• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskanje voćaka - zaštita

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Koja je ovo buba? Jel zna netko? Treba li se brinuti ili ne?
33z9084.jpg
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Neznam kako se zove ali mislim da nije štetnik jer takvih imam godinama u voćnjaku i nemam nikakve štete.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
HITNO HITNO HITNO!!! Pocela je tresnja da mi se susi da li postoji mogucnost da se to sprijeci?
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
HITNO HITNO HITNO!!! Pocela je tresnja da mi se susi da li postoji mogucnost da se to sprijeci?
I ja moju spašavam već 10 dana.
Mankozeb+Zino+ puno vede na dan oko 100 litara.
Stala se sušiti ali ne napreduje
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
e ovo je cudo, kome vise ugadjas, to je gore. Neko nit odrzava nit prska tresnje i sve je ok a ja sve zivo radim citave godine i ovako. pi
:mad:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sve to dođe kad tad na svoje. Evo, zadnjih par tjedana sam kod više ljudi vidio da im je monilia laxa uništila trešnje. To su posljedice prošle godine.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zanimalo bi me da malo prokomentiramo koje dizne imate na traktorskim atomizerima te kojom brzinom (km/h) idete kroz voćnjak kod zaštite. Potrošnja škropiva po hektaru ali osim podataka o brzini i diznama reć koliko ima redova i broj dizni na atomizeru.
Svi za normalnu upotrebu preporučuju žute dizne 1,45l na 10bar. Kod njih mi se čini veliki utrošak škropiva.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Koristim crvene, žute ili rijetko zelene

zavisi o kojem špricanju se radi i o potrošnji škropiva

zelena špricanja fung/insek. uglavnom sa žutim diznama na većem pritisku radi brzine 450 l/ha

zimska špricanja obavezno sa crvenim 900l/ha i folijarnu prihranu sa njima radim 450l/ha

ako je neki dio krošnje više bujan, na tom djelu idem sa većom diznom

naravno ako sredstvo dozvoljava ove količine vode

a brzine kretanja su od 2km/h-5,5km/h
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Znači svi smo tu negdje. Ja imam 8 žutih dizni ali imam i 40 redova dužine 100m na 1ha. Do sada sam išao u zaštiti sa prvom sporom (Tomo vinković), to je kakvih 2.5 km/h a sada sam čitao da je "preporučena" brzina 5,5 km/h. Sada se nadam nešto uštedit.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
A ja sam ispadam "mulac" koji frezam između voćaka i ne želim koristiti totalne herbicide....rađe neću više baviti se time nego to koristiti.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Došla ženskica neki dan ispred mene u poljoapoteku,ona bi totalnog herbicida da ne bi malo između graška bilo trave jer već joj je narasla pa ne bi pljevila....gdje to vodi???Gdje je granica?
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
A ja sam ispadam "mulac" koji frezam između voćaka i ne želim koristiti totalne herbicide....rađe neću više baviti se time nego to koristiti.

I ja sam nabavio prije 3 tjedna rinieri fs 160 međurednu frezu,žao mi je samo što to nisam prije.
Koja je tvoja?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Stara je 7 godina pa je svako znakovlje izgubila ali mislim je oznaka ista.Uglavnom služi dobro,od kvarova jedino je otišao ležaj na osovini kopaćice i pukla sajla od ticala ali to je sve zanemarivo koliko se naradi.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Samo jedan članak,zašto definitivno prestajem koristiti totalce!!http://www.dnevno.hr/planet-x/alarm...je-uzrocnikom-raka-no-nitko-ne-reagira-800945

Napomenuo bi samo jedno u vezi glifosfata. Najveći problem kod njegove upotrebe je u ratarstvu i povrtlarstvu tj neadekvatna upotreba. Tu se gajene biljke direktno tretiraju njime odnosno radi se ne adekvatna primjena diselegcije mase, krompir, soja, uljana repica i sl. A de ne govorim o GMO-biljkama. Tu je najvećem problemu upotrebe glifosfata, npr skoro sva soijna sačma se uvozi, a vjerum da je od potiče GMO. Ona se danas koristi svugde od keksa, kobasica do ćevapa. Mislim da je to najveći problem kako glifosfat završava u ljudskom organizmu.

Njegova upotreba u voćarstvu je drugačija. Tretira se korov uz voće, ne može djelovati preko korijena, ostaje u zemlji i raspada se. Eventualno jedan dio ispari. Naravno kao i svaki pesticida ostavlja neki uticaj, ali mnogo, mnogo manji nego u gore navedenom primjerima. Takođe šta je fungicidima i insekticidima, uzmite koliko se samo jabuka i kruška tretiraju u toku godine, sve to završava u plodu i ljudskom organizmu.http://www.poljoprivredni-forum.com/forumdisplay.php?f=119
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
uporaba pesticida za amatere!
smijem li kao hobi voćar kupovati npr.cuprablau,chromodin s65 itd.naravno male količine?hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh