• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prva reparatura pumpe&dizni

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
codexnox kaže:
A kada se mjenjaju elementi (klipici),na pupmi na 533 dali se onda na pumpi sta stela?

Kada se mijenjaju elementi mora se svaki posebno dozirati da se dobije ista količina goriva po elementu tj.cilindru,to se vrši na bosch stolu koji ima menzure u koje prihvaća gorivo i mjeri točnu količinu,samo podešavanje se vrši zakretanjem pojedinog elementa i osiguravanjem zadanog položaja maticom koja se nalazi ispod ozubljenog segmenta.Svaki bošist ima podatke o svim tipovima motora,količinama goriva koje pumpa mora izbaciti na ler gasu i na nazivnom broju okretaja(za punu snagu)i po tome se vrši reglaža.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
puknuti kaže:
StricVujc kaže:
Nek me zanima kaj s tim ulošcima dizni? To samo da zamjenim i probam kak radi ili i na diznama ima kakvog štelanja?
ima, ima ..treba podesiti pritisak otvaranja .Za to treba poseban uređaj .

Dobro, budući da ja nemam poseban uređaj niti ne znam kaj to je, da li je ok ako izvadim tijelo dize i odnesem u radionu da mi to poštelaju o onda vratim na motor ili se to mora štelati na traktoru? :roll:
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Dizne se štelaju samo na stolu!
Kam puš to nesel k bošiste? H jalše?
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
puki22 kaže:
Dizne se štelaju samo na stolu!
Kam puš to nesel k bošiste? H jalše?

Dobro, fala! Na kaj treba paziti kod skidanja i vraćanja dizni natrag na motor?

Ne znam gde je to? Svi iz okolice veliju da se k bošisti ide v Zelinu pa onda valjda tam...

Znači sad idem pak skinuti rezervoar, a jučer v isto vrijeme sam bil vesel da je to to i da bu sad traktor delal. :x

Bum poslikal kad skinem tank pak objavim sliku.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Evo Puknuti samo za tebe al da se ne mučiš još vrijedi moja ponuda.
1020707u.jpg
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
IMG01264.jpg


Hm znači to je to, ja smo otšarafim matice označene crvenim strelicama, kupim uloške i odnesem bošisti...
Ulošci se stavljaju kroz ovaj veliki šaraf zaokružen zeleno jel' da? Može li ko aproksimativno navesti kolko bu bošista zel penez za mjenjanje uložaka i šzelanje triju dizna? :scratch

Ovo označeno plavom strelicom je sonda mojega novog termometra, to radi dobro, kupil sam jer je stari termometar bio neispravan, 90 kn, made in Turska piše da je za IMT-ove i TAM-ove.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Da te šarafe i lajtunge ključ 19 i povrat ključ 12.
To zaokruženo zeleo tu se štela pritisak a uložak se ugrađuje odozdo. Imaš na slici prije kak izgleda diza.
Uloške nemoj kupovati jer neznaš kaj buš kupil a svaki bošista ih ima. Nego kome buš nosil u Zelinu?
Zamijena uložaka oko 400 kn, ovisi dali je otišla koja opruga ili matica.
Kod sastavljanja stavi nove bakrene pločice ispod dizi i namaži malo masču. Na povrate također nove pločice a možeš i popustiti stare.
Daj malo poslikaj taj traktor čini mi se da je u dosta dobrom stanju bar po izgledu motora.
Sa moje strane imaš sve pohvale za čistoču. ;)
 
B

Bobo

Guest
Koliko se sjecam da sam placao ulozak 80kn komad, i da ima neke razlike jel rotaciona il linijska pumpa...

Majstor mi nije uzeo nista za zamjenu, a tlak je bio dobar...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Bobo kad smo več kod toga ti si meni obečal da budeš ispital kod svog majstora u vezi te razlike kad 539 ode na generalku. razgovarali smo o oznakama nedavno ako se sječaš.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Dizne su izvađene, pripremil sam malu fotoreportažu:

Krenul sam s desna na lijevo i izvadil ovu diznu. Kad sam ju spuknul zatekel sam prilično zauljenu situaciju, čudno... :scratch

zauljenadizna.jpg




suhadizna.jpg


Ovo je posljednja ili lijeva dizna koju sam izvadil koja je pak jako suha za moj ukus, ne znam kaj je od toga normalno, jedino srednja dizna je bila nekak logično vlažna ali od goriva, ne od ulja,

svetridizne.jpg


Evo sve tri u nizu, lijepo se vidi kak je lijeva suha, srednja je tak kak je, a desna je bila zauljena ko na prvoj slici prije nek sam ju obrisal...

Molim znalce za objašnjenje ove zanimljivosti.

Unaprijed zahvaljujem i hvala svima na dosadašnjoj pomoći!! :mrgreen:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
muhanicar kaže:
Da te šarafe i lajtunge ključ 19 i povrat ključ 12.
To zaokruženo zeleo tu se štela pritisak a uložak se ugrađuje odozdo. Imaš na slici prije kak izgleda diza.
Uloške nemoj kupovati jer neznaš kaj buš kupil a svaki bošista ih ima. Nego kome buš nosil u Zelinu?
Zamijena uložaka oko 400 kn, ovisi dali je otišla koja opruga ili matica.
Kod sastavljanja stavi nove bakrene pločice ispod dizi i namaži malo masču. Na povrate također nove pločice a možeš i popustiti stare.
Daj malo poslikaj taj traktor čini mi se da je u dosta dobrom stanju bar po izgledu motora.
Sa moje strane imaš sve pohvale za čistoču. ;)

Ne znam kome u Zelinu ali svi tam nose bum probal doznati detalje prek vikenda pa bum javil.
Kaj to znači da morem popustiti stare pločice na povratu? Na povratima su nekakve aluminijske pločice, ne bakrene ali su ih tak jako stegnuli da su se deformirale i prešle širom pa ih niti nemrem skinuti s šarafa, a očito da bi trebalo nove staviti inače bu puštalo naftu na povratu.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Vrh dizne je suh ,znači nije ulje u komori već curi na poklopcu ventila i slijeva se uz diznu do brtve.Treba probati doteći vijke na poklopcu ventila ili promijeniti brtvu.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
jd4755 kaže:
Vrh dizne je suh ,znači nije ulje u komori već curi na poklopcu ventila i slijeva se uz diznu do brtve.Treba probati doteći vijke na poklopcu ventila ili promijeniti brtvu.

Da to sam si mislil jer na tom mjestu ja baš ulje puštalo na uglu poklopca. Već sam prije dotegnuo vijke na poklopcu. Nego zašto je ona lijeva suha ko barut, a ove druge nisu? :scratch Možda u nju jedino nije zamakalo ulje :D

U svakom slučaju to bude išlo k bošisti na vještačenje pa bumo onda vidli kaj dalje...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ako su dobre dize ne daj da te ubijedi da uzmeš nove jer ove stare su kvalitetnije od novih,nove zaribavaju čim se pravo ugriju pa onda diza "piša"i može uništiti motor bilo ispiranjem ulja s cilindara ili točenjem nafte u karter pa zariba radilica.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Mislim da diza na 3 cilindru nevalja jer kad si ju obrisal ona se svijetli ko nova.
Ovo kaj ti je jd4755 napisal je istina a zato sam ti inapisal da ti ne kupuješ nove uloške nego poslije ljepo prčiš bošistu.
To kaj je diza mokra može biti i zato jer nevalja matica koja steže uložak pa to stvara probleme.
Ti sad sad tak i tak nemaš nekog posla pa lijepo izvađene dize okreni naopačke i stegni lajtunge prstom začepi lajtung od povrata da ti ne curi nafta i probaj zaalnasati pa buš videl koja diza piša i gde. Kad prestaneš alnasati vrh dize bi trebal biti suh.
 
B

Bobo

Guest
Vjerovali ili nem do proslog ljeta sam u 539 imao njegove original uloske dizni, i mogu vam reci da su bile na dobrom tlaku sve tri, ali su prilikom testiranja "zatrzavale" igle, dakle trrrrrrrr su zvuk ispustale. Kupio sam nove uloske IPM i u trgovini trazio za 539, i kad sam kod majstora dosao, pogledao uloske i pitao me kakvu pumpu imam na traktoru. Nista, on nazove u trgovinu, da kak mi to mogu prodat, da to nije uopce taj ulozak, da takav ide na drugaciju pumpu, da cu se ja sad vratiti po one "druge". za svaki slucaj je pogledao i imao ih je 4 komada, uzeo je ove moje uloske, i mani dao te druge. Rekao mi je i oznaka koja mora biti da pogledam u trgovini i zbilaj neka druga oznaka a ulosci na oko identicni.

Kad je uloske zamjenio, i na manjem pritisku je izlazila lijepa maglica, nista nije pisalo. Traktor je dobar dio ljeta radio u temperaturi 80-90 (malciranje jako jako zaraslih livada) i nista nije bilo ni brizgaljkama ni motoru...

Ne vidim razloga zasto covjek ne bi mjenjao uloske dizni, ako su vec postojeci losi.

Sto se pumpa tice, imao sam iste simptome kao i on. teze pali, na hladno trokira da je to cudo nevidjeno, radi napreskokce, uzas zivi. nakon promjene ulozaka dizni, promjenio sam i sve tri visokotlacne cjevi, i kad sam upalio traktor diram cjevi da vidim koja lose ubrizgava. Bila je srednja. Otpustio one polumjeseca i "igrao se bosiste" Srednji sam dotezao dok nisam dobio lijep, miran rad motora i tako da polumjesecima fiksirao. 539 je po hladnom palio duplo bolje od 549 koji je jos mal te ne nov...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Misliš na one polu mjesece u pumpi?
 
B

Bobo

Guest
Ne, nego na one polumjesece koji izvana drze "djelove na pumpi" da se ne okrecu. Kad zasarafis visokotlacnu cijev na pumpu, odmah ispod. Ima ih 4 komada.

Evo je i slika, oznaceno crvenom bojom:



A kad smo vec kod pumpi, ovaj dio oznacen plavom bojom, jel to ima gdje posebno za kupiti, jer su mi osli i navoj na mjestu gdje se toci ulje, i na kontrolnom vijku?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Navoji su otišli jer imaš šapu ko i ja :lol:
Neznam dal ima novo ali bošisti sigurno imaju nekaj rabljenoga a ako ne onda treba probati napraviti nove čepove sa večim navojem.
Na tim polumjesecima sigurno nisi poštelal ništ jer to je samo šuplja matica koja drži element, a količina goriva se štela u pumpi ispod onog velikog poklopca na šarafciger.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Iznad elementa nalazi se nepovratni ventil koji vrlo rado hoće zezati tako da je možda popuštajući redukciju iznad ventila traktor proradio normalno.
 
Na vrh