• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja u plasteniku

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
@ Bobostar:

Elite Verde ...................... EC 0,51
PolyFeed ..........................EC 0,98
GreenPlant .......................EC 1,03
Kristalon 18:18:18 .............EC 1,3

Dali po ovom mjerenju znači da 1gr Kristalona vrijedi kao 2,6gr Elite Verde.

Ne, nego znači da je Elite Verde kvalitetniji. Možeš dati biljci veću konc gnojiva i neće joj naškoditi.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
a zašto bi kupovao Elite Verde i bacao ga tri puta više da bi dobio 1,5g kad možem kupiti Kristalon i baciti njega 1,3g? malo laičko pitanje.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
a zašto bi kupovao Elite Verde i bacao ga tri puta više da bi dobio 1,5g kad možem kupiti Kristalon i baciti njega 1,3g? malo laičko pitanje.
Dane krivo formulirano pitanje (Plevak je dao već odgovor); zbog niže EC vrijednosti Elite Verde možeš dodati u 3x većoj količini (za jedan tretman) nego primjerice Kristalona.
Znači ako ideš sa 1.000 lit otopine; Elite Verde će ići 3x više, što znači da 1 tretman Elite Verde vrijedi kao i 3 tretmana Kristalonom (znači, biljku možeš više nahraniti u kraćem vremenskom razdoblju i time postići veći prinos; cijela je ta priča i počela o tome kako ostvariti veći prinos). :blackeye

1.000 lit. vode.... 2,94 gr/lit. Elite Verde (20-20-20)... 2.940 grama gnojiva.... 588 grama N/P/K jednoj fertirigaicji
1.000 lit. vode.... 1,15 gr./lit. Kristalon (18-18-18 ) ... 1.150 grama gnojiva.... 207 grama N/P/K jednoj fertirigaciji
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Dane krivo formulirano pitanje (Plevak je dao već odgovor); zbog niže EC vrijednosti Elite Verde možeš dodati u 3x većoj količini (za jedan tretman) nego primjerice Kristalona.
Znači ako ideš sa 1.000 lit otopine; Elite Verde će ići 3x više, što znači da 1 tretman Elite Verde vrijedi kao i 3 tretmana Kristalonom (znači, biljku možeš više nahraniti u kraćem vremenskom razdoblju i time postići veći prinos; cijela je ta priča i počela o tome kako ostvariti veći prinos). :blackeye

1.000 lit. vode.... 2,94 gr/lit. Elite Verde (20-20-20)... 2.940 grama gnojiva.... 588 grama N/P/K jednoj fertirigaicji
1.000 lit. vode.... 1,15 gr./lit. Kristalon (18-18-18 ) ... 1.150 grama gnojiva.... 207 grama N/P/K jednoj fertirigaciji



Još samo napiši gdje se mogu nabaviti kvalitetnija gnojiva.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Dane krivo formulirano pitanje (Plevak je dao već odgovor); zbog niže EC vrijednosti Elite Verde možeš dodati u 3x većoj količini (za jedan tretman) nego primjerice Kristalona.
Znači ako ideš sa 1.000 lit otopine; Elite Verde će ići 3x više, što znači da 1 tretman Elite Verde vrijedi kao i 3 tretmana Kristalonom (znači, biljku možeš više nahraniti u kraćem vremenskom razdoblju i time postići veći prinos; cijela je ta priča i počela o tome kako ostvariti veći prinos). :blackeye

1.000 lit. vode.... 2,94 gr/lit. Elite Verde (20-20-20)... 2.940 grama gnojiva.... 588 grama N/P/K jednoj fertirigaicji
1.000 lit. vode.... 1,15 gr./lit. Kristalon (18-18-18 ) ... 1.150 grama gnojiva.... 207 grama N/P/K jednoj fertirigaciji

ma kužim otprilike,ali opet je bolje baciti tri puta kristalon nego nešto puno skuplje odjednom pogotovo ako se navodnjava svaki dan,a i nije li bolje više puta po malo gnojiti?
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
@ Bobostar, da mi to malo pojednostavimo.
Ako paprikama za 10 dana treba 10kg đubriva na 1000m2 manje više ispade da je svejedno dali će to biti Kristalon ili Elite Verde, samo je razlika u tome što Elite Verde mogu dati u jednom zaljevanju a Kristalon moram dati u tri zaljevanja, i po ovome bi trebao biti isti prinos
Međutim Elite Verde pošto ima nizak EC za ovih 10 dana njega se može dati čak i tri puta više od Kristalona ali dali to znači i povećanje prinosa jer je to i tri puta skuplje.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
@ Bobostar, da mi to malo pojednostavimo.
Ako paprikama za 10 dana treba 10kg đubriva na 1000m2 manje više ispade da je svejedno dali će to biti Kristalon ili Elite Verde, samo je razlika u tome što Elite Verde mogu dati u jednom zaljevanju a Kristalon moram dati u tri zaljevanja, i po ovome bi trebao biti isti prinos
Međutim Elite Verde pošto ima nizak EC za ovih 10 dana njega se može dati čak i tri puta više od Kristalona ali dali to znači i povećanje prinosa jer je to i tri puta skuplje.

pa to i meni nije jasno. zna se koliko koja biljka treba gnojiva za određeni prinos pa možemo i ciljano gnojiti. na svakom gnojivu piše formulacija,i ako bacimo tri puta kristalon po 0,50g ili jednom elite verde 1,5g dali smo jednako gnojiva biljci ako su slične formulacije naravno. stvar je jedino što ovo možeš baciti odjednom a ovo drugo u tri puta. malo viša matematika za mene,nism još došao do te faze poljoprivrede ali polako usvajam razne tehnologije.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Bobostar, je profesionalac u segmentu gnojidbe,vjerujte mu on samo iznosi i pomaže svojim znanjem,sve pohvale za to.
Imamo sreću da se netko uopće hoće potruditi to stručno objasniti.
I ima ona stara "triput je triput" (biljka zadovoljnija) i odmah življa:lol:
Šala mala.
LP.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Vodotopiva gnojiva su šlag na kraju, to nije teška industrija, eventualno u plastenicima gdje su manje zalivne norme, ali imate i slijedeće ograničenje, u upustvima točno piše količina po Ha na tjedan dana!!! Tako da ne pretjerujete! Kako su sušne godine onda Elite Verde gubi smisao, u kišnim godinama dušu dao. Poz
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ma mene pojede to skupo đubrivo evo sinoć sam dobio recepturu za krastavac od menadžera Yara i po toj recepturi nedjeljno za 1000m2 treba mi 21kg đubriva X oko 1,5 e/kg= 31e. Dali i vi dajete ovoliko đubriva nedjeljno ili je ivo pretjerano.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ma mene pojede to skupo đubrivo evo sinoć sam dobio recepturu za krastavac od menadžera Yara i po toj recepturi nedjeljno za 1000m2 treba mi 21kg đubriva X oko 1,5 e/kg= 31e. Dali i vi dajete ovoliko đubriva nedjeljno ili je ivo pretjerano.

ja sam radio tako da sam davao 1gram po biljci dva puta tjedno i bilo sve ok,prinos odličan za usporedbu sa ostalim proizvođačima,znači da sistem valja,a mogao sam i više i vjerujem da bi prinos bio veći,e sad dolazimo do toga da treba znati koliko uopće smiješ dati određenoj biljci u određenom vremenskom periodu za određeni prinos.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ja sam zadnjih 6-7 godina krastavcu davao 1-1,2 gr dnevno po biljci što znači da je to 7-8,4 gr nedjeljno po biljci a kod tebe Dane je 2gr, moožda sam ja i pretjerao.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ja sam zadnjih 6-7 godina krastavcu davao 1-1,2 gr dnevno po biljci što znači da je to 7-8,4 gr nedjeljno po biljci a kod tebe Dane je 2gr, moožda sam ja i pretjerao.

a neznam,valjda jesi. ali treba vidjeti koliki ti je prinos bio,dali je biljka to teško podnosila i ostalo,šta ti ja znam,možda si mogao i manje,pa radi pokuse pa češ vidjeti,ja uvijek jedan red onoga šta sadim radim za pokus sa svime i svačime,kako na povrću tako i na voću.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ma mene pojede to skupo đubrivo evo sinoć sam dobio recepturu za krastavac od menadžera Yara i po toj recepturi nedjeljno za 1000m2 treba mi 21kg đubriva X oko 1,5 e/kg= 31e. Dali i vi dajete ovoliko đubriva nedjeljno ili je ivo pretjerano.


Da nije tih 1000 sa još jednom nulom ;) 10 000 m2. 21 kg na 1000 m2 to je odveć.

Priprema otopine :
Za pripremu gotove otopine dodati 10 - 20 kg Kristalona na 100 l vode. Tu otopinu razrijediti na koncentraciju 0,5 - 2,0 g/l.
Daklem...
10 kg - 10 000 grama
1 gram ide u 1 l vode
10 000 grama ide u 5 000 (2 g/L) 10 000 (1 g/L) 20 000 (0,5 g/L) litara vode. A to je uistinu količina vode za 1000 m folije ;)

Kod polyfeeda na vreči piše 20-30 kg/Ha/tjedno znači na 1000m2 samo 2-3 kg. Tako sam ja radio i dobri su rezultati. I opet se nakupi račun za vodotopiva gnojiva uh. Ne znam kolika je vama zalivna norma, ali je meni 20 L/m obrok, tjedno bude i tri obroka kad su vručine. Tko bi nakupovao vodotopivih gnojiva :(
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Ovaj Yarin menadžer mi piše ovu recepturu već kako sam rekao 6-7 g i ja sam tako đubrio, biljka nije imala nikakve probleme, tek sam prošle godine malo smanjio đubrenje. Prinosi na krastavcu su bili od 15-18 kg/1m2 za 2,5 mjeseca berbe, to su kornišoni koji se beru oko 150-200gr težine. A taj polifed što preporučuje 20-30kg/ha nedjeljno dali piše i za koje biljke, dali je na otvoreno ili je zatvorena proizvodnja, koji je sklop biljaka, ja sam nekad radio ovaj isti krastavac na otvorenom polju pa je na 1000m2 bilo oko 1300 biljaka pa je prinos bio 5kg/1m2, a sada u plasteniku na 1000m2 stane 3000 biljaka a prinos je 3-4 puta veći. E zato ovaj menadžer i kaže u berbi krastavca 1gr na biljku dnevno x koliko biljaka = ukupno grama. I na kraju kaže, đubrivo nikad nije skupo koliko može da poveća prinos.:madmana:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ovaj Yarin menadžer mi piše ovu recepturu već kako sam rekao 6-7 g i ja sam tako đubrio, biljka nije imala nikakve probleme, tek sam prošle godine malo smanjio đubrenje. Prinosi na krastavcu su bili od 15-18 kg/1m2 za 2,5 mjeseca berbe, to su kornišoni koji se beru oko 150-200gr težine. A taj polifed što preporučuje 20-30kg/ha nedjeljno dali piše i za koje biljke, dali je na otvoreno ili je zatvorena proizvodnja, koji je sklop biljaka, ja sam nekad radio ovaj isti krastavac na otvorenom polju pa je na 1000m2 bilo oko 1300 biljaka pa je prinos bio 5kg/1m2, a sada u plasteniku na 1000m2 stane 3000 biljaka a prinos je 3-4 puta veći. E zato ovaj menadžer i kaže u berbi krastavca 1gr na biljku dnevno x koliko biljaka = ukupno grama. I na kraju kaže, đubrivo nikad nije skupo koliko može da poveća prinos.:madmana:

kažem ti ja Miladine,samo matematika riješava dileme,ako si probao i djeluje onda dobro,ako si smanjio i opet dobro,onda još bolje.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja do sada nisam pretjerivao sa gnojidbom kroz kap po kap. Mogu govoriti za papriku jer to radim. Tjedno sam znao davati 25 kg 10-10-30 i 25 kg kalcinita na 4000 m2, s tim da je išlo najprije prvi dan jedno gnojivo, pa za 36 sati voda, pa opet za 36 sati drugo gnojivo, pa opet tako voda i u krug. Ne želim prviše forsirati tlo, jer možda se prinosi i mogu dovesti na neki viši nivo, ali tlo nam treba godinama.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
To je 12,5kg na 1000m2 nedjeljno, i ja sam palanirao da probam sa ovom dozom mislim da je 21kg nedjeljno pretjerano jer ako se pretjera sa đubrenjem u jednoj godini u drugoj može biti drastičan pad prinosa.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
evo ovako danas sam kupio plastenik 125 m2,sad će potrajati par dana dok to namontiram pa me sad zanima šta saditi , s čime nisam zakasnio s obzirom da čitam da vi već berete krastavce i da ste već rasadili većinu toga
 

shemmo

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
129
evo ovako danas sam kupio plastenik 125 m2,sad će potrajati par dana dok to namontiram pa me sad zanima šta saditi , s čime nisam zakasnio s obzirom da čitam da vi već berete krastavce i da ste već rasadili većinu toga
Nije kasno mozes saditi sve , samo ce ti berba da kasni a nekad je i to dobro zbog cijena na trzistu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh