• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja u plasteniku

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ljudi moji počnite raditi kemijsku analizu tla na osnovu koje ćete vršiti osnovnu gnojidbu tla i kasnije prehranu biljnih kutura koje uzgajate. Svake godine uzimam uzorke iz svih plastenika i šaljem u Nizozemsku(Kronion d.o.o.),a sa vanjskih njiva svake tri godine i na osnovu rezultata i preporuka vršim osnovnu gnijdbu i kasnije prehranu vodotopivim gnojivima(kristaloni) i folijarnim gnojivima(Yara-phosyn). Ukratko, analize tla vam uštede više novca nego što možete zamisliti(meni je Yara menadžer, po analizi tla, preporučio tjednu prihranu 30kg/ha - kristalone različitih formulacija u različitim uzgojnim stadijima biljke, 25 kg/ha MgS i 25kg/ha Calcinit svakih desetak dana) i eto već sam uštedio u odnosu na Miladina

PetulaRZ, Neznam dali nam je isti menadžer (Yara đubriva) radio recept đubriva pošto znam da je ovaj menadžer išao i u obilazak u Hrvatsku. Kod mene zemljište nije nešto puno snadbjeveno sa hranivima a preporučene doze su sve ukupnog đubriva znači NPK + CaO +mg dnevno za papriku u punoj berbi 25kg/ha, i za krastavac maksimalna doza 1,2 grama dnevno po struku u punoj berbi. Ovo su doze za plastenike. Meni to izgleda puno ali ja sam to radio do ove godine Ove godine sam smanjio doze za 20%.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Vodotopiva gnojiva koja se koriste kao prihrana nema veze sa osnovnom gnojidbom. Osnovna gnojidba se vrši po planiranom prinosu, dakako treba voditi računa sa zalihama u zemlji i da ne bude blokade elemenata. Duna u katalogu je specifično napisala za svoje hibride što zahtjevaju, jednom prilikom sam Cabageu napisao da Csango traži 7000 eura gnojidbe po hektaru, oni to propišu za maksimalne prinose, a sad na pojedincima je kako će to izvršiti. Radio sam pokuse po 3 grama 2 x tjedno i povrće je odlično odreagiralo, no kad sam povećao dozu onda je bilo da se korijen potpalio i da se biljka osušila. Također sam radio pokus kad prestanem davati vodotopiva gnojiva da je proizvod dobiven sa "rezerve" manje privačan kupcima tako da je matematika jasna. Treba se jednostavno pridržavati uputa proizvođača koji kažu 25-30 kg/ha/tjedno vodotopivih gnojiva, osnovna je nešto drugo, mada i tu još neke stvari nisu jasne, ali to ću dokazati tek kroz slijedeće analize tla.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ne Nizozemska je www.blgg.com
HVala.
Pitao sam, jer kada sam radio Phosyn program (kada još nije postao dio Hydra/Yare) uzorke tla slao sam u V. Britaniju (Pocklington; York) pa mi je malo čudno da sada Kronion (koji radi za Yaru) šalje u Nizozemsku. Hmm..
Vidim na stranicama Yare da je to sada Megalab (jedan je u V. Britaniji i jedan u Australiji).
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Vodotopiva gnojiva koja se koriste kao prihrana nema veze sa osnovnom gnojidbom. Osnovna gnojidba se vrši po planiranom prinosu, dakako treba voditi računa sa zalihama u zemlji i da ne bude blokade elemenata....
Ima veze, itekako.
Upravo je tu dosta grešaka u praksi.
U ukupnu bilancu hraniva treba ukalkulirati sve; stanje u tlu (ukupna raspoloživost i raspoloživost tijekom vegetacije), količina koja će se dodati u osnovnoj gnojidbi te količine koje će se dodati tijekom fertirigacije ili/i folijarno.
Račun je malo složeniji, ali to je to.
Definitivno od viška gnojiva "glava boli".
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...no kad sam povećao dozu onda je bilo da se korijen potpalio i da se biljka osušila.
Rast prinosa nije linearan količini dodanog gnojiva. Na početku biljka reagira bolje, međutim daljnjim povećanjem doze gnojiva, porast prinosa je sve manji... i u jednom momentu dodana hraniva počinju djelovati toksično. Klasika.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
... uputa proizvođača koji kažu 25-30 kg/ha/tjedno vodotopivih gnojiva, osnovna je nešto drugo, mada i tu još neke stvari nisu jasne, ali to ću dokazati tek kroz slijedeće analize tla.
Ovo je uglavnom marketinški, a nije "opasno".
Zato se i vodotopiva gnojiva pakiraju u vreće od 25 kg.
Stara mjera je 1 vreća na 1 ha.
I stari recept je bio 1 g/1 lit vode, što onda čini 25 m3 vode/ha.
Međutim, nova gnojiva malo mijenjaju priču, pa može i do 3 g/1 lit, pa je to onda oko 8 m3 vode/ha.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
zašto tamo šalješ,jer nema kod nas? i jel si razmišljao da probaš Haifine kaklkulatore i da ne trošiš na analizu,mislim da dosta precizno možeš izračunati analizu zemlje?

Nizozemci u svojim laboratorijima rade detaljnu analizu tla ph,EC,stanje i reference svih makro i mikro elemenata,Na,Cl,humus potom daju preporuke za poboljšanje tla i s obzirom na rezultate i kulturu koju ćeš uzgajati preporuku za osnovnu gnojidbu i prehranu uz napomene koje elelmente moraš posebno dodavati(kod mene je to uglavnom Bor i Željezo). Takvu analizu prije par godina nisam mogao dobiti u Institutu u Poreču ili Agronomskom fakultetu. I dalje ću raditi analize jer se planiram upisati u Upisnik Integriranih proizvođača povrća što je pravilnikom i određeno.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Ima veze, itekako.
Upravo je tu dosta grešaka u praksi.
U ukupnu bilancu hraniva treba ukalkulirati sve; stanje u tlu (ukupna raspoloživost i raspoloživost tijekom vegetacije), količina koja će se dodati u osnovnoj gnojidbi te količine koje će se dodati tijekom fertirigacije ili/i folijarno.
Račun je malo složeniji, ali to je to.
Definitivno od viška gnojiva "glava boli".

To je to, nema drugačije računice.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Miladin a struk ti je na svakih metar,jel? Što ispadne 8,4grama/tjedno/metru?

Kontam, struk krastavca ove godije je bio 25 cm jedan od drugog to jest po dužnom metru trake 4 biljke, a paprika oko 3 biljke/ 1m trake.
 
J

jasmin001

Guest
dali mi neko moze rec koje liske se trebaju sijec na papricu u plasteniku znam da se prvi plod otkida a dali se jos sta uklanja od listova o npr u paradajza.,.,.,.,
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ostavljaju se dva ili tri vrhu, sve ostale grane se režu. I tako stalno...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
opet led i olujno nevrijeme,baš nas hoće dokrajčiti do kraja,ode mi jedna strana plastenika u zrak,nije bila završena do kraja i ode.
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
46
zašto tamo šalješ,jer nema kod nas? i jel si razmišljao da probaš Haifine kaklkulatore i da ne trošiš na analizu,mislim da dosta precizno možeš izračunati analizu zemlje?

Neznam dali znaš, ali se od ove godine rade i analize zemljišta i kompletne preporuke gnojidbe za različite povrtne i voćne kulture od strane Zelenog hita koje koštaju oko 500 kn, a preporuke se dobiju za tjedan dana!
Ako te zanima primjer gnojidbe mogu ti poslati...
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
46
dali mi neko moze rec koje liske se trebaju sijec na papricu u plasteniku znam da se prvi plod otkida a dali se jos sta uklanja od listova o npr u paradajza.,.,.,.,

Tehnologija uzgoja Vedrane može biti na dvije, tri rodne grane koje se pinciraju ovisno o djelu godine i habitusu biljke, ili kao uzgoj u grmu!
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
46
pepperpruning.jpg
[/URL][/IMG]
pepperpruning.jpg
content_round.php
Tehnologija uzgoja Vedrane može biti na dvije, tri rodne grane koje se pinciraju ovisno o djelu godine i habitusu biljke, ili kao uzgoj u grmu!

slike od vedrane
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh