza zaden!e to je sad niknulo.Stabljike su tanke i otišle nebu pod oblake pa Vas molim za savjet: sa čim da napravim prihranu ili šta već?
pozdrav


Nema ti tu prihrane kada ti biljka nikne moraš sniziti temperaturu na 15-18 stupnjeva noćna može malo i niža i dosta svjetlosti.
Pozdrav!
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
bok ljudi,

nov sam na forumu,a i u poljoprivredi tj.povrtlarstvu.
Posadio sam rajčicu vedettu 500 kom od enza zaden!e to je sad niknulo.Stabljike su tanke i otišle nebu pod oblake pa Vas molim za savjet: sa čim da napravim prihranu ili šta već?
pozdrav

Sve ovo kako ti je kolega asestic objasnio,plus da bi bilo dobro presaditi biljke u dublje posude....i to u dubinu do prvih listova.
 
Z

zgubidan 80

Guest
rajšica

kaj je onda ovo...zašto venu?
p3130985.jpg
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,656
lega, il su isklijali u mraku, il rastu u mraku...uglavnom MRAK!!!
od toga niš, ajmo nanovo...
venu jer su potrošili zalihu hrane iz sjemenke a nisu stvorili nadzemni dio koji će ih dalje hraniti...
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
kaj je onda ovo...zašto venu?
p3130985.jpg

Nemaj straha prijatelju,samo ih stavi na punu svjetlost,temperaturu snizi dnevnu na dvadesetak srupnjeva,noćnu na šesnaest,ne zaljevaj previše,zemlja umjereno vlažna,ako se biljičice lome u zoni tla,dakle odmah kod korijena,lagano zalij previkurom pola do jedan decilitar na deset litara vode,ako se lome gore,onda nije u pitanju bolest pa ne moraš.Rajčicu sadim deset godina,ali rijetko kada u tim fazama koristim kemiju i sve je u redu.Nakon par dana će biljčice ojačati,stabljike pozeleniti,pa ih ,ukoliko budu nestabilne,tj. savijaju se i poljegaju kada zaljevaš možeš presaditi u veče rupe tako da stabljiku maksimalno potopiš u zemlju.Slobodno ju poviješ,polegneš,saviješ u krug,važno je jedino da ne pukne.Dakle,ništa nije izgubljeno,događaju se i gore stvari,pa se sve opet nekako popravi i izađe na dobro.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Malo da se vratimo na rajčicu, evo kako izgleda, nakon što je prošlo 10 dana od sadnje, ispod agrila. Sutra ide otkrivanje(skidanje agrila) i prvo zaljevanje od sadnje. Zaljevam čistom vodom bez dodavanja hranjiva jer po analizi tla ima dosta pristupačnog N i P što i ove biljke na slici zorno pokazuju.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
petulla nešto su ti male i kržljave,bolesne i kao da nemaju dosta hrane.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
pa vidiš da je savršen,nema greške nigdje,moram ga malo uplašiti. kako ti petulla samo nije dosadno tako,daj malo neku zarazu ubaci 8)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Gdje ste,paradajzari,već dugo od nikoga nema niti slova,nije valjda da ste odustali od proizvodnje.Do sada je već sigurno sva plastenička proizvodnja posađena,čak i u unutrašnjosti Hr.Ovi na moru su sigurno već na pola puta do berbe.Može li pokoji komentar-tek toliko da vidimo šta se događa.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Ja sam razočaran jer ne mogu nigdje nabaviti sjeme mercedesa. Da bar mogu naći nekoliko prijesadnica...
 

Najnoviji postovi

Na vrh