• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

dark991

Novi član
Tu od
14 Ožu 2015
Poruka
2
Ja sam planirao raanije srote nekih 20 struka, da imam za prvu pomoc, najvjerovatnije mondial f1, a malo kasnije sam htio sortu volovsko srce, u kombinaciji sa jabucarom, sigurno znate koja je su vrsta. Ne zelim da prodajem, samo za licnu upotrebu, za kuvanje i ostale proizvode jer mislim da su ove dvije sorte bas te stvari. Jos sam amater u tome , pa me zanima vase misljenje oko svega toga.
Posto su ovo bujnije sorte mislim da bih trebao najmanje 40cm praviti razmak.
Sto se tice povezivanja, vidio sam neke verzije da vezu kanap za zicu ili letvu, sta je kod koga u plasteniku, zatim taj kanap sa nekom spravom, da li je to neka vrsta zeljeza ili sta je vec zategni u zaboodu u zemlju, u pradajz ne vezu nikako za njega, nego samo omotavaju kad misle da imaju potrebu.
Da li imate vi jos neka resenja, ili neke slike da vidim kako to izgleda.
Veliki pozrdav svima.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Evo našeg sklopa sadnje:
širina plastenika - 10 m, komotno stane 7 folija po dva reda .
razmak u redu 50 cm, red od reda na foliji 60 cm, a razmak folija - redova 80 cm.Sve u cik-cak sklopu.
U takvom sklopu stane 2,8 biljaka na m2 što je ok.
Kod nas špaga tip 800 (koju koristimo) traje jednu sezonu.

m9ao1j.jpg


ovo je sadnja srijeda - četvrtak i pokriveno agrilima.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
778
Da li je netko sijao colibri od Clausa. Visoki šljivar rodan i ukusan - tako pričaju prodavači.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Nema potrebe otkrivati zbog prozračivanja. Otkrio sam ga zbog prskanja a predvečer se ponovno pokriva - to je bilo 25.03. Sutra ga otkrivamo za stalno jer počinjemo sa vezanjem i plivljenjem - vrijeme se stabilizira i ide sve toplije.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Rekao sam prošle godine da mi je lilos favorit ali sam posijao i nešto cinta.Došao sam do toga da sam sebe opet nisam poslušao.Cinto više ne prolazi kod mene,očito nije za tako rano.Kasnije je ok,a sada samo masa.Lilos cvijeta treći kat,matias drugi a cinto tek prvi i velika lisna masa,on treba puno više svijetlosti u rano proljeće nego što ga ima u kontinentalu.
 

Prilozi

  • cinto za moj način uzgoja i termin je proÅ¡lost,dobar u ljeti ali rano u prolječe ne.jpg
    cinto za moj način uzgoja i termin je prošlost,dobar u ljeti ali rano u prolječe ne.jpg
    81.5 KB · Pregleda: 257
  • lilos,oploÄ‘eni prvi kat,poneki cvijet na drugomkatu i cvijetanje na trećem.jpg
    lilos,oplođeni prvi kat,poneki cvijet na drugomkatu i cvijetanje na trećem.jpg
    65.9 KB · Pregleda: 236

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Aplaus :(clap)::(clap):

Nego već sam prije pitao za te cijevi ali sam već zaboravio, kako im je ime točno i koliko vidim ne deformiraju se puno ili skoro ništa na toplini?
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Dobio sam desetak struka paradajza, Berberana F1. Je li ga radio neko? Ima li nesto za napomenu kada je on u pitanju?
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Vjerujem da ce biti i drugacijih misljenja. Tako je to sa hibridima, vazda podjeljena misljenja.. Jedino za ciste sorte ljudi uvijek kazu jedno misljenje, a to je da je ukus odlican.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Nisam ja rekao da nema ukusnih hibrida, nego da su sa njima uvijek podjeljenja misljenja kada je ukus u pitanju. Nekome se jedan hibrid svidja, nekome ja jako los. Ako mozes, navedi neke ukusne hibride paradajza , sa ujednacenim plodovima. Ovaj hibrid je unapredjeni paradajz Rally, jer za razliku od njega ima ujednacene plodove na svim granama.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Baš me zanima kome je berberana ukusna? I moje mušterije su skontale da imam 2 vrste jer rajcica je bila kao iz konzuma, plastična jednostavmo. Meno nije pasala jer je bila bujna i time tražila veći razmak koji joj nisam dao i došlo je do problema s botritisom. Treći minus su prekrupni plodovi i duži internodiji.

To je sve iskustvo iz uzgoja u tunelima gdje se do sada najbolje pokazao mondial i cinto. Obje su rajčice ukusne a ove godine idem samo s mondialom jer cinto ipak je za višlje plastenike.

Ne znam gdje si nasao to o podjeljenim mišljenjima, naprosto nismo sve isprobali. Netko će reći enzini hibridi nemaju okusa, ja ću mu reći nek posadi mondial pa mi kaže imaju ili ne.
 

Morrison

Novi član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
19
pozz svima,ja vecinom enzine hibride gajim godinama mondial ima ukus i krupnocu i dobar je za ranu proizvodnju i brzo vadjenje iz plastenika i zato nije da se gaji sam,berberana nije unapredjeni relly kao sto navode u katalozima jer jednostavno nema veci prinos,manji broj plodova na prve 4 grane i sitniji su od mocnog relly f1 hibrida :) cak sam i pucanje plodova koje je reliju velika mana redukovao na neznatno strogom kontrolom vodnog rezima,plastenicima ne pravim bocno provjetravanje tako da relly stavljm u plastenike max duzine 20 metara plus mreza sredinom ljeta i prinos zagarantovan,naravno to sve vazi za proizvodjace koji plasiraju robu na trznicu.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Nemojte me pogresno shvatiti, dobio sam od covjeka na poklon desetak strukova da isprobam. Imao sam i Mondial jedne godine par strukova, bio je jako lijep fizicki, ali dosta sitan, pogotovo od cetvrte grane. Ja inace gajim samo ciste sorte, tako da nemam nikakvo iskustvo sa hibridima.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Auuuuu, ja tek vežem......
Bilo bi auuu da je ispalo kako sam planirao.Imao sam neke naknadne naruđbe presadnica pa mi je ponestalo mjesta,pa sam planirao sve na novo. Zato sam i posadio krastavce a jednu gredu rajčice prije pet dana.
@samko,obične cijevi za podno samo uv stabilne.Na 40 metara dužine se na toploti rastegnu do nekih 20 cm.Kada ih podstavljam,pustim vodu na 70 pa ih prikopčam za gredu.Napravim kukice od žice i zabijem u zemju.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
pozz svima,ja vecinom enzine hibride gajim godinama mondial ima ukus i krupnocu i dobar je za ranu proizvodnju i brzo vadjenje iz plastenika i zato nije da se gaji sam,berberana nije unapredjeni relly kao sto navode u katalozima jer jednostavno nema veci prinos,manji broj plodova na prve 4 grane i sitniji su od mocnog relly f1 hibrida :) cak sam i pucanje plodova koje je reliju velika mana redukovao na neznatno strogom kontrolom vodnog rezima,plastenicima ne pravim bocno provjetravanje tako da relly stavljm u plastenike max duzine 20 metara plus mreza sredinom ljeta i prinos zagarantovan,naravno to sve vazi za proizvodjace koji plasiraju robu na trznicu.

Ja sam nekada imao rally i mondial u 2 plastenika i rally je vjerojatno imao veći prinos i bolji kvalitrt ploda ali je bio mekan i pucao i podosta neujednačen što i nije neki problem a eto da se i korigirati samo treba vremena.

Onda zaključujemo da je berbrrana loša u svim pogledima.

mondial niti nije namjenjen gajenju iznad 4. Grane a da je sitan to si nešto pobrkao, kolko si prihrane stavljso tjedno po biljci?
 

Najnoviji postovi

Na vrh