• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Petulla koliko često bi trebalo ići sa fertirigacijom kristalonom 15-5-30?ovdje si napisao 25kg/ha svaki put!Da li je to 25 kg/ha tjedno ili češće?

Ne trebaš gledati na vrijeme u smislu njegovog proticanja jer ti u toku jedne sedmice može biti oblačno i sa niskim temperaturama pa fertigacija nema nikakvog smisla. Najbolje ti je napraviti rastvor i podesiti sistem tako da prilikom svakog navodnjavanja imaš propisani EC i u rastvoru određena gnojiva u zavisnosti od faze razvoja biljaka.

edit: naravno da ako se radi o prilično jalovom zemljitu možeš ići sa nekim formulacijama koje su za to propisane, al' k'o što vidim kod tebe je slučaj da dosta toga tlo već ima. Stoga smatram da bi ti doktor mogao predložiti (na osnovu tvoje analize) šta trebaš i sa kojim EC-om puštati i u kojim fazama.


Pošto sam negdje prethodno vidio da ti toga dosta radiš, moj ti je prijedlog (ako si već investirao u plastenike i grijanje) da kupiš i nešto instrumenata. Kupi sebi Ph-Ec metar za rastvore, doziraj gnojiva tako da kad ispod kapaljki mjeriš parametre dobiješ Ph i elektroprovodljivost onakvu kakvu zahtijeva kultura koju gajiš u toj fazi razvoja kad vršiš fertigaciju.

Kod zemljišta je dobro što je dosta tolerantno jer već posjeduje gotovo sve što je potrbno za razliku od sterilnih supstrata koji ne dozvoljavaju varijabilnosti. Dakle, nećeš puno pogriješiti samo možeš biti na dobitku.

Logistica je bila samo u plasteniku, Mislim da je ono vani bio onda Phillippos od Nunhemsa!!

Onaj klaster je?
 
Posljednje uređivanje:

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
rajčica

Treba dodati: 50-24,44=25,56 mg K2O na 100 grama tla, i onda će u tlu biti prosječno 50 mg K2O/100 grama tla.8)

možeš li mi molim te napraviti plan gnojidbe s obzirom na moju analizu koju sam gore naveo?i daj mi reci nešto više o PH i EC otopinama hranjiva koje puštamo kroz sistem navodnjavanja!koje vrijednosti su optimalne i kako ih mjeriti!od ove godine ozbiljno krećem u plasteničku proizvodnju pa mi je svaka stručna pomoč dobro došla!hvala
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
Ne trebaš gledati na vrijeme u smislu njegovog proticanja jer ti u toku jedne sedmice može biti oblačno i sa niskim temperaturama pa fertigacija nema nikakvog smisla. Najbolje ti je napraviti rastvor i podesiti sistem tako da prilikom svakog navodnjavanja imaš propisani EC i u rastvoru određena gnojiva u zavisnosti od faze razvoja biljaka.

edit: naravno da ako se radi o prilično jalovom zemljitu možeš ići sa nekim formulacijama koje su za to propisane, al' k'o što vidim kod tebe je slučaj da dosta toga tlo već ima. Stoga smatram da bi ti doktor mogao predložiti (na osnovu tvoje analize) šta trebaš i sa kojim EC-om puštati i u kojim fazama.


Pošto sam negdje prethodno vidio da ti toga dosta radiš, moj ti je prijedlog (ako si već investirao u plastenike i grijanje) da kupiš i nešto instrumenata. Kupi sebi Ph-Ec metar za rastvore, doziraj gnojiva tako da kad ispod kapaljki mjeriš parametre dobiješ Ph i elektroprovodljivost onakvu kakvu zahtijeva kultura koju gajiš u toj fazi razvoja kad vršiš fertigaciju.

Kod zemljišta je dobro što je dosta tolerantno jer već posjeduje gotovo sve što je potrbno za razliku od sterilnih supstrata koji ne dozvoljavaju varijabilnosti. Dakle, nećeš puno pogriješiti samo možeš biti na dobitku.



Onaj klaster je?

hvala na odgovoru
 
H

hydra

Guest
Ovako to izgleda kod nas otprilike....sadnja za oko 10 dana

 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
možeš li mi molim te napraviti plan gnojidbe s obzirom na moju analizu koju sam gore naveo?i daj mi reci nešto više o PH i EC otopinama hranjiva koje puštamo kroz sistem navodnjavanja!koje vrijednosti su optimalne i kako ih mjeriti!od ove godine ozbiljno krećem u plasteničku proizvodnju pa mi je svaka stručna pomoč dobro došla!hvala
Malo sam u gužvi; napišem za koji dan, a do tada pogledaj o fertirigaciji na portalu http://www.gnojidba.info/tag/fertirigacija-2/
:fball:
 

tomica

Član
Tu od
7 Pro 2011
Poruka
106
rajčica

Radit ću analizu vode pa me zanima na što sve treba radit analizu osim na PH i EC?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Čitam na Srpskom forumu Mondial 500 sjemenki 27 Ojra,a kod nas je 250 sjemenki skuplje. Strašno koliko nas deru, a Zeleni hit i ovdje i tamo!!!
 

mariosokol

Član
Tu od
11 Sij 2013
Poruka
33
Pozdrav svim na forumu.
Već danima čitam sve što se tiče uzgoja rajčice, no većina tema je za uzgoj u plastenicima. mene zanima uzgoj na otvorenom, pa da li mi netko može reći nešto o tome, koliko je isplativo...? ove godine odlučio sam posaditi nešto više rajčice oko 1500 komada, da vidim kako bi to išlo. I na kraju d ali ima netko iskustva sa sortama SULTAN i JASMINIA? Hvala
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Čitam na Srpskom forumu Mondial 500 sjemenki 27 Ojra,a kod nas je 250 sjemenki skuplje. Strašno koliko nas deru, a Zeleni hit i ovdje i tamo!!!

i to ne malo. ovde je,u mojoj okolini,( u b.l. nema sjemena hibrida) enza zadenov paradajz ,bilo koji oko 30-40 ojra 500 sjemenki.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Pozdrav svim na forumu.
Već danima čitam sve što se tiče uzgoja rajčice, no većina tema je za uzgoj u plastenicima. mene zanima uzgoj na otvorenom, pa da li mi netko može reći nešto o tome, koliko je isplativo...? ove godine odlučio sam posaditi nešto više rajčice oko 1500 komada, da vidim kako bi to išlo. I na kraju d ali ima netko iskustva sa sortama SULTAN i JASMINIA? Hvala

Prijatelju malo prođi kroz tu temu, bilo ti je riječi o Sultanu!

Vidim da će ove godine biti hiperprodukcija paradajza! :)
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Vidim da će ove godine biti hiperprodukcija paradajza! :)

Bravo! Odlična konstatacija ;)

Kod nas je prošle godine imao ekstra cijenu tokom čitave sezone. Svi s kojima sam pričao o paradajzu rekli su da će ove sezone najmanje udvostručiti površine, jer eto paradajz ima ekstra cijenu pa će se dogodine dobro omastiti na njemu :mrgreen: Kad su pitali mene koliko ćeš ti; ja sam rekao "ništa" ;) Svi zblanuti :shock: pa kako to. Reko'; 'nako ;)

edit: ja mislim da bi ove godine trebalo udariti po kupusu jer je većini ostao na njivama neposječen zbog kriminalne cijene.
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Cijena kupusa ove godine je bila više nego dobra, bar što se tiće ovog za kiseljenje, tako da će kod nas i njega biti u suficidu kao i paradajza :supz::supz::supz:
 

angy

Novi član
Tu od
12 Sij 2013
Poruka
12
Ljudi jeste li se odlučili koju sortu rajčice ove godine sijete i kad krećete sa sjetvom???
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ove godine i treba hiper produkcija povrća. Jer kad dođu strani šleperi da mogu samo popiti kavu, natoče gorivo i vrate se :) Naravno ukoliko su došli puni, ako dođu prazni po robu e onda će dobiti i ručak :) Treba što više proizvesti i rušiti cijenu, jer ako ove godine ne postavimo frontu je*at će nas za života skroz. Ove godine mi je Lidl posbno na piku, oni i njihove akcije koje traju preko vikenda a prodaju robe na 100 kila. Ljudi neće ništa kupiti dok god se ne uvjere da ovi neće imati više takovu ponudu, ali dovoljno da ti zezne prodaju na 5 dana. Sad će vidjeti malo drukčiju igru...
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Ove godine i treba hiper produkcija povrća. Jer kad dođu strani šleperi da mogu samo popiti kavu, natoče gorivo i vrate se :) Naravno ukoliko su došli puni, ako dođu prazni po robu e onda će dobiti i ručak :) Treba što više proizvesti i rušiti cijenu, jer ako ove godine ne postavimo frontu je*at će nas za života skroz. Ove godine mi je Lidl posbno na piku, oni i njihove akcije koje traju preko vikenda a prodaju robe na 100 kila. Ljudi neće ništa kupiti dok god se ne uvjere da ovi neće imati više takovu ponudu, ali dovoljno da ti zezne prodaju na 5 dana. Sad će vidjeti malo drukčiju igru...

Kontam, ne trebaš se sikirati oko uvoza. U skorije vrijeme će Hrvatska za razliku od Bosne biti u neviđeno boljoj poziciji jer će ulaskom u EU izaći iz CEFTe kao što su izašli i Slovenija, Poljska, Mađarska, Rumunija, Bugarska.
Za Bosnu će to biti jedan udarac koji će podnijeti teško ili ga uopšte neće podnijeti neko vrijeme. Lokalno tržište (Bosansko) ne da će poplaviti hiperprodukcija nego će se pojaviti i neplanirani viškovi koju su svojevremeno iz Hercegovine završavali na primorju. Automatski će se kod vas pjaviti i potražnja uvećana za manjak robe koja je stizala iz Bosne. Dakle, vi idućih par godina ček i nećete biti u stanju podmiriti vlastito tržište.
Što se tiće Srbije, ajvarušu posadite na najmanje tri puta većim površinama.:weedman:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Malo si se zabunio! Recimo mjesto radnje osječka veletržnica, ujutro dođu mali proizvođači da prodaju proizvod, kad ono došao šleper rajčice iz španjolske. Cijena 20 centi i? Kako je na osječkoj veletržnici i Carina za sve vidove uvoza, uvijek ima i špditera, odrade papire oko uvoza tj. pdv i izjave i to je oko 10 sati već u ponudi kod veletrgovaca po 40 centi, a ti prodaj svoju rajčicu po 4 kn kom god znaš. Mene zanimaju minimalne cijene po kojima može roba doći, bilo da je pred sezonu ili sezonska. Jer ako dođe i puna nitrata to je lako rješiti mitom službenika. Kvalitet nije bitan samo da je jeftino. Kako dođe na osječku veletržnicu tako dođe na zagrebačku, riječku... I preko noći nastan novi poredak u staroj gardi otkupa. Poz
 
H

hydra

Guest
Malo si se zabunio! Recimo mjesto radnje osječka veletržnica, ujutro dođu mali proizvođači da prodaju proizvod, kad ono došao šleper rajčice iz španjolske. Cijena 20 centi i? Kako je na osječkoj veletržnici i Carina za sve vidove uvoza, uvijek ima i špditera, odrade papire oko uvoza tj. pdv i izjave i to je oko 10 sati već u ponudi kod veletrgovaca po 40 centi, a ti prodaj svoju rajčicu po 4 kn kom god znaš. Mene zanimaju minimalne cijene po kojima može roba doći, bilo da je pred sezonu ili sezonska. Jer ako dođe i puna nitrata to je lako rješiti mitom službenika. Kvalitet nije bitan samo da je jeftino. Kako dođe na osječku veletržnicu tako dođe na zagrebačku, riječku... I preko noći nastan novi poredak u staroj gardi otkupa. Poz

..to je bilo zasigurno lani.točnije lani je u zagreb stizala rajčica iz holandije po 10 centi,ako se sjećate one laži o bakteriji..
druga strana medalje je što je to velikom većinom grapolo rajčica a srećom naše tržište je baš ne šmeka pretjerano,osim kad nema deblje....Naši kupci su ipak navikli na beef tip rajčice i dok god je tako mali proizvođači su donekle sigurni.
Jedino zna pasti cijena naglo kada krene vanjski virovitica, hercegovina ili crna gora...obično mi u hidroponiji tada osjetimo nagli "udar" radi niske cijene prestanka potražnje i to zna potrajati tjedan-dva dok trgovci to ne pokupe i poprilično bace jer to nije stabilna roba za stajanje...nakon toga evo ih svih nazad :gitarist::gitarist:
neki lanci je čak niti ne žele na policama(inzistiraju na plasteničkoj)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja ipak mislim da je najkvalitetnija rajčica ona pod golim nebom. Ne samo rajčica već svo drugo povrće, različiti ukusi, sposobonost skladištenja i slično :) To su varke da je plastenička roba kvalitetnija. Što trgovački lanci žele to je njihova poslovna odluka, na meni je pak da se odlučim što ću ja svojim imenom i prezimnom prodavat, garantirati i odgovarat za propuste :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh