• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskanje voćaka - zaštita

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Re: Prskanje voćaka

Prvi primjer: recimo, ako piše količina preparata po ha (npr. 3 kg/ha) svejedno je jeste li ta 3 kg stavili na veliki vučeni atomizer od 1000 l i to rasporedili na taj 1 ha nasada ili ste 3 kg preparata stavili u nošeni atomizer od 440 l i i isto time oprskali taj isti 1 ha nasada. U ovom slučaju bitna je ta količina preparata/ha, iako je u ovom drugom slučaju koncentracija znatno veća.
Drugi primjer: za neki preparat je navedeno da se koristi u koncentraciji od 0.1 % (100 ml na 100 l vode ili 10 ml na 10 l vode). Za obične leđne prskalice to je OK. Ali, leđni atomizer troši znatno manju količinu vode i tu količinu preparata treba staviti na manju količinu vode, da se postigne isti učinak
Baš mi je drago, da smo ponovno razjasnili te razlike.

@maestro91
Za krečenje radi mrazopuca je sada več kasno. To bi trebao napraviti na početku zime i ponoviti krajem siječnja ako se kreč oljušti. Ako imaš volje i vremena, neče škoditi ali neče baš ni pomoči. Možda češ uništiti kakvo gnijezdo krvave uši, ako se slučajno zadržava oko cijepljenog mjesta.
Inače je stari recept (mislim da od Krpine). 5:5:5. 5 kg gašenog vapna, 500g močivog sumpora, 500g soli i vode ovisno, da li češ nanositi kistom ili prskalicom. Ako češ prskati onda procijedi mješavinu preko hulalopke.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Prskanje voćaka

Dakle hoćete reć da se za špricanje atomizerom treba stavit veća koncentracija nego što piše u uputama? Koliko npr. stavit Nordox-a za špricanje atomizerom ako piše da ide 0.1%?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Prskanje voćaka

Dakle hoćete reć da se za špricanje atomizerom treba stavit veća koncentracija nego što piše u uputama? Koliko npr. stavit Nordox-a za špricanje atomizerom ako piše da ide 0.1%?

To je tema na kojoj se lome koplja i ostaje vjecito pitanje tko je u pravu,,,
mnogo bi bilo lakse da je proizvođac odredio ukupnu kolicinu aktivne tvari po hektaru,,,
buduci da je u slucaju Nordoxa propisana koncentracija od o,1% i buduci da je za pretpostaviti da je predviđena kolicina skropiva koje ce se utrositi 1ooo litara, to bi znacilo da je potrebno 1 kg Nordoxa po hektaru,,,

sad ako ces ti koristiti atomizer i koristiti smanjenu kolicinu skropive tekucine i potrositi primjerice 500 litara vode u tih 500 litara trebalo bi staviti 1 kg Nordoxa jer je to kolicina aktivne tvari koja ce imati određeni ucinak neovisno o kolicini vode kojom se je ta aktivna tvar aplicirala na lisne organe biljke,,,

dakle u slucaju koristenja atomizera pri potrosnji vode od 500 litara koncentracija bi se popela na o,2%

prilikom koristenja nekih drugih nacina apliciranja sa ultra smanjenim kolicinama skropiva aktivna tvar koja se preporuca po jedinici poovrsine trebala bi ostati ista samim tim bi koncentracija rasla a u konacnici bi dobili isti ucinak,,,
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Prskanje voćaka

Glupo mi je to računanje po ha. Ako imam 2 voćnjaka po 1ha, u jednom razmak u redu 3m a u drugom 4m. Znači ja na 1ha moram potrošit 1kg npr. Nordoxa, u ovom voćnjaku gdje je razmak 3m će biti slabija konc. škropiva po biljci jer je više voćaka. Tamo gdje imam veći razmak je manje biljaka i veća konc. po biljci. Što je sada ispravno? Po tome jedan voćnjak moram špricat kako valja a drugi prejako ili preslabo.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Prskanje voćaka

Istina i u pravu si ali sad pogledaj moju prvu recenicu u postu iznad tvog,,,

Ja primjerice gotovo uvijek idem sa povecanim koncentracijama aktivne tvari od propisanih,
zasto?
preporucena kolicina sadnica ljesnjaka po jednom hektaru je oko 5oo kom, a ja ih imam na povrsini nesto vecoj od hektara cca 9oo kom. (ne pitaj me sad zasto) :(

jos uvijek nisu usli u puni rod pa na neki meni svojstven nacin pokusavam izracunati koliko tekucine cu potrositi a samim time i koliko aktivne tvari potrositi,,,

tesko je zapravo odrediti kolika je kolicina dostatna jer niz faktora je pitanju,,,

neki okviri su postavljeni a na nama je da im se pokusamo prilagoditi,,,
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Re: Prskanje voćaka

Dakle hoćete reć da se za špricanje atomizerom treba stavit veća koncentracija nego što piše u uputama? Koliko npr. stavit Nordox-a za špricanje atomizerom ako piše da ide 0.1%?

Pa 1 kg na he ali opće je poznato da se onda atomizerom kupa voćka isto kao i klasičnim prskalicama,bakreni preparati se tako nanose na voćke jer su to sve faze gdje još nema velike lisne mase i svako škrtarenje s količinom škropiva nema efekta jer voćka i svi pupovi moraju biti okupani.Ostali fungicidi insektici,kada ima dovoljno lisne mase na to vam je i @ breskvar točno napisao i 100% je tako.
Nemaju se tu šta lomiti koplja primjer ja sam prskao jučer mankozeb 2kg+ indar 5ew 0.6 lit.+ tenesiofil 1lit na 1 he sa 440 lit vode. Isto sam da imam vućrni atomizer od 1000 ili 1500 litara bacio sredstva. Samo sam sa 440 lit išao 1 brzohodnom a ono bi bilo klasično kupanje i 1 sporohodna i koristio bi minimalni vjetar na propeleru i veće dizne otvorio da ne bude rasprskivano nego više prskano.
Kada idem bakrom primjer Nordox po prskalici koristim 0.5kg nordoxa s tim da "PRSKAM" atomizerom ne rasprskivam i koristim 2 atomizera 890 litara znači bacim 1 kg nordoxa na 1 he.
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Prskanje voćaka

Ma nije da netko škrtari sa škropivom, barem ja ne, ali me muči špricanje bakrom u vegetaciji da nebi spalio lišće ili došlo do fitotoksičnosti.
Da li je taj kg/ha definiran zaštitom okoliša ili nekim parametrima vezanim za djelovanje, jer onda opet dolazimo do ovoga:

[QUOTEGlupo mi je to računanje po ha. Ako imam 2 voćnjaka po 1ha, u jednom razmak u redu 3m a u drugom 4m. Znači ja na 1ha moram potrošit 1kg npr. Nordoxa, u ovom voćnjaku gdje je razmak 3m će biti slabija konc. škropiva po biljci jer je više voćaka. Tamo gdje imam veći razmak je manje biljaka i veća konc. po biljci. Što je sada ispravno? Po tome jedan voćnjak špricam kako valja a drugi prejako ili preslabo. ][/QUOTE]
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Re: Prskanje voćaka

Ma nije da netko škrtari sa škropivom, barem ja ne, ali me muči špricanje bakrom u vegetaciji da nebi spalio lišće ili došlo do fitotoksičnosti.
Da li je taj kg/ha definiran zaštitom okoliša ili nekim parametrima vezanim za djelovanje, jer onda opet dolazimo do ovoga:

[QUOTEGlupo mi je to računanje po ha. Ako imam 2 voćnjaka po 1ha, u jednom razmak u redu 3m a u drugom 4m. Znači ja na 1ha moram potrošit 1kg npr. Nordoxa, u ovom voćnjaku gdje je razmak 3m će biti slabija konc. škropiva po biljci jer je više voćaka. Tamo gdje imam veći razmak je manje biljaka i veća konc. po biljci. Što je sada ispravno? Po tome jedan voćnjak špricam kako valja a drugi prejako ili preslabo. ]
[/QUOTE]

U vegetaciji na voćkama primjer poslje cvatnje koristi se samo za jako bolesne voćke erviniju i tada koncentracija ja max 0.03!
http://www3.syngenta.com/country/hr...stitu_bilja/Fungicidi/Pages/Nordox_75_WG.aspx
Bakar u voćaka nekih max koristiti do roza pupa.
Sve zavisi od voćnjaka do voćnjaka,ovdje govorimo kada je voćnjak max u rodu i rastu. Svako experimentira za sebe.
Bakar je dobar za zaštitu samo u fazama mirovanja i dezinfekcije stabla i kada se koristi s uljem za faze štetočina u prezimljjučim oblicima.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Prskanje voćaka

Ja sam u eko proizvodnji pa je bakar nešto najjače što smijem koristit pa ide i u vegetaciji. Makar, ove godine ću probat izbacit bakar sa kalij hidrogenkarbonatom.
 

zaagy

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
55
Re: Prskanje voćaka

Pozdrav, čime i kada špricati travu u vočnjaku. Znači po sredini kosim a čime tretirati travu u redu?
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Re: Prskanje voćaka

Kod nas mozes bilo kojim total herbicidom, primer: glifosav maton itd.... ili frezirati...prskaj kada je visine oko 15cm, tada vecina trave je iznad zemlje pa ces vise unistiti... obicna doza ide zavisno od korava od 4-6 litra po hektaru, ako je trava retka, mzoes i sa 2 litra po hektaru proci... Ako ti je livada onda 5 litra po hektaru...
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Prskanje voćaka

Kad naraste 20 cm cidokorom ili kosiš flaksericom, ja dio pošpricam, a veći dio kosim.
 

zaagy

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
55
Re: Prskanje voćaka

Stabla su na 1,2 metra u redu. Između redova kosim a ovo želim pošpricati. Cidokor neće smetati korijenu ili ako slučajno pošpricam po stablu?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Re: Prskanje voćaka

Neće ako su stabla stara 4 godine, u mlađem zasadu treba malo pripaziti da srestvo ne ide dirktno po kori.
 

zaagy

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
55
Re: Prskanje voćaka

Imam hercules doma i nabavio sam ručnu špricu da nebi slučajno zahvatio stablo. Trava je narasla nekih 15 cm. Jel sad pravo vrijeme za špricanje?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Re: Prskanje voćaka

Imam hercules doma i nabavio sam ručnu špricu da nebi slučajno zahvatio stablo. Trava je narasla nekih 15 cm. Jel sad pravo vrijeme za špricanje?

Udri,ja danas riješio svoje.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Re: Prskanje voćaka

Da li je dozvoljena i da li se isplati kupovina zaštitnih sredstava-pesticida u Srbiji i unos u RH( količine za amaterskog voćara)??
Hvala!
 
Na vrh