• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prva reparatura pumpe&dizni

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Bok ja sam Stric Vujc. Imam traktorić IMT 539 proizveden 1981.g. dobro razrađen i općenito solidan u svim pogledima. Nažalost lani je došlo do poteškoća u radu. Prvo je počelo gnjaviti paljenje tj. teško je palio kao da ima zraka u vodovima goriva, nakon paljenja neko vrijeme je trokirao dok nije proradio i onda je radio dobro. Sada je stanje još gore- u toku rada traktor se takoreći bori za zrak i radi nepravilno, ne prima gas i sl. Ja sam poduzeo ono što znam- znači kompletno sam uredio niskotlačni dio protoka goriva, rezervoar, AC pumpa, filteri goriva sve do bosch pumpe. Niskotlačni dio je sada u savršenom stanju (filteri niti nisu bili jako prljavi), AC pumpa radi, nigdje ništa ne pušta. Filter zraka sam očistio i stavio novo ulje.
Logički se nameće zaključak da je problem u bosch pumpi i ubrizgavanju goriva. Bosch pumpa je klipna, nikada reparirana isto kao niti brizgaljke. Nikad ništa nije štelano. Nažalost u pumpu nije redovito dolijevano ulje, kada sam sada dolijevao ulje očekivao sam da će na donji čep početi izlaziti staro crno ulje ali nije ništa izlazilo sve dok se nije počelo prelijeveti čisto novo ulje koje sam dolijevao. Da li je moguće da je pumpa oštećna zbog nedostatka ulja? Mislim da se ovaj tip pumpe uopće ne snabdijeva uljem iz motora. Moj otac nije znao da se u bosch pumpi mora mijenjati ulje pa je to tako ispalo.

Moj plan je izvaditi dizne i pumpu i odvesti u pouzdanu radionicu gdje vrše takve reparature. Budući da je daleko ne mogu odvesti cijeli traktor. Molim za savjet u smislu na što treba paziti kod skidanja i ponovne ugradnje bosch pumpe kao i u vezi štelanja paljenja jednom kada pumpa dođe s reparature i opet ju stavim na traktor.

Unaprijed hvala!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Stric vujič imaš dobar plan :lol:
Pumpu prije skidanja zabilježi i na to mijesto ugradi i to je to.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
muhanicar kaže:
Stric vujič imaš dobar plan :lol:
Pumpu prije skidanja zabilježi i na to mijesto ugradi i to je to.

Pretpostavljam da misliš na to da treba zabilježiti koji zub zupčanika je na kojem mjestu na motor zakačen? Nisam nikad skidal bosch pumpu, a baš me zanima to da bolje upoznam traktor. Znam princip rada i volim šarafiti po njem. Ovdašnji mehaničari nisi baš neki, veli jedan znanac da mu traktor poslje generalke pušta više nafte nek kaj troši... A bosch pumpu su mu ti meštri skidali i nosili v radionocu na štelanje k pravim majstorima, zato hoću izbjeći posrednike i sam napraviti čim više...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Ne na zupčanik nego izvana na aluminijskom kučištu. Tam gde su ona tri šarafa ključ 13 tu se i štela a obično je tvornički zacrtana crta. Onda otraga otšarafiš 6 šarafa ključ 10 pa u sredini otšarafiš maticu ključ 19 i skineš pumpu sa konusa zupčanika (pazi da ti kajla ne opadne u razvod).
Ali mislim po tome kak si opisal da prvo trebaš riješiti dize a onda dalje.
A inače od kud si?
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
boschpumpa.jpg


Išel sam ja to poslikati ipak je to lijepa stvar za vidjeti, a i more biti korisno.
Znači s crnom strelicom sam označil šraf o kojemu si rekao da ima oznaku crtom (i ima). Koje se funkcija pumpe s tim zapravo štela i kak budući da mi se čini da ona more biti samo v jednom položaju s obzirom da joj pomicanje ograničavaju visokotlačne cijevi? A ovo s crvenim strelicama je onda poklopac koji moram skinuti da odvojim pumpu od zupčanika. Budući da je tu kompresor moral budem onda i njega skinuti :scratch

Nadalje kaj se štela s ovim izduženim šrafima označenim zelenim strelicama?

Plavim kružićem s crtom sam označil položaj na kojem se otprilike sa druge strane ( tj. okrenute prema motoru) nalazi jedan šraf. Dok sam brisal s krpom dotaknul sam taj šraf i primjetil da je čisto otpušten, s prstom se je mogel okretati. Od čega je to šraf? Inače je šraf za obični šrafciger, nedostupan je osim kad se skine pumpa.
 
B

Bobo

Guest
Gdje si oznacio crvenim strelicama, to su onih 6 vijaka kljuc 10 i da dodjes do njih, trebas skidati i kompresor. zajebano, znam. Kad otvoris taj poklopac unutra imas vijak koji drzu pumpu pricvrscenu za zupcanik. Mozes i zupcanik oznaciti bojom ili na neki drugi nacin.

Crnom strelicom si oznacio jedan od tri vijka koji drze pumpu. Tu su "proslicane" rupe i tu na mjestu gdje se sastaju pumpa i kuciste razvoda oznaci kako je stajala, jer se tu stela kut ubrizgavanja goriva.

Oznaceno zelenom i plavom bojom mi ne znaci nista, stoga ni ne znam o cemu je rijec.

Skidanje kompresora je najlakse obaviti tako da mu dovod i odvod zraka skines s glave. NE SKIDAJ GLAVU KOMPRESORA. te dolje imas 4 vijka koji ga drze.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
aha , a tek kad dođe do operacije odvajanja zubčanika od pumpe ? ..to mu objasnite :lol:
Tek tada bude shvatio da bi bilo lakše i jednostavnije skinuti kompresor da je prije njega skinuo haubu i hladnjak ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Slažem se sa Bobom.
Kaj se tiče zupčanika nemaš brige nemože preskočiti ali za svaki sučaj nemožeš pogriješiti.
Na zelenim strelicama se štela min i max gas ali ne igraj se bošiste.
Onaj šaraf plavo iza pumpe drži element dotegni .
Visokotlačne cijevi stavljaš zadnje a prije toga štelaš ali ne zamaraj se sa tim.
Kompresor skini cijeli a ne samo glavu ili cilindar da ne slomiš karike a ako skidaš cijeli kompresor onda možda i skidaš kiler a možda i ne :scratch
Zato ne kompliciraj nego riješi dize.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
puknuti kaže:
aha , a tek kad dođe do operacije odvajanja zubčanika od pumpe ? ..to mu objasnite :lol:
Tek tada bude shvatio da bi bilo lakše i jednostavnije skinuti kompresor da je prije njega skinuo haubu i hladnjak ;)
Onda sekalec i bat i udari nežali, :lol: a ak nejde z batem onda zeme cekić
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Onda da nebi bilo odma udri nežali kak je rekel muhaničar idem prvo na dizne.
To se navodno isto nosi meštrima na štelanje ili ne treba? Koliko koštaju ti ulošci koji se mijenjaju da se nem opal na rit v dućanu kad budem išel kupiti :?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Oko 100 kuna komad ovisi čiji su.
Rekel sa ti da se ne igraš bošiste jer sigurno doma nemaš sa čim ispitati a hidrofor ti nema dost šusa.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sad kad si spomenul , koliki mora biti druk na 533 i na 539 ?
I reci jel tijelo dize ( ne uloška) isto na 533 odnosno 539 ?
jel imaš koju diznu vani da mi izjeriš mjere da si pripremim imitaciju dize da mogu mjeriti kompresiju?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Pritisak na 533 125 a na 539 ovisi o pumpi roto 125 a klipna 165.
Tijelo dize isto.
Ne da ti mijerim nego ti dam cijelo tjelo javi broj moba na pp pa kad idem u Zg ili ti prema se čujemo.
 
Posljednje uređivanje:

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Odkud si StricVujc :?:
Mogli bi si biti blizu tak kak pišeš....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
muhanicar kaže:
Pritisak na 533 125 a na 539 ovisi o pumpi roto 125 a klipna 165.
Tijelo dize isto.
Ne da ti mijerim nego ti dam cijelo tjelo javi broj moba na pp pa kad idem u Zg ili ti prema se čujemo.
A ne , to bi mene skupo došlo ;) kava , piva , ***** , hotel - iako bi ti rado stisnul ruku .
Treba mi mjera A ,B C ? i možda slika iz profila , thx.
5arrys.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Nisam baš tak zahtjevan kak misliš.
Sutra dobiš.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
muhanicar kaže:
Oko 100 kuna komad ovisi čiji su.
Rekel sa ti da se ne igraš bošiste jer sigurno doma nemaš sa čim ispitati a hidrofor ti nema dost šusa.

Dobro nem se igral bošiste (za sad) 8)

Nek me zanima kaj s tim ulošcima dizni? To samo da zamjenim i probam kak radi ili i na diznama ima kakvog štelanja?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
StricVujc kaže:
Nek me zanima kaj s tim ulošcima dizni? To samo da zamjenim i probam kak radi ili i na diznama ima kakvog štelanja?
ima, ima ..treba podesiti pritisak otvaranja .Za to treba poseban uređaj .
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
A kada se mjenjaju elementi (klipici),na pupmi na 533 dali se onda na pumpi sta stela?
 

Najnoviji postovi

Na vrh