• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
plevak jesi bio zadovoljan sa logisticom?ja ga planiram sadit ove godine,samo ne znam koliko da uzmem jer ga do sad nisam sadio

dobar je, ukusan i krupan, tvrd. ne dopada mi se jedino što ima dosta veliki razmak između klastera. recimo tamaris 6 klastera, a logistika 5 za istu visinu. to je uglavnom i jedini razlog što ga ne sadim i dalje. uglavnom meni se tamaris najviše ali samo da je malo krupniji i tražim nešto poput njega i vidjet ću dal bude cinto onakav kakav mi odgovara.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
analiza mi govori da mi je doza CaCO3 20 dt/ha!može li mi tko reći je li to u redu ili bi trebalo nešto mijenjati i kako?K2O mi je 24,44 pa me zanima koliko bi kilograma kalija/ha trebalo dodati da se postigne vrijednost od 50mg/100g tla kalija?Hvala

pa taj kalij ti niti nije baš tako loš. dodaj ga još sa redovitom prihranom navodnjavanjem i bude dobro.
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
dobar je, ukusan i krupan, tvrd. ne dopada mi se jedino što ima dosta veliki razmak između klastera. recimo tamaris 6 klastera, a logistika 5 za istu visinu. to je uglavnom i jedini razlog što ga ne sadim i dalje. uglavnom meni se tamaris najviše ali samo da je malo krupniji i tražim nešto poput njega i vidjet ću dal bude cinto onakav kakav mi odgovara.

teško je pronaći nešto što bi zadovoljavalo sve kriterije!ja sam prošle godine imao dosta burana i nisam bio zadovoljan!slaba oplodnja na visokim temperaturama!jesi li imao problema sa pucanjem ploda kod logistice i koliko plodova ima po jednoj cvijetnoj grani?
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Uzeo sam sjeme Medeno Srce od Superior Seeds, za vlastitu potrošnju čitao sam da je jako ukusan ako ima netko tko je sadio da kaže svoja zapažanja.

Zasadio bih manju površinu, dakle nije za prodaju.
 

shemmo

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
129
Uzeo sam sjeme Medeno Srce od Superior Seeds, za vlastitu potrošnju čitao sam da je jako ukusan ako ima netko tko je sadio da kaže svoja zapažanja.

Zasadio bih manju površinu, dakle nije za prodaju.

koliko para toliko muzike.:supz:
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Uzeo sam sjeme Medeno Srce od Superior Seeds, za vlastitu potrošnju čitao sam da je jako ukusan ako ima netko tko je sadio da kaže svoja zapažanja.

Zasadio bih manju površinu, dakle nije za prodaju.

Još nije kasno uzmi maraton i kazanovu od istih proizvođača još su bolji kod mene su pokazali dobre rezultate u plasteničkoj proizvodnji dobri za jesti i za kuhanje .
Pozdrav!
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Još nije kasno uzmi maraton i kazanovu od istih proizvođača još su bolji kod mene su pokazali dobre rezultate u plasteničkoj proizvodnji dobri za jesti i za kuhanje .
Pozdrav!

asestic za maraton kažu oni koji ga poznaju daleko bolje nego ja da je to vanjska rajčica i da vani pokazuje bolje rezultate nego u plasteniku. Ja bi za plastenik preporučio 72018 rajčica još pod šifrom nasljednik vive a nju sam sadio i poikazala se jako dobra.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Nažalost nisam ih sada u mogućnosti uzeti sada sam u HR, upravo sam naručio u Kadmo Cinto rajčicu.

Nadam se da nisam pogriješio sa sortom.
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
rajčica

Dobio sam analizu zemlje i ona glasi ovako; 1MKCl-6,36 ,H2O-6,73
HUMUS-2,86
DUŠIK-0,21
P2O5-46,56
K2O-40,00
U plastenik će ići rajčica,pa bi zamolio ako mi netko može dati dobar savjet za osnovnu gnojidbu i kasniju prihranu fertirigacijom!
Hvala
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
analiza mi govori da mi je doza CaCO3 20 dt/ha!može li mi tko reći je li to u redu ili bi trebalo nešto mijenjati i kako?K2O mi je 24,44 pa me zanima koliko bi kilograma kalija/ha trebalo dodati da se postigne vrijednost od 50mg/100g tla kalija?Hvala
Treba dodati: 50-24,44=25,56 mg K2O na 100 grama tla, i onda će u tlu biti prosječno 50 mg K2O/100 grama tla.8)
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
:lol:
Treba dodati: 50-24,44=25,56 mg K2O na 100 grama tla, i onda će u tlu biti prosječno 50 mg K2O/100 grama tla.8)

:lol:laka računica,al koliko je to preračunato u kg/ha?
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
SIKI
To 72018, je pretpostavljam ,od NIRITA ? je li rana kao viva,krupna,.....nema je u niritovom katalogu, Ništa,našao sam ga ....ima u katalogu
 
Posljednje uređivanje:

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
teško je pronaći nešto što bi zadovoljavalo sve kriterije!ja sam prošle godine imao dosta burana i nisam bio zadovoljan!slaba oplodnja na visokim temperaturama!jesi li imao problema sa pucanjem ploda kod logistice i koliko plodova ima po jednoj cvijetnoj grani?

Pa nije pucala uopće, a evo stvarna slika kod mene 2011 godine:
www.levak.net pa idi na POKUSI, pa RAJČICA pa VISOKA...

Dobio sam analizu zemlje i ona glasi ovako; 1MKCl-6,36 ,H2O-6,73
HUMUS-2,86
DUŠIK-0,21
P2O5-46,56
K2O-40,00
U plastenik će ići rajčica,pa bi zamolio ako mi netko može dati dobar savjet za osnovnu gnojidbu i kasniju prihranu fertirigacijom!
Hvala

Pa to su ti dobri rezultati, ja tu ne bih dalje nešto previše gnojio. to je moje mišljenje!
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
SIKI
To 72018, je pretpostavljam ,od NIRITA ? je li rana kao viva,krupna,.....nema je u niritovom katalogu, Ništa,našao sam ga ....ima u katalogu


To je nasljednik od vive kako kažu da je više ujednačena od vive oni koji su radili nemaju zamjerke.
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
Pa nije pucala uopće, a evo stvarna slika kod mene 2011 godine:
www.levak.net pa idi na POKUSI, pa RAJČICA pa VISOKA...



Pa to su ti dobri rezultati, ja tu ne bih dalje nešto previše gnojio. to je moje mišljenje!

znači samo prihrane sistemom kap po kap kad rajčica bude ušla u rod?
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Pa nije pucala uopće, a evo stvarna slika kod mene 2011 godine:
www.levak.net pa idi na POKUSI, pa RAJČICA pa VISOKA...



Pa to su ti dobri rezultati, ja tu ne bih dalje nešto previše gnojio. to je moje mišljenje!

jel ovo tvoja stranica? dobro si je uradio.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Ja sam uzeo logisticu i cinto pa ćemo vidjeti. Što se tiče pakiranja vidim dosta razlika što u šiframa što u deklaraciji tako da ne vjerujem da je prijevara.

Jednom sam Donartie dobio u nekom pakiranju od Jazie ili tako nešto , uglavnom starije sorte i takvih slučajeva je bilo još...
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
asestic za maraton kažu oni koji ga poznaju daleko bolje nego ja da je to vanjska rajčica i da vani pokazuje bolje rezultate nego u plasteniku. Ja bi za plastenik preporučio 72018 rajčica još pod šifrom nasljednik vive a nju sam sadio i poikazala se jako dobra.

Kod mene jedan plastenik ide maraton nisam ga probao vani možda ove godine
a u u druge ću saditi na tvoj nagovor 72018 i Z-304 lani sadio super danas sam zvao Bjeljinu lubenice su 21.5 kn 250 kom oko 90 kuna ova dva su 48 kn 250 kom oko 190 kuna. To ću rješavati idući tjedan.
Pozdrav!
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
rajčica

Evo ovako pH je slabo kiselo tlo pa su ti preporučili ferdolomit kako bi poboljšali ph do 7,0 (neutralna reakcija tla),
humus je nizak i trebalo bi ga podignuti na 4% što znači da bi trebalo dodati nekog organskog gnoja (može stajnjak u količini od 50 t/ha ili neko peletirano gnojivo tipa stalatico u količini od 2,5 t/ha).
Fosfora ili P2O5 ima dovoljno tako da bi ga trebalo dodati samo onoliko koliko iznosi kultura koja se sadi.
K2O odnosno kalija trebalo bi povećati u tlu na barem 45 mg/100 g tla. Ovo ispred šta sam napisao vrijedi osim za rajčicu i više-manje za sve povrtne kulture. Ako je to u zaštićenim prostorima onda bi trebalo imati cirka 40 mg P2O5 i 50 mg K 2O kao start, a onda se gnoji s onoliko hraniva koliko se očekuje prinos odnosno koliko iznosi koja kultura.
Dušik kojeg nema u analizi nije ni bitan jer je on ionako podložan ispiranju pa se on računa neposredno kod sadnje ili sjetve kulture.
EC kojeg nema bi bio bitan pogotovo za plastenike i nebi smio biti veći od 1 ds/m.To je utjecaj karbonata u tlu (%CaCO3) što rezultira da je tlo zaslanjeno - upotreba slane vode(analiza vode-količine natrija i klora) i upotrba kloridnih NPK (kalij-klorid)i dušičnih gnojiva KAN.
Rajčica ti na 1 t prinosa cirka iznosi 2,8 kg dušika, 0,8 kg fosfora i 4 kg kalija dakle to je izrazito kalijeva biljka kao i većina plodovitog povrća.
Stoga bi ti ja preporučio za ovaj slučaj sljedeću gnojidbu: uz prethodno spomenutu organsku gnojidbu izvršiti osnovnu mineralnu gnojidbu pri čemu treba zafrezati 1 t /ha NPK gnojiva (5-20-30 sulfatni) ili neko drugo NPK gnojivo koje ima veći sadržaj kalija otprilike isto u toj količini. Ta gnojidba se radi da bi se malo podigla vrijednost kalija ali uz njega i fosfora. Sljedećih godina neće biti potrebna tako jaka startna gnojidba. Ovdje kao što vidiš dodajemo i fosfor ali on se neće izgubiti jer će se vezati a koliko točno ostaje u tlu to ćemo vidjeti nakon analize za dvije godine u svakom slučaju neće škoditi pogotovo u plasteniku. Ostalu gnojidbu trebalo bi provoditi fertirigacijom ,ja preporučujem svakih sedam dana nakon sadnje i to sa 25 kg/ha kristalona 13-40-13 ukupno dva puta a nakon toga do kraja vegetacije sa kristalonom 15-5-30 sa količinom od 25 kg/ha svaki put. Ovo je količina kada se računa prinos od 150 t/ha uz uzgoj od 4,5 mjeseci da su biljke bez patogena i čiste od korova, naravno ako se planira manji prinos proporcionalno tome je i niža gnojidba i obrnuto. Moram ti ovdje naglasiti da plodnost tla ne ovisi samo o hranivima već i o mikrobiološkim aktivnostima, kao i o fizikalnim svojstvima tla pa ima primjera da ćeš bolje prinose sa manje hraniva postići na jednom tlu dok na drugom koji ima više hraniva imat ćeš manje prinosa. Tu bi se još moglo polemizirati i detaljizirati (oko doza, obroka prihrane i vrsti gnojiva), nesmjem zaboraviti na Calcijev-Nitrat i Magnezijev-Sulfat svakih deset dana po 20kg/ha.
Ova je analiza i preporuka jako slična mojoj analizi iz 2003.g pa ti evo iz iskustva mogu preporučiti a malo sam se i posavjetovao sa prijateljem dr.agr u sektoru povrća. Ako ti je nešto nejasno slobodno pitaj.

Petulla koliko često bi trebalo ići sa fertirigacijom kristalonom 15-5-30?ovdje si napisao 25kg/ha svaki put!Da li je to 25 kg/ha tjedno ili češće?
 

Najnoviji postovi

Na vrh