• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2006.-2007.-2008.

  • Temu pokrenuo Ratarko
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

prolazi vrijeme svercera polako, makar kod nas, pogotovo ovi sto nam uvoze stari drlog iz francuske.

javljaju se banke, poljoprivred sami mogu financirat proizvodnju, gospodarstvo se okrupnilo, trazimo, i dobivamo sve vece rabate, a to ovi sverceri koji su prije bili lakomi nemogu dat, opstaju samo oni koji nece imat velike marze.
 
M

mladen

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

gdje bi mogo nac regulator rasta kod mene u apotekama ga nemaju znal ko imajul gdje u okolini zupanje ,vinkovaca i koja mu je cjena po hektaru
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

malo je rijetka, ali ipak je napredovala...

kasna sjetva to bila jelda???

nevolim ja kasnu sjetvu...
 
Č

Čugi

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ne voli je niko, a kakvo je vreme bilo dobro je da je i posijana!
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

JOSIP.1 kaže:
malo je rijetka, ali ipak je napredovala...

kasna sjetva to bila jelda???

nevolim ja kasnu sjetvu...
Sijana je od 2.-9.11.2007., malo su vremenske prilike zeznule stvar.
A sad jel rijetka, nebih se baš složio, sijal sam Srpanjku i Fiestu, i sijo sam ih jedno 15% više od sjetvene norme, s obzirom na kasnu sjetvu. Ove sorte bi se trebale busati.....
 
M

mladen

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

haloooooooooooo znal ko imal se gdje nabavit regulator rasta za psenicu
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Imaaaaaaaaaaa, kako ne kod nas pod trgovačkim nazivom MODUS. Mislim da ga mogu nabavit sve ozbiljnije poljoapoteke u državi. Mislim da ću i sam ove godine na dijelu površina probat da vidimo to čudo kemije. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
101
Re: Sjetva pšenice 2007.

Jel može za nas neupućene objašnjenje što je to ragulator rasta.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

gorjanac kaže:
Jel može za nas neupućene objašnjenje što je to ragulator rasta.

to ti je hormon kojim tretiramo biljku konkretno psenicu ili jecam u vlatanju, a kao rezultat toga ce bit promjene u fiziologiji biljke, konkretno jaca i cvrsca stabljika, nizi rast.

to ce utjecati na polijeganje biljaka, takve biljke mogu primiti vece kolicine dusika, te time dati i veci prinos obzirom da je kod psenice dusik taj koji odredjuje prinos, prinos odredjuju i drugi elementi ali dusik je kritican zbog polijeganja...

takodjer treba odvagnuti ulozeno dobiveno.

malo o biljnim hormonima:
inace u biljkama kao u u drugim organizmima hormoni su ti koji neke procese poticu ili ogranicavaju.
tako u biljci imamo auksine, gibereline i citokinone kao hormone rasta ili stimulatore rasta, i suprotno njima hormone koji ogranicavaju rast i pospjesuju dozrijevanje a to su apscizinska kiselina i etilen (etilen je jedini plinoviti i njega npr u vocnjaku jabuka biljke ispustaju u okolni zrak i kao takav moze etilen s jedne biljke djelovati na drugu, on regulira dozrijevanje)

inace nama svima dobro poznati deherban ili dikocid, herbicid je koji ima aktivnu tvar 2,4D (ili dulje 2,4 diklor fenoksi octena kiselina).taj 2,4D je zapravo hormon rasta kojemu je mjesto djelovanja specificno po tome sto je ono prisutno u svim dikotiledonama, odnosno sirokolisnim korovima- biljkama, dok je na uskolisne potpuno nedjelotvoran zbog toga sto trave uopce nemaju taj biokemijski proces na koji on djeluje, te se smije primjenjivati u svim travama, za suzbijanje svih sirokolisnih korova.
sta je kod njega specificno je da taj hormon djeluje tako da tjera biljku na nekontrolirani rast, odnosno biljka raste u smrt, istrosi se vise nego sto moze podnesti, deformora i osusi se...

nadam se da imas jasniju sliku malo o bilj hormonima, na taj sistem funkcioniraju i regulatori rasta...
 
M

mladen

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

znal ko koja mu je cjena po hektru kod mene ga nenemaju
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
101
Re: Sjetva pšenice 2007.

Josipe hvala na objašnjenju za regulator rasta. Možda ga i ja isprobam ako nađem u apoteci.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

ja ga inace ne koristim, ne kazem da nije dobro, ali kod mene nije opravdao svoj trosak obzirom da mogu dobro procjenit koliko max dusika smijem dat u prihrani, i ne vidim potrebu za time...

u jecmu da, obzirom da je on puno osjetljiviji na poljeganje od psenice..
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: Sjetva pšenice 2007.

slikano 14.03 prva prihrana,
da je ranije posijano bilo bi bolje

Slika105.jpg
 
A

agrotehničar

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Dobro ti izgleda pšenica, koja je to sorta :?:
Evo i ja sam malo sliko ovih dana, negdje prošli tjedan, sorta je Renan

Obrisan neispravan link.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: Sjetva pšenice 2007.

.mislim da je fiesta, ali nisam siguran,,sada već izgleda puuno puno bolje,
još ju ošpricat ovih dana i čekat žetvu :mrgreen: ;)

lijepa je i tvoja, si ti ošpricao pšenicu?
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Sjetva pšenice 2007.

Dobra ti je pšenica 8) , iako je dosta forumaša reklo da to neće bit dobro dok si sijao :roll:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh