• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prosvjedi

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
neznam dali je netko gdje snimio ,danas sam slučajno čuo na radiu jedan dio govora prvog pendreka ove naše ispačenice,jer uskoro nebudemo smjeli reći naša kad više to nebude,ako tko ima tu izjavu nek stavi,uglavnom ministar pendreka je jako ljut na nepoštivanje propisa i blablabla u nedogled ,samo za našeg ministra i onog drugog jedna ide gratis[YT]http://www.youtube.com/watch?v=bDTs9YeYPuw[/YT]
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,620
e, ajd, razumijem sve zahtjeve naših mljekara i podržavam ih, al brate mili, koja je fora sa 8,5% pdv-a na repromaterijal...
to nikako nemogu dokučiti, il sam idiot il mi fali daska u glavi...
naime, na mlijeko nema pdv-a kad ga prodajete dukatu, vindiji...(za razliku od mojeg povrtalja, di moram na svaku kilu proizvedenog i prodanog uplatiti pdv)
na sav repromaterijal dobijete povrat poreza (i onako su svi koji misle ozbiljno radit mlijeko već ušli u sustav), pa jel onda važno jel to 1 ili 101 posto...
a ako gledamo baš onak sa strane, pa onda su mljekari u puno boljem položaju od ostalih poljoprivrednih djelatnosti baš zbog te nulte stope na mlijeku...
zapitajmo se što bi bilo kad bi vam opržili taj porez na sve što proizvedete?
i da li je to sukladno ustavu da se na recimo sojino mlijeko plaća pdv, a kravino ne...:finga:
 

tihomir-bj

Član
Tu od
10 Tra 2011
Poruka
76
Ljudi jel znate ili jel Vas ima iz Sv. Ivana Žabna ili Rovišće? Jel će ujutro biti blokirano?

Idem za Varaždin preko autoputa pa da planiram neki alternativni:)))
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
bit će min 10%,i to bude još jedan uteg prema dnu mora,ali večina se zavarava da pojedini poljoprivrednici ili bilo koji obrtnik dobiva kompl.pdv nazad pa šta bi ostalo onda državi,to bolje znadu oni koji se razmu u financijsku politiku
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,620
nije mi se jednom dogodilo kad u banci ostavljam polog prometa da je ispred mene ili iza mene bio neki mljekar koji je došao po povrat pdv-a...
za mene kao povrtlara taj dio je misterija, ja nikak da kupim više repromaterijala nego kaj prodam povrtalja...na kraju još moram i doplatit dio tog pdv-a...
dobro, nam su objasnili da ga mi ne plaćamo iz svog džepa nego ga plaća krajnji kupac, al jebemu, opet mi matematika ne štima kad ja nemam niš povrata, a mljekar ima...
s time ne mislim niš loše, samo upozoravam i na taj aspekt poslovanja mlječnog sektora i ostatka RH poljoprivrede...:rolleyess:
 

mali gazda

Član
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
93
nije mi se jednom dogodilo kad u banci ostavljam polog prometa da je ispred mene ili iza mene bio neki mljekar koji je došao po povrat pdv-a...
za mene kao povrtlara taj dio je misterija, ja nikak da kupim više repromaterijala nego kaj prodam povrtalja...na kraju još moram i doplatit dio tog pdv-a...
dobro, nam su objasnili da ga mi ne plaćamo iz svog džepa nego ga plaća krajnji kupac, al jebemu, opet mi matematika ne štima kad ja nemam niš povrata, a mljekar ima...
s time ne mislim niš loše, samo upozoravam i na taj aspekt poslovanja mlječnog sektora i ostatka RH poljoprivrede...:rolleyess:

i ti bi dobio povrat pdv da toliko svaki mjesec ulažeš u proizvodnju sad se tek vidi koliko koja proizvodnja košta mi nismo velika farma imamo 28 krava kod nas troškovi smjese su mjesečno 10000,00 kn veterinar oko 2000,00 mjesečno godišnja sjetva dođe 70 do 80000,00kn nafta za cijelu godinu oko 30000,00 s tim da radimo 45 rali zemlje a gdje su strojevi za tu proizvodnju tako da ljudi koji imaju velike farme imaju i veča ulaganj i normalno da i dobivaju velike povrate pdv :finga:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,620
i ti bi dobio povrat pdv da toliko svaki mjesec ulažeš u proizvodnju sad se tek vidi koliko koja proizvodnja košta mi nismo velika farma imamo 28 krava kod nas troškovi smjese su mjesečno 10000,00 kn veterinar oko 2000,00 mjesečno godišnja sjetva dođe 70 do 80000,00kn nafta za cijelu godinu oko 30000,00 s tim da radimo 45 rali zemlje a gdje su strojevi za tu proizvodnju tako da ljudi koji imaju velike farme imaju i veča ulaganj i normalno da i dobivaju velike povrate pdv :finga:

nebi vi imali jedne lipe povrata pdv-a da obračunavate 23% na svaku litru prodanog mlijeka...:rolfer:
valjda ja delam plastenike od zraka...
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Ja nisam mljekar ali sam agroekonomist i bavim se i živim od poljoprivrede..
Tu su tolike fame oko PDVa..
Prvo bitno, svi koji su u sustavu poreza na dodanu vrijednost kalkulacije i izračune trebaju raditi sa neto cijenama bez PDVa, i pdv se uračunava na kraju! Povećanje stope svima koji su u sustavu ne mijenja ništa osim potrebe za većom količinom obrtnih sredstava za potrebe likvidnosti odnosno radi plaćanja veće bruto cijene za taj postotak. Veća stopa PDVa znaći za tu stopu skuplje proizvode u maloprodaji odnosno krajnjem potrošaču.
I da se vratim na mljekare, normalno je da oni imaju uvjek povrat PDVa jer na izlaznim računima obračunavaju 0% a na "svim" ulaznim računima su platili 23%.. Kad se uvede neka stopa PDVa na mljeko onda če i oni naplačivati (daj Bože) 2,73+pdv.
U svim ostalim proizvodnjama npr. svinje prodajete po 11kn+PDV znači bruto iznos je 13,53kn. I iz tog je normalno da sve ostale proizvodnje stalno imaju za uplatu pdv. Da bi u takvoj proizvodnji imali povrat morali bi imati veči iznos ulaznih nego izlaznih računa a to je moguće ili ako ste se zadužili ili koristite novce koji nosu naplačeni preko računa. To je u principu indikator da ukoliko niste u ništa investirali a imate povrat da poslujete negativno tj. rashodi su veći od prihoda.
 

mali gazda

Član
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
93
nebi vi imali jedne lipe povrata pdv-a da obračunavate 23% na svaku litru prodanog mlijeka...:rolfer:
valjda ja delam plastenike od zraka...


nitko ničiji rad ne podcijenjuje ali treba razumjeti ako će se plačati pdv na mlijeko onda će mljekare proizvođačima uplatiti taj pdv na njihove račune što znači ako netko sada dobiva recimo npr. 10000,00 ako uvedu stopu pdv na mljeko vindija, dukat........ moraju taj postotak pdv isplatiti proizvođaču na račun i normalno da taj novac koji je uvečan zbog pdv nije od proizvođača već od države i ja neznam kaj sad gube proizvođači mlijeka ako mlijeko bude oporezivo kod tog gube samo potrošači koji kupe mlijeko i samo da napomenemo za sve one koji pljuju po proizvođačima mlijeka da njima država poklanja 1.50 kn što je mlijeko neoporezivo to znači da građani koji kupuju mlijeko dobivaju od države 1,50 kn po svakoj kupljenoj litri mlijeka dok proizvođači moraju za 2,40 prizvesti to mlijeko ::axe::
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,620
bojim se da se ne dogodi ko i kod povrća, recimo prodaš nešto po 5 kuna
na placu i istu stvar prodaš po 5 kuna al da to bude ukupno s porezom cijena, tak da ti ustvari ruši cijenu na 4 kn...
znači, opet proizvođač nagrabusi kak god okreneš...
a na papiru sve izgleda savršeno...
ak me kužite kaj oću reći...:oops:
 

mali gazda

Član
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
93
bojim se da se ne dogodi ko i kod povrća, recimo prodaš nešto po 5 kuna
na placu i istu stvar prodaš po 5 kuna al da to bude ukupno s porezom cijena, tak da ti ustvari ruši cijenu na 4 kn...
znači, opet proizvođač nagrabusi kak god okreneš...
a na papiru sve izgleda savršeno...
ak me kužite kaj oću reći...:oops:

da sve to kužim ali ak se to dogodi (a nebi uopće bilo nikakvo čudo u našoj državi s obzirom kak je sve krenulo )doviđenja mljekarstvu ima i drugih stvari u životu s kojima se da preživljavati a vjerujem i puno lakših nemamo farmu niti strojeve na kredit pa ćemo se lakše okrenut nečem drugom
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
evo na kraju odlucio se i ja reci nesto...

ak vi zivite i nemate kredite, zasto su svi isli podizat te kredite, meni nikako nije jasno to dizanje kredita da je rata 75 000kn mjesecno, pa ljudi moga je dukat ekplodirat po noći ili nešto i opet nema otkupa, puno ljudi je u teskoj recesiji (racunajuci i mene) i ne kupuje mlijeka koliko je kupovalo ga prije, je to mlijeko i sve al i njega se sada kupuje manje nego prije...

da me nebi krivo shvatili, meni NE SMETATE (na nesrecu jer nema posla, ja si svoj posao sam trazim) ja sam jos isao gledati traktore, da vidim mrcine uživo al zbog mojih prijatelja vozača kamiona koji svakodnevno troše više vremena i novaca zbog tih traktora, a znam koliko se plaća prijevoz i kakve su cijene (na samoj nuli) i znam da ljudi imaju kamione na lizingu koji stoje neregistrirani u dvoristu im i ne rade to jer su sami digli kredit i plaćaju ga kako god znaju...

meni ne smetate al smatram da to nije riješenje, ljudi ako i imaju posao u današnje vrijeme ovako ga lako izgube jer nemogu ni na posao
 

mali gazda

Član
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
93
ma imamo i mi kredit al za junice imali smo i za traktor i strojeve ali to je nasreću riješeno prije par godina dok se još moglo nešto od mlijeka kredit za farmu nemamo to smo nekako proširivali i renovirali od vlastitih sredstava al to sad povlači opet nove investicije u vezi legalizacije ...... ljudi su kretali u te investicije jer su smatrali da neće doći do ovog što je sad došlo vjerovali su u svoj rad nisu tražili socijalu ,ti ljudi koju su radili velike farme vjerujem nisu radili samo za sebe već su tu budučnost i zaposlenje vidjeli i za svoju djecu naravno to povlači za sobom i velike investicije jer proizvodnja mlijeka zahtjeva puno kvalitetnih strojeva jer tu nema baš previše vremena za popravljanje kad se radi sjenaža i sunce grije i sve se suši pa sad ti odi popravljat strojeve propadne cijeli urod i nastaju veliki gubici u kvaliteti zato su ljudi dizali kredite za te strojeve:
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Gledam prazni papir već nekoliko minuta i razmišljam kako početi post a da se ne zamjerim kolegama mljekarima ali nikako da nađem načina.

Prvo bi počeo citatom:

"Od 57 tisuća farmi 2003. danas ih je u Hrvatskoj samo 14.900, od kojih se samo 1000 po muznosti krava mogu usporediti s EU15, prvih 3000 na ljestvici ima 70% europskog prosjeka, a ostale ni 40%."

Zašto je tome tako? Da li je za taj podatak kriv otkupljivač mlijeka, država, Todorić... Ne!!! Nažalost mljekari krivi ste si vi sami. Ne bih želio biti grub, ali ako je produktivnost hrvatskih krava na toj razini onda vas većina mora propasti. Da li je ovaj podatak rezultat slabe educiranosti, slabe ishrane, loših pasmina, zastarjele mehanizacije ili nekog drugog razloga ne znam ali bilo bi bolje da se energija usmjeri na popravljanje produktivnosti, a ne blokiranje prometnica?

Nemojte misliti da ja ne znam što znači biti svaki dan u štali, ne imati Božića i Uskrsa, ne moći otići na ljetovanje, zimovanje. Dijete sam sa sela, odrastao uz miris gnoja, rojeve muha, prašinu krme. Svi moji preci su bili seljaci, a prije toga vjerojatno i kmetovi. Kao i ja danas. Danas više nismo stočari, bavimo se povrtlarstvom, vinogradarstvom i voćarstvom.

Ne znam da li ste vi mljekari-stočari svjesni kako je danas teško biti uspješan u bilo kojoj grani poljoprivrede? Zar mislite li da samo vi imate probleme? Mislite li da je nama ostalima bolje? Zar nas ne hvata očaj kad europskim otpadom sruše cijene naših kvalitetnih proizvoda,kad te otkupljivači ucijenjuju jer znaju da nemaš izlaza, kad ne spavaš jer nisi siguran dali ćeš za predanu robu ikad dobiti novce, kad dođeš u trgovinu i svaki put je nešto od repromaterijala skuplje nego prethodni put.

Zar da se i mi pridružimo vama u blokadi cesta?

Idemo sve blokirati, uzrokujmo kolaps države i izborimo se za veće poticaje, kapitalna, bespovratne kredite. Ajmo onda pridružiti sebi mlade ljude s fakultetom koji ne mogu naći posao godinama i za njih se izboriti da ako već ne rade neka država i njima da naknadu od koje će moći preživjeti. Kad smo već riješili njih idemo se pozabaviti tisućama koji rade a ne dobivaju plaću. Pa idemo kad se već prosvjeduje dići glas za potplaćene radnike u prosvjeti, MUP-u, ajmo se izboriti za ljude na minimalcu da im država da barem 50% premije da mogu bar dio potreba sebe i svoje djece namiriti. Idemo onda još zbrinuti penzionere, a i ostali koji misle da žive teže nego što su zaslužili neka nam se pridruže.

Puno nas je, ovi na vlasti neće imati drugog izbora nego da se zaduže još milijardi i udovolje našim zahtjevima. Ali država već sad puca po šavovima? Nema veze, glavno da naše zahtjeve ispoštuju, a naši nasljednici nek se brinu o vraćanju dugova!!!

Da li razumijete o čemu pričam?

Mislite li da ste vi mljekari jedini opterečeni kreditima, minusima na računu, ovrhama banaka?

Da li je država dužna pomoći poduzetnicima u kreditima i hipotekama? Da li država dužna pomoći obiteljima koje banka tjera na ulicu iz njihovog stana jer ne mogu plaćati ratu koji su nažalost uzeli u švicarcima a u najboljem slučaju samo je jedan roditelj ostao bez posla.

Tužno je i žalosno što od i ovako nam napaćene država pokušate izmusti još i još i nikad tome kraja.


Ovo je kapitalizam, vaša borba je protiv Dukata, Vindije... ali prije svega vas samih da povećate produktivnost i barem dostignete europski prosjek kao što to moramo napraviti i mi voćari, vinogradari, povrtlari. ratari, ribari... Prilagodimo se ili propadnimo.


Prije nego me napadnete razmislite malo o ovome što sam napisao.



"Od 57 tisuća farmi 2003. danas ih je u Hrvatskoj samo 14.900, od kojih se samo 1000 po muznosti krava mogu usporediti s EU15, prvih 3000 na ljestvici ima 70% europskog prosjeka, a ostale ni 40%."
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Prvog dana prosvjeda bio sam spreman kladiti se da nece bit pozitivan ishod. Ako vlast sada popusti i pomogne sutra ce morati pomoci masi nezadovoljnih koji ce se javljati na sve strane a drzava to jednostavno NE moze, nemoze svima pomoci jer nema od kud. A i ovi iz Dukata su vrlo vrlo promisljeno udarili u odabranom trenutku za napraviti sranje. Stara garnitura je frisko napustila kormilo a ova nova se jos nije ni ustolicila kako spada. U idealnom trenutku visoko placeni i skolovani menadzeri Dukata izlaze sa dugo pripremanim planom ucjenjivanja. Jednostrano raskidaju ugovor koji im je u svoje vrijeme odgovarao a sada vise ne. I nemoze im nitko nista. Nisam mljekar ali mi je zao sto je ljude snasla ova crna sudbina. Zalosno, jako zalosno. Jos gore sto ima jos puno proizvodjaca mlijeka koji nisu prosvjednicima na punktove donijeli niti par domacih kobasica, niti koju pivu ili skuhali litar kave. Nisu ih dosli cak niti obici. Manje vise ovi sto imaju po 5 krava ali ovi sa po 15 ili 20 a nisu guzicom mrdnuli nema smisla.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
"Od 57 tisuća farmi 2003. danas ih je u Hrvatskoj samo 14.900, od kojih se samo 1000 po muznosti krava mogu usporediti s EU15, prvih 3000 na ljestvici ima 70% europskog prosjeka, a ostale ni 40%." [/QUOTE]

Poštujem tvoj stav i korektan si. Tamo negdje krajem 80-tih prof Nikola Novosel- Tuna Pišpek u Križevcima učio nas je da je prosjek po kravi u Hr 4500-5000 lit iznenadio me ovaj podatak da u zadnjih 20-ak godina nismo napredovali. Zašto je tome tako ne znam, uveli smo nove tehnologije ishrane (sijenaža) i sl. izgradili nove farme (lauf) nabavili novu mehanizaciju rolo balirke i omotače, nove traktore John Deer i sl. ali ništa nije pomoglo. Obratili smo fokus na krive stvari kao što su poticaji, kapitalna ulaganja,bespovratna sredstva,subvencioniranje kamata,otpis kredita itd. Zanemarili smo udruživanje u poboljšanje genetike vlastitih mliječnih goveda poboljšanja prehrane,osnivanje zadruga,udruživanje u strojne prstenove, osnivanje zadružnih mljekara i sirana, poljoprivrednog sindikata,poljoprivredne burze roba,agrobanke itd.itd. Uglavnom nigdje u svijetu poljoprivreda nije biznis gdje se mlati velika para, osim u ovakvim zemljama kao što je naša jadna i opljačkana.​
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
"Od 57 tisuća farmi 2003. danas ih je u Hrvatskoj samo 14.900, od kojih se samo 1000 po muznosti krava mogu usporediti s EU15, prvih 3000 na ljestvici ima 70% europskog prosjeka, a ostale ni 40%."


Po meni je najveća greška ovaj dio sa osnivanjem zadruga,zadružnih mljekara i sirana...
Jednostavno niste svoj kvalitetan proizvod doveli do krajnjeg kupca...
Niste ulagali ništa u organizaciju tržišta i marketing,jer ste valjda mislili da će to netko drugi napraviti umjesto vas (država)...
Najveći nonsens mi je da ćete prestati isporučivati mlijeko,ne uvidjevši da samo sebi činite štetu na taj način...
Ne znam čemu vam služe tolike razne udruge mljekara i otkupljivača mlijeka,osim da su vas međusobno razjedinile i svatko vuče na svoju stranu...(nešto kao kod branitelja)...
Ovo mljekomata što je instalirano po Hrvatskoj su isključivo radili individualni prizvođači,pa čemu vam onda služe tolike udruge?...kakva je njihova uloga?
Imate jako malo vremena da se sredite i izađete na tržište sa svojim proizvodima,pa i van Hrvatske ako treba...
Ide vam u korist i činjenica što će datumom stupanja u EU cijena mlijeka u Hrvatskoj skočiti minimalno za 1,00kn...(zbog pdv-a)
Definitivno ste u boljoj poziciji od otkupljivača mlijeka,ali samo ako imate paralelno vlastito tržište mlijeka i mliječnih proizvoda...
Sa ovakvom organizacijom i vodstvom koje imate trenutno nećete se skoro mrdnuti s mjesta,nažalost samo na vlastitu štetu,svi ostali (država i otkupljivači) će i dalje brati vrhnje na vašem znoju...
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
u svakoj grani treba ulagati, i u mojoj al za sada pokušavamo ovako preživljavati bez ulaganja jer nije moguće ulaganje bez kredita a danas uzet kredit nije baš, neznaš dali će ti se prodaja baš poboljšat i kad je takva situacija se ulaže minimalno, po svaku godinu nešto malo i polako naprijed... ZNAM JA DA BI LJUDI HTJELI PREKO NOĆI IMATI SUVREMENU FARMU, NOVE TRAKTORE I SVE, al neide to tako, realno ide tako da za do toga doći trebaš ostarijeti dobrahno... i mi smo se počeli baviti poljoprivredom al ja sve stavljam na papir kada će mi se nešto isplatit, nemogu očekivat da ću se prošit koliko i konzum u onih dvije godine kada je postao poznat po cijeloj državi i sl... TO SU NEREALNA OČEKIVANJA, i svi mi u svakoj branši imamo jednog velikog kupca koji nas drži na životu al treba i znat da to može i sutra prestat da će on nas trebati

ako si pošten i ako želiš imati malo više od prosjeka moraš da radiš radiš i radiš, i po 3 posla sa strane, radiš cijele dane da bi si kupio novi c4 recimo, svi moji prijatelji rade barem 2 posla (jer svi imamo kredite) i KONSTATNO SAMI TRAŽE NOVE

pošto sam na faksu i to, i vidim da nije kao nekada i svaki profesor kaže AKO DANAS ŽELIŠ USPIJETI (imati tako velike farme) MORAŠ BITI NAJBOLJI U SVOM POSLU NIŠTA MANJE OD TOGA, SAMI TAKVI USPIJEVAJU... treba se školovati i školovati svaki dan i svaku noć a ne uvijek radit samo kako su ti pokazali stariji prije 20,30 godine ili u školi isto tako prije toliko godina
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh