• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2008.-2009.-2010.-2011.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

Bobo

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Uh, puno me pitas... Falilo nam sjemena za 3-4 najmanje njive, pa u skladistu bila samo rapsodija... Radilo se o 100-tinjak kg sjemena. Koliko se sjecam da je ide manje na hektar nego zitarke jer se jako busa... A sad tocno koliko, nisam strucan ;)

Ne prskamo protiv bolesti vec 10 godina ;)
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

u agronomu mi je ivica rekao da je sijem 280kg/ha što bi bilo negdje oko 160kg/kj.zasijati ću je na jednoj njivi od6,5kj ali ću ići sa 300kg/ha,od gnojiva će da dobije 200kg 3x15 i 80kg urea-e a u proljeće dva puta po 100kg kan-a po jutru.prošle godine sam išao sa 7-20-30 i nisam imao ništa bolje prinose nego stari koji je išao sa 3x15 pa sam se i ja odlučio ove godine da malo reduciram hranjiva jer ulaganja će mi biti dosta manja nego prošle godine ;) .razlika u agronomu između 7-20-30 i 3x15 je 1,64kn/kg,a meni treba 6300kg NPK gnojiva pa je lako izračunati da je razlika veća od 10000kn i da bi pokrio tu razliku morao bi imati barem 13000kg više ako cijena žita bude 0,8kn. mislim da je toliku razliku nemoguće ostvariti sa tom sedmicom.
 
Z

zekan7711

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

a zakaj svi sijete hrvatske psenice??
koliki su vam prinosi??
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: sjetva pšenice 2009

srpanjka i lucija ove godine preko 7 tona po ha, a na najboljoj zemlji je bio prosjek oko 8,5 tona po ha, ali toga je bilo svega 5 ha u tabli od 20 ha.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

zekan7711 kaže:
a zakaj svi sijete hrvatske psenice??
koliki su vam prinosi??
čuj sa malo više od 14ha sam predao oko 95 tona žita u silos,a stari je kući odvezao oko 2,5t.za naše uvjete to je odličan prinos jer zemlje su nam kakve jesu.inače nikada nam prinos ne pada ispod6t/ha
 
K

KRESO

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

zekan7711 kaže:
a zakaj svi sijete hrvatske psenice??
koliki su vam prinosi??

na svoje oči sam vidio prinose preko 9t na ha ,a čuo sam da je srpanjka negdje dala preko 10t (u nekim boljim vremenima kad je gnojivo bilo jeftino) . A ja sam sadio i francuske sorte i njemačke , i nikad nisam bio zadovoljan
 
B

Bobo

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Hrvatske psenice su pravljene za nase podneblje, a njemacke psenice za njemacko podneblje, pa neka logika nalaze da je nase, u ovom slucaju, bolje
 
Z

zekan7711

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

mi uvijek sijemo francusku neznam kako se pise (saison) i daje preko 8t na nekim zemljama

a dok hrv. daju oku 6t pa opet ovisi o zemlji
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

inače uvijek uzimam samo brkulje iz tog razloga što nam vrapci prave velike štete u žitima,a ove ću godine na jednoj njivi koja je malo dalja od sela posijati sortu ludwig koja je golica.nadam se da do nje neće doći vrapci koji su kod nas velika napast.nagovorili su me i na rapsodiju iako me pomalo brine jer stalno se šuška da bi nagodinu mogli kontrolirati kvalitet pšenice,a neznam kakve je rapsodija kvalitete.za soison znam da je to žito jedno od najlošijih što se kvalitete tiče pa ga ni ne sijem iako daje dosta stabilne prinose.znači ove godine sijem rapsodiju koja je upitne kvalitete,ludwig za kojeg kažu da je najprinosniji poboljšivač na tržištu i renen koji je najpopularniji poboljšivač u nas,pa ćemo vidjeti dogodine šta će iz toga svega da bude.
 
F

Fendt 309

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Kod mene je nevjerojatan bilo kakav prinos preko 6 tona po hektaru.Lani sam sijao 10 ha,pola srpanjka pola gabi,200kg po jutru 7-20-30 i 100 kg po jutru UREA+300 kg KAN na dva puta u proljeće.Špricanje protiv trave i bolesti.Prinos po jutru 3330 kg.Katastrofa na obračunu.Ove jeseni sijem luciju radi kvalitete,po soji 10 jutara bez gnojiva i 6 jutara po kukuruzu bez gnojiva.Kako bude neka bude.U proljeće jača prihrana.Jednostavno nam nedaju da radimo kako treba.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: sjetva pšenice 2009

josip123 kaže:
inače uvijek uzimam samo brkulje iz tog razloga što nam vrapci prave velike štete u žitima,a ove ću godine na jednoj njivi koja je malo dalja od sela posijati sortu ludwig koja je golica.nadam se da do nje neće doći vrapci koji su kod nas velika napast.nagovorili su me i na rapsodiju iako me pomalo brine jer stalno se šuška da bi nagodinu mogli kontrolirati kvalitet pšenice,a neznam kakve je rapsodija kvalitete.za soison znam da je to žito jedno od najlošijih što se kvalitete tiče pa ga ni ne sijem iako daje dosta stabilne prinose.znači ove godine sijem rapsodiju koja je upitne kvalitete,ludwig za kojeg kažu da je najprinosniji poboljšivač na tržištu i renen koji je najpopularniji poboljšivač u nas,pa ćemo vidjeti dogodine šta će iz toga svega da bude.

Oprezno s Ludwigom. Meni je ove godine bez ikakve gnojidbe narasao u visinu preko 120 cm i legao 70 %. Bojao sam se gnojiti jer sam čuo da je opasna za polijeganje i pokazalo se da je tako. Na ostale zemlje sam bacao 400 kg sedmice po hektaru pod brazdu. U proljeće dva puta po 120 kg kan i bilo je dobro. 6750 kg u prosjeku. Ludwig manje. Mislim da mu treba regulator rasta.
 
Z

zekan7711

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

josip123 kaže:
inače uvijek uzimam samo brkulje iz tog razloga što nam vrapci prave velike štete u žitima,a ove ću godine na jednoj njivi koja je malo dalja od sela posijati sortu ludwig koja je golica.nadam se da do nje neće doći vrapci koji su kod nas velika napast.nagovorili su me i na rapsodiju iako me pomalo brine jer stalno se šuška da bi nagodinu mogli kontrolirati kvalitet pšenice,a neznam kakve je rapsodija kvalitete.za soison znam da je to žito jedno od najlošijih što se kvalitete tiče pa ga ni ne sijem iako daje dosta stabilne prinose.znači ove godine sijem rapsodiju koja je upitne kvalitete,ludwig za kojeg kažu da je najprinosniji poboljšivač na tržištu i renen koji je najpopularniji poboljšivač u nas,pa ćemo vidjeti dogodine šta će iz toga svega da bude.

kak mislis da je soison lose kvalitete??

kod nas je hektolitar bio 86-87 sprican sa megagrinom :!:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Re: sjetva pšenice 2009

Soisons je stočna pšenica i kao takva nedovoljno dobra za meljavu i brašno za ljudsku ishranu.Hektolitar nema veze s kvalitetom za proizvodnju brašna.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

zekan7711 kaže:
josip123 kaže:
inače uvijek uzimam samo brkulje iz tog razloga što nam vrapci prave velike štete u žitima,a ove ću godine na jednoj njivi koja je malo dalja od sela posijati sortu ludwig koja je golica.nadam se da do nje neće doći vrapci koji su kod nas velika napast.nagovorili su me i na rapsodiju iako me pomalo brine jer stalno se šuška da bi nagodinu mogli kontrolirati kvalitet pšenice,a neznam kakve je rapsodija kvalitete.za soison znam da je to žito jedno od najlošijih što se kvalitete tiče pa ga ni ne sijem iako daje dosta stabilne prinose.znači ove godine sijem rapsodiju koja je upitne kvalitete,ludwig za kojeg kažu da je najprinosniji poboljšivač na tržištu i renen koji je najpopularniji poboljšivač u nas,pa ćemo vidjeti dogodine šta će iz toga svega da bude.

kak mislis da je soison lose kvalitete??

kod nas je hektolitar bio 86-87 sprican sa megagrinom :!:
jd4755 ti je već sve odgovorio,recimo moj renan je imao hektolitar 76-78 što je jako slabo u odnosu na tvoj soison.mišljenja sam da se hektoklitar ne bi ni trebao da se gleda jer on ne utječe na kvalitetu ali bi trebalo da se gleda vlažni ljepak(gluten) jer on je glavni pokazatelj koliko je kvalitetna pšenica.tvoj soison ima glutena manje od 18% dok ga renan u 99% slučajeva prelazi 30% a može imati čak i 36% glutena.u austriji sva pšenica kojoj je gluten ispod 23% ide u stočnu hranu,od 23%- 26% je pšenica koja je zadovolja kvalitetom,od 26%-30% je odlične kvalitete,a sve preko 30% glutena je pšenica vrhunske kvalitete.zekan7711 sada ti je vjerovatno jasno zašto mislim da je soison jako loša pšenica.
 
R

Rajtek

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Kod mene u silosu za pšenice poboljšivače(renan,golubica, janica) plačali su prema glutenu 29 - 37 % do 5 lipa skuplje.
Moja golubica imala je Gluten 37% tak da mi je cijena ispala 87 lipa.
 
Z

zekan7711

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

jd4755 kaže:
Soisons je stočna pšenica i kao takva nedovoljno dobra za meljavu i brašno za ljudsku ishranu.Hektolitar nema veze s kvalitetom za proizvodnju brašna.

josip123 kaže:
jd4755 ti je već sve odgovorio,recimo moj renan je imao hektolitar 76-78 što je jako slabo u odnosu na tvoj soison.mišljenja sam da se hektoklitar ne bi ni trebao da se gleda jer on ne utječe na kvalitetu ali bi trebalo da se gleda vlažni ljepak(gluten) jer on je glavni pokazatelj koliko je kvalitetna pšenica.tvoj soison ima glutena manje od 18% dok ga renan u 99% slučajeva prelazi 30% a može imati čak i 36% glutena.u austriji sva pšenica kojoj je gluten ispod 23% ide u stočnu hranu,od 23%- 26% je pšenica koja je zadovolja kvalitetom,od 26%-30% je odlične kvalitete,a sve preko 30% glutena je pšenica vrhunske kvalitete.zekan7711 sada ti je vjerovatno jasno zašto mislim da je soison jako loša pšenica.

decki hvala sad mi je sve jasno ;)
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

Rajtek kaže:
Kod mene u silosu za pšenice poboljšivače(renan,golubica, janica) plačali su prema glutenu 29 - 37 % do 5 lipa skuplje.
Moja golubica imala je Gluten 37% tak da mi je cijena ispala 87 lipa.
znao sam da je golubica odlične kvalitete ali nisam znao da je i vrhunske,šteta što se u mom kraju nije pokazala kao pšenica koja daje dobre prinose.kako je golubica kod vas plaćala?tko ju je kod nas sijao nije se baš proslavio sa prinosima jer nikada nisam čuo da je netko imao golubice više od 5,5t/ha.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

evo malo i videa od jučerašnje sjetve žita.u ulogama fiatagri,vogel&noot i rabe multidrill m300.sorta je rapsodija.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,272
Re: sjetva pšenice 2009

josip123 kaže:
znao sam da je golubica odlične kvalitete ali nisam znao da je i vrhunske,šteta što se u mom kraju nije pokazala kao pšenica koja daje dobre prinose.kako je golubica kod vas plaćala?tko ju je kod nas sijao nije se baš proslavio sa prinosima jer nikada nisam čuo da je netko imao golubice više od 5,5t/ha.

golubica je kod mene lane na mjestima curila po 7t/ha, šteta što ove godine nisam uspio sjeme nabaviti
 
R

Rajtek

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Kodmene prošle godine golubica davala 6t ove godine 5800, malo je zajebana, jer ak ju prekasno skidaš, dost se osip, cijeli klas otpada...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh