• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prosvjedi

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
Zanimljive komentare imaju ljudi kojima POLJOPRIVREDA nije osnovno zanimanje, ili ti grana na kojoj žive. I takvi se našli osuđivat, mislim da to nema previše smisla, od toliko problema sad se nađe i par pametnih da šilji zob (jel takvi znaju uopće što je zob).

A ako stvarno imate potencijala, onda nemojte pljuvat po HRVATSKOM SELJAKU koji je ionako već u govnima do grla, nego dajte prijedloge kako da se riješi ova situacija. U protivnom molim da se suzdržite od komentara.

Sad se našli pametni i zaključuju zašto je došlo do ovog i okrivljuju, kako je tako je, problem treba riješit a ne politizirat ga.

Toliko od mene :x
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
ja upravo stigao sa prosvjeda u Ferovcu,ljudi su i dalje ondje i ne idu odande dok ne bude dogovora sa ministrom.od sutra se najvjerovatnije prosvjeduje i u starom slatniku na križanju za požegu,sl.brod i n.gradišku.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,007
Cijena poljoprivrednih proizvoda je tako jadna i nikakva da mora država to pomagat pomoću poticaja. U biti njih ne treba, neka se samo plate poljoprivredni proizvodi kako se spada a ne u bjescjenje. Litra mlijeka je 2,3kn + 0.6kn državnog za najbolje mlijeko, a u trgovini po 5-6kn bez obzira na kvalitetu, di je razlika. Kila pšenice 60-80lipa, a stočno brašno i do 2kn. Mislim, neko mora propast da bi drugi zaradio Neka država uredi tržište, neka zaštiti cijenu mlijeka, pšenice i drugih proizvoda. Velite u EU nema takvih poticaja, nema, ali osnovne cijene su veće, i tamo ima skupih strojeva, ne obrađuju zemlju lopatom i motikom. A ovi kaj pljuju po seljaku, vlasnici obrta i sl neka da radniku pola plaće ili ništa par mjeseci pa će vidit kakoće reagirat i kakvo će imat mišljenje o njemu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
VTZ kaže:
dado 1 kaže:
eto upravo o tom vrijeđanju sam ti govorio,ali šta češ konjino jedna glupa kad ne možeš razumjet da su američki židovi htjeli prodrijet u jugoslaviju sa svojim kapitalom da postignu sve ovo što nse danas događa,a to su uradili u dogovoru sa tuđmanom i miloševićem....sve ostalo je teklo samo po sebi.pa zašto se ne pitaš zašto su ubrzo nakon rata svi vođe u raspadu jugoslavije naglo "pomrli"....i tuđman i šušak su se liječili u daytonu i nema ih više...malo promisli prije nego što počneš vrijeđat idiote,je tebe dosad nisam,a sad ću vjerovatnho bit brisan,ali me boli ku**c jer zbog takvih kretena se i nisam dugo javljao na forum pa neću ni dalje.Svi normalni i kulturni ljudi kojih je večina na ovom forimu neka mim oproste na ovakvom tekstu,ali ovakvi to zaslužuju.

Evo, nekima je dovoljno samo 5 minuta, i odmah pokažu kompletnu "raskoš" svojeg "bogatog talenta". Ja i dalje pišem jednako kulturno, a ti si sam prvo počeo spominjati nekakve uvrede, a sada ih već sipaš šakom i kapom. Ali to je već miljun puta viđena stvar, kad ponestane argumenata, počinju uvrede, laži i obmane.

Kažeš - američki židovi se dogovorili sa Tuđmanom i Miloševićem? :lol: :D :D Jel se možda zna kada je to bilo? Tuđman je izabran tek 1990. za predsjednika, prije toga on nije bio apsolutno nikakav faktor, s kojem bi netko nešto dogovarao, bilo Židovi, bilo Milošević. A rušenje socijalističkog raja do tada je već uveliko trajalo, čak se i Komunistička partija raspala sama od sebe. I čitav Istočni blok jednako tako, počevši od Sovjetskog Saveza.

I sve to po planu američkih židova? Steven Spielberg, meni je on najviše sumnjiv! :lol:

Smješno ti VTZ? Tuđman je imao jedan deal, kasnije je vidio gdje to vodi pa im je počeo smetati. Ostalo je povijest... I ne samo on...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
VTZ kaže:
Brojke najbolje pokazuju (vrlo često i neumoljivo) ono što se mnogima ne sviđa, ili ono što oni ne žele čuti, ili znati. I kao što najčešće biva, kad se netko tako napaljenoj masi ljudi usudi uopće nešto reči - naravno - kriv je on, zato što je to rekao...

Poljoprivreda u RH ostvaruje oko 10% bruto društvenog dohotka. Isto tako, oko 10% radno sposobnog stanovništva ostvaruje dohodak od poljoprivrede.

http://www.efri.hr/admin/dokumenti/PREZ ... DA%201.pdf
Link koji si naveo nije mjerodavan jer su to podaci možda od nekog asistenata eventualno profesora u Rijeci. Da su i točni podaci to je bilo prije masovnog opuštanja radnika u građevini i masovnog zatvaranja obrta.

Isto tako nisi naveo da je carina za uvoz prhrambenih proizvoda sa cca 36% pala na cca 15,5 bez govora o količini državnih rezervi!!! Štoje najvažnija stvar!!! Država nema državnu rezervu a smanjila je carinu??? Ovo nije za Uskok ovo je za prijeki sud jer je netko ogromne novce povukao na ovo.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Enygma kaže:
Slažem se sa prosvjedima, djelomično. Ali što se tiče uvoza, večinu uvoza činimo sami!! Netko uvozi pšenicu, a mi uvozimo mehanizaciju koja se i kod nas proizodi!! Samo se zapitajte koliko imate doma domače mehanizacije? Kad svi ne počnemo razmišljati više patriotski, nikad se neće smanjiti uvoz. Kapi čine slap!

Vlada RH je ubila hrvatski traktor, da li je to Marko, Janko, Stipe, Franjo ili netko 16 nije bitno. Bitno je da je netko pokupio novce da Torpedo ne radi, i sa time ubio proizvodnju traktora iznad 40 ks, zapravo ubio je svu proizvodnju jer i u ovima nisu hrvatski motori već talijanski pretežno.

Seljak ako želi biti konkurentan morao je uzimati uvozne strojeve, bar je to bilo mišljenje u tom trenutku.
 
K

korisnik2408

Guest
Pozna, nitko mi nista ne salje i ne poklanja.
Vecina ljudi na ovom forumu su privatni poduzetnici tj. vlasnici svojih OPG-a. Poljoprivreda u odnosu na ostatak privrede ima svoje specificnosti. Zbog malog obrta kapitala poslovanje u poljoprivredi je teze nego u drugim granama privrede. Na primjer kod sjetve psenice proizvodnja pocne u 10. mjesecu, a zavrsi u 7. mjesecu slijedece godine, a novac dobijes u 9. mjesecu ako imas srece. Znaci jedan obrt godisnje. Zbog toga su poticaju u poljoprivredi potrebni.
Osim toga poljoprivreda je strateska proizvodnja za svaku zemlju. Da li si nekad pomislio zbog cega Njemacka ne bi uvezla svu hranu iz Amerike koja je jeftinija i za koju ne bi davali poticaje. Pokusaj to tamo predloziti, mozda postanes ministar poljoprivrede.
Nacin dodjele i kontrola poticaja u Hrvatskoj nisu u redu. To je odavno trebalo mijenjati. Ali ono sto je drzava donijela zakonima treba isplatiti. Ako zna da nece biti dovoljno novca tada u slijedecoj godini treba planirati nize poticaje. Moje je misljenje da poticaji nisu jedini niti najveci problem u poljoprivredi. Veliki problem je neuredjeno trziste u kojem monopolisti rade sto hoce. Mi ne mozemo zabraniti uvoz hrane jer nas na to tjeraju medjunarodni ugovori, ali mozemo traziti kontrolu kvalitete i uvesti standarde koje ima EU. Cesto spominjano smrznuto meso. U EU meso moze biti smrznuto do 3 mjeseca, a kod nas 6 (tako sam procitao na forumu). Kada mesu u EU istjece rok, njegova cijena pada tada na scenu nastupaju nasi kupci, to uvoze u Hrvatsku. Tko moze konkurirati takvoj cijeni? Sto mislis da li Italija ili Austrija u jesen uvezu velike kolicine proslogodisnje jabuke?
Ovo su samo neki problemi. Zbog svega toga podrzavam ljude koji prosvjeduju.
To sto netko krvavo radi na bausteli u Njemackoj nije moj problem, kao sto ni njegov nije kako i koliko ja radim.
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Potpisujem post gore.
Moji robitelji su gotovo čitav radni vijek radili u njemačkoj, tata na bauštelu, mama šnajderica.
Kad su se vratili, imali su građ. obrt, koji sam i ja mogao nastaviti, ali nisam jer volim poljoprivredu, uživam
na polju raditi sve.
 
V

VTZ

Guest
Ja bih prvi bio najsretniji da hrvatski seljaci proizvode rekordno i kvalitetno, nek se obogate koliko god žele i mogu, i nek na selu napokon zavlada pravo blagostanje.. Ali ja nisam kriv što brojke pokazuju upravo suprotno: u zadnjih 10-tak godina država je plasirala cca. 30 miljardi kuna prema selu, a proizvodnja hrane je pala za 30 indeksnih poena.

Očito je da tu nešto ne štima, pogotovo ako se rezultati usporede sa zemljama EU. U jednoj Njemačkoj, koja obrađuje 10 puta više površina nego Hrvatska, broj ljudi koji primaju poticaje je skoro isti kao i kod nas. Očito je da se kod nas jako puno novaca troši, a rezultati su sve slabiji i slabiji. I samo nemojte govoriti kako su njemačka nafta, umjetno gnojivo ili troškovi sjetve jeftiniji nego u Hrvatskoj.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
MA tu nema puno filozofiranja.
Na kljucnim mjestima nisu obrazovani ljudi koji razumiju seljaka i poljoprivredu vec politicki podobni :!:
i tu je kraj price
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
266
robi ! s tobom se slažem :D ! moj otac poslovan čovjek :D a ja neću ništa osim poljoprivrede ... kažu jebe cijena i sve ostalo ali mene to ne zanima ! samo nek se ore tanjura i sije :D

a sad za cijene ............ ako je ministar ponudio ostavku neka je da ! jer istina seljaci su u govnima totalno ! svijet će poumirat :( zato što samo što je cijena pala a ima ih puno koji žive samo od poljoprivrede ! zato ..... nek se to smjeni ! i novac je obećan davnooooo a niti ga danas ne isplate jer se krade i daje se mirovina veće i veća svojim prijateljima koji nisu niti 2 godine radili a imaju 4 puta veću ,irovinu nego netko tko je radio 4o godina ! vjerujte mi znam za to ! djedovi su mi u mirovini ! i jednom sam išao s djedom da dignemo i nisu mu dali 50 € !!!!!! izmislili su da je nešto bilo i da nema tih 50 € ! netko sebi uzeo ............. a šta će te ! život je okrutan :(
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,007
Normalno da je jeftinije od nafte, preko sjemena i gnojiva. Umjetni gnoj iz kutine je u slo jeftiniji oko 30% nego kad nas u hr, di je tu računica, a da se ne priča o sjemenu i ostalom. Kod nas daju plavi dizel po cijeni kakva je, sigurno je jeftiniji u EU i k tome se sigurno ne zgusne na - 10 stupnjeva makar se i stavi aditiv u njega. NJima je to nezamislivo
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Trebala bi se promijeniti politika, ukinuti poticaje po površinama a povečati po kg proizvedenog, jer ovako stvarno je besmisleno. Veliki beru vrhnje kako god okreneš a sirotinja životari. Ne može država jednako pomagati nekome tko ima tisuće hektara i ima monopol na tržištu i malom seljaku koji radi da prehrani i osigura egzisteniju sebi i svojoj obitelji. Treba odrediti granicu koliko je realno da se pomaže malima po kg proizvedenog a velike ko j..e, koja je logika pomagati npr agrokor, mislim sramota. Seljaci bi trebali biti sretni dok su gazde na svome jer ako se dogodi da stranci kupe zemlju od seljaka i onda ljudi počnu raditi za plaču kod njih tek onda će j...t ježa i vidjet što je ropstvo i rad za mizeriju, ovako si car i gazda na svom samo što to još neki neznaju a neki i znaju ali ih nije briga. Iako se ne slažem s poticajima po površini i mislim da je dosta muljaže s novcima od države bilo, podržavam prosvjede jer je to prije svega volja naroda koji je jedini gazda u svojoj zemlji a ne onaj jad koji krade, otima i manipulira s narodom. Seljak neka radi a koliko, kada i hoće li mu biti plačeno to nije bitno, e da ne bi. U našoj državi je toliko nepravde da je to strašno ali što ćeš, čovjek si sam ne može pomoći, mora se pomiriti s tim i živjeti po pravilima ili je j...o ježa.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
VTZ kaže:
Ja bih prvi bio najsretniji da hrvatski seljaci proizvode rekordno i kvalitetno, nek se obogate koliko god žele i mogu, i nek na selu napokon zavlada pravo blagostanje.. Ali ja nisam kriv što brojke pokazuju upravo suprotno: u zadnjih 10-tak godina država je plasirala cca. 30 miljardi kuna prema selu, a proizvodnja hrane je pala za 30 indeksnih poena.

Očito je da tu nešto ne štima, pogotovo ako se rezultati usporede sa zemljama EU. U jednoj Njemačkoj, koja obrađuje 10 puta više površina nego Hrvatska, broj ljudi koji primaju poticaje je skoro isti kao i kod nas. Očito je da se kod nas jako puno novaca troši, a rezultati su sve slabiji i slabiji. I samo nemojte govoriti kako su njemačka nafta, umjetno gnojivo ili troškovi sjetve jeftiniji nego u Hrvatskoj.

Plasirala ih na papiru. Papir svašta trpi.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
21yes kaže:
Trebala bi se promijeniti politika, ukinuti poticaje po površinama a povečati po kg proizvedenog, jer ovako stvarno je besmisleno. Veliki beru vrhnje kako god okreneš a sirotinja životari. Ne može država jednako pomagati nekome tko ima tisuće hektara i ima monopol na tržištu i malom seljaku koji radi da prehrani i osigura egzisteniju sebi i svojoj obitelji. Treba odrediti granicu koliko je realno da se pomaže malima po kg proizvedenog a velike ko j..e, koja je logika pomagati npr agrokor, mislim sramota. Seljaci bi trebali biti sretni dok su gazde na svome jer ako se dogodi da stranci kupe zemlju od seljaka i onda ljudi počnu raditi za plaču kod njih tek onda će j...t ježa i vidjet što je ropstvo i rad za mizeriju, ovako si car i gazda na svom samo što to još neki neznaju a neki i znaju ali ih nije briga. Iako se ne slažem s poticajima po površini i mislim da je dosta muljaže s novcima od države bilo, podržavam prosvjede jer je to prije svega volja naroda koji je jedini gazda u svojoj zemlji a ne onaj jad koji krade, otima i manipulira s narodom. Seljak neka radi a koliko, kada i hoće li mu biti plačeno to nije bitno, e da ne bi. U našoj državi je toliko nepravde da je to strašno ali što ćeš, čovjek si sam ne može pomoći, mora se pomiriti s tim i živjeti po pravilima ili je j...o ježa.

Tko ima GMO sjeme ima više uroda, podmičeni inspektori neće raditi provjeru na GMO i gdje si?
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Inspekcije ne rade posao, jesu podmičene i svakakve ali mi je ovo prvi glas da se sadi gmo sjeme kod nas u komercijalne svrhe. Mislim moguće je da netko privatno prošverca neku količinu sjemena i posadi ali ne vjerujem da takvih jadnika ima.
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
evo video probijanja blokade

Neispravan link obrisan! [tt_news]=65228&tx_ttnews[backPid]=38&cHash=ec5067ce4f

neće link da se prikaže. uglavnom na HRT linku

http://www.hrt.hr/
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
sad ne samo da treba blokirati ceste,treba ne placati rate kredita(tko ima novaca da ih plati uopce),ne platiti struju HEPU,neka iskljucuju,zivjelo se i prije uz svijeće...pa ne platit telefon,i prije se nije imalo telefona,ne platit vodu,niti bilo koji racun,pa cemo vidjet kako ce i drugi guzičari zivjet od naroda koja ne dobiva novce a zeli radit...pa valjda ce se netko iz te famozne Unije zapitati,zasto su ljudi u onoj rupi od Hrvatske toliko nezadovoljni...jasno mi je da je sve to monetarna politika,jedino sto mi dobivamo unijom je KREDITNA "POMOC" uz finu kamatu koju cemo ionako jedva moci placati...bitno da se zaduzujemo...to je ionako jedino rjesenje..
 
Na vrh