• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskanje voćaka - zaštita

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Re: Prskanje voćaka

Pozdrav ekipa ..

evo bas malo razmisljam o svojim vockicama .. imam jednu tresnju ispred kuce ..i nakon sto izađe iz cvijeta i ostanu vidljivi plodovi najmanje jedno 80% plodova otpadne prije sazrijevanja.. da li znate u cemu je kvaka , treba li to necim tretirati ...

evo ove godine prije vegetacije sam tresnje polio sa bordoškom juhom(ne planiram koristiti neke jake otrove...)
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Re: Prskanje voćaka

Pozdrav ekipa ..

evo bas malo razmisljam o svojim vockicama .. imam jednu tresnju ispred kuce ..i nakon sto izađe iz cvijeta i ostanu vidljivi plodovi najmanje jedno 80% plodova otpadne prije sazrijevanja.. da li znate u cemu je kvaka , treba li to necim tretirati ...

evo ove godine prije vegetacije sam tresnje polio sa bordoškom juhom(ne planiram koristiti neke jake otrove...)

Svaka cvatnja bilo koje voćke je stresno stanje i radi bolje oplodnje obavezno bi trebalo prskati nekim gnojivom sa velikim sadržajem bora,ali i nekih biostimulatora radi bolje diferrncije cvjetnog pupa i oplodnje.
Važno je napomenuti da tu ne možeš utjecati ako je kišno vrijeme ili jaki olujni vjetar koji negativno utječe na oplodnju.
 

danci123

Novi član
Tu od
25 Velj 2011
Poruka
4
Re: Prskanje voćaka

Pozdrav. Novi sam na forumu i sad me zanima me obzirom da imam u dvoristu jedno 30 vocaka s cime da to pospricam, koliko prskanja i(jabuke, marelice nektarine). Podrucje Novog Zagreba. LUCKO. Prosle godine sam imao problema s kovrcavosti lista na marelicama a mravi napravili kolonije. Kako onu gamad lisne usi. Neki kazu tri spricanja prije pupanja s crvenim uljem. Koje su vase preporuke. I kada da to napravim.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Re: Prskanje voćaka

Crveno ili plavo ulje ili konbinacija Nordox + bijelo ulje,ili Cuperblau z+ bijelo ulje. Uglavnom nešto na bazi bakra a dodatak ulja za štetočine u ovoj fazi.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Prskanje voćaka

Pozdrav. Novi sam na forumu i sad me zanima me obzirom da imam u dvoristu jedno 30 vocaka s cime da to pospricam, koliko prskanja i(jabuke, marelice nektarine). Podrucje Novog Zagreba. LUCKO. Prosle godine sam imao problema s kovrcavosti lista na marelicama a mravi napravili kolonije. Kako onu gamad lisne usi. Neki kazu tri spricanja prije pupanja s crvenim uljem. Koje su vase preporuke. I kada da to napravim.

Crveno ulje više ne postoji, sada postoji modro ulje i nijednim nije dozvoljeno špricat više od 2 puta po sezoni.
 

Perica2

Novi član
Tu od
19 Ožu 2015
Poruka
5
Re: Prskanje voćaka

Pozdrav ekipa!
Prije 10-ak danas sam zasadio 4 oraha,dvije trešnje i po jednu kajsiju,višnju,jabuku i šljivu. Jesam li dobro postupio što sam ih danas pošpricao sa mješavinom Nordoxa 0,25% i Generinog Mineralnog svijetlog ulja 2,5%??
..u dogledno vrijeme trebam li im osim stajnjaka kojeg su dobile oko debla baciti i šta od kupovnog gnojiva?
..malo me brine i vlažnost tla jer je tamo bilo dosta vrbe koju sam iskrčio ali zaostalo je dosta vode iznad tla.
HVALA
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Re: Prskanje voćaka

..u dogledno vrijeme trebam li im osim stajnjaka kojeg su dobile oko debla baciti i šta od kupovnog gnojiva?

HVALA

Stajnjak si trebao baciti u jamu, cca. 20kg po sadnici. Ovaj šta si bacio sad zakopaj motikom. Nemoguće je preporučit gnojidbu bez analize ali slobodno baciš kakvih 300g 15:15:15 po sadnici.
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Re: Prskanje voćaka

Pozdrav ekipa!
Prije 10-ak danas sam zasadio 4 oraha,dvije trešnje i po jednu kajsiju,višnju,jabuku i šljivu. Jesam li dobro postupio što sam ih danas pošpricao sa mješavinom Nordoxa 0,25% i Generinog Mineralnog svijetlog ulja 2,5%??
..u dogledno vrijeme trebam li im osim stajnjaka kojeg su dobile oko debla baciti i šta od kupovnog gnojiva?
..malo me brine i vlažnost tla jer je tamo bilo dosta vrbe koju sam iskrčio ali zaostalo je dosta vode iznad tla.
HVALA

Nije mi jasno zašto si stavio preveliku koncentraciju Nordoxa a mineralnog ulja si stavio manje od predpisane koncentracije ?
 

Perica2

Novi član
Tu od
19 Ožu 2015
Poruka
5
Re: Prskanje voćaka

..ma glavno da nisam fulao u preparatima..a koji postotak više ili manje i tako neće puno pomoći a ni odmoći
..mogu li ovu kombinaciju Nordox/ulje ali u blažoj koncentraciji ponoviti još koji puta tokom godine i kada??...naglašavam da imam mlade sadnice
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
609
Re: Prskanje voćaka

..ma glavno da nisam fulao u preparatima..a koji postotak više ili manje i tako neće puno pomoći a ni odmoći
..mogu li ovu kombinaciju Nordox/ulje ali u blažoj koncentraciji ponoviti još koji puta tokom godine i kada??...naglašavam da imam mlade sadnice

Zašto misliš da neće pomoći?Sa Nordoxom nisi ništa fulao,ta koncentracija piše i u uputama a svijetlog ulja ide nekih 4% ali ne zabrinjavaj se,ako ti voćke nisu krenule i ako ti je ostalo sredstva možeš sve ponoviti poslje sutrašnje kiše koje najavljuju.Ako ti na toj parceli stoji voda to voćke ne obožavaju,ni tvoje noge bi bile loše da su stalno mokre. :)
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Re: Prskanje voćaka

Zašto misliš da neće pomoći?Sa Nordoxom nisi ništa fulao,ta koncentracija piše i u uputama a svijetlog ulja ide nekih 4% ali ne zabrinjavaj se,ako ti voćke nisu krenule . :)

Upute služe tome da se pročitaju detaljno i da ih se pridržavamo i nama smisla stavljati 20% veču koncentraciju od propisane.
http://www3.syngenta.com/country/hr...stitu_bilja/Fungicidi/Pages/Nordox_75_WG.aspx

http://www3.syngenta.com/country/si/sl/Syngenta_programi/varstvo-rastlin/Proizvodi/Pages/Nordox.aspx
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Prskanje voćaka

Upute služe tome da se pročitaju detaljno i da ih se pridržavamo i nama smisla stavljati 20% veču koncentraciju od propisane.
http://www3.syngenta.com/country/hr...stitu_bilja/Fungicidi/Pages/Nordox_75_WG.aspx

http://www3.syngenta.com/country/si/sl/Syngenta_programi/varstvo-rastlin/Proizvodi/Pages/Nordox.aspx

Da, ali treba imati na umu da su koncentracije koje se navode na preparatima napisane za klasične prskalice i za utrošak od cca 1000 l škropiva po ha. Ako koristite atomizere i manju količinu škropiva po ha - onda se koncentracija povećava za onoliko koliko je smanjen utrošak škropiva. O tome smo već dosta puta pisali na forumu :)
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Re: Prskanje voćaka

Da, ali treba imati na umu da su koncentracije koje se navode na preparatima napisane za klasične prskalice i za utrošak od cca 1000 l škropiva po ha. Ako koristite atomizere i manju količinu škropiva po ha - onda se koncentracija povećava za onoliko koliko je smanjen utrošak škropiva. O tome smo već dosta puta pisali na forumu :)

Da, to je točno i nismo od jučer. Čovjek se nije izjasnio je li špricao atomizerom ili običnom leđnom prskalicom. Sumnjam da je par tek posađenih voćkica išao prskati atomizerom.
Ovaj forum čita masa ljudi i hobi voćara koji nisu 100% upučeni u tu razliku o potrošnji vode između atomizera i obične prskalice i mogu steči utisak da je dobro stavljati višu koncentraciju od predpisane.
 

Perica2

Novi član
Tu od
19 Ožu 2015
Poruka
5
Re: Prskanje voćaka

..moro bi guglat da vidim šta je to uopće atomizer
..radio sa leđnom prskalicom od 10L i to na šljivama kojih iza kuće ima 20-ak komad a ove mlade,tek zasađene voćke su u ataru i njih sam pošpricao sa onom prskalicom za pranje prozora
...
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Re: Prskanje voćaka

Evo recimo meni je ovo nepoznati podatak :(
Jel može jedan primjer da se vidi razlika jer ja planiram kupiti leđni atomizer a planirao sam slagati preparat po preporuci na ambalaži.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Prskanje voćaka

Evo recimo meni je ovo nepoznati podatak :(
Jel može jedan primjer da se vidi razlika jer ja planiram kupiti leđni atomizer a planirao sam slagati preparat po preporuci na ambalaži.
Prvi primjer: recimo, ako piše količina preparata po ha (npr. 3 kg/ha) svejedno je jeste li ta 3 kg stavili na veliki vučeni atomizer od 1000 l i to rasporedili na taj 1 ha nasada ili ste 3 kg preparata stavili u nošeni atomizer od 440 l i i isto time oprskali taj isti 1 ha nasada. U ovom slučaju bitna je ta količina preparata/ha, iako je u ovom drugom slučaju koncentracija znatno veća.
Drugi primjer: za neki preparat je navedeno da se koristi u koncentraciji od 0.1 % (100 ml na 100 l vode ili 10 ml na 10 l vode). Za obične leđne prskalice to je OK. Ali, leđni atomizer troši znatno manju količinu vode i tu količinu preparata treba staviti na manju količinu vode, da se postigne isti učinak
 

maestro91

Član
Tu od
9 Pro 2014
Poruka
48
Re: Prskanje voćaka

da li je prekasno za krečenje voćaka s vapnom, ako nije da li još što ide osim vode i vapna...?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Prskanje voćaka

Trebalo bi jos napomenuti da se ovi podaci odnose na vocnjake u punoj rodnosti a nikako na one u prvoj ili drugoj godini starosti,,,

dakle određeni dio aktivne tvari na određenu kolicinu lisne mase,,,


ispravite me ako gijesim,,,:(wasntme):
 
Na vrh