• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2006.-2007.-2008.

  • Temu pokrenuo Ratarko
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

E vidite kod nas nema biranja , hoću sjetvospremač - neću .
Ovdje moraš imati i tanjuraču i sjetvospremač a i rotodrljaču jer zemlja u jesen se sva drži skupa , to su same buse , masne i tvrde . Prvo se ide u dva traga tanjuranja da bi se onda radio trag sjetvospremačem odnosno rotodrljačom zavisi od imanja do imanja . Zubača se ne koristi toliko jer nema dobru sposobnost razbijanja i usitnjavanja masno-tvrdih busa , sjetvospremač to bolje radi sa svojim valjcima .

Jesenja sjetva je uvijek komplicirana i skupa jer zemlja je takva da traži što više operacija da bi se usitnila .
Ponekad imam filing da sam ju ustvari obradio sa gumama od traktora koliko puta sam se provezao tamo i nazad na tabli , pogotovo kada idem sa RX-om i duplim kotačima . Jedino oni dobro drope i sitne tvrde buse koje smo imali zadnjih par godina.
Obavezno nakon sjetve žita idem sa valjkom da još malo popravi završnu sliku jer mi uvijek bude pre-pregrubo obrađeno.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: Sjetva pšenice 2007.

ratarko takva je sitauacija i kod nas,,oranje,jedan trag ili dva tanjuračom i sjetvospremač,,i tek onda zemlja izgleda kako treba,,imam i par slika pa ću stavit kasnije,,,i poslije sjetve se ide sa zubačom,,
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

E, to je vidis lose... kad brazdu moras dva traga tanjurati, da bi mogao sjetvospremacem ici u njivu...

Ne bih ti bio u kozi, pogotovo kad sam navikao na ovu moju zemlju.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

TX75 kaže:
ratarko takva je sitauacija i kod nas,,oranje,jedan trag ili dva tanjuračom i sjetvospremač,,i tek onda zemlja izgleda kako treba,,imam i par slika pa ću stavit kasnije,,,i poslije sjetve se ide sa zubačom,,

Da zubi se i kod nas ako sijačica nije dobro unijela sjeme .
Osobno to ne radim jer imam dobru sijačicu pa nije potrebno zubiti iza nje .

Također ljudi koji nemaju sjetvospremač zube prije sijanja da poravnaju njivu i ipak još malo usitne površinski sloj . Tu sam došao do zaključka da to sjetvospremač bolje odradi pa idem sa njim .
 
B

Bobo

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Naravno da sjetvospremac uradi bolji posao od zubace. Tu nema govora, ali nekako mi je zubaca prihvatljivija za moje potrebe, nego sjetvospremac.

Jedan djed iz sela ima na zubaci dokupljene valjke kao na sjetvospremacu, tako da odradi i sa zubacom vrl odobar posao. Pitalo je nas vise da proda te valjke, ali ne da ih za nista...

Mi oremo, tanjuramo, bacimo gnojivo. Ako je prvi trag tanjurana ispao dobro, sije se i onda se zubacom poravna. Ako je ostalo puno busa zemlje, onda idemo po gnojivu jos jedan trag tanjuracom i onda sijemo i zubacom poravnavamo.

Iako sijemo rasipacem uvijek ispadne dobro posijano i gusto, tako da cemo kupovinu sijacice odgoditi za jedno dulje vrijeme.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ratarko kaže:
E vidite kod nas nema biranja , hoću sjetvospremač - neću .
Ovdje moraš imati i tanjuraču i sjetvospremač a i rotodrljaču jer zemlja u jesen se sva drži skupa , to su same buse , masne i tvrde . Prvo se ide u dva traga tanjuranja da bi se onda radio trag sjetvospremačem odnosno rotodrljačom zavisi od imanja do imanja . Zubača se ne koristi toliko jer nema dobru sposobnost razbijanja i usitnjavanja masno-tvrdih busa , sjetvospremač to bolje radi sa svojim valjcima .

Jesenja sjetva je uvijek komplicirana i skupa jer zemlja je takva da traži što više operacija da bi se usitnila .
Ponekad imam filing da sam ju ustvari obradio sa gumama od traktora koliko puta sam se provezao tamo i nazad na tabli , pogotovo kada idem sa RX-om i duplim kotačima . Jedino oni dobro drope i sitne tvrde buse koje smo imali zadnjih par godina.
Obavezno nakon sjetve žita idem sa valjkom da još malo popravi završnu sliku jer mi uvijek bude pre-pregrubo obrađeno.
Ista stvar je i kod mene, tanjurača 2x, pa rotobrane obavezno, probavo sam sjetvospremačem, al nema nekog prevelikog učinka kaj se tiče usitnjavanja busa, nek sam poravnava. Zato ja idem rotobranom da poravna a i dodatno usitni.
 
S

Simon1980

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

prije
Obrisan neispravan link.

poslije
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

v=5-8km/h
900-1200 okr.kardana
1700-1900 okr motora
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Prekrasno majstore, svaka čast, stvarno sam zadivljen kak radi ova tvoja kombinacija. Jel ova kukuruzovina prije oranja izmalčirana??? :scratch Kad si to radil, kaj nije padala kiša kod vas???
 
R

Ratarko

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

:shock:
Nema ništa ostataka od kukuruza gore !
A kada vidim da plug ore šire od traktora isto mi dođe krivo jer ja sa 240 KS traktorom to ne mogu .

Mislim da Simon nama ( meni ) nabija komplekse sa ovim idealnim ratarenjem ;) :blackeye :mrgreen: 8)
 
S

Simon1980

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

-bilo je nekoliko parcela mulčano iza kombajna da, jer otac nije imao ništa drugo za radit :D a najviše radi boljeg propadanja mase...
-orem bez problema 210cm
-u našem selu ima 2 lemken 5 brazdi vario pluga, jedan ima 4 brazde kverneland....a ima 4 kom saphir7 kombinacije... kod nas smo več par godina navajeni takvog izgleda njive nakon kukuruza...a u sve to nas zakomplexao :scratch :blackeye jedan naprejedan dečko koji uveo ovakvo tehniku :|
 
K

krx pozega

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Zemlja slična mojoj....eto on ore ako se nevaram na 20coli četiri brazde, znači zahvat preko 2m...a ja orem na 18coli tri brazde do 140 zahvata...to bi bilo to samo što je njegov traktor neke 2 tone još i teži...i naravno puno jači

Simon strava to sve izgleda od kombinacije do obavljenog posla ;)
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

krx pozega kaže:
Rajtek zaboravio sam ti odgovoriti da, BILA JE ŠTETA OD SUŠE DOSTA...ali što je sada najveći problem takve zemlje...nemožeš ući u nju najmanje dva tjedna koliko je blato a nisam završuio sa sijanjem na njoj...kad se pravo okiša nema ulaska u nju dugooooo...

Kako je kod vas, jel pada, kod nas konstantno već 4 dana, tak da od sjetve niš ovaj tjedan, a prognoza ni za idući nije obećavajuća. Jel možeš u polje???
 
K

krx pozega

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ma kakvo polje :roll: ...evo i danas se spustila kiša tako da nema ništa još dosta dugo...vidim da ovi malo istočniji se ne javljaju oni su svi u sjetvi pošto je njih zaobišlo..makar po prognozi..a i sam sam mislio ići danas probat
 
Č

Čugi

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

I kod mene zadnja 4 dana padala bez prestanka, danas i sutra je neće biti, a u nedelju dolazi ta što je sada kod vas :evil: , blato do kolena....
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Ljudi moji, a kad ćemo mi sijat. Mene lagano počinje hvatat fjaka, cjelo vrijeme pada, ni zrna nisam još zasijal. Sjeme stoji u garaži umjetnjak na prikolici , ferdolamit razbacan po brazdi, a ona pada i pada i pada. Ja nikad nisam sijo kasnije od Sisveta,
a kad ću ove godine, ko zna???
Koji su vaši komentari.
 
M

matija

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

pšenica se moze sijat i do 2.mj.koje sorte imas?
 
M

matija

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

evo pšenica za kasnije rokove:
sorta - optimimalni rok
marija - 10.10.-10.11.
mihelca - 10.10.-10.11.
BC ELVIRA -10.10.-10.11.
ludwig -10.10.-10.11.
SOISSONS -20.9.-15.11.
divana -10.11.-15.12.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Znam i ja da ima sorata za kasnije rokove sjetve. Sam problem je kaj ja ima Srpanjku, Golubicu i Fiestu, a njima je optimalni rok do 30.10. a vrijeme najvljuju opet loše, tak da neznam kad ću u polje. :mrgreen:
 
B

Bubu

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Simon,svaka cast! Mislim da je zemlja kod tebe kao u mom kraju. Inace,kod nas je dovoljno 2 prohoda vucnom tanjiracom pre setve a ako neko zeli da da bude siguran da je svako zrno u zemlji - predje valjkom i to je to. Inace,mislim da jos nije kasno za setvu. Prosle godine sam posejao zito u prvoj polovini novembra pa sam opet imao 3 tone po jutru,a ovi sto su sejali u prvoj polovini oktobra nisu imali ni 2 tone... Ovde pada kisa i stvarno ne znam kada cu uspeti da udjem u njivu! :(
 
K

krx pozega

Guest
Re: Sjetva pšenice 2007.

Rajtek ni sam neznam kad ću u polje zaći...nema šanse ovaj tjedan...al za utjehu ostala mi je DIvana(nju stignem,ali mislim da nije kasno i iskreno ne bojim se nimalo više nervoza nepotrebna jer opet nitko nezna kakva će zima biti i što će nam proljeće donijeti tako da nisam pametan....jedno sam siguran a to je da će biti gamadi brdo..miševe sam išao već trovati na jednom dijelu uz šikaru)...Gabi sam posijo...nešto malo ostalo
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh