• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja u plasteniku

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Neznam dali znaš, ali se od ove godine rade i analize zemljišta i kompletne preporuke gnojidbe za različite povrtne i voćne kulture od strane Zelenog hita koje koštaju oko 500 kn, a preporuke se dobiju za tjedan dana!
Ako te zanima primjer gnojidbe mogu ti poslati...

Skupo, ovdje kod mene 260 Kn po analizi
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Neznam dali znaš, ali se od ove godine rade i analize zemljišta i kompletne preporuke gnojidbe za različite povrtne i voćne kulture od strane Zelenog hita koje koštaju oko 500 kn, a preporuke se dobiju za tjedan dana!
Ako te zanima primjer gnojidbe mogu ti poslati...

pošalji da vidim,u Osijeku traže preko 1000kn,i to nakon cjenkanja.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo kada smo već krenuli o analizama tla, za prijatelje (ali ovdje govorim o pravim prijateljima; znači nejde baš za svakog), analiza u Megalab laboratoriju, bivši Phosyn u Engleskoj je:

- pH
- organska tvar
- Ukupni N
- Fosfor (P)
- Kalij (K)
- Magnezij (Mg)
- Kalcij (Ca)
- Sumpor (S)
- Bor (B)
- Željezo (Fe)
- Mangan (Mn)
- Cink (Zn)
- Bakar (Cu)
- Molibden (Mo)
- Elektroprovodljivost (EC)
- Kationski kapacitet tla (CSC)

Ukupno: 16 parametara
Cijena (ali uz gornju napomenu): 520,00 kn (redovna cijena je nešto veća! I naravno, vrijedi onda za sve. Bez diskriminacije!!!!)

Uključeno: Rezultati analize, preporuka i naljepnica i moja vizitka
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Poljoprivredni fakultet u Osjeku vrši analizu po cjeni od 300 kn Visoko gospodarsko učilište u Križevcima 200 kn podravka koprivnica nisam pitao za cjenu a zeleni hit i kadmo i ostali imaju daleko više cjene za istu stvar.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Križevci za 200 kuna nude analizu na N, P, K, Ph, karbonate i humus, te preporuku. Ako želiš analizu kakvu radi Zeleni Hit, jednako košta.
 
Tu od
15 Kol 2011
Poruka
46
Poljoprivredni fakultet u Osjeku vrši analizu po cjeni od 300 kn Visoko gospodarsko učilište u Križevcima 200 kn podravka koprivnica nisam pitao za cjenu a zeleni hit i kadmo i ostali imaju daleko više cjene za istu stvar.

Nije stvar u cijeni nego o samoj analizi i preporuci gnojidbe kroz cjelu vegetaciji! Pogledaj analizu iz Osijeka koja je samo na makro elemente (n min),ph i ako daju preporuke onda je na osnovi kompletnog iznosenja hranjiva kroz vegetaciju, a ne po fenofazama razvoja, a to je vrlo razlika!
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Evo kada smo već krenuli o analizama tla, za prijatelje (ali ovdje govorim o pravim prijateljima; znači nejde baš za svakog), analiza u Megalab laboratoriju, bivši Phosyn u Engleskoj je:

- pH
- organska tvar
- Ukupni N
- Fosfor (P)
- Kalij (K)
- Magnezij (Mg)
- Kalcij (Ca)
- Sumpor (S)
- Bor (B)
- Željezo (Fe)
- Mangan (Mn)
- Cink (Zn)
- Bakar (Cu)
- Molibden (Mo)
- Elektroprovodljivost (EC)
- Kationski kapacitet tla (CSC)

Ukupno: 16 parametara
Cijena (ali uz gornju napomenu): 520,00 kn (redovna cijena je nešto veća! I naravno, vrijedi onda za sve. Bez diskriminacije!!!!)

Uključeno: Rezultati analize, preporuka i naljepnica i moja vizitka

A pošto je bez naljepnice i vizitke ?? :)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nije stvar u cijeni nego o samoj analizi i preporuci gnojidbe kroz cjelu vegetaciji! Pogledaj analizu iz Osijeka koja je samo na makro elemente (n min),ph i ako daju preporuke onda je na osnovi kompletnog iznosenja hranjiva kroz vegetaciju, a ne po fenofazama razvoja, a to je vrlo razlika!

Iz osjeka dobiješ ono što tražiš ako nisi tražio nećeš ni dobiti u tome je razlika.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Križevci za 200 kuna nude analizu na N, P, K, Ph, karbonate i humus, te preporuku. Ako želiš analizu kakvu radi Zeleni Hit, jednako košta.

Evo kada smo već kod analiza, cijena i parametara, ako govorim kao agronom (a to prije svega jesam, a onda tek trgovac ili što god), onda je jedna detaljna analiza (one od 500,00+ kuna) svakako poželjna prije uzgoja glavne kulture (povrće) ili podizanja trajnog nasada (ostale kulture). Za trajne nasade nije potrebno ponavljati prije roka od 4-5 godina; eventalno bi kod jabuke mogla ići svake 3. godine.

Ove druge jeftinije analize (200,00+ kuna) su kontrolne analize; prilikom sadnje druge ili treće povrtne kulture, ili nakon 2-3 godine za trajne kulture.
Na osnovi tih analiza vrši se korekcije godišnjeg programa gnojidbe.

I treći tip su najjednostavnije analize (uglavnom kolorimetrijske; čitaj vrlo jeftine i po pitanju utroška kemikalija i instrumenata) i uglavnom daju samo okvirni rang; malo-optimalno-previše.
Iako se radi o vrlo šturoj informaciji, prednost je niska cijena (oko 10-tak kuna po parametru), pa su stoga pristupačne, i služe kao osnovna kontrola. Osim makroelemenata na taj način mogu se testirati i mikroelementi.
Osobno, sam tijekom rada u Institutu za poljoprivredu u Poreču, radio puno na tome; međutim moja nasljednica nije nastavila taj program. Šteta.

Tek dostupnost svih ovih tri navedenih tipova analize (tla, biljnog materijala i vode) čine cijelovit komplet i pravi servis za proizvođača.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ovako izgleda analiza i preporuka gnojidbe za rajčicu (beef tip) u plasteniku.


Pogledao sam popis parametara, i imam jednu zamjerku, a to je nedostatak dva parametra; organska tvar i kationski kapacitet tla (iako se ovaj potonji može izračunati na osnovi količine Ca, Mg, K i Na).
S druge strane, višak je klor (Cl), koji će se vrlo, vrlo rijetko javiti u suvišku u tlu (najčešće se javlja veća količina neposredno nakon primjene gnojiva koja sadrže klor).
Međutim, analiza natrija (Na) je svakako poželjna, jer radi se definitivno o najnepoželjnijem kationu u tlu, i trebalo bi ga svakako držati pod kontrolom.
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
plastenik !

Postovani auditorijume !
Poceo sam sa ostvarivanjem svog zacrtanog plana jos od marta mjeseca ove godine a to je da se ozbiljnije pozabavim plastenickim uzgojem povrca !
Nakon sto sam izvrsio experimentalnu sadnju rajcice hybrid tipa Melody FX-1,15.03.2011 u inprovizovanom plasteniku,mogu da vam kazem,da sam djelimicno uz vasu i Google pomoc:supz:,uspio prizvesti veoma kvalitetnu rajcicu
(8-10 kg po sadnici) !!!!
Ali ,avaj:?sad nastaju prave glavobolje !?
Podstaknut tim pocetnickim uspjesima,rijesio sam da kupim profi plastenik
2x100m2,i da se pripremam za jesenju sjetvu zelene salate,spinata i mladog luka
-Za vodica kroz sve to,uzeo sam scriptu od poljoprivrednog fakulteta Osijek !
izvrsio sam i fizicku i hemijsku propremu zemljista za te buduce plastenike ali,nakon sto sam uzorao ledinu,koja nije obradjivana nekih 5 godina,istu sam potanjirao a zatim i izfrezao sa traktoskom frezom koja je tu ledinu pretvorila u ZEMLJANO BRASNO :lol:.
Medjutim sad se pojavio problem (a mozda i nije!)Na pomenutoj parceli od nekih 250-300 m2,poslije frezanja zemljista se na povrsini pojavila ogromna kolicina korova (kod nas u Bosni to zovu "pirika") koji je toliko jak kao struna/!?
danas sam 3 sata vadio te korove na samo 5 m2 i zamanta mi se u glavi kad vidim koliko jos toga ima!?
PITANJE ZA 1000 KUNA GLASI:
Ako ja ne uspijem 100% ocistiti tu povrsinu od ostataka korova,postoji li mogucnost da se taj korov aktivira na proljece i sjebe mi sve u plasteniku na proljece??????
Ako je vas odgovor DA,onda mi recite koji bi trebao i da li bi sad trebao prije sadnje pomenute kulture,to zemljiste tretirati sa nekim zemljisnjim HERBICIDOM ?????
---------------------------UNAPRIJED HVALA-----------------------------
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ako ja ne uspijem 100% ocistiti tu povrsinu od ostataka korova,postoji li mogucnost da se taj korov aktivira na proljece i sjebe mi sve u plasteniku na proljece??????
Ako je vas odgovor DA,onda mi recite koji bi trebao i da li bi sad trebao prije sadnje pomenute kulture,to zemljiste tretirati sa nekim zemljisnjim HERBICIDOM ?????
---------------------------UNAPRIJED HVALA-----------------------------

Od najmanjeg komada pirike nastaje nova biljka ali ona ti ne može nanijeti toliku štetu pošto ćeš (moja pretpostavka) stalno držati plastenik čistim.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Postovani auditorijume !
Poceo sam sa ostvarivanjem svog zacrtanog plana jos od marta mjeseca ove godine a to je da se ozbiljnije pozabavim plastenickim uzgojem povrca !
Nakon sto sam izvrsio experimentalnu sadnju rajcice hybrid tipa Melody FX-1,15.03.2011 u inprovizovanom plasteniku,mogu da vam kazem,da sam djelimicno uz vasu i Google pomoc:supz:,uspio prizvesti veoma kvalitetnu rajcicu
(8-10 kg po sadnici) !!!!
Ali ,avaj:?sad nastaju prave glavobolje !?
Podstaknut tim pocetnickim uspjesima,rijesio sam da kupim profi plastenik
2x100m2,i da se pripremam za jesenju sjetvu zelene salate,spinata i mladog luka
-Za vodica kroz sve to,uzeo sam scriptu od poljoprivrednog fakulteta Osijek !
izvrsio sam i fizicku i hemijsku propremu zemljista za te buduce plastenike ali,nakon sto sam uzorao ledinu,koja nije obradjivana nekih 5 godina,istu sam potanjirao a zatim i izfrezao sa traktoskom frezom koja je tu ledinu pretvorila u ZEMLJANO BRASNO :lol:.
Medjutim sad se pojavio problem (a mozda i nije!)Na pomenutoj parceli od nekih 250-300 m2,poslije frezanja zemljista se na povrsini pojavila ogromna kolicina korova (kod nas u Bosni to zovu "pirika") koji je toliko jak kao struna/!?
danas sam 3 sata vadio te korove na samo 5 m2 i zamanta mi se u glavi kad vidim koliko jos toga ima!?
PITANJE ZA 1000 KUNA GLASI:
Ako ja ne uspijem 100% ocistiti tu povrsinu od ostataka korova,postoji li mogucnost da se taj korov aktivira na proljece i sjebe mi sve u plasteniku na proljece??????
Ako je vas odgovor DA,onda mi recite koji bi trebao i da li bi sad trebao prije sadnje pomenute kulture,to zemljiste tretirati sa nekim zemljisnjim HERBICIDOM ?????
---------------------------UNAPRIJED HVALA-----------------------------

Odgovor za 1,00 kunu glasi: Prije preoravanja ledine (i pripreme za plastenik); najbolje na početku ljeta potrebno je obaviti tretman (pa i ponoviti ako treba) sa neselektivnim herbicidom (Cidokor, Total i sl.) za uništavanje višegodišnjih rizomnih korova.... Zašto to nisi pročitao u skripti :cry:

Drugi odgovor za 1,00 kuna glasi; pokušaj sada primjeniti neselektivni herbicid ako uopće imaš čega zelenoga na površini (iako je sada jako kasno). Možda pomogne :|

Treći odgovor za 1,00 kuna glasi; ako ne ide nikako, onda ručno. Čupaj to !!! :?

Četvrti odgovor za 1,00 kuna; za manje od 5,00 kuna ukupno, da si pitanje postavio početkom ljeta, ne bi sada trebao nuditi 1.000,00 kuna za odgovor na tvoj problem :D

Tako je to u poljoprivredi :partyman:
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Hvala Siki na odgovoru ! Svakako da cu plastenik drzati cistim jer ja sam inace "picajzla" :) kad je u pitanju red,disciplina i higijena!
Posto namjeravam u tom plastenikau napraviti 3 grede,1 greda za zelenu salatu,koja ce biti prekrivena mulch folijom i za tu gredu se ne bojim da ce ispod folije bas puno proklijat koji korov,al ostale 2 grde me brinu jer na njih planiram sadit spinat i mladi luk srebrnjak,a kolko vidim u tim kulturama rijetko ko stavlja mulch foliju?!
 

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Četvrti odgovor za 1,00 kuna; za manje od 5,00 kuna ukupno, da si pitanje postavio početkom ljeta, ne bi sada trebao nuditi 1.000,00 kuna za odgovor na tvoj problem :D

Tako je to u poljoprivredi :partyman:

Jbg bobo,da sam znao sta me sve u zivotu ceka,ucio bi bolje u skoli i danas bio BOSS:D,nego salu na stranu,u svakom slucaju mnogo ti hvala na odgovoru tj savjetu.Druzeci se sa vama svakog dana sam BOGATIJI za jedno novo znanje.
Kazu da covjek sve sto vise zna sve vise vrijedi.
Razlog zasto sam zakasnio sa nekim stvarima je jednostavan,to mi je u horoskopu(BLIZANAC),zbog cestih nedoumica,mi uvijek zakasnimo :D
 

Najnoviji postovi

Na vrh