• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Znači ipak je ozima sjetva grahorica ili leguminoza kvalitetnija, ali i zahtjeva cjeligodišnji tretman, hm, hm. Treba plastenik cijelu godinu odmarati, ali vjerujem da je višestruka korist. Mislim da ću od iduće jeseni pomalo krenuti u sideraciju svake godine jedan objekat.
A reci, prije zaoravanja potrebno je smjesu pomulčati?
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Moja malenkost si dala malo truda pa sam pronašao stočni grašak da nitko ne mora ići u Austriju ili bilo gdje Poljoapoteka se zave GEMEX 033725007 g-đa Milka Gruić pitao sam dali bi htjeli poslati grašak u istru i odgovor je da nema nikakvih problema bilo gdje će poslat.:D:D

Super informacija , hvala, zapisao sam si broj budem na vrijeme zvao.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Znači ipak je ozima sjetva grahorica ili leguminoza kvalitetnija, ali i zahtjeva cjeligodišnji tretman, hm, hm. Treba plastenik cijelu godinu odmarati, ali vjerujem da je višestruka korist. Mislim da ću od iduće jeseni pomalo krenuti u sideraciju svake godine jedan objekat.
A reci, prije zaoravanja potrebno je smjesu pomulčati?

Nije nužno ali prije se raspadne u tlu ak je usitnjeno, jel tako?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Sadnja kasnog kupusa je u 08.mj što znači da kada odlučiš parcelu tretirati zelenom gnojidbom moraš je odmarati praktički cijelu godinu ako ideš u ozimu sjetvu, ali ako ideš u proljetnu sjetvu (03.mj), sve to možeš stići(mulchanje,zaoravanje,razgradnja smjese u tlu i sadnja slijedeće kulture) do početka 11.mj.? Ovo za proljetnu sjetvu govorim za plasteničku zelenu gnojidbu tako da bi se ja rađe odlučio za ovu opciju. Svake godine jedan plastenik pa u krug, što ispada svake pete godine sideracija. Prvo se moram odlučiti o toj mjeri pa ću onda u potragu za odgovarajućom smjesom. Još uvijek humusnu tvar u tlu nadoknađujem stajnjakom (u Istri ga je teško naći i skup je) ili org.gnojivima u vrećama što je nedovoljno u plasteničkoj (intezivnoj) proizvodnji. Kad budem morao(analiza tla) prelazim i na sideraciju.

Ja uopće ne koristim stajnjak,zemlju u plastenicima gnojim otpadnim kompostom od šampinjona,bitno je da odstoji na hrpi barem 6 mjeseci i vjeruj mi nema boljeg gnojiva,još ako pustiš u njega koje leglo kalifornijskih glista da ga prerade kako treba:prayer:
Zemlju odmaram nasadom jagoda,sadnja u 8 mjesecu,berba u 9...te ponovo berba u proljeće...bitno je da razmak između jesenske berbe i proljetne bude veći od 105 dana (toliko jagodama treba da "odspavaju" zimski san)
Nakon berbe u proljeće ih zaorem i nakon svake 4 godine "odmaram" svaki plastenik na taj način...
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ja uopće ne koristim stajnjak,zemlju u plastenicima gnojim otpadnim kompostom od šampinjona,bitno je da odstoji na hrpi barem 6 mjeseci i vjeruj mi nema boljeg gnojiva,još ako pustiš u njega koje leglo kalifornijskih glista da ga prerade kako treba:prayer:
Zemlju odmaram nasadom jagoda,sadnja u 8 mjesecu,berba u 9...te ponovo berba u proljeće...bitno je da razmak između jesenske berbe i proljetne bude veći od 105 dana (toliko jagodama treba da "odspavaju" zimski san)
Nakon berbe u proljeće ih zaorem i nakon svake 4 godine "odmaram" svaki plastenik na taj način...
Zanimljivo je to sa jagodama ,a reci sadiš jagodu bez crne folije?, sa kap po kap i kad je zaoravanje?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Zanimljivo je to sa jagodama ,a reci sadiš jagodu bez crne folije?, sa kap po kap i kad je zaoravanje?

Crna folija,kap po kap za svaki red,folija se nakon berbe reže sa škarama i odstranjuje,jagode se zaoru...
Sve zavisi od vremena,između 15.05. i 01.06....
 

seljanka

Novi član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
23
da li bi mi netko prema rezultatima analize tla mogao dati preporuku za gnojidbu rajčice.ph-6,0 humus2,1% P2O5-38,2mg/100g K2O-24,1 mg/100g Ca192mg/100g.Preporuka petrokemije iz kutine je 25t/ha zrelog stajnjaka,2t/ha fertdolomita,kan al nema količine,i fertina P i ca,to po mom misljenju bas ne drži vodu a vidim da se vi kužite u to.sad je u plasteniku salata al iza nje ide rajčica,pomagajte lani sam imala dosta sitne rajčice i želim to popraviti .Unaprijed hvala
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
da li bi mi netko prema rezultatima analize tla mogao dati preporuku za gnojidbu rajčice.ph-6,0 humus2,1% P2O5-38,2mg/100g K2O-24,1 mg/100g Ca192mg/100g.Preporuka petrokemije iz kutine je 25t/ha zrelog stajnjaka,2t/ha fertdolomita,kan al nema količine,i fertina P i ca,to po mom misljenju bas ne drži vodu a vidim da se vi kužite u to.sad je u plasteniku salata al iza nje ide rajčica,pomagajte lani sam imala dosta sitne rajčice i želim to popraviti .Unaprijed hvala

Ne znam zašto se ljudi zamaraju sa raznim receptima za osnovnu gnojidbu plodovitog povrća,pogotovo od strane naših "vrsnih" stručnjaka...
To je u svijetu odavno riješeno sa Osmocote gnojivima,postoji varijanta tih gnojiva isključivo za plodovito povrće (agroblen),traje 6 mjeseci i stavlja se jedna žlica uz korijen biljke...
Gnojivo ima biološku ovojnicu i ne može oštetiti korijen biljke,polako otpušta hranjiva u dodiru sa vodom i traje 6 mjeseci na temp. od 21 C...
Ako je temp. tla viša traje kraće,a ako je niža traje duže...
Ja ne upotrebljavam uopće stajski gnoj,a pogledaj kak izgledaju moje rajčice u temi "plastenici" post 227 i 229...
 

seljanka

Novi član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
23
hvala,na savjetu,ak ima još netko neko mišljenje neće škoditi pozdrav(rajčice na slici su super,kad moje budu tak neću više ništa pitat)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ne znam zašto se ljudi zamaraju sa raznim receptima za osnovnu gnojidbu plodovitog povrća,pogotovo od strane naših "vrsnih" stručnjaka...
To je u svijetu odavno riješeno sa Osmocote gnojivima,postoji varijanta tih gnojiva isključivo za plodovito povrće (agroblen),traje 6 mjeseci i stavlja se jedna žlica uz korijen biljke...
Gnojivo ima biološku ovojnicu i ne može oštetiti korijen biljke,polako otpušta hranjiva u dodiru sa vodom i traje 6 mjeseci na temp. od 21 C...
Ako je temp. tla viša traje kraće,a ako je niža traje duže...
Ja ne upotrebljavam uopće stajski gnoj,a pogledaj kak izgledaju moje rajčice u temi "plastenici" post 227 i 229...
Rajčica ti lijepo izgleda i plodovita je, ali koje je gnojivo u pitanju jer su ta dva koje navodiš totalno različita? Poz
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Rajčica ti lijepo izgleda i plodovita je, ali koje je gnojivo u pitanju jer su ta dva koje navodiš totalno različita? Poz

Agroblen je za povrće,a Osmocote ja za duži kontejnerski uzgoj cvijeća i ukrasnog bilja...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ne znam zašto se ljudi zamaraju sa raznim receptima za osnovnu gnojidbu plodovitog povrća,pogotovo od strane naših "vrsnih" stručnjaka...
To je u svijetu odavno riješeno sa Osmocote gnojivima,postoji varijanta tih gnojiva isključivo za plodovito povrće (agroblen),traje 6 mjeseci i stavlja se jedna žlica uz korijen biljke...
Gnojivo ima biološku ovojnicu i ne može oštetiti korijen biljke,polako otpušta hranjiva u dodiru sa vodom i traje 6 mjeseci na temp. od 21 C...
Ako je temp. tla viša traje kraće,a ako je niža traje duže...
Ja ne upotrebljavam uopće stajski gnoj,a pogledaj kak izgledaju moje rajčice u temi "plastenici" post 227 i 229...

ja gledama na stranicama Poljoposavec koji je zastupnik za Scotts gnojiva i nigdje ja nevidim Agroblen. na koju si formulaciju mislio? i kako misliš uz korijen biljke,nakon što zasadiš pa na zemlju oko biljke,bez zatrpavanja?
 
J

Joplin

Guest
sretna nova svima i od mene,pratim već neko vrijeme vaše teme i što više čitam imam osjećaj da sam sve gluplja,sadim rajčicu i salatu a vjerovatno od ove godine još ponešto, usput gdje su žene u proizvodnji povrća,pozdrav

Tu sam :D
Nova na poljoprivrednom forumu,pozdrav svima :supz:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pozdrav!!! Odgovorno tvrdim bez žena ništa u proizvodnji povrća. Mojim radnicama su se najviše svidjeli krastavci i tikvice...:rolleyess::rolleyess:
 
J

Joplin

Guest
Pozdrav!!! Odgovorno tvrdim bez žena ništa u proizvodnji povrća. Mojim radnicama su se najviše svidjeli krastavci i tikvice...:rolleyess::rolleyess:

Eto na,uvaženi član pa tako o ženama u poljoprivredi...:mad:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Tu sam :D
Nova na poljoprivrednom forumu,pozdrav svima :supz:

Žene samo žene ljudi moji jel ima išta na ovom svjetu da je ljepše i bolje od žena ili se varam Pozdrav svim ženama.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Eto na,uvaženi član pa tako o ženama u poljoprivredi...:mad:

Bez zamjerki molim, samo kažem u kojoj kulturi je radna atmosfera bila najvedrija.
Inače, bez svoje žene i bez njezine potpore nebih nikud stigao. Nisam ono gore bez veze napisao, možda je netko krivo protumačio. Ako sam te uvrijedio iskreno se ispričavam.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Bez zamjerki molim, samo kažem u kojoj kulturi je radna atmosfera bila najvedrija.
Inače, bez svoje žene i bez njezine potpore nebih nikud stigao. Nisam ono gore bez veze napisao, možda je netko krivo protumačio. Ako sam te uvrijedio iskreno se ispričavam.

Ha ha izgleda da je žena uredovala! Bravo za žene.:gitarist:
 

Najnoviji postovi

Na vrh