• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Fali fosfora i malo temperature.

osim sto je posađena u supstrat nije prihranjivana sa ničim ovh dana (sutra) dobija prvu papicu,temperatuea je bila niža(12-17stC) radi pomanjkanja svetlosti (da se ne izduži)a i aparat je malo posvjetlio pa izgleda bledunjav.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
osim sto je posađena u supstrat nije prihranjivana sa ničim ovh dana (sutra) dobija prvu papicu,temperatuea je bila niža(12-17stC) radi pomanjkanja svetlosti (da se ne izduži)a i aparat je malo posvjetlio pa izgleda bledunjav.

A što volim kad puknem dijagnozu iz prve.

U stvari možda i nije toliki deficit fosfora koliko njegovo otežano usvajanje.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Evo slikica paradajza.
Stručnjaci aj komentar ali molim za razumijevanje ovo je prvi put a ja samo početnik (početnička sreća ili peh),ja mislim da i nije tako loše.:(hi):

E ne znam šta da ti kažem , ali mislim da je malo previše hladno tu gdje ga imaš.

Fali fosfora i malo temperature.

Ne bih rekao da mu fali išta jer premalen je da bi već potrošio svu hranu a naročito u toj tegli koja je mnogo veća od kontejnerske 40 ili 24 rupe. Uglavnom bude se popraavilo samo kad malo grane sunce, i još da kažem što hladnije i oblačnije minimalno zalijevanje, kod mene je zemlja suha ko barut u takvim vremenskim prilikama.

Molim savjete za gnojidbu i prihranu rajčice!Prvi put radim pa molim za pomoć. Koja gnojiva koristite i gdje nabavljate?Hvala!!!

a za tebe prijatelju stranica našeg majstora za gnojidbu: http://www.gnojidba.info/gnojidba-povrca/program-gnojidbe-rajcice-fertirigacija-i/

osim sto je posađena u supstrat nije prihranjivana sa ničim ovh dana (sutra) dobija prvu papicu,temperatuea je bila niža(12-17stC) radi pomanjkanja svetlosti (da se ne izduži)a i aparat je malo posvjetlio pa izgleda bledunjav.

A da ti kažem da ja proizvedem paradajz bez ikakvog prihranjivanja do presadnje i samo jednom pikiranje :)
Moraš znati da ako je temperatura okoline recimo 13c u supstratu ako je dosta mokar ima tek oko 5 - 6c zbog transpiracije.
 
Posljednje uređivanje:

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Ne bih rekao da mu fali išta jer premalen je da bi već potrošio svu hranu a naročito u toj tegli koja je mnogo veća od kontejnerske 40 ili 24 rupe. Uglavnom bude se popraavilo samo kad malo grane sunce, i još da kažem što hladnije i oblačnije minimalno zalijevanje, kod mene je zemlja suha ko barut u takvim vremenskim prilikama.

Da, to sam i mislio.
Jedno je jasno, otežano je usvajanje uslijed snižene temperature, ostalo je sve u redu.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Da, to sam i mislio.
Jedno je jasno, otežano je usvajanje uslijed snižene temperature, ostalo je sve u redu.

Jel to znači da i nije tako loše?
sledeći dani bi trebali biti sunčani pa sam mu danas digao temperaturu za 5 stC na 17-22stC(noćna).Hvala za komentare.:icon_pray:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo slikica paradajza.
Stručnjaci aj komentar ali molim za razumijevanje ovo je prvi put a ja samo početnik (početnička sreća ili peh),ja mislim da i nije tako loše.:(hi):
Potpisujem što DenisV kaže; malo je anemičan zbog niže temp. i problema oko usvajanja fosfora. Ako ne radiš neku superintenzivnu proizvodnju, nije to ništa loše; kad malo zatopli popraviti će se i bit' će sve u redu.
Međutim oni koji rade intenzivno, i svaki dan kašnjenja u berbi, znači i proporcionalni gubitak novaca zbog sve veće (jeftinije) ponude na tržištu, si to ne mogu dozvoliti. Par dana kašnjenja rasada na početku, pa par dana kašnjenja kod presađivanja, pa par dana suše.... i eto ode berba 10 dana kasnije (na tržnici se to može poklopiti i za dvije subote...).
Stoga, takvima obavezna preporuka upotreba posebno formuliranih fosfornih gnojiva tzv. startnih gnojiva koji se mješaju sa supstratom. Jedno od takvih je Microphos (evo linka na portalu: http://www.gnojidba.info/gnojiva/gnojiva-agrofill/microphos/.
Današnja proizvodnja ranog (ali isto tako i kasnog/zimskog) povrća više ne ide bez primjene startnih gnojiva (osim rajčice, tu je salata, krumpir i dr.) :icon_e_wink:
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Potpisujem što DenisV kaže; malo je anemičan zbog niže temp. i problema oko usvajanja fosfora. Ako ne radiš neku superintenzivnu proizvodnju, nije to ništa loše; kad malo zatopli popraviti će se i bit' će sve u redu.

E zahvaljujem na odgovorima,ovih dana je vidio sunce i situacija je sasvim drugačija(dobio boju i napredovao rastom):cool2:
 

dendi

Novi član
Tu od
7 Ožu 2013
Poruka
17
pozdrav svima na forumu, inače se ne bavim rajčicama (vinogradarstvo i voćke) al bi htio probati ove godine. sadio bih na otvorenome. za oko mi je zapela Linda F1, ima li itko iskustva s tom sortom?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
kolika temperatura (dnevna,noćna)treba biti u rasadniku rajčice poslije pikiranja?
Ja imam regulaciju na 17-19 noćna a dnevna do 25, ovisi o suncu, ak je sunčano onda ide i više, a ak je oblačno negdje oko 21-22
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jel tko skužio malu vrečicu Hectora od 80 sjemenki po cijeni malih amaterskih vrečica? Piše Hector F1 od Semenarne čini mi se, ili neka druga firma? Poz
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Ja sam kupio 2 vrećice za probu, pošto još nisam sadio niske pamidore. Vrećica je Valentin, piše za 80 biljaka, jednu sam otvorio da pobrojim sjemenke i bilo ih je 73.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Jel tko skužio malu vrečicu Hectora od 80 sjemenki po cijeni malih amaterskih vrečica? Piše Hector F1 od Semenarne čini mi se, ili neka druga firma? Poz
Da, piše Hector F1, samo što to možda jest Hector, ali definitivno nije F1.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nisam siguran Plevak. Jel si vidio gdje sve poznate kompanije imaju proizvodna polja? Peru, Kina, Taiwan, Indija... Tako je kolega kupio Istru F1 talijansko pakovanje za ne povjerovati sa cijenom. Švercer mu rekao e to je paprika. Ali da se glupo osjećam i osjećam se. Hector F1 od Clausa je papreno poskupio, više nije na grame nego na sjemenke, tu smo izgubili 50%, plus cijena kod moga trgovca je skoro veća za 50%, hajde neka je kod nekog 30%. Doduše još uvijek je jeftiniji od Bobcata. Vidit ćemo ove godine jel se to sve isplati. Podloga im je multi comp, polyfeede u prihrani + ME, dvije grane + kolci. Priuštiti maksimalno isto tako očekujem i kod roda. Još smo planirali neko sjenćanje...

@samko probao sam od Valentina šorokšari, uopće nije bio loš,poznajem čovjeka koji na tom sjemenu bazira cijelu proizvodnju paprike babure, naravno nije neka rana proizvodnja.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
ne znam kako netko može na tome ikakvu proizvodnju bazirati, jednom davno probao, poslije se sin igrao dok je bio mlađi i dobro znam kakvo je to sjeme

ako si netko tko se ozbiljno bavi poljoprivredom ne može priuštiti pravo sjeme, e onda ne znam što da kažem tj znam ali ne smijem
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Nisam siguran Plevak. Jel si vidio gdje sve poznate kompanije imaju proizvodna polja? Peru, Kina, Taiwan, Indija... Tako je kolega kupio Istru F1 talijansko pakovanje za ne povjerovati sa cijenom. Švercer mu rekao e to je paprika. Ali da se glupo osjećam i osjećam se. Hector F1 od Clausa je papreno poskupio, više nije na grame nego na sjemenke, tu smo izgubili 50%, plus cijena kod moga trgovca je skoro veća za 50%, hajde neka je kod nekog 30%. Doduše još uvijek je jeftiniji od Bobcata. Vidit ćemo ove godine jel se to sve isplati. Podloga im je multi comp, polyfeede u prihrani + ME, dvije grane + kolci. Priuštiti maksimalno isto tako očekujem i kod roda. Još smo planirali neko sjenćanje...

@samko probao sam od Valentina šorokšari, uopće nije bio loš,poznajem čovjeka koji na tom sjemenu bazira cijelu proizvodnju paprike babure, naravno nije neka rana proizvodnja.

Ali ispada da 1000 sj. tog hektora košta onda 50 Kn!!! Halo!!!
Imao sam već tikvicu Elite original Clause-a i Semenarne LJ. na kojoj je pisalo F1. i reći ću ti, definitvno nisu bile iste, čak niti po boji!!! Kome da sada više vjerujem, golom sjemenu semenarne ili tretiranom Clause-u . Isto tako kao i kod paradajza. Netko tko ne radi original hibrid neće primijetiti neku razliku ako mu podvališ drugogodišnje sjeme od original hibrida. Zapravo niti nema prevelike razlike u pojedinim sortama ukoliko su uvjeti proizvodnje bili dobri. Uglavnom to znaš i sam. Imao sam jednom na početku svoje "karijere" i Šorokšari. Bila je super paprika, rodna ko blato samo što je bila oko 100-120 grama. Nije niti standardno sjeme loše u odnosu na hibrid, ali zašto svi uzimamo hibrid. Sigurni smo u sortu, a ipak i prinos je sigurniji. Da kažem još da par godina već ne kupujem sjeme salate. Uvijek uzimam svoje sjeme od Angie, Triathlon i nanovo Nadine. Mogu reći da totalno nikakve razlike u odnosu na kupljeno sjeme. Bitno je samo da nema stranooplodnje.
Da rezimiram. Nije loše obično sjeme, loše je samo da li je bila samooplodnja ili ne. A to nikad ne možeš znati. Tako da ipak ne vjerujem "F1" hibridima koji nisu od matičnog proizvođača.
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ali ispada da 1000 sj. tog hektora košta onda 50 Kn!!! Halo!!!
Imao sam već tikvicu Elite original Clause-a i Semenarne LJ. na kojoj je pisalo F1. i reći ću ti, definitvno nisu bile iste, čak niti po boji!!! Kome da sada više vjerujem, golom sjemenu semenarne ili tretiranom Clause-u . Isto tako kao i kod paradajza. Netko tko ne radi original hibrid neće primijetiti neku razliku ako mu podvališ drugogodišnje sjeme od original hibrida. Zapravo niti nema prevelike razlike u pojedinim sortama ukoliko su uvjeti proizvodnje bili dobri. Uglavnom to znaš i sam. Imao sam jednom na početku svoje "karijere" i Šorokšari. Bila je super paprika, rodna ko blato samo što je bila oko 100-120 grama. Nije niti standardno sjeme loše u odnosu na hibrid, ali zašto svi uzimamo hibrid. Sigurni smo u sortu, a ipak i prinos je sigurniji. Da kažem još da par godina već ne kupujem sjeme salate. Uvijek uzimam svoje sjeme od Angie, Triathlon i nanovo Nadine. Mogu reći da totalno nikakve razlike u odnosu na kupljeno sjeme. Bitno je samo da nema stranooplodnje.
Da rezimiram. Nije loše obično sjeme, loše je samo da li je bila samooplodnja ili ne. A to nikad ne možeš znati. Tako da ipak ne vjerujem "F1" hibridima koji nisu od matičnog proizvođača.

Ja viđam salatu Batidu F1 na zelenoj tržnici u Zagrebu,a sjemena nema već dobrih 5 godina za kupiti...znači ista stvar,čovjek uzima sam sjeme od salate za iduću godinu...
 

Najnoviji postovi

Na vrh