• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskalice

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,859
Ne i htio tvrditi baš tak. Samo kažem da nisam imao problema. Šurjak i ja kupili svaki sebi iste godine. Za sad obe rade.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,557
Kupiš leško,holder ili hardi rabljenu u top stanju za te novce koje daš za novu poljsku i nemaš brige. Dijelova u svakoj pekarni,plastika je kak se spada a ne neka u duginim bojama i da se bojiš nekaj malo jače stisnut,pumpe normalne sa klipom i membranama a ne sa nekakvim plastičnim batovima koji se raspadaju,ali naravno mnogi budu rekli novo je novo. No ko voli nek izvoli,ja kad moram loviti vrijeme prije ili posle kiše za špricanje pa da ona meni baš onda neće ostavil sam ju i zapalil nasred polja. Jedina stvar na svojoj holderici koju imam 3 godine a stara je neznam ni sam kolko,sam mijenjal držače dizni jer sam ih strgal na granje po putevima a pošprica godišnje prek 100 hektara.
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,375
Skinuo sam stare membrane sa pumpe, zanima me dali nove membrane samo stavim ili moram još dodatno nanijeti brtvu nekakvu?
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,468
Pitanje za vlasnike leško šprica, kako ste zadovoljni sa regulatorom tlaka na njima, tj kako se ponaša pri različitim broju okretaja? ja nisam baš zadovoljan previše sa njim a ne znam da li i novi tako rade ili je kod mene i još par ljudi koji ih imaju samo slučajnost da s povećanjem broja okretaja raste i tlak. Znači ako ne pazim s koliko gasa se vozim ode mi tlak visoko.
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
664
Pa povečaš broj okretaja i na regulatoru naštelaš da ti bude koliko bara želiš
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,468
Naštelam ja pritisak na regulatoru ali što mi znači ako moram paziti na okretaje, kolega ju je kupio prošle godine i njemu radi dobro neovisno o okretajima a mi tri koji imamo takve šprice već više od deset godina nisu nikad ni radile kako bi trebale.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Pri kolikoj brzini vrtnje štelaš tlak?
Meni se događalo da kad spustim okretaje, tlak pada.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,887
Naštelam ja pritisak na regulatoru ali što mi znači ako moram paziti na okretaje, kolega ju je kupio prošle godine i njemu radi dobro neovisno o okretajima a mi tri koji imamo takve šprice već više od deset godina nisu nikad ni radile kako bi trebale.

Kolega ti ima takav regulator, taj se doplaćuje kod kupnje.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,970
Imaš regulator stalnog pritiska koji održava tlak onakvim kakvim si ga namjestio(imam ga i ja pa ne radi kak treba).
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,468
@ZJ štelam pri 1200 okretaja motora na ursusu 335, sad koliko je to okretaja kardana to ne znam. Znači ja naštelam na primjer 4 bara ali kad povečam okretaje motora primjerice na 1400 već je tlak 6 bara. Ako spustim okretaje pada mi tlak, nije problem kad po ravnom se prska ali uzbrdo radi probleme. Kolega sa posla prska sa istom kombinacijom ko i ja, ursus 335 plus leško 220 litara ali novija i njemu sa promjenom okretaja tlak varira za jedan bar, barem tako on tvrdi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Pa to je preniska brzina vrtnje motora i kardana. Ja sam uvijek ciljal na 1500...1600 o/min motora, odnosno 420...450 o/min kardana i tlak oko 2 bara.
Na tak maloj brzini rekel bi da pumpa nema dovoljno kapaciteta da "nahrani" dize (akje regulator dobar).
Probaj na mjestu namjestiti tlak, pa zatvarati granu po granu, da vidiš mijenja li se tlak pri konstantnom gasu.
Meni se mijenjal oko 1/2 bara od potpuno otvorenih do zatvorenih grana.
Ako to nemreš postići, bojim se da budeš moral popraviti ili zamijeniti regulator.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,468
@ZJ tlak ako zatvorim jednu granu naraste za tri četri bara a ako zatvorim oboje a ostane otvoren samo ventil za mješalicu tlak otiđe preko 10 bara, znači kad dođem do kraja reda moram zatvoriti i onaj glavni ventil ili bi se nekaj raspalo kak počne nabijati. U planu mi je kupovina novog ili budem se malo poigral sa ovim, velim na tri dostupne šprice na kojima sam mogao probati bilo je isto pa mi bilo glupo kupovati novog ak bu isto radil. Uvijek mi je bilo bez veze kak to radi ali ja ju malo koristim i većinom za vinograd pa sam prebavio to kak radi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Šteta, no ipak ne valja regulator. A da ga probaš rastaviti pa vidjeti u čemu je problem?
Ili nazovi firmu Leško nek ti pomognu riješiti problem. Kak mi se čini, nisu ti daleko?
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,557
Kao prvo o kojoj Leško prskalici pričaš,ako je to obična ona od 340 ili 440 litara sa tri ventila za grane,jednim za miješanje i najobičnijim regulatorom onda neznam kaj se čudiš. Kak bi taj regulator trebao držat pritisak bez obzira na broj okretaja i na to kolko ti je grana zatvoreno? Ako ju imaš onda s njom špricaš s nekim malim traktorom na kojem staviš ručni gas na određeni broj okretaja cca 1400,1500 i ne diraš ga tak dugo dok nisi gotov,pritisak naštelaš na xy bara i to je to,kod okretanja prebacuješ glavni ventil na miješanje i nakon kaj si se poravnao u red okreneš ga na drugu stranu i špricaš. Kad zatvoriš neki dio grana na normalno da ti raste pritisak i u tom slučaju glavni ventil ne okreneš do kraja nego malo manje da ti ne nabije pereveliki pritisak o kojem pričaš i to je sva kemija. A ako imaš neku ozbiljniju i platio si za takav regulator koji to može onda je neispravan,kupi drugi i to je to.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,468
Šprica je 220 litara, sve ja to tako radim s okretajima i to, nemam ja toga puno da se ne da tako odraditi. Nisam baš s vrbe pal da s godinama upotrebe to ne bih shvatio kak si pomoći s onim kaj imam. Pitanje je bilo samo da li je to i kod drugih koji imaju takvu špricu da ne kupujem novi regulator bez veze, nije da ne vjerujem ovom svojem kolegi kod kojeg to kao radi super ali sam malo skeptičan prema tome da bi kod njega radilo a kod ovih drugih gdje sam probao ne a sve su iste, jedina razlika je u godinama kupovine, mada ne vjerujem da je njegova s kakvom boljom opremom.
 

dakson13

Član
Tu od
26 Lip 2015
Poruka
137
Pozdrav, kako da spustim potrošnju na prksalici osim brzinom?
Sada prskam 1. brzom pritisak 3 bara i trošim 400 l/ha a treba mi potrošnja 300 l/ha.Dizne su 11004.Prskalica je gumaplast rau 220l. Može li se odraditi bez promjene dizni a da brzina ostane ista?
 
Na vrh