• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2006.-2007.-2008.

  • Temu pokrenuo Ratarko
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
S

seljaček

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Dali sa herbicidima može u kombinaciju folijarno gnojivo i koje hvala
 
M

mladen

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

koji suu po vama naj bolji fungicidi ja sam prosle godine koristio duet ultra , a sto se tice folijarnog gnojiva ubacujem ga kad god prskam psenicu dal to bio herbicid , insekticid ili fungicid ,od folijarni koristim murtonik ,folifertil nekad i kemiru
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Sjetva pšenice 2007.

obično u uputstvu herbicida piše s čime se smije a s čime ne smije miješati.Mislim da herbicidi i uan(tekuće gnojivo)smiju zajedno.Regulatori rasta se ne smiju miješati s nijednim drugim sredstvom.
Mladen: najbolji i najnoviji je Prosaro
 
R

ROKI

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Protiv bolesti podnožja busa sam koristio Bavistin, protiv pepelnice Duet Ultra i protiv fuzarioze klasa Amistar Xtra. Dakle protiv bolesti sam radio tri prskanja. Rezultat je bio odličan, zaštićeno i zdravo žito.

Vro je važno da uz dobru gnojidbu ide i dobra zaštita od bolesti, pogotovo u usjevima sa gušćim sklopom i u vlažnijim godinama.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Sjetva pšenice 2007.

može i otopina urea-e samo je jako teško otopiti dovoljnu količinu.Pšenica podnosi jaku koncentraciju urea-e u otopini(do 30 %) ali mi smo uvijek išli dosta nižom koncetracijom i jako brzo se je vidio efekat.Folijarno je zakon kad nema oborina da rastope min.gnojivo.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Herbosova Tena može ić u kombinaciji sa folijarnim gnojivom-uan, kristalon.
Nevalja mješati folijarna gnojiva sa fungicidom za vrijeme cvatnje.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ratarko kaže:
Dobra ti je pšenica , vidio sam i imam lošije od te tvoje tako da bi bio sretan sa takvom .

Hvala. Ova kiša šta je pala, napravila je čuda, pšenica je preko noći buknula.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Sjetva pšenice 2007.

Dva dana nisam bio na ječmu i danas imam šta i vidjeti.Oživio je poslije ove kiše,još dva tjedna pa druga prihrana.

Slika092.jpg


Slika091-1.jpg


Slika090-1.jpg


Slika089-1.jpg
 
M

mladen

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

dobar jecam izgleda si prehranjivo po mekom, i kod mene je sve buknulo preko noci ;) :D
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Pšenica na ljeto preko dvije kune, kruh i do osam kuna?

ZAGREB - Mlinari su već sada sa seljacimma počeli ugovarati otkup pšenice ovogodišnjeg roda i to po rekordno visokoj cijeni koja ide i preko dvije kune. U otkupu je pšenica prošle godine stajala tek jednu kunu, a zbog globalnih poremećaja i rasta svih ulaznih troškova od nafte, gnojiva, sjemena ove će godine pšenica biti skuplja za kunu, a prema procjenama dijela seljaka, i za 1,5 kunu.

Rekordna cijena pšenice nužno će dovesti do rasta cijena kruha, a iako se Vlada trudi da obuzda rast svojim mjerama i plasmanom državnih sredstava kao pomoć seljacima, svi u lancu su svjesni da jeftine pšenice ove godine neće biti. Prema paritetima koji se znaju u mlinsko-pekarskoj industriji uz tako visoku cijenu pšenice kruh će poskupjeti i mogao bi doći do cijene i od osam kuna.

Darko Grivičić iz Hrvatskog seljačkog saveza potvrdio nam je da se nikad pšenica nije ugovarala u zimu, nego pred žetvu. Ugovara se za preko dvije kune, a to nikoga ne treba iznenaditi. Dodaje da je ovogodišnja proljetna sjetva već sada skuplja po hektaru preko tisuću kuna, što će utjecati i na rast cijene jesenskih kultura poput kukuruza i uljarica. Antun Laslo, predsjednik ZUSSB, očekuje da će seljaci ove godine u žetvi za pšenicu dobiti i dvije i pol kune po kilogramu.

- To je jednostavno cijena koja će se morati prihvatiti -dodaje Laslo. Da pšenica ove godine neće biti jeftina, svjesni su i u Ministarstvu poljoprivrede, u kojem nastoje pronaći način da ne dođe do udara na standard građana.

Davorin Hrsto iz Žitozajednice uvjeren je da cijena pšenice neće biti baš tako visoka. Mlinsko-pekarska industrija sredinom ožujka ima svoju skupštinu na kojoj ćemo moći reći kakvu cijenu očekujemo - dodaje Hrsto. Hrsto kaže da je problema cijene pšenice svjesna i Vlada koja planira pronaći način da se svi u lancu odreknu dijela dobiti kako bi se obuzdao visoki rast cijena.

U međuvremenu je procurila i informacija da je kutinska Petrokemija navodno uputila novi zahtjev za povećanje cijena umjetnog gnojiva iako je ono poskupjelo prije dva tjedna. No, tu informaciju iz Petrokemije za sada demantiraju.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

nece to tako valjat, morat cu za 30 kruhova sto svaki mjesec kupim izdvojit 30 kn vise, bit ce to stvarno udar na moj djep. :D :D :D

ove god sam potrefio sto smo sijali puno psenice, predosjecao sam da ce bit skupa, uostalom sve je skupo, suncokret, repica, kukuruz, zasto nebi i psenica poskupila, po meni opravdan rast cijena, u nazat par godina vec cijene svega na trzistu rastu, a cijena poljopr proizv iz god u god pada ili ostaje nepromjenjena, bilo je vec dosta toga.

ma sve je zapravo to indiraktan utjecaj cijene nafte, a bas citam u novinama da se ocekuje i ove god znacajan porast cijene nafte.....
i tako to..
 
P

paor

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

a ja sam čitao jedno predviđanje koje kaže da ako i bude rodna godina svj. zalihe i potražnja neće biti namirene, nego će za to trebati 2-3 g.
vi koji naveliko sijete pšenicu imate razloga za zadovoljstvo ili još veće povećanje površina
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

ove god mozda uhvatimo ekstra profit, ali tezak je i krvav poljopr zivot, neka i mi malo zaradimo, ipak, nece to dugo trajat, nagodinu ce nam se troskovi popet vrtoglavo, jer ak osjete da smo nesta zaradili, svi ce se htjet namirit na nasem djepu i dignit cijene svega zivog, kod ove god je dobro sto su nam ulaganja na psenicu vecinom bila prije ovih poskupljenja (vecinom gnojiva) dok kod zast sredstava cijene nisu isle gore, a iz god u god ostvarujemo sve vece rabate, tako da nam ova god ide na ruku.

tak bi u biti uvijek trebalo i bit, obzirom da se kaze poljoprivrednik zaradi, je , ali ne racuna svoj rad i jos kojekakve popratne troskove, da smo to do sad ubacivali u kalkulacije, plus silna kred zaduzenja (kod vecine), radili bi na nuli ili u minusu.

ako cu imat jednom vremena ispricat cu jednu pricu, o stocarstvu, kako se u australiji radi, to mi je jedan prof na pred pricao jer je tamo bio neko vrijeme, ugl ne spada u ovu temu, ukratko nece australac cijeli zivot se bavit poljopr, bavi se stoc 10-15 god, otplati farmu, par god jos dok farma ide stavlja novce na hrpu, i onda se mice, a farmu uzima netko drugi, potpuno ju renovira, i tako opet ciklus, a taj sto ju je imao vise ne mora cijeli zivot nista radit, jer je zaradio dovoljno, a gle nase stocare, 10 god radis ko crv i ne maknes se s mjesta, jos ti bude gore nego sto je bilo.
djelomicno su kod nas za to krivi i ljudi sami jer malo njih uistinu zna proizvodit, oces ratarstvo ili stocarstvo jos manje.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ne vidim ekstra zaradu na poljoprivrednim kulturama sa tim najavama povećanja cijena . Kao da ste zaboravili na poskupljenja koja smo imali u proizvodnji koja su se pobrinula da smo opet tu gdje smo i počeli . Da li je netko izračunao da godišnje na 100 tona gnojiva koje sada treba kupiti po skupljoj cijeni gubi jedan novi automobil srednje klase samo na odnosu cijene prije i sada ? Tih 100 tona gnojiva se možda čini puno ali svi forumaši koji rade više od 100 hektara zemlje su jako blizu te godišnje potrošnje a neki kao ja ju daleko premašujemo . Dakle taj novi automobil smo izgubili samo u razlici cijene gnojiva koja definitivno ide opet gore ... Ne vidim neki ekstra profit da sam posijao svih 200 ha pšenice prošle jeseni .
 
P

paor

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

činjenica je da cijene ratarskih proizvoda koliko-toliko prate povećanje cijena inputa, predviđanje indexa cijena pšenice 2008/2006=200
šta bih ja trebao tek reći kao stočar u uvjetima stopostotnog poskupljenja inputa, a prosječnih cijena stoke skoro u padu
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

ak cemo bit realni ove god ako bude cijena psen kao sto se predvidja znaci 1,5-2 kn, tesko sad znat, to je dobra cijena, znaci 6t/ha x 2,20 s pdv je 13000 kn bruto, a inputi na psenici ipak nisu tako veliki.
extra profit je po ovoj cijeni i ulaganjima gnojiva po proslogod cijenama, meni da ju izguram do kraj treba jos samo 2 vagona kan-a i gotovo, zastita nije poskupila, iako pravi poljopr ne smije nikad rec da zaradi, jer odma nagodinu ode zarada.
i da, +2200 kn poticaja.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

paor kaže:
stočar u uvjetima stopostotnog poskupljenja inputa, a prosječnih cijena stoke skoro u padu

vi stocari ste ove god ipak dobili kojekakve subvencije zbog suse, ovog, onog, mi ratari nista, a repa (makar meni) lani podbacila kukuruza nisam imao, nije ni nama ratarima bajno.

ipak ici ce cijena mlijeka gore, to je neminovno u ovom valu poskupljenja, kao i cijena secera sto je rjesenje ove nase krize s repom (ista stvar kao i u stocarstvu).

a ce purgeri u zg kukat kad sve ode gore.
 
S

seljaček

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Dragi forumaši popušili smo mi svi i ratari i stočari u tom vrtlogu cijena profitiraju samo prerađivaći sjetite se samo 12. mj 2007g mlijeko je poskupilo 0,05 kn seljacima a u maloprodaji 0.45 kn svinje imaju cijenu 6-7,5 kn a pik šunka u ovitku delikates na akciji 59,90 kn što se tiće subvencija stočarima dobili su ih belje pik vrbovec , pivac, rajić, fiolić, ravlić i slični poznati a mali stoćari su dobili siču za gemišt ja osobno sam dobio 2900 kn za 35 rali kukuruza, ječma, zobi, lucerne. jer županija je plačala štetu za kukuruz a sve ostalo bog plati.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

I ja se slažem s tvrdnjom - da jedino mi proizvođaći(i stočari i ratari) pušimo a na nama zarađuju svi i trgovci koji nam prodaju i opet ovi koji koji otkupljuju od nas. Naša zarada je ništa naspram onog kaj oni zarade ko pretržci....
Tužno, al istinito :cry:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh