• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Malo si se zabunio! Recimo mjesto radnje osječka veletržnica, ujutro dođu mali proizvođači da prodaju proizvod, kad ono došao šleper rajčice iz španjolske. Cijena 20 centi i? Kako je na osječkoj veletržnici i Carina za sve vidove uvoza, uvijek ima i špditera, odrade papire oko uvoza tj. pdv i izjave i to je oko 10 sati već u ponudi kod veletrgovaca po 40 centi, a ti prodaj svoju rajčicu po 4 kn kom god znaš. Mene zanimaju minimalne cijene po kojima može roba doći, bilo da je pred sezonu ili sezonska. Jer ako dođe i puna nitrata to je lako rješiti mitom službenika. Kvalitet nije bitan samo da je jeftino. Kako dođe na osječku veletržnicu tako dođe na zagrebačku, riječku... I preko noći nastan novi poredak u staroj gardi otkupa. Poz

Nemam se tu ja šta zbuniti. Gro uvozne robe koja konkuriše domaćoj u HR vjerovatno nije četvrta klasa iz Holandije i Španije. Ono što utiče na konkurentnost je roba iz bliskog okruženja koja je uglavnom onakva kakvu proizvode i sami domaći proizvođači, a na koju su navikli kupci. Beef paradajz, bijela babura (u EU se gotovo i ne proizvodi), kapija (Slonovo uvo) i tako to...;) Ono što ..ebe i naše proizvođače su dakako proizvodi koji su prilagođeni potražnji, a proizvode ih upravo zemlje okruženja (bivša Juga), a do sad su sve članice CEFTe.
Probaj ti staviti u BL klaster sa šest plodova od 120g. pored beef-a od 250 složenog u drvenu gajbu pa za klaster stavi 0,20 centi na malo, a za beef 1 eur pa ćeš vidjeti šta ćeš prodati ;)
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Što se tiće Srbije, ajvarušu posadite na najmanje tri puta većim površinama.:weedman:

Već će se kucati papiri sa porijeklom iz rumunjske a roba iz Srbije i Makedonije ;) Lova je to da se ne izigra barijera CEFTa. Kao i sa šećerom...
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
..to je bilo zasigurno lani.točnije lani je u zagreb stizala rajčica iz holandije po 10 centi,ako se sjećate one laži o bakteriji..
druga strana medalje je što je to velikom većinom grapolo rajčica a srećom naše tržište je baš ne šmeka pretjerano,osim kad nema deblje....Naši kupci su ipak navikli na beef tip rajčice i dok god je tako mali proizvođači su donekle sigurni.
Jedino zna pasti cijena naglo kada krene vanjski virovitica, hercegovina ili crna gora...obično mi u hidroponiji tada osjetimo nagli "udar" radi niske cijene prestanka potražnje i to zna potrajati tjedan-dva dok trgovci to ne pokupe i poprilično bace jer to nije stabilna roba za stajanje...nakon toga evo ih svih nazad :gitarist::gitarist:
neki lanci je čak niti ne žele na policama(inzistiraju na plasteničkoj)

Što se tiće Virovitice tu ste se gadno prevarili. ja nevjerujem da ima više od 2h ukupno vanjskog paradajza, kod nas su paradajzi isključivo u plasteniku i to Bog zna kolike su to površine:gitarist::gitarist::gitarist::gitarist::gitarist::gitarist:
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Ove godine i treba hiper produkcija povrća. Jer kad dođu strani šleperi da mogu samo popiti kavu, natoče gorivo i vrate se :) Naravno ukoliko su došli puni, ako dođu prazni po robu e onda će dobiti i ručak :) Treba što više proizvesti i rušiti cijenu, jer ako ove godine ne postavimo frontu je*at će nas za života skroz. Ove godine mi je Lidl posbno na piku, oni i njihove akcije koje traju preko vikenda a prodaju robe na 100 kila. Ljudi neće ništa kupiti dok god se ne uvjere da ovi neće imati više takovu ponudu, ali dovoljno da ti zezne prodaju na 5 dana. Sad će vidjeti malo drukčiju igru...

Slažem se sa Kontam. Već 3 godine ja slušam priču kako je dobra cijena paradajza i kako će sljedeće godine paradajza biti toliko da će zaglaviti sve pijace. Vidim da i ovde neki misle da ga ne treba saditi,a ja sam ,ne slušajući druge, uvijek radio onako kako mislim da treba. tako ću i ove godine,naravno. Ko može znati kakva će cijena biti u junu,julu,,,koliko će biti paradajza,,pa ljudi moji cijena se mijenja iz sata u sat,a kamoli iz dana u dan. Niko ne spominje to da li će paprika zaglaviti na pijacama,a svi je sadimo ...niko ne smanjuje,samo povećavamo. Ja ću ove godine saditi paradajza više nego prošle,pa da vidimo.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E Kontam,Kontam,koje ti iluzije imaš,pitaj malo nas koji smo ratovali sa uvozom rajčice i paprike godinama,ugovarali i išli na sastanke u ministarstvu,čak u saborske urede,naslušali se obečanja,obrazloženja i rješenja,organizirali i dogovarali blokade...Kada se svega sjetim,vjeruj mi da nemam volje niti slova o tome napisati.To što su cijene prošle i nekih godina ranije bile dobre nije razlog premalo naše proizvodnje već nepovoljnih uvjeta proizvodnje i kod nas i diljem Evrope i šire.A kakva će biti ova godina vidjeti ćemo-jedino što nas može donekle spasiti i pomoći nam je biblijskih sedam mršavih krava.A sve ostalo je utopija,pogotovo u vremenima kada roba sa jednog kraja svijeta na drugi stiže avionom za desetak sati.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Ja ću ove godine posijati duplo paradajza.

Ne brinem se puno , cijena kakva bude , bude , kako konzum kaže tako ću i ja plesat. Samo ja neću prodavati jedan dan po 8 drugi po 12kn te luk srebrenac po 13 kn /kg :supris: i onda pričat o akcijama . Kod mene cijene uvijek idu dolje skoro nikad gore , to jako jako rijetko činim i pokušavam izbijeći.

Za ovaj uvoz i njegovu cijenu imam još jedan odgovor a on je KVALITETA , i dok god je budem imo prodat ću što imam.

Ne mora se ići na ultra velike hektare , 10 tk sadnica - treba se kvaliteta podić što višlje i kupci će to prepoznat - ovo je prava definicija uspjeha u poljoprivredi i ne samo u njoj već u cijelokupnom gospodarstvu.
Da je sve tako uređeno a ne da jedan čovjek drži cijelo selo i ima tisuće jutara dok mi ostali bi njemu trebali podilaziti i raditi za njega , ne - poljoprivreda je iz toga razloga uništena i zbog još raznih razloga i korupcije.

Zašto bi jedan čovjek imao 100 jutara i samo on dobro živio kad bi svi mogli imati po 3,4,5 jutara i lijepo živjeti - ništa ne valja kad se pretjeruje . Naravno onaj tko je vrijedniji i više radi trebao bi imati više od džabalebaroša, što je nažalost danas došlo do pitanja :madmana:

Evo ja ću pokušat uvesti još koju kulturu u svoj asortiman pa ću imati totalno zaokruženu proizvodnju . A već proizvodim u manjim količinama; breskve,stolno grožđe, mrkvu, peršin,celer,pastrnjak, salatare,kornišone, karfiol,jagode,papriku,paradajz, lubenice,dinje,luk,salata,špinat, bavim se i presadnicama cvijeća.... i sada ću nakon pronalaženja vrhunskog hibrida i općim oduševljenem kupaca vratiti se starom poslu ; krumpiru,a prošle godine sam ubacio još i patlidžan i nastaviti ću s njime ...
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Ja ću ove godine posijati duplo paradajza.

Ne brinem se puno , cijena kakva bude , bude , kako konzum kaže tako ću i ja plesat. Samo ja neću prodavati jedan dan po 8 drugi po 12kn te luk srebrenac po 13 kn /kg :supris: i onda pričat o akcijama . Kod mene cijene uvijek idu dolje skoro nikad gore , to jako jako rijetko činim i pokušavam izbijeći.

Za ovaj uvoz i njegovu cijenu imam još jedan odgovor a on je KVALITETA , i dok god je budem imo prodat ću što imam.

Ne mora se ići na ultra velike hektare , 10 tk sadnica - treba se kvaliteta podić što višlje i kupci će to prepoznat - ovo je prava definicija uspjeha u poljoprivredi i ne samo u njoj već u cijelokupnom gospodarstvu.
Da je sve tako uređeno a ne da jedan čovjek drži cijelo selo i ima tisuće jutara dok mi ostali bi njemu trebali podilaziti i raditi za njega , ne - poljoprivreda je iz toga razloga uništena i zbog još raznih razloga i korupcije.

Zašto bi jedan čovjek imao 100 jutara i samo on dobro živio kad bi svi mogli imati po 3,4,5 jutara i lijepo živjeti - ništa ne valja kad se pretjeruje . Naravno onaj tko je vrijedniji i više radi trebao bi imati više od džabalebaroša, što je nažalost danas došlo do pitanja :madmana:

Evo ja ću pokušat uvesti još koju kulturu u svoj asortiman pa ću imati totalno zaokruženu proizvodnju . A već proizvodim u manjim količinama; breskve,stolno grožđe, mrkvu, peršin,celer,pastrnjak, salatare,kornišone, karfiol,jagode,papriku,paradajz, lubenice,dinje,luk,salata,špinat, bavim se i presadnicama cvijeća.... i sada ću nakon pronalaženja vrhunskog hibrida i općim oduševljenem kupaca vratiti se starom poslu ; krumpiru,a prošle godine sam ubacio još i patlidžan i nastaviti ću s njime ...
Sa takvim pristupom se u potpunosti slažem i na isti način razmišljam i tako radim .
Što širi asortiman u umjerenim količinama
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hajde pa napišite ovdje do koje dubine radite,cijenu po m/2 i treba li vam osigurati kakve uvjete ili imate sve što je potrebno za zahvat svoje.A onda će se,vjerujem,zainteresirani ,odluče li se,javljati.Neke osnovne informacije moramo dobiti da bismo se uopće odlučili razmišljati o ponudi.
 
M

MAVRIN GARDEN

Guest
Hajde pa napišite ovdje do koje dubine radite,cijenu po m/2 i treba li vam osigurati kakve uvjete ili imate sve što je potrebno za zahvat svoje.A onda će se,vjerujem,zainteresirani ,odluče li se,javljati.Neke osnovne informacije moramo dobiti da bismo se uopće odlučili razmišljati o ponudi.

Pozdrav,
Hvala što se interesirate,znači trebali bi imati dotok vode od 800 l na sat jer je toliko potrebno za paru i trofaznu struju.Ma da se struja može riješiti i generatorom.Pari se do dubine od 15 cm,to je neki optimal ali može se i dublje ali to poskupljuje proces tako i samu cijenu rada. Cijena još ovisi i o količini posla jer nije isto raditi 500 m2 ili 5000 m2.
500m2 bi bilo 6kn po m2,a preko 500m2 se cijena snizava s tim da ako u bližem krugu ima više zainteresiranih mogu se spojiti u jednu količinu m2.
U jednome satu trenutno možemo dezinficirati neki 100 m2.
Ako trebate još kakve informacije slobodno se javite!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Gledam malo ove vrečice sa brojkama i slovima. Ne bi ušao u trag na što će ličiti rajčica nema šanse. Doduše kod jednog hibrida su slični brojevi pa mislim da je razlika u težini ploda. Jel ima tko gorkih iskustava sa tim test hibridima? Hvala
 
Na vrh