• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kolike su tjedne potrebe količine kalcija po biljci paprike/rajčice?
I koje gnojivo preporučuješ?
Hm... malo složenija priča. Bilanciranje kalcija u proizvodnji rajčice.
Biometrika kaže slijedeće; za 100 kg ploda potrebno je biljci osigurati 0,06 kg (60 grama) CaO.
Praksa kaže da zbog kompleksnosti cijele bilance kalcija, trebalo bi ga dodati 3-5x više (stvaranje netopivih spojeva, antagonizmi sa elementima u tlu, nakupljanje u biljkama (listovima) i drugi problemi).
Što sada?
Prvo, riješiti kalcij u tlu, kod osnovne obrade tla (kalcifikacija, provjera pH tla i namještanje pH na 6,5 za uzgoj rajčice).
U plasteničkoj proizvodnji (gdje zbog izmjene kultura nema velike pauze između dvije kulture, koristiti Fertdolomit u pripremi tla za sadnju) te koristiti i kalcij-nitrat.
Što se tiče fertirigacije dvije mogućnosti; kalcij-nitrat (svaki drugi gnojidbeni ciklus, ali paziti na bilancu dušika, jer se dodaje i dušik) ili koristiti NPK gnojiva koja sadrže kalcij (primjerice Idron Ca sa 8% CaO; http://www.gnojidba.info/gnojiva/gnojiva-agrofill/idron-vodotopiva-gnojiva/)
A što se tiče folijarne primjene, tu ima puno problema, a glavno je da se Ca vrlo sporo premješta bazipetalno; od vrha biljke ka korijenu, te sam mehanizam usvajanja kalcija. Primjena klasičnih kalcijevih gnojiva tu gotovo ne pomaže, osim na početku vegetacije. Ukoliko se ide folijarno onda svakako Ca-gnojiva sa helatima (Tradecorp Ca) ili neko Ca-gnojivo sa aminokiselinama. Folijarno bi trebalo ići svakih 100 dana (ovisno o proizvodu, ide oko 150-300 ml/grama na 100 lit. vode).

Načelno, bilancu kalcija treba riješiti:
1. u tlu (kalcifikacija),
2. održavati bilancu kroz sustav fertirigacije (Ca-nitrat ili Idron Ca)
3. te potom obaviti korekcije folijarnom gnojidbom (tu igraju skupi Ca-helati ili Ca sa aminokiselinama).
:gitarist:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
A dal ga ostavljaš na jednu ili dvije grane ili kako drugačije.

Ja malo eksperimentiram, neki su na jednu granu a neki na dvije. Imam tri sorte niskog , jedan mi je dosta prozračan, dok druge dvije mi se čine prebujne na dvije grane uz razmak 40cm jedan do drugog.

Tomica, evo:

Na glavnoj grani ostavljam dva grozda i nakon toga je režem i puštam još tri grozda na prvom zaperku...sve ide na jednu špagu,imaš slike u temi plastenici,post 230...
 
P

pauk

Guest
Biometrika kaže slijedeće; za 100 kg ploda potrebno je biljci osigurati 0,06 kg (60 grama) CaO.
Praksa kaže da zbog kompleksnosti cijele bilance kalcija, trebalo bi ga dodati 3-5x više (stvaranje netopivih spojeva, antagonizmi sa elementima u tlu, nakupljanje u biljkama (listovima) i drugi problemi).
Što sada?
:gitarist:

mozda cu ispasti glup (bolje i to nego ispasti iz tramvaja), ali moram pokusati :)

jel se moze dobiti CaO iz CaCO3 ili CaMgCO3?

Odnosno, pojednostavljeno, koristenje kalcita ili umrvljenog dolomita ima koristi jedino oko PH neutralizacije zemlje, a ne oko oslobadjanja kalcija i magnezija (za biljke) ?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
mozda cu ispasti glup (bolje i to nego ispasti iz tramvaja), ali moram pokusati :)

jel se moze dobiti CaO iz CaCO3 ili CaMgCO3?

Odnosno, pojednostavljeno, koristenje kalcita ili umrvljenog dolomita ima koristi jedino oko PH neutralizacije zemlje, a ne oko oslobadjanja kalcija i magnezija (za biljke) ?

Ima ona "Nema glupih pitanja; samo glupih odgovora" :mrgreen:.

Upotrebom kalcita ili dolomita definitivno se tlo obogaćuje kalcijem (Ca2+) i djelomično i magnezijem (Mg2+), ako se koristi dolomit. Količina, odnosno brzina obogaćivanja tla Ca2+ ionom ovisiti će o granulaciji materijala. Što je granulacija sitnija, reakcije je brža odnosno suprotno, veća granulacija, sporije djelovanje ali kroz duže vremensko razdoblje. I taj kalcij/magnezij koji se oslobodi otapanjem kalcita/dolomita (djelovanjem ugljične kiseline) ugrađuje se u adsorpcijski kompleks tla, odakle ga biljka "isisava" za svoje fiziološke potrebe.
:gitarist:
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Na glavnoj grani ostavljam dva grozda i nakon toga je režem i puštam još tri grozda na prvom zaperku...sve ide na jednu špagu,imaš slike u temi plastenici,post 230...

E da, primijetio sam da većinom prva grana završava na ta dva grozda i tek kasnije potjera slabi zaperak. Budem i ja probao tako. Hvala.
Reci još na koji razmak sadiš. Ja sam sada stavio na 40 jedan od drugog u dva reda na foliji razmaka 50. nekako mi se čini da bi išlo i na 35.
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
E da, primijetio sam da većinom prva grana završava na ta dva grozda i tek kasnije potjera slabi zaperak. Budem i ja probao tako. Hvala.
Reci još na koji razmak sadiš. Ja sam sada stavio na 40 jedan od drugog u dva reda na foliji razmaka 50. nekako mi se čini da bi išlo i na 35.

Razmak između redova je 38cm,a u redu 33...idu 4,5/m2...
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
halo ekipa!kakva je situacija sa rajčicom?

Sjajna, ne pamtim ovakve cijene i potražnju. Još sam zadovoljniji kada smo uzgojili ekstra klasu, znači kvaliteta i kvantiteta super, isto tako sa krastavcima, tikvicom i mahunom(u našoj proizvodnji) i samo da se tako nastavi do kraja sezone.
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
rajčica

Sjajna, ne pamtim ovakve cijene i potražnju. Još sam zadovoljniji kada smo uzgojili ekstra klasu, znači kvaliteta i kvantiteta super, isto tako sa krastavcima, tikvicom i mahunom(u našoj proizvodnji) i samo da se tako nastavi do kraja sezone.

nadam se da će ovako i ostati!i ja sam za sada zadovoljan!
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,418
Žalim što sam samo 1 plastenik stavio ove godine ali sam zato 3 paprike i nisam pogriješio , samo paradajza mi ipak fali ali nemožeš sve :rolleyess:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A dali se netko zapitao zašto su tako dobre cijene i zašto je tako dobra potražnja?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ah,mene se tiče,jer samo se treba sjetiti da je hercegovcima snjeg polomio plastenike,kasnili su sa sadnjom,pa nema baš njihove robe.Ovo je sada iskristaliziralo situaciju i zorno nam pokazalo da bi mogli lijepo živjeti od svoga rada da svake godine nema njihove robe dovezene na crno na naše težište.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,642
pa naši "bosanci" s placa i dalje vuku u kamionima robu...
mislim da nije samo hercegovina stradala u snježnom nevremenu, bilo je i u srbiji i makedoniji metar i pol snijega...
ali zaglave je uvijek bilo, i BU!
:partyman:
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Morat ćemo se na to naviknuti, jer izgleda da će hidroponski uzgoj prevladati nad konvencionalnom poljoprivredom.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Morat ćemo se na to naviknuti, jer izgleda da će hidroponski uzgoj prevladati nad konvencionalnom poljoprivredom.

Najbolje tablete da proizvode, tableta rajčice, tableta paprike itd.
 

Najnoviji postovi

Na vrh