• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2006.-2007.-2008.

  • Temu pokrenuo Ratarko
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
K

krx pozega

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Strašna kombinacija...bravo Simon
 
R

ROKI

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Odlična kombinacija, ali tip i struktura tla su ipak dobitna kombinacija. Lako je tu bit pametan kad je tlo super. Vuči šta hoćeš, koliko duboko hoćeš... i uvijek se dobro pripremi. Tu kombinaciju bi kod nas morao vući traktor od 200 ks pa naviše da bi dobro radio.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

@Simon1980
Pravo dobar rad ostavlja iza sebe :shock:

Tu njivu si samo orao prije ? Nije tanjurano ? Kada je poorana , datum ?
Koliko najbrže možeš ići po toj njivi odnosno koliko brzo si radio tu njivu da tako izgleda ?
 
S

Simon1980

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ratarko kaže:
@Simon1980
Pravo dobar rad ostavlja iza sebe :shock:

Tu njivu si samo orao prije ? Nije tanjurano ? Kada je poorana , datum ?
Koliko najbrže možeš ići po toj njivi odnosno koliko brzo si radio tu njivu da tako izgleda ?

-tu sam sijao kolegu koji je ispred 5 dana orao sa 2 brazdnim IMT plugom (12 ili 14 col)...po oranju bilo je kiše
-nije ništa tanjurano i ništa
-radio sam sa 8 km/h--bilo je 2,3ha a podesio sam je u točno 2 sata (bilo nešto stanke; piva i podešavanje)
 
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Bez problema bih mogao učiniti slično kao i ti ali sa traktorom od 200 KS da bi brzina bila 8 km/h .
Na drugu strano da tako sijem po brazdi i tom brzinom bilo bi puno lošije posijano nego na tim slikama , izgledalo bi kao da je potanjurano a ne posijano , fascinira me sva ta sitna zemlja :shock: to imam samo u proljeće odnosno ako je zima bila jaka .
Također bi se kod mene vidjeli kolotrazi , taj Deutz kao da plovi po toj brazdi ... kod mene bi propao barem svojih 15 cm u bazdu !
 
P

paor

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ratarko kaže:
to imam samo u proljeće odnosno ako je zima bila jaka .

ako ove jeseni ne bi mogao slično prirediti zemlju, onda nećeš nikada....ja sam neki dam probao zaorati - ide kao ludo i prilično se osipa...ne pamtim kad je ovako išlo u jesen...ja inače imam problema s jesenjskom pripremom
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Uspio sam nabavit neš sjemena pšenice, uzel sam 1200 kg Golubice i 1800 kg Srpanjke, a još ču najvjerovatnije uzet jedno 600 kg Zddenke. planiram zasijat 12ha, a možda i kaj više. Pokušaval sam nabavit Fiestu, ali bez učinka. Rekoh budem slušal Ratarka, al nema tog kod nas isto tako sam tražil i Moniku, al ni nje nemogu nač. :mrgreen:
 
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Uuu ...pa nemoj ti mene baš previše slušati !?!
Ja ti i sam žongliram sa svim tim poljoprivrednim igricama , jednom dobijem - drugi puta izgubim .
Na godinu Fiesta možda bude loš izbor , tko bi to sada znao ... ove godine sam bio zadovoljan ali eto nisam ju niti ja ( igrom slučaja ) uzeo ponovo . Stalno nešto kombiniram tako da sam ove godine uzeo Srpanjku i Primu . Sada si prati što dobro uspijeva na tvojoj zemlji jer kod mene Fista može biti odlična ( zbog mog načina obrade zemlje ili same strukture zemlje ...? ) dok kod tebe može biti samo osrednja.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ove godine je kod mene Srpanjka bila hit, uvjerljivo davala najveće prinose iako je na oko izgledalo da neće biti tako zbog svoje niske stabljike, a kaj se tiče te fieste, Još dok je moj pokojni tata bil živ, imal je jdenog frenda iz vojske(agronom po zanimanju(također pokojni) koji je radil u agrogeneticsu . Pa mu je on jedne godine donio Fiestu i Gabi kao za pokus i znam da je tata pričal da takve pšenice još nije imo, al iduče godine mu je taj frend umro pa od pokusa više niš. Također smo jedne godine igrom slučaja došli do Monike i Klare- zasijano bilo svega 2,5 jutra, svake po 1,25 jutra. I znam da je na ta 2,5 jutra bilo 10t, dok na ovim ostalim tablama svega 3t po jutru, niš poseban tretman nisu dobile, već sve isto ko i ove ostale sorte, a prinos je bio itekako veći. :)
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Jel tko započeo sa sjetvom???
Ja još ni zrna, izorano je, mislil sam ovaj vikend početi, ali javljalju loše vrijeme, a vidit će mo, kaj Bog da.
Uspil sam nabavit tonu Fieste.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Sjetva pšenice 2007.

Evo mi brat upravo kaže da su posijali nešto danas..Ali ne žito već zob i ječam..
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Cujte, ja danas poceo orati za zito ;) Pocwela mi neka kisa padati, pa sam poorao samo jednu njivu od nekih jutro i pol...

Obrisan neispravan link.

Ako veceras ne bude palo puno kise, sutra odmah ujutro nastavljam ;)


A kad smo vec kod sjetve, PAZI SAD!!!

Obrisan neispravan link.

Psenica, raz, jecam, zob, grasak, kukuruz, repa, repica :shock:
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Kakvi Amazone, koja Isaria i slicne... Ovo je zakon... Cak ima i zatvaranje redova, pa moze sijati i kukuruz ;) Covijek je za nu dao 300Kn eto, doslovce iz zajebancije, a ispalo je da sije ko prava... Potpuno ispravna sijacica, samo sto je duplo starija od mene ;) Cak je u planu napraviti iza one prste koji ce zatrpavati sjeme i onda ce biti kompletna...
 
B

branko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Rajtek kaže:
Jel tko započeo sa sjetvom???
Ja još ni zrna, izorano je, mislil sam ovaj vikend početi, ali javljalju loše vrijeme, a vidit će mo, kaj Bog da.
Uspil sam nabavit tonu Fieste.


ja sam jucer bio gotov, jedino kaj ja nesijem bog zna kaj puno samo za svoje potrebe 1800 hvati (klaftri) jecma i ral psenice. sjeme sam kupio prije cca mjesec dana (barun i gabi). a od ostalih poslova imam jos za poorati ral i pol i to bi vec bio ali na jednoj parceli od cca ral mi je navozena zemlja a buraz je isto sijal pa nisu mi klinci mogli to razravnati a drugu od pol rali nisam mogel jer fergac nemre vuci ni jednobrazni plug po njoj (pretvrda je) pa sam odustal i to mi bude necak. jedino bih jos htio ako bude dobrog vremena pospricati protiv korova a ako ne uspijem onda cu kasnije nakon nicanja ili na proljece.

evo linkova od slika

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Sjetva pšenice 2007.

slabo ti plug zaorava stabljike bobo...
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Zato sto nemam na njemu deflektor, (ono pero iznad daske koje "reze" visak zemlje koji prelazi visinu daske i baca ga u brazdu) pa mi izvaljuje ogromne komade van i ne zaorava dobro. Orano je s jednobraznim plugom 16" leskovac... da je prijasnji vlasnik malo bolje radio zemlju, tu bi isao dvobrazni, no sta se moze... Cijelo popodne sam orao taj komadicak zemlje...

sad cu za koji dan u sjetvu, tako da nema problema sto su tu stabljike, to tanjuraca rijesi samo tako ;)
 
R

ROKI

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Branko ja imam isti takav plug za IMT-533. jel imaš Y bazu na plugu? Nema šta, OLT zaorava sve živo! Zemlja se čini dosta lagana, jer čini mi se da ferac ide prvom brzom (nisam mogao cjeli video pogledat jer stalno nešto blokira). E to je oranje, a ne ono kokošarenje sa dvije brazde i trećom sporom i to 4 prsta duboko.
 
B

branko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

ROKI kaže:
Branko ja imam isti takav plug za IMT-533. jel imaš Y bazu na plugu? Nema šta, OLT zaorava sve živo! Zemlja se čini dosta lagana, jer čini mi se da ferac ide prvom brzom (nisam mogao cjeli video pogledat jer stalno nešto blokira). E to je oranje, a ne ono kokošarenje sa dvije brazde i trećom sporom i to 4 prsta duboko.


ne kuzim na sto mislis pod Y bazom, to mi je najlaganija zemlja jedino je malo pred kraj tvrdje ali nije dugacko pa to mali prodje jos u zaletu, isao sam u prvoj na 1700 okretaja, jer mi je tu nekako traktor najbolje zvucal, tj. nije mu bilo pretesko a opet se nije deral bez veze (to me smeta ne volim vise buku dosta je bilo heavy metala u mladosti :lol: :lol: ) , inace taj moj ide na 2600 okretaja ali onda zvuci ko mig kad ukljuci forsaž pa mu taj overdrive koristim samo kod preticanja presporih traktora ali mu odmah smanjim okretaje na normalu. ja u jesen radije sve orem jednobraznim plugom jer onda napravim kak treba a ne da samo unakazim zemlju i mucim sebe i traktor.orao sam medjasom jedan pored drugog on s tridesetpetakom zetorom i dvobraznim plugom a ja s time i na kraju sam ja jos prije zavrsio jer je on svako malo silazio s traktora odstopavati plug a meni se na tih pet jutara koje sam ovaj tjedan izoral samo jednom zastopal i to zato jer se na crtalo zabio klip kukuruza pa je onda crtalo naguralo kukuruzovinu. jedino jednu parcelu od pol jutra to nemogu ni s time jednobraznim zaorati mada sam skroz suzio ali nije islo ni tad pa sam odustal nek to klinci rijese s fendolinom. kad smo kupovali taj plug stari je htio imt i mi zovemo na oglas i sve onako preko telefona je to je imt bla bla kad mi dodjemo tamo ( negdje poslije velike gorice kad ides od zagreba) ono plug plave boje i ja i brat nasli se u nedoumici sto napraviti ono napravis 100 i kusur kilometara a kad ono to nije to smo mislili (stari je tad jos uvijek bio bos njega se moralo slusati :cry: ) ali smo ga ipak uzeli i na kraju kad smo ga doma isprobali pokazao se boljim i od imtovog pluga, jedino sto nismo mogli za vrijeme rata nabaviti originalno zeljezo vec ovo sto rade privatnici pa smo morali skinuti onu spicu ( i negdje je zagubili) s njom je isao super i u tvrdoj zemlji (ide i sad ali mora biti dobro isklepano zeljezo).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Re: Sjetva pšenice 2007.

Branko,
Y ti je ta špica koju spominješ. Mi smo ih imali na našem plugu i to nije bilo baš najsretnije rješenje, jer mu je vrlo teško pripasati željezo poslije klepanja.
Zato smo to hitili proć, ja zavaril trokutiće da zakrpam rupe na daskama, stavili obična željeza (lemeše) i ide bolje.
To je 16 coli?
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Gledam evo sedmodnevnu prognozu i baš mi nije lijepa, kiša cijelo vrijeme, a ja mislio sijat.
Kod nas vele "ko je namočio, taj će i osušiti!" Valjda naši stari znaju.
 
B

branko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

ZJ kaže:
Branko,
Y ti je ta špica koju spominješ. Mi smo ih imali na našem plugu i to nije bilo baš najsretnije rješenje, jer mu je vrlo teško pripasati željezo poslije klepanja.
Zato smo to hitili proć, ja zavaril trokutiće da zakrpam rupe na daskama, stavili obična željeza (lemeše) i ide bolje.
To je 16 coli?

je 16", samo sam ga ja u meksoj zemlji sibal na vise , jer na 16 je kad je rucka na sredini , a ja sam mjeril da rezem 50 cm sirine znaci skoro 20".
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh