• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
sve jasno osim jedne stvari,zašto ova vremenska ograničenja od dva i tri tjedna? i još jedno pitanje,primjetio sam ili se varam otkad sam stavio agril da je manja vlaga u plasteniku za sunčana vremena,i dali tlo manje isparava ili isparava i dalje ali to ostaje pod agrilom,i smeta li to ako je tako?

Ako ima vlage agril će je zadržati i ukoliko je, (u plasteniku govorimo) direktno položen po biljci trebalo bi ga po danu skidati jer biljka mora ući u noć suha(pokriti je). Postoje dvije situacije korištenja agrila u plasteniku koje treba poštivati a to su: agrilom se nikada ne pokriva povrće za vrijeme južnog vremena(vlaga) i agrilom se ne pokriva nakon poljevanja par dana, što znači da se mora paziti po kojem vremenu zaljevate(zamislite da sada idem poljevati vani -3 i pokriveno sve sa duplim agrilom).
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
zasto vecina vas leti s tom proizvodnjom i sadnjom u 4mj dobijete proizvod vecina vas u 6mj ,,znaci velika je kolicina na trzistu ,,turizam jos nije poceo znaci mala blokada sta ce napraviti otkupljivaci rusice cijenu ko i svake godine na 2kn otkup!?!?!! to nema smisla ni nekog racuna tako raditi :prayer:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
zasto vecina vas leti s tom proizvodnjom i sadnjom u 4mj dobijete proizvod vecina vas u 6mj ,,znaci velika je kolicina na trzistu ,,turizam jos nije poceo znaci mala blokada sta ce napraviti otkupljivaci rusice cijenu ko i svake godine na 2kn otkup!?!?!! to nema smisla ni nekog racuna tako raditi :prayer:
Biti će gužve :( ali meni tako nekako najviše odgovara s obzirom na proizvodni ciklus koji obavljam. Osim toga smanjio sam pomu zbog plodoreda(uključio mahunu i leguminozu) pa neće bit presinga. Cijena kod nas zna biti dobra do 15.07 pa se nadam da će se to desiti i ove godine,a kasnije dođe vanjski i iz plastenika sa kontinenta pa da si ne konkuriramo:supz:
 
S

silky

Guest


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


Mondial ove godine sadim a ovdje je na prvoj slici je lilos i više ga neću saditi jer je u banani, a na prvoj mondial .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Čitam ove godine deklaracije na paradajzu od Rijk Zwaana,zemlja porijekla Tajland...:shock:
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Čitam ove godine deklaracije na paradajzu od Rijk Zwaana,zemlja porijekla Tajland...:shock:


Dobro si prošo. Logistica je prošle godine bila iz Kine. A i ostalo povrće ima ne-ruopske adrese. I mene je iznenadilo.
 

brane

Član
Tu od
16 Velj 2008
Poruka
44
moželi mi netko reci sta se dešava sa ovim kotiledonima
p2230210.jpg

By brancilo at 2012-02-23
p2230208.jpg

By brancilo at 2012-02-23
p2230209.jpg

By brancilo at 2012-02-23
 
Posljednje uređivanje:

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
moželi mi netko reci sta se dešava sa ovim kotiledonima


Otpadanje kotiledonskih listova je znak stresa uzrokovanog neadekvatnim uvjetima. Meni se to desilo prošle godine zbog (pre)niskih temperatura u plasteniku. Može bit i botritis ili neka druga gljivica. Jesi koristio Proplant ili Previcur? Jesi ih tretirao kakvim fungicidom?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,656
meni ne izgleda kao smrzlo, nastradali bi prije ovi mladi pravi listovi nego kotiledoni, niti su pocrvenili od zime...
pitanje je u kakav su supstrat posađeni.
ovakvo nešto bi moglo izazvati preuranjeno korištenje fungicida, ali opet bi stradali vrhovi...
ja mislim da ide od supstrata...navedi nam naziv!!!
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Brane, tu si dosta grešaka napravio prilikom uzgoja ove pome. Prvo, vidljivo je da su biljčice naglo izrasle, odnosno izdužile su se, a uzrok tome je slabo svjetlo(oblačno vrijeme + puno folije s kojiom se pokriva rasad) i visoka temperatura, drugo , puno vlage u supstratu(previše zaljevaš), treće desila se velika razlika u temperaturi zraka(nestalo grijanja duže vrijeme ili si je naglo stavio u hladniji prostor) te je biljka pretrpila šok. Tu se, po mom sudu, radi o većem temp.stresu i prvi reagiraju kotiledonski listići koji će sa vremenom otpasti i na tom mjestu se može razviti neko gljivično oboljenje. Kontraidikacija od nekog pesticida ili folijarnog hranjiva drugačije bi se manifestiralo(štete na pravim listovima) tako da to otpada. Šta ti je raditi? Biljka je u šoku i dodatni šok od prskanja nekog pesticida ili hranjiva joj ne treba nego je dovoljno poprskati nekim od biostimulatora da joj pomogne da se oporavi, nakon tjedan dana kada biljka počinje rasti zaštiti je od botritisa i phytophtore. I ne zaljevati previše(više neka joj je suhlje nego vlažnije).
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,656
ma ja pitam za supstrat, jer sam takve flance viđao kod domaćeg uzgoja flanaca na glistenu i takvim fuš pripravcima...previše dušika ga istjera u nebo, i onda je dovoljan bilo kakav temperaturni šok, il preniska, a ja bi čak rekao i previsoka temperatura, plus vlaga...
 

Najnoviji postovi

Na vrh