• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
neki dan pala blaga tuča. malo je natukla paradajze. moj otac je reko da moram pošpricati paradajze sa modrom galicom. ja pošprico sa modrom galicom. na modroj galici piše da treba razblažiti sa vapnom. moj otac je rekao da netreba jer vapno ide samo da bilo kao ljepilo.
sada mi paradajzi crne i kao dobivaju crne mrlje po rubu lista.
mislim da sam ih previše zakiselio.
ima li tu pomoći?
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,054
Kao prvo. Bakar je teški metal i kao takvog ga nikad ne bi prskao po plodovima koje ću uskoro jesti. A pogotovo po plodovima koji imaju oštećenja u koje je sad bakar ušao unutra.

Bakar i vapno ne mogu zakiseliti pošto je vapno lužina koja odkiseljava, a bakar metal koji nit smrdi nit miriši.

Treća stvar. Crnilo na vrhovima lišća je fititoksicnost zbog prevelike koncentracije bakra. Po mom mišljenju zato jer si išao po otvorenim ranama pa je bakar ušao u samu biljku. Što je kao što sam već rekao veliki NE. Bakar je teški metal koji je opasan za ljudsko zdravlje jer ga tijelo ne izlučuje i ne razgrađuje.


Sama karenca za bakar ti je ovisno o kulturi 14 - 28 dana.

Znači ne smiješ jesti ništa iz bašče sljedećih 2 do 4 tjedna.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,054
Evo od savjetodavne službe:


U povrću, nakon olujnog nevremena savjetujemo dezinfekciju rana. Koristiti pripravke na bazi bakra, pod uvjetom da fenofaza to dopušta.


Znači bakar je super stvar. Ali ne na otvorenim ranama na plodovima. I u fenofazi koja ga dopušta. A to je prije formiranja plodova ili kod tek formiranih plodova koji neće doći za konzumaciju još dugo vremena.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
tuča se sanira prvo aminokiselinama, regulatorima rasta i ostalim...gotov pripravak na osnovi bakra za zacjeljivanje bi bio fitolabicuper, nema karence čini mi se...
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
121
Sama karenca za bakar ti je ovisno o kulturi 14 - 28 dana.

Znači ne smiješ jesti ništa iz bašče sljedećih 2 do 4 tjedna.
ja isao u poljoapoteku za nekaj protiv plemenjace i dobil "nekaj" na bazi bakra i kaže karenca za rajčicu, krastavce 3 dana, salata,blitva 7 dana.....msm cuprovit ili nekaj slično
 
Posljednje uređivanje:

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
45
Pozdrav svima...
Molio bih iskusnije (i pametnije) za mišljenje; rajčica vene,listovi se suše od dolje prema vrhu biljke,ne znam što je uzrok.
Do sada prskano Polyramom,Decisom i još nekim (zab sam kako se zvao) jer se radi navodno o plamenjači... Ništa ne pomaže,suše se ovako unatrag dva tjedna. Također ista stvar je s kornišonima samo što kod njih list kao da požuti prvo onak krug u sredini i onda se osuši sve kroz par dana..
Redovno prihranjeni i krastavci i rajčice,nisu zaljevani, ne leži voda,prskani su protiv plamenjače,,,,
Hvala,

1000019869.jpg

1000019867.jpg

1000019872.jpg

1000019873.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,054
ja isao u poljoapoteku za nekaj protiv plemenjace i dobil "nekaj" na bazi bakra i kaže karenca za rajčicu, krastavce 3 dana, salata,blitva 7 dana.....msm cuprovit ili nekaj slično
Opet se ponavljam.. Jel igdje vidiš da se preporuča prskanje u fenofazi u kojoj je rajčica trenutno?

Jel rajčica u inicijalnoj fazi razvoja?


I cuprovit je gnojivo na bazi bakra i opet ga kao takvog ne preporučuju prskati nakon cvatnje.

Bakar je teški metal i kao takav je izrazito štetan za ljudsko tijelo.

S druge strane bakar je izvrsno ekološko sredstvo i bakar je nezamjenjiv. Ali sve ima svoje kad i kako se treba koristiti..

Jel znaš zašto su teški metali toliko opasni? Zato jer ne osjetiš odmah posljedice nego se nakupljaju u masnom tkivu, u očima itd. I udaraju kad se najmanje nadaš...

Ne mora se nitko praviti pametan. Dovoljno je pogledati aktivnu tvar i pogledati kad se smije prskati i kakva je karenca..

Karenca ti je 3 dana u slabijim formama bakra kao što je cuprovit. Da. 3 dana. Ali karenca ti ne znači samo da nakon 3 dana možeš jesti. Nego da nakon 3 dana smiješ bez zaštitne opreme među biljke. Dirati lišće rukama itd....

Proizvođač kaže da se ne smije prskati poslje inicijalne faze razvoja. A to znači da smiješ do cvatnje prskati.

Bolje si uzmi ortivu ili ortivu top i prskaj.
Screenshot_2023-08-09-23-33-47-318_com.android.chrome.jpg
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,054
Ali ako je sredstvo namijenjeno da se prska u fazi kada plodova nema. Jel nije onda odmah navedena radna karenca?
 

Fokus01

Član
Tu od
21 Ožu 2016
Poruka
45
Pozdrav svima...
Molio bih iskusnije (i pametnije) za mišljenje; rajčica vene,listovi se suše od dolje prema vrhu biljke,ne znam što je uzrok.
Do sada prskano Polyramom,Decisom i još nekim (zab sam kako se zvao) jer se radi navodno o plamenjači... Ništa ne pomaže,suše se ovako unatrag dva tjedna. Također ista stvar je s kornišonima samo što kod njih list kao da požuti prvo onak krug u sredini i onda se osuši sve kroz par dana..
Redovno prihranjeni i krastavci i rajčice,nisu zaljevani, ne leži voda,prskani su protiv plamenjače,,,,
Hvala, View attachment 63478

View attachment 63479

View attachment 63480

View attachment 63481
Nitko 🤔
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
619
Ali ako je sredstvo namijenjeno da se prska u fazi kada plodova nema. Jel nije onda odmah navedena radna karenca?
Nema veze što nema plodova, opet se karenca odnosi na konačan plod.

Ako i piše na preparatu o radnoj karenci to je uvijek 48h, nisam nikad vidio nešto drugo...
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,054
Nitko 🤔
To je plemenjača 99%.

Decis nema veze s tim jer nije fungicid. Polyram je preventiva.

Prvo uzmi škare i odreži sve što je zaraženo zajedno sa donjom 1/3 listova...

I onda uzmi nešto što djeluje preventivno i kurativno.. Tipa ortiva top...
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
121
Gle @zoran89 sad sam ko kad dojdem od doktora, a žena prasne u mene "pa kaj si zel te tablete..trebal si joj reči nek ti da xxxxyyy". Pa hbte nisam doktor. Isto tak nisam ni stručnjak za otrove.. isprobal sam nervne i sl. bojne i to je to. H poljoapoteku sam isal jer je pretpostavka da tam dela nekakva struka. Msm da nije frizerka. Kaj mi takva struka veli, to je onda tak dok se ne pokaze drugacije. Usput nema straha od trovanja jer je sve oslo k vragu pa ide u odstrjel. A kaj se tice karence, ovo mi je prvi put da cujem da se to odnosi na dolazak na njivu bez skafandera i gasmaske 🤔
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,054
Ma razumijem ja tebe i ti bi trebao biti u pravu. Ali u tim poljoapotekama daje tko šta hoće i ono što misli. A mišljenje je kao šupa... Svi ga imaju..

Neću reći da sam stručnjak, ali sve zaštitarske kuće redovno održavaju predavanja, a i za sve što želim kupiti prvo pogledam na netu...

A nitko nije rekao da će te jedno prskanje bakrom po plodovima otrovati. Ako ne praksas po ranama na plodovima i dobro operes prije upotrebe trebalo bi biti ok. Ali u toj fenofazi kad su plodovi ima puno boljih riješenja nego riskirati s bakrom..
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
121
Ja ti vjerujem, ali ja sam ovo proljeće zasadil prvi put nekakvo povrće ( izuzmimo ono kaj su moji imali vrt kad sam bil mali). I kao sto idem k doktoru pod pretpostavkom da će riješiti moje bolove, tak idem i u poljoapoteku. Da danas svi prodaju svašta to mi je jasno. Da bi se informiral na internetu moraš baratati sa puno stručnih termina koji su meni totalne nepoznanice. Isli smo u to s namjerom da nesto uzgojimo kad već imamo zemlju. Krenuli smo nesto kao BIO,ali s obzirom kakva je godina, bilo je to kratkog vijeka. Imali smo tako npr paradajza 30ak biljaka. Sreća pa ni jedna sadnica nije kupljena. Veli žena da bumo samo paradajz jeli. Ali u dva-tri dana sve je ošlo k vragu.. i uz špricanje. I da. Nastojim se informirati ali pitaš 10 ljudova, dobiješ 10 odgovora. Ti odluku donosiš. Jbga.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,778
Kolege, dečki, forumaši i ja sam bio umišljen, da nakon toliko godina i ja nešto znam. Priroda me razuvjerila i dokazala mi je da sam prosječni glupan.
Niti mi nemamo sreće s paradajzom ove godine. Ne pomaže mu ništa ni kod nas, ni kod susjeda, ni kod prijatelja, svi smo neznalice.
Nekako si mislim da naredne godine složim kadu punu otrova / fungicida, pesticida, akaricida, drvocida, glinamola, jugopetrola i malo ljubavi. Ako ni to ne pomogne onda neka slobodno doleti u moj povrtnjak, jedan ruski kinđal z atomskom i nek vrag sve odnese.
Da sam kupoval povrće za lovu potrošenu na "zaštitna sredstva" bio bi besramno ugojeni pajcek, a ovak sam besramno namagarčena stara budaletina, koja je kupovala i koristila maglu, pa ostala bez paradajza.

Ma imamo ga i jedemo, supruga ga i ukuhava, ali to nije ni desetina od normale 😥😖😥😖
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,128
Ako nema paradajza možda je urodil susjedov orah kaj visi k tebi pa bu barem oraha. Naj zameriti, male sem si spil.... 😉 :ppozdrav:
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,054
Moj paradajz nema bolesti. Ali nema ni ploda 😂...

Kako je kasno sađeni kroz par dana tek očekujem prve da se počnu crveniti.. A hoće na kraju ista od toga biti to ovisi o vremenu nakon gospe... Jer ako zahladi i zakiši.. Neće mu pomoći sva kemija ovog svijeta...
 

Najnoviji postovi

Na vrh