• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2006.-2007.-2008.

  • Temu pokrenuo Ratarko
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

igor_peradar kaže:
dakle P i K se večim djelom iskorištavaju, a propadaju (gube se ) u zemlji u zanemarivim količinama.


sto se tice Ca (kalcij, razlikovati od K -kalij) on ima trojaku ulogu u tlu, prvo spada u makroelemente, znaci osnovna biljna hraniva, znaci biljka ih treba i trosi za svoj rast, drugo sudjeluje u regulaciji kiselosti tla odnosno pH ( tko nezna pH skala ide od 1-14 , pH vode je 7, 7 je neutralno, ispod 7 je kiselo, iznad 7 je bazicno), optimum pH tla za biljnu proiznodnju je od pH 6-7, dakle blago kiselo, jako kiselo ne valja, kao niti bazicno. bazicna tla se rijetko nalaze, to su zaslanjena tla, i to je vece zlo nego kiselo tlo.
ako je tlo siromasno Ca ono je kiselo. Ca se gubi iz tla ispiranjem i iznosenjem prinosom(sto ga biljka potrosi) tako da se svako tlo postepeno zakiseljava . djelomicno ga dodajemo i gnojidbom svake godine (npr KAN - KALCIJ amonij nitrat, sto ga na kiselijim tlima cini puno boljim izborom za prihranu od UREA-e, koja nakon sto disocira u tlu i prodje kroz razne kemijske reakcije u tlu i nakon sto je dio usvoji biljka na kraju reagira kiselo- ZAKISELJUJE TLO)
zbog nedostatka Ca na kiselim tlima dolazi do vezanja P i K u tesko topive spojeve, i beskorisno nam je gnojiti kad se gotovo sav fosfor poveze u spojeve nepristupacne biljci (posebice ja to vazno kod P, kod kalija manje).
kada mi kalcificiramo, odnosno dodajemo Ca u bilo kojem obliku kalcij dijelom izjuri fosfor iz tog tesko topivog spoja, te ga oslobadja u obliku pristupacnom biljci
inace P i K SE VECIM DIJELOM NE ISKORISTAVAJU , i na normalnom ne kiselom tlu. od onog kalija sto primjenimo iskoristi se svega 40-60%, kod fosfora je situacija jos gora iskoristi se svega 20-30% posebno se fosfor slabo iskoristava pri niskim temperaturama, i zato je vazno pri sjetvi kukuruza ici startnom gnojidbom s 15-15-15 i dodati mu startno fosfor, zbog toga sto kukuruz ima u klijanju i nicanju velike potrebe upravo za P a vrijeme je hladno jos i iskoristivost mu je vrlo mala.
I treca uloga Ca u tlu je ta da povoljno utjece na strukturu tla, on je koagulator koji pospjesuje stvaranje strukturnih agregata, odnosno mrvicaste rastresite strukture tla.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Sjetva pšenice 2007.

by JOSIP.1 on Mon Nov 26, 2007 10:55 am

igor_peradar wrote:
dakle P i K se večim djelom iskorištavaju, a propadaju (gube se ) u zemlji u zanemarivim količinama.



sto se tice Ca (kalcij, razlikovati od K -kalij) on ima trojaku ulogu u tlu, prvo spada u makroelemente, znaci osnovna biljna hraniva, znaci biljka ih treba i trosi za svoj rast, drugo sudjeluje u regulaciji kiselosti tla odnosno pH ( tko nezna pH skala ide od 1-14 , pH vode je 7, 7 je neutralno, ispod 7 je kiselo, iznad 7 je bazicno), optimum pH tla za biljnu proiznodnju je od pH 6-7, dakle blago kiselo, jako kiselo ne valja, kao niti bazicno. bazicna tla se rijetko nalaze, to su zaslanjena tla, i to je vece zlo nego kiselo tlo.
ako je tlo siromasno Ca ono je kiselo. Ca se gubi iz tla ispiranjem i iznosenjem prinosom(sto ga biljka potrosi) tako da se svako tlo postepeno zakiseljava . djelomicno ga dodajemo i gnojidbom svake godine (npr KAN - KALCIJ amonij nitrat, sto ga na kiselijim tlima cini puno boljim izborom za prihranu od UREA-e, koja nakon sto disocira u tlu i prodje kroz razne kemijske reakcije u tlu i nakon sto je dio usvoji biljka na kraju reagira kiselo- ZAKISELJUJE TLO)
zbog nedostatka Ca na kiselim tlima dolazi do vezanja P i K u tesko topive spojeve, i beskorisno nam je gnojiti kad se gotovo sav fosfor poveze u spojeve nepristupacne biljci (posebice ja to vazno kod P, kod kalija manje).
kada mi kalcificiramo, odnosno dodajemo Ca u bilo kojem obliku kalcij dijelom izjuri fosfor iz tog tesko topivog spoja, te ga oslobadja u obliku pristupacnom biljci
inace P i K SE VECIM DIJELOM NE ISKORISTAVAJU , i na normalnom ne kiselom tlu. od onog kalija sto primjenimo iskoristi se svega 40-60%, kod fosfora je situacija jos gora iskoristi se svega 20-30% posebno se fosfor slabo iskoristava pri niskim temperaturama, i zato je vazno pri sjetvi kukuruza ici startnom gnojidbom s 15-15-15 i dodati mu startno fosfor, zbog toga sto kukuruz ima u klijanju i nicanju velike potrebe upravo za P a vrijeme je hladno jos i iskoristivost mu je vrlo mala.
I treca uloga Ca u tlu je ta da povoljno utjece na strukturu tla, on je koagulator koji pospjesuje stvaranje strukturnih agregata, odnosno mrvicaste rastresite strukture tla.

Slažem se u potpunosti sa tobom, samo ovaj starto fosfor gledao sam nešto na neto i prilično je skup, mislim da je i ovako proizvodnja skupa, a još sa nekim takvim dodacima za mene i preskupa
 
K

KRESO

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

zato da se rješim kiselosti ja sam bacio oko 1.5-2t ferdolomita na ha ove god oko 30tona
itako kad god mogu kupim ferdolomit i zaorem ga pa ću vdjeti kako će biti :scratch
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Prika, da bi se rijesio kiselosti prvo daj zemlju na analizu, a onda dalje, ako vec nisi.

nadalje, ferodolomit, nisam jos cuo za njega, ali mi govori slijedece:
FERO= željezo(Fe)
DOLOMIT= CaCO3+ MgCO3

na kiselim tlima imas bas zbog niskog pH problem s slobodnim ionima (anionima, negativno nabijenim ionima) zeljeza Fe-2, Fe-3, te aluminija Al-3, zbog toga je ne preporucljivo na kisela tla dodavati zeljezo, kao i aluminij.

sto se tice dolomita, on je povoljan za primjenu, jer osim Ca koji neutralizira kiselost sadrzi i Mg (magnezij) koji je takodjer makroelement, osnovno biljno hranivo, njega nam inace najcesce uvale za kalcizaciju jer je najjeftiniji za proizvodnju, dolomit je stjena, samelju je i prodaju.
da bi neutralizirao neku manju kiselost trebas ici s minimalno 5t/ha ovisno o tlu, pa na vise, siromasan je s Ca. (ima ako se tocno sjecam oko 30% Mg i 20% Ca)
bolje je rjesenje krec, kalcijev karbonat CaCO, ili nesto drugo bogatije kalcijem, jer da bi ti kalcificirao nekih npr 50-ak ha s vagon/ha, majstore jezicinu ces dobro isplazit, a ovi trgovci lopovi uvale ono na cemu imaju vece marze, i kazu vidis ovo ti je malo jeftinije, ali ga treba malo vise.
lakse je pobacati 200t nego 500t, makar te mozda ispadne i malo skuplje, ali sacuvas ledja.
budite pametni.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Re: Sjetva pšenice 2007.

JOŽA thx na ovom savjetu, bio sam se raspitivao o tim sredstvima za kalcizaciju i baš mi jedan čovjek što kod nas prevozi sve i svašta veli; bum ti ja dopelal za 600 kn/ kamion, kaj ne buš plačal nekaj skupljega!

I to je to dopela ti a od toga ti se ikoristi samo 30-40 % posto kak i veliš.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Čugi jesi ti čime prošo prije nek si razbaco sjeme???
Kaj misliš jel bude kaj od te pšenice???
Moja sijana 3.11. i još nije nikla, gledo u zemlji se on klila, ali vani je još nema.
Kod mene su odustali od sjetve, baš se i neda, a veli mi frend da mu se neda riskirat, veli da bude rađe kukuruz posijal na to u prolječe i na taj način trpi samo sjeme koje opet može iduće godine iskoristit.
Ja neznam ni sam kaj bude od svega toga ispalo, baš me ne puca optimizam.
 
Č

Čugi

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Jesam, prošao sam setvospremačem, ima slika na na prošloj strani. Da li će biti nešta ili ne, neznam, videćemo, morao sam posijati da imam bar za razduženje zadrugi što sam uzeo seme i NPK, planiram još 2 jutra ako stignem, danas opet kiša. Ostalo mi je još semena i đubriva za 10-ak jutara, a ono će ipak čekati sledeću jesen.
 
S

Simon1980

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

moja pšenica, sijana 21.10.2007, Renan 195 kg/ha

Obrisan neispravan link.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Sjetva pšenice 2007.

ozimi pivarski ječam Vanesa sjetva 15.10.2007. norma 180 kg/ha.veličina parcele 17 ha.Foto prije desetak dana.

Obrisan neispravan link.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Stvarno lijepo, pogotovo mi se sviđa ovo kaj su ostavljeni prolazi za špricanje i prihranu. Ja sam to planiro, ali nisam uspio kupit sijačicu s mogučnošću zatvaranja redova.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Pšenica

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
pod vodom je sigurmo nekih 80% posijane pšenice
 
R

Rajtek

Guest
Re: Pšenica

Gadno. Zvona, jel to tvoja pšenica????
Na ovoj zemlji bi se bolje uzgajala riža nek pšenica.... :cry:
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Pšenica

To sam danas vidio i posliko Parcele su takve sa obje strane lenije,Čugi to je u Bilju-Baranja.Rajtek hvala Bogu nije, ali je od onoga ,,gazde,, što mi nije platio sve što sam radio kod njega. :lol: :lol: ;)
 
Č

Čugi

Guest
Re: Pšenica

E znam gde je, prolazio sam tuda kad sam išao u Jagodnjak i Beli Manastir kod rođaka.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Pšenica

prolazio sam tuda kad sam išao u Jagodnjak i Beli Manastir kod rođaka.
:scratch
sa koje strane si dolazio od prijelaza Batina ili od Bogojeva
 
Č

Čugi

Guest
Re: Pšenica

Bačka Palanka-Ilok-Vukovar-Osijek-Beli Manastir, jer sam svraćao i u Borovo.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh