• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskalice

nik96

Član
Tu od
28 Srp 2015
Poruka
173
Kak odrediti brzinu kratanja i pritisak na prskalici da se trosi odrenena kolicina vode po ha ?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Odes na arable crops i tamo uneses parametre.
Npr. zelis 200 lit. po ha pri brzini 8 km/h, a razmak između dizni na prskalici je 50cm i aplikacija ti izbaci potreban pritisak sa određenim diznama. Npr ako koristis 04 crvene treba ti pritisak od 2.1 bar.

20019
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Odes na arable crops i tamo uneses parametre.
Npr. zelis 200 lit. po ha pri brzini 8 km/h, a razmak između dizni na prskalici je 50cm i aplikacija ti izbaci potreban pritisak sa određenim diznama. Npr ako koristis 04 crvene treba ti pritisak od 2.1 bar.

View attachment 20019
A jel se ne treba unijeti podatak o duzini grana na prskalici, tj koliko ima dizni?
Ja sad kupujem novog regulatora i slazem pumpu i htel bi trositi 200 l vode po jutru, to je 350 po ha, a grane zahvacaju 10 redova kukuruza, to je valjda 8 metara zahvata, kako nastelati tu potrosnju?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Širina prskanja nije bitna,bitan je protok vode kroz diznu..Ti buš površinu od 1ha pošprical i sa širinom 1m i 10m ili koliko god..
Sad za tvoju potrošnju je bitna veličina dizne,brzina traktora i onda se dobije koji pritisak treba..
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Odes na arable crops i tamo uneses parametre.
Npr. zelis 200 lit. po ha pri brzini 8 km/h, a razmak između dizni na prskalici je 50cm i aplikacija ti izbaci potreban pritisak sa određenim diznama. Npr ako koristis 04 crvene treba ti pritisak od 2.1 bar.

View attachment 20019
Jel može link od aplikacije
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Marko93, ne kuzim bas to stelanje prskalice, a ne znam ni ko bi mi to mogao pokazati u praksi.

A kaj se tice regulatora, gdje to kupiti, znaci treba mi za kzk agromehaniku, da ima dva ventila za zatvaranje grani, jel kupiti original u Agromehanici ili je dobar i neki zamjenski?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Ako če ti pomoći ovak ja radim. Zetor 6340, druga brzina, oko 1500 okretaja motora, dizne 03 plave, pritisak 2.5 bara potroši oko 100 litara po rali ili Ursus 355, 3 brzina, obrtaji isto oko 1500. Ostalo sve isto. Najbolje ti je nazočiti špricu vodom. Otići na 1 ral ili 1 ha, kako ti je bolje. Naštimati pritisak kojim oćeš poticati još doma. Pošpricaš tu jednu ral pa vidiš koliko ti je potrošilo. Ja sam tak napravio kad sam kupio novu. Malo zajebancije ali ideš na sigurno.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Dok ugradim novi regulator, i sredim pumpu, budem probal s obicnom vodom, naravno.
Godinama sam prskal s 300 l vode po jutru o uvijek mi je kukuruz bil cist, al imam sve vise kukuruza pa mi se neda ici svako malo doma punit spricu.
Htel bi trositi 200 l po jutru, to bi mi bilo idealno.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Ja trošim sa IDK03 320 l/ha i prskam sa njome uglavnom herbicide, a običnom 02 insekticide i fungicide i trošim 210 l/ha, uvjek sve dobro oprskano.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Jel može link od aplikacije
Ja trošim sa IDK03 320 l/ha i prskam sa njome uglavnom herbicide, a običnom 02 insekticide i fungicide i trošim 210 l/ha, uvjek sve dobro oprskano.
S koliko bara prskas kad s 02 trosis 210 l/ha? Ja s 04 trosim 200 l/ha
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
I jedne i druge na 5 bara, 7km/h, e sad onaj zeleni kotač na regulatoru je isto nekakvo štelanje, valjda potrošnja vode, ko će ga znati kako je tu naštelano.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ovako, kupujem regulator za prskalicu, treba mi s tri ventila, i ima po ducanima neki srpski za 420 kn, jos manometar 80, to je oko 500 kn.
Jel se isplati kupovati takav regulator, tj kakva mu je trajnost, ili dati duplo vise za original Agromehanikin, koji isto nije bas kvalitet kakav je bio pred 20, 30 god?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Koliko vas ima koji koristite dizne protiv vjetra na prskalicama i koliko to zapravo vrijedi?

Gledam ovih dana kako mi njive ostale ne poprskane jer vjetar ubija u pojam, a korov raste kao blesav.
Na 10 metarskoj prskalici je to investicija od 700-800 kuna, pa me zanima isplati li se to ili ne?
 

Najnoviji postovi

Na vrh