• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
20170524_175734.jpg

20170524_175741.jpg

Sta bi ovo moglo biti?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,060
Plamenjača? Ili pjegica, da vidimo šta će iskusniji reć
 
Posljednje uređivanje:

marincica

Član
Tu od
7 Lip 2013
Poruka
34
Zanima me trebam li kidati listove rajčice ispod prve etaže

Rajčica je Panekra.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
863
Na koji razmak posaditi niski paradajz šljivar ( pelat) na foliju vani? Folija je 120 i gredica izađe oko 75 široka.
Hvala!
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Imam problem sa rajčicom.
Jabučar, Čeri i Volovsko srce su zdravi, a ova vrsta ( samo jedno stablo imam) bolesno.
Plod se odmetne, izgleda prekrasno i onda nakon 3-4 dana u roku par sati pocrni odozdola.
Interesantno je da se isto desilo i prošle godine. Sve rajčice su bile zdrave osim ove vrste, od tolikih plodova uspjela sam spasiti i pojesti samo jedan.
Možda ta vrsta jednostavno ne odgovara mojoj vrsti zemlje ili je preosjetljiva :icon_question:

Vršna trulež rajčice ili nešto drugo?
Što se može napraviti osim odstraniti bolesne plodove?


Bolesna_raj_ica.jpg
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Nije bolest,fali kalcij.Sad da li fali zbog premalo vode ili ga nema u zemlji.Ako rajčica bude povenuta više od dva sata u komadu,zna povući kalcij i vodu iz ploda
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Imam problem sa rajčicom.
Jabučar, Čeri i Volovsko srce su zdravi, a ova vrsta ( samo jedno stablo imam) bolesno.
Plod se odmetne, izgleda prekrasno i onda nakon 3-4 dana u roku par sati pocrni odozdola.....
Nedvojbeno nedostatak kalcija. Osim generalne osjetljivosti rajčice na taj problem, razlika je u osjetljivosti između pojedinih sorata. A kako je ovo samo jedna biljka....čini mi se da joj je sudbina jasna....ide van...:(shake):
Može se pomoći, ali spašavati samo jednu biljku....samo ako postoji jaki emotivni razlog. Budući da su ostale zdrave, biti će plodova za salatu.
Tu sam nedavno pisao članak o vršnoj truleži, pa možda koja informacija bude od pomoći: http://www.gnojidba.info/gnojidba-p...u-i-razvoju-ploda-rajcice-i-paprike-2017-god/
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Hvala društvo na savjetima.
Da ... 19 rajčica je zdravo kao dren, a ova jedna boležljiva. Kako je takva situacija bila i prošle godine očito ova vrsta ima veće potrebe za kalcijem pa ju više neću ni saditi.
Pozdrav :)
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Već dva dana zalijevam tu papriku sa praškastim preparatom u kojem ima kalcija i za sada nisam primijetila danji razvoj truljenja plodova. Slučajnost ili ... tko to zna. Samo da tako ostane.

Ostale vrste koje su zdrave počinju crveniti.

Raj_ica.jpg
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Kupila sam ekoloski preparat mycosin za borbu protiv plamenjace...
To je prah i pise da se koristi u koncentraciji 0,8-1%, koliko onda trebam staviti toga praha na 10l vode?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Postotke pretvoriš u grame, tj. za jednu litru tekućine, tj. vode ide 10 grama, a na 10 litri vode ide 100 grama praška. Znači 1% koncetracija je stoti dio volumena vode.
 

Matovilka

Novi član
Tu od
3 Lip 2016
Poruka
25
U mojim krajevima, koliko imam čut od ljudi okolo, ove godine masovno propadaju tek posađene presadnice, najviše pome, ali i krastavci i paprike. Mislim da se radi o zelenom venuću i zarazi u rasadniku. Zanimljivo je što zaražene biljke očito dolaze iz različitih rasadnika.

Kakva je situacija kod vas?
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Da li ti je plastenik zasjenčen to je od sunca stavi nekakvo sjenilo da ga zaštitiš od sunca ja okrečim gašenim vapnom koji pomješam s šećerom i jestivim uljem i nanesem valjkom za krečenje na kanto od polikolora stavi da polovice kreča može i u prahu za žbukanje oko 200 grama šećera i 2 dcl ulja.
Pozdrav!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Poštovanje..zanima me dali je itko ima problema sa dozrijevanjem rajčice..vidi se na slikama da jedan dio ne dozrije do kraja..ostane tvrd i zelen,kad se prereže isto iznutra je dio zelen a ostalo zrelo..vrste su danubio i lorelli..nedostatak kalcija nije..ako je imao neko iskustva slobodno neka kaže..pozz

https://postimg.org/image/nc5p4s6kn/
https://postimg.org/image/llmo3ap1j/


Ali može biti nedostatak kalija.

To možeš djelomično ublažiti - ovo šta se prihranom kalijem više ne može popraviti - dozrijevanjem u tami nakon branja - pokrivanjem dan - dva nakon berbe.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
@ SanjaLucija,
jesu li te tvoje rajčice u plasteniku...ako jesu, ova osjetljiva vrsta bi trebala biti što bliže vratima, da što manje "pati" od temperaturnih šokova...inače ode u "drvo" i svo hranjivo (pa tako i iz plodova) povlači za preživljavanje u plasteniku...
imal sam takav slučaj kad sam davno posadio volovsko srce i domaće roze paradajze u plastenik...nisu dobro balansirani za takve uvjete, habitus je bio fenomenalan, ali paradajza nigdje...
 

bane989

Novi član
Tu od
20 Kol 2016
Poruka
5
Aham..mreža mi nije na plasteniku nego je na bocnim stranama..
Te plodove nakon branja ostavimo dva do tri dana na dozrijevanje ali opet ostaje fleka,istina je da nije velika kao za vrijeme berbe ali je vidljiva..
 

Najnoviji postovi

Na vrh