• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne ako je bolest već započela.
Ortiva tada baršunastu neće odraditi, Score koji je naveo Darijus možda hoće - nisam sigurna, zboravila sam, pogotovo neće kada ju ti već budeš vidio. Neće Ortiva ništa odraditi kada je zaraza već uzela maha, Ortiva je, koliko se sjećam - provjeri aktivnu tvar, azoksistrobin kao i Quadris - generik Quadrisa, a Quadris, iako je sistemik, ide prije početka zaraze i na samom tek početku, kasnije je beskoristan, iako je inače odličan, pokriva veoma širok spektar bolesti pa i baršunastu.
Ja ne znam zašto si sada, u fazi presadnica, zapeo za baršunasu pljesan, ja je u ovo godišnje doba nikada nisam imala u plastenicima niti na presadnicama niti u proizvodnima, ali u rujnu, e, to je druga priča. U rujnu je Volovsko srce plivalo u baršunastoj jer je na nju osjetljivio, a druge vrste odmah uz volovsko su bile netaknute - MatijasF1, VP1, recimo na pr..
Inače, Switch zaustavlja i već uznapredovalu baršunasu, zato je za tu bolest dobro držati se njega kada se već vide prvi simptomi - svjetlozelene okruglaste mrlje na listovima.
I pazi, azoksistrobin je lokalsistemik, dakle, ne putuje biljkom, ulazi u nju samo tamo gdje padne, pa je važno staviti okvašivač da se škropivo rasporedi po čitavom listu i bude sve vlažno.
Biljka mora biti okupana škropivom.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Hvala Johabica, nisam bas iskusan...prosle godine mi se pojavila barsunasta i izludila me...citajuci o njoj izludio sam...
Molim ovu detekciju:
Mladi flanci:



A ovo je malo veci -pred prve cvjetove...:
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Pozdrav,

Naime posadio sam paradajz u plastenike i sad su starosti dva tjedna. Lijepo napreduju ali me brine par strukova. Slika br 1. Izgleda mi kao virus pa bi zelio vaše mišljenje dal da ga cupam odnosno jel virus ili ne. I slika br 2. Izgleda mi kao pocetak plamenjace. Prskao sam bolest prije 5 dana. Isto tako sam prskao i insekticidom.
 

Prilozi

  • DF85CB6E-901C-479B-B1B2-FB5CEA1A4D02.jpeg
    DF85CB6E-901C-479B-B1B2-FB5CEA1A4D02.jpeg
    56.2 KB · Pregleda: 35
  • 6CA55213-5555-4D08-8C85-13F1E701C745.jpeg
    6CA55213-5555-4D08-8C85-13F1E701C745.jpeg
    49.4 KB · Pregleda: 35
  • CD55F720-D564-4546-924D-60F104CB2B3C.jpeg
    CD55F720-D564-4546-924D-60F104CB2B3C.jpeg
    63.5 KB · Pregleda: 36

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
Hvala Johabica, nisam bas iskusan...prosle godine mi se pojavila barsunasta i izludila me...citajuci o njoj izludio sam...
Molim ovu detekciju:
Mladi flanci:



A ovo je malo veci -pred prve cvjetove...:
prva i druga slika, višak kapljica vode na listu...leća spali mladi listić, uglavnom više kao mehanička oštećenja mi izgledaju...treća slika, buhači...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
Pozdrav,

Naime posadio sam paradajz u plastenike i sad su starosti dva tjedna. Lijepo napreduju ali me brine par strukova. Slika br 1. Izgleda mi kao virus pa bi zelio vaše mišljenje dal da ga cupam odnosno jel virus ili ne. I slika br 2. Izgleda mi kao pocetak plamenjace. Prskao sam bolest prije 5 dana. Isto tako sam prskao i insekticidom.
ja bi prvu sliku išupo bez razmišljanja, druga i treća odreži to bolesno i prođi sistemikom....
sve izvan standardnog izgleda u plasteniku neće imati povoljan krajnji rezultat (lijepi plod) i nema smisla riskirati.
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
ja bi prvu sliku išupo bez razmišljanja, druga i treća odreži to bolesno i prođi sistemikom....
sve izvan standardnog izgleda u plasteniku neće imati povoljan krajnji rezultat (lijepi plod) i nema smisla riskirati.
Hvala na savjetu, vec sam pocupao par strukova sta su mi bili sumnjivi. Jel bi ortiva bila dobar izbor za tako sta?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
ja bi prvu sliku išupo bez razmišljanja, druga i treća odreži to bolesno i prođi sistemikom....
sve izvan standardnog izgleda u plasteniku neće imati povoljan krajnji rezultat (lijepi plod) i nema smisla riskirati.
Izgleda to virozasto, ali ne tipično, biti će da su se tripsići malo gostili najvjerojatnije, ali u strahu su velike oči, i bolje je da je tako kada sumnja na virus postoji, ja sam imala skoro svake godine jedan - dva takvog habitusa u plasteniku, čupala sam ja to prije isto, zadnjih par godina sam samo odrezala vrh do ispod oštećenog i pustila zaperak koji je ispod rezanog bio, i dalje su biljke rasle normalne.
A forumaš problematične biljke, sada, kako želi.....
Inače, za forumaševu edukaciju, evo linka koji će pokazati da nisu sve promjene na listu uzrokovane patogenima, i fiziološki poremećaju uzrokovani nedostatkom nekih makro i mikro elemenata imaju simptome koje je lako zamijeniti nekim bolestima:

Nedostatak magnezija-Rajčica | Yara International

Pa ne bi bilo loše proći i nekim insekticidom za tripsiće, po mogućnosti nekim koji pokriva sve razvojne stadije insekta - od jaja, ličinke, do odraslog oblika.
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Izgleda to virozasto, ali ne tipično, biti će da su se tripsići malo gostili najvjerojatnije, ali u strahu su velike oči, i bolje je da je tako kada sumnja na virus postoji, ja sam imala skoro svake godine jedan - dva takvog habitusa u plasteniku, čupala sam ja to prije isto, zadnjih par godina sam samo odrezala vrh do ispod oštećenog i pustila zaperak koji je ispod rezanog bio, i dalje su biljke rasle normalne.
A forumaš problematične biljke, sada, kako želi.....
Inače, za forumaševu edukaciju, evo linka koji će pokazati da nisu sve promjene na listu uzrokovane patogenima, i fiziološki poremećaju uzrokovani nedostatkom nekih makro i mikro elemenata imaju simptome koje je lako zamijeniti nekim bolestima:

Nedostatak magnezija-Rajčica | Yara International

Pa ne bi bilo loše proći i nekim insekticidom za tripsiće, po mogućnosti nekim koji pokriva sve razvojne stadije insekta - od jaja, ličinke, do odraslog oblika.
Hvala na savjetu, jos uvijek se ucim :)
3 dana nakon sadnje sam prosao Laser+tepekki po savjetu jednog agronoma. I sada nakon sta sam ove virozaste pocupao prosao sam sa vertimecom pa sada cekam. Vidim da se siri tj ima onako kao sitnije listice ali neke velike znakome viroze nema makar ja i dalje mislim da je viroza. Gledao sam sve "zarazene biljke sa povecalom i nisam nasao niti jednog insekta. Probao sam i sa bijelim papirom odnosno tresao biljku naspram bijelog papira i opet nista. Vise ne znam ni sam. Pustit cu neka bude tako pa cu vidjet. A tebi jos jednom hvala na savjetu :).
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Izgleda to virozasto, ali ne tipično, biti će da su se tripsići malo gostili najvjerojatnije, ali u strahu su velike oči, i bolje je da je tako kada sumnja na virus postoji, ja sam imala skoro svake godine jedan - dva takvog habitusa u plasteniku, čupala sam ja to prije isto, zadnjih par godina sam samo odrezala vrh do ispod oštećenog i pustila zaperak koji je ispod rezanog bio, i dalje su biljke rasle normalne.
A forumaš problematične biljke, sada, kako želi.....
Inače, za forumaševu edukaciju, evo linka koji će pokazati da nisu sve promjene na listu uzrokovane patogenima, i fiziološki poremećaju uzrokovani nedostatkom nekih makro i mikro elemenata imaju simptome koje je lako zamijeniti nekim bolestima:

Nedostatak magnezija-Rajčica | Yara International

Pa ne bi bilo loše proći i nekim insekticidom za tripsiće, po mogućnosti nekim koji pokriva sve razvojne stadije insekta - od jaja, ličinke, do odraslog oblika.
Zaboravio sam u proslom postu staviti slike od neki dan.
 

Prilozi

  • CBF679CE-BDC1-49DB-978E-930358366161.jpeg
    CBF679CE-BDC1-49DB-978E-930358366161.jpeg
    52.8 KB · Pregleda: 18
  • 8524EC6E-11A9-4209-9AE0-04F011D7CE9D.jpeg
    8524EC6E-11A9-4209-9AE0-04F011D7CE9D.jpeg
    48.9 KB · Pregleda: 17

marincica

Novi član
Tu od
7 Lip 2013
Poruka
28
U nas u Dalmaciji je bilo poplava. Još sadnice rajčice nismo posadili. Ako posadimo oko 1.lipnja, kad možemo očekivati berbu? Sorta je Signorina.
 

Zagorka

Novi član
Tu od
17 Lip 2019
Poruka
6
Dragi ljudi, pomoć :)
Paradajz posađen krajem travnja, dva puta tretiran bordoškom juhom. Vrijeme je takvo kakvo je, danas na listovima vidim ove mrlje samo s donje strane lista.
Što je u pitanju i kako tretirati?
Hvala
 

Prilozi

  • IMG_20230616_194911.jpg
    IMG_20230616_194911.jpg
    71.9 KB · Pregleda: 33

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Molim jednu dijagnozu
 

Prilozi

  • 20230708_190817.jpg
    20230708_190817.jpg
    76.4 KB · Pregleda: 32
  • 20230708_190820.jpg
    20230708_190820.jpg
    70.1 KB · Pregleda: 30

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,085
Ja bi rekao da imaš malo kloroze lista, početni stadij plemenjače i malo stare pepelnice.

A to što tebe zabrinjava je od vrućine i visoke vlage u zraku 😂
 

marincica

Novi član
Tu od
7 Lip 2013
Poruka
28
oko 40-50 dana nakon sadnje...
Posadili smo rajčice, ali slab je prinos. Malo je plodova. Kako to poboljšati? Na grozdovima 1-2 ploda. Ne bih ih više plijevila .Iste sam posadila 20-ak u plasteniku i izvrsne su. Molim savjet!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
vjerojatno su ti donje etaže cvjetale kad je bilo kišno...pa se nije oprašila...sad će ti cvijet opadat od vrućine, opet problemi...

puknuti, zalij to...10 litara po kvadratu je norma za zalijevanje, u ovoj vrućini skoro svaki treći dan...
 

Najnoviji postovi

Na vrh