• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2006.-2007.-2008.

  • Temu pokrenuo Ratarko
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

mario kaže:
Kojom brzinom ideš?

Zavisi od predpripreme .
Ovo sijenje direktno u podrivanu soju sam išao max. devetom brzinom sa nekih 1700 okretaja motora što je bilo 7.5 km/h.
Bez problema mogu ići 12 brzinom ako je potanjurano odnosno ako je ravnije .
Mala je ta sijačica za Forda , tih 3 metra gotovo da ne osjeti , idealno bi bilo 4 ili 4.5 metara.
 
Č

Čugi

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

abrkili kaže:
pa ako trebaš puno gnojiva,onda si ga morao ranije nabaviti..Mi isto kupujemo onaj dan kad sijemo,eventualno dva-tri dana prije,ali to su neznatne količine,300-400 kg...

Naručeno je pre 19 dana, i trebalo stići za 4-5, ali kao što rekoh zbog velike potražnje došlo je do kašnjenje! Ima ga i od drugih proizvođača, ali ipak je Kutina No1. ;)

Bobo kaže:
@Cugi: Neces puno okasniti, jos je to dobro... Pogotovo za vasu zemlju.

Ma znam ja to Bobo, ne brinem se zbog toga, nego sam mnogo loše raspoložen kad se ne poštuju dogovori!
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ovo je stvarno prekrasno. KRX jel kod vas sva zemlja takva??? Ja takvu obradu kod sebe nemogu postič nikakvim metodama.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Rajtek kaže:
Ovo je stvarno prekrasno. KRX jel kod vas sva zemlja takva??? Ja takvu obradu kod sebe nemogu postič nikakvim metodama.

Potpisujem , kod mene je to također nemoguća misija :|
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ratarko, mi posavci baš nemamo sreče s tom zemljom. Ti u posavini kod Broda a ja kod Siska. Kolko imaš od kuće do Save???
Kaj niš se ne radi vani, jel i kod vas pada???
E kad je trebalo padati onda nije, a sad baš i nije trebala... :D
 
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Rajtek kaže:
Ratarko, mi posavci baš nemamo sreče s tom zemljom. Ti u posavini kod Broda a ja kod Siska. Kolko imaš od kuće do Save???
Kaj niš se ne radi vani, jel i kod vas pada???
E kad je trebalo padati onda nije, a sad baš i nije trebala... :D

Do save imam 5 km , koliko si ti daleko od Save ?
Kiša trenutno pada vlo intenzivno , do sada je palo 40 litara ... ako tako nastavi sutra će morati prestati jer su najavili oko 70 litara kiše ovaj tjedan ... već je više od pola palo u jednom danu !
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Praktički bih s tavana svoje katnice mogo pljunuti u savu, kojih 50m :D ,a parcela od 21 ha kaj imam u zakupu je jedno 5 km udaljena od save.
 
K

krx pozega

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Rajtek kaže:
Ovo je stvarno prekrasno. KRX jel kod vas sva zemlja takva??? Ja takvu obradu kod sebe nemogu postič nikakvim metodama.

Da Rajtek sva je zemlja je otprilike takva...imam nešto sitno teške al ni približno ratarkovoj koliko sam primjetio sa slika...

Ova recimo zemlja sa slike je malo pjeskovita na mjestima....ali zbilja i daje prinose...okarakterizirava se kao 5.klasa što ja nikako nebi rekao po usjevima...ako to ima ikakve uopće veze...uglavnom lagana je za obradu što se i vidi sa slika...i zanimljivo je da ima zanimljiv miris kad ju oreš...kao po nekoj paljevini
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Daj mi reci jel ti suša na takvoj zemlji napravila štete???
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Kad ja ljudima pricam da imamo laku zemlju koja rodjava, to im se cini skoro pa nemoguce ;)

Eto, ipak smo rodjeni pod sretnom zvijezdom ;) Krx, vuce 3x18" na ~30cm dubine, sa 95Ks.. Da, da to ja zovem poljoprivreda, a ono u posavini, je vec zlocesto kako je zemlja teska. Ima i kod nas tekve zemlje, ali u manjim kolicinama.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

I sad ja ostvari prihode ko i vi koji imate takvu zemlju, prvo da neznam čime radim nemogu uredit zemljište ko npr KRX sam oranje pa sjetvo spremačem, što automatski znaći manje prinose, jer stari ljudi kod nas vele;"Kako siješ, tako češ i žnjati", a kao drugo kod nas reba puno, puno više goriva utrošit da se zemljište uopče sredi za sjetvu. Ali kaj če mo, nema nam druge nek biti zadovoljni stim kaj imamo. :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Cuj, ja sam odustao od kupovine sjetvospremaca, jer sam uvidio da je to za mene nepotreban stroj. Bas zato sto je zemlja takva kakva je...

Cuj, ti ostvaris iste prinose kao i mi, ali imas vece troskove i vise radnih sati na strojevima, pa bas i nemas istu zaradu kao i mi ovdje.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

A nije ni sve u lovi, neš je i u zadovoljstvu... :D
 
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Rajtek kaže:
A nije ni sve u lovi, neš je i u zadovoljstvu... :D

Da , oni tamo sigurno imaju posebne ostave gdje spremaju profite zbog lakše obradive zemlje :mrgreen:
Možda u one sušare ? Svi ih imaju ;) :blackeye
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ratarko kaže:
Rajtek kaže:
A nije ni sve u lovi, neš je i u zadovoljstvu... :D

Da , oni tamo sigurno imaju posebne ostave gdje spremaju profite zbog lakše obradive zemlje :mrgreen:
Možda u one sušare ? Svi ih imaju ;) :blackeye

Sigurno..

Ne znam kud cu od novaca! Imam ih na hrpama toliko velikim da susjedi po poterbi uzmu da si kupe novi auto, a ja uopce ne opazim... Moram si napraviti neku halu u koju cu novce spremati tolike silne...
 
K

krx pozega

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ajd ratarko ne kenjaj opet dobro znaš da bi sutra mijenjo 200ha svoje za 200ha ovakve kao moja...a sušare su tu samo da još malo puno više izvučem profita a tud još laka zemlja za obradu a i dobra...a šta ću kad sam lakom :blackeye :mrgreen: :mrgreen:

Bobo wrote:
Cuj, ja sam odustao od kupovine sjetvospremaca, jer sam uvidio da je to za mene nepotreban stroj. Bas zato sto je zemlja takva kakva je...

Cuj, ti ostvaris iste prinose kao i mi, ali imas vece troskove i vise radnih sati na strojevima, pa bas i nemas istu zaradu kao i mi ovdje.


Bobo kad se već upuštaš u raspravu onda to odradi kako valja...a što se tiče sjetvospremača...a šta sam trebo ići tanjuračom za boga miloga pa moraš probrljati malo sa nećim lakšim šta bi tek rekli da sam išao u brazdu sa sijačicom i ovako smo najeb... ;) :mrgreen: :mrgreen:....malo malo pa lažem za dubinu i širinu i šta ti ja znam šta....

I sad jedno nagradno pitanje...jel znate zašto neću nikad imati traktor od 200ks...ajd odma ću i odgovorit...pa zato što kod nas nema komada od po 1000ha :mrgreen: :mrgreen: ...joj sad me zbilja boli trbuh...
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

I ja da imam takvu zemlju sam bi malo sjetvospremače, jer nema potrebe, ničim drugim obrađivat, jednostavno sam zadivljen.Normalno da je kod mene zarada manja:potrošim više goriva za obradu, a i vremena.
 
K

krx pozega

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Rajtek zaboravio sam ti odgovoriti da, BILA JE ŠTETA OD SUŠE DOSTA...ali što je sada najveći problem takve zemlje...nemožeš ući u nju najmanje dva tjedna koliko je blato a nisam završuio sa sijanjem na njoj...kad se pravo okiša nema ulaska u nju dugooooo...
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Cuj, kad ti oranje tako ispadne (ili tanjurati ili ne), onda je sjetvospremac dobar. Kod mene uvijek ispadne malko losije, pa ipak potanjuram. Nikad stete od tanjuranja. Pogotovo sad poslije duhana, pa ono korijenje da se malo sasjece tanjuracom. Sjetvospremac bi mi to samo vukao ispred sebe, i opet si napravim problem...

Bio sam posudio sjetvospremac za sjetvu duhana, i vidio sam da mi taj prikljucak nema smisla nikakvog... Kad potanjuram oranje dobijem bolje nego sto je bilo iza sjetvospremaca... Nitko od manjih poljoprivrednika ovdje nema sjetvospremac osim taj jedan od kojeg sam ga bio posudio...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh