• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2006.-2007.-2008.

  • Temu pokrenuo Ratarko
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

E pa to je to o čemu pričam , žito izgleda MRAK ...mislio sam da mi ga kombajn neće moći ni vršiti koliko je veliko .
Pola klasa je bilo prazno !!!
 
C

ciganek1

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Sijat čemo samo SRPANJKU na 15 jutara bez startne gnojidbe jer sve sijemo na zemlje na kojima je šečerna repa. A prihrana u prolječe sa KAN-om prema potrebi i to je to.
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Re: Sjetva pšenice 2007.

Daj mi recite da li je soi-son dobra sorta i ratarko ćija je ta Fiesta ?
 
R

ROKI

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Sijte veće količine sjemenske pšenice nego što proizvodjači preporučuju, bar za 15-20 %, pogotovo zato što je ove godine bila suša i bilo je stvarno svakakvih pšenica, a najviše loših i takva ili vrlo slična situacija je i sa sjemenskim usjevima bila. Ja sam jesenas sijao 325 kg/ha srpanjke i uz dobru, ali dobru gnojidbu, i to u pravo vrijeme (4 prihrane min. gnojivom) postigao sam u prosjeku 8.12 t/ha. Mislim da je taj prinos i više nego opravdao visoka ulaganja. Netreba žaliti ulaganja u usjev, ali treba paziti što, gdje i kada ulagati.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

robi kaže:
Daj mi recite da li je soi-son dobra sorta i ratarko ćija je ta Fiesta ?

Da dobra je za kombajn ... :mrgreen: ... lako se vrši !
Ima i dobre prinose , sijao sam ju prije par godina ali sam odustao od nje , naš sortiment mi je ipak bolji iako mi je jako veliki plus što ne treba puno sjemena za sjetvu ako se sije Soissons .

http://www.florimond-desprez.fr/en/en3/ ... p?var_id=9

Fiesta je Agrigenetics .
http://www.burza.hr/poslovni_subjekti/s ... PHPSESSID=
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ja sam prošle godine sijo Renan- i prinosi su bili ispod 4 t, te muru koja je imala prinose 4,3 t, pšenica je izgledala opako, puno slame, ali slabo je sipala. Tak da nema šanse da sijem više nijednu od ovih sorti. Kod noas dobre rezultate daju BC-ove sorte Mihelca iako je pobljšivač, a i Osječke. Stric me svake godine potuče u prinosima jer sije pokuse za BC pa dobi njihovog sjemena i onda si svake godine ostavi doma pa sije jedan dio tavanuše, a ja svake godine moram sijat ono kaj mi ovi kreteni iz silosa daju, budući da sam kooperant. :evil:
 
I

Ivan_MF

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

I ja sam imao Renan ... izgledala je kako ti kažeš "opako" a urod joj je bio oko 4.7 t /h ... slabo ..
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Sjetva pšenice 2007.

@IvanMF Tvoj renan nije dao ni 3,5t/ha, i prodao si ga po 94 lipe kao i ostale sorte pšenice. To je čista dobit ;) :oops: . Kad ti nečeš mene i Marka_18 slušati, već ti slušaš M. K. :lol: pa zato tak i izađeš
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Sjetva pšenice 2007.

Renan je prosle godine kod nas davao preko 5t/ha
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ja već godinama kombajniram Renan, prinosi su uvjek slabiji od ostalih sorti. Pšenica izgleda super jedva ju kombajn "guče", ali prinos je slab. To ja velim IvanuMF, al on rađe sluša M.K..
@IvanMF znaš da je M.K. letio s avionom u rikverc? :lol: :lol:
 
I

Ivan_MF

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Dobio sam ja 4.7t ... ja sam vozio na silos a ne ti :p Ako hoćeš pokažem ti vagarinke ...A da sam ga prodao po 94 lipe to je istina.

Za to nisam čul da M.K. letil u rikverc, čul sam samo da je radil polugeneralku u letu :lol: I ne .. nije me on savjetoval koju sortu da sijem. :mrgreen:
 
I

Ivan_MF

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Imam jedno pitanjce u svezi sjetve pšenice

Raspolažem sa 350 kg/ha NPK , dal mi ga je bolje zaorat ili bacit na poorano ? Koje su prednosti ako ga zaorem ?

Uzeo sam fiestu i anteu, fiestu sam več imao a anteu imam prvi puta , ima ko iskustva s njom ?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Sjetva pšenice 2007.

Koji NPK? moje iskustvo je ovako.Jedne godine sam na sunckret koji sam bio potanjurao i na to bacio 50kg uree po kj zatim sam isao sa 150kg/kj NPK 15-15-15 to sam zaorao i poslje na brazdu sa 150kg/kj NPK 7-20-30.U žetvi sam vidio moju primjenu znanja.Prije toga je bila klasika sve na prvi trag tanjuranaja i drugim tragom to unjeti u tlo.Razlika nebo-zemlja pogotovo u sušnijim godinama.Imao sam razne komentare na moju primjenu ali poslje ti isti su počeli primjenjivati moju metodu.Ovog prolječa sam to radio prije oranja i sjetve suncokreta i rezultat je također vidljiv
 
I

Ivan_MF

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

NPK je 7-20-30. Najbolje da bacim 200 kg u brazdu i 150 na poorano ...
 
B

branko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

zvona kaže:
Koji NPK? moje iskustvo je ovako.Jedne godine sam na sunckret koji sam bio potanjurao i na to bacio 50kg uree po kj zatim sam isao sa 150kg/kj NPK 15-15-15 to sam zaorao i poslje na brazdu sa 150kg/kj NPK 7-20-30.U žetvi sam vidio moju primjenu znanja.Prije toga je bila klasika sve na prvi trag tanjuranaja i drugim tragom to unjeti u tlo.Razlika nebo-zemlja pogotovo u sušnijim godinama.Imao sam razne komentare na moju primjenu ali poslje ti isti su počeli primjenjivati moju metodu.Ovog prolječa sam to radio prije oranja i sjetve suncokreta i rezultat je također vidljiv


dal onda ja radim krivo ili se tebi potkrala greska, ja sedmicu zaorem a petnajsticu zatanjuram.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Meni moj frend agronom veli da je najbolje zaorat pola a drugu polovicu bacit na brazdu i zatanjurat. Al obavezno dodaj barem 120 kg ure-e po ha.
 
B

branko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

kolicina uree ti ovisi o kolicini zaostale biljne mase, ali je nije dobro bacati ako se sije jecam. kako sam vec napisao ja se ne bavim dugo poljoprivredom (pasivno da tj. stari je sve mislio a ja samo sljakao) pa sam si za sve kulture skinuo preporuke (uputstva) s mislim stranice od savjetodavne sluzbe. ima za svaku vazniju kulturu posebno i jedan veci file za sve kulture. dobri su zato jer imaju plus obrade tla i vecinu spriceva po kolicini i vremenu primjena (herbicide, fungicide i insekticide).
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Sjetva pšenice 2007.

branko kaže:
zvona kaže:
Koji NPK? moje iskustvo je ovako.Jedne godine sam na sunckret koji sam bio potanjurao i na to bacio 50kg uree po kj zatim sam isao sa 150kg/kj NPK 15-15-15 to sam zaorao i poslje na brazdu sa 150kg/kj NPK 7-20-30.U žetvi sam vidio moju primjenu znanja.Prije toga je bila klasika sve na prvi trag tanjuranaja i drugim tragom to unjeti u tlo.Razlika nebo-zemlja pogotovo u sušnijim godinama.Imao sam razne komentare na moju primjenu ali poslje ti isti su počeli primjenjivati moju metodu.Ovog prolječa sam to radio prije oranja i sjetve suncokreta i rezultat je također vidljiv


dal onda ja radim krivo ili se tebi potkrala greska, ja sedmicu zaorem a petnajsticu zatanjuram.
:oops: zajeb u pisanju NPK 7-20-30 zaorem a NPK 15-15-15 zatanjuram :oops:
 
S

Simon1980

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

ma sve zavisi u tome u kakvom stanju so tla (siromašna/dobro opskrbljena,...) ako su dobro založena svejedno je kad bacaš
 
S

Simon1980

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh