• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2008.-2009.-2010.-2011.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
M

manager

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

cabage kaže:
Kod nas su toliko ocjedite zemlje da nikakvo topljenje snijega ni ne znam kakve kiše ne mogu proizvesti lagune na polju.

Ovo sa sijanjem i nije toliko bitno kad je sijano, koliko je bitno kakvo je vrijeme kod nicanja žita. Znam ljude koji su znali sijati u ovo vrijeme, pa čak i u siječnju jedne godine kad je temperatura bila iznad 5 stupnjeva. Snijeg padne na takvo posijano i ako se zadrži dulje, dok se otopi žito je vani. Prije tri godine natura agro je kod nas sijala u prosincu. Kiša je padala, oni su sijali. Jedan ore s četverobraznim plugom, drugi odmah za njim sije. Nije bilo blato jer je radio odmah za plugom. Taman kad su završili pao je snijeg. To žito, kad sam u 2. mjesecu vozio stajnjak, još nije ni počelo nicati. Za par dana se digla temperatura i počelo je nicati. Skoro nije bilo boljeg žita u tom dijelu.

No ne kažem da se tako treba igrati. Ipak ne postoji bez veze optimalni rok sjetve.

prognoza bas ne ide na ruku ako se snijeg otopi, jer oko Nove Godine ide -3-4C
bumo vidjeli

http://www.accuweather.com/world-foreca ... K&metric=1
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: Cijena psenice 2009

evo malo svježih slika moga žita
http://i666.photobucket.com/albums/vv29 ... vnine4.jpg
http://i666.photobucket.com/albums/vv29 ... avnine.jpg
marijanz2.jpg

livadasasipa1jpg.jpg

livadanikola1.jpg

livadanikola.jpg

livada2.jpg
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: Cijena psenice 2009

Uuuuu jbt koliko vode...
Jel nemas neki jarak da pustis vodu?
Pa to ce sve popit voda?
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: Cijena psenice 2009

jbt stavio sam slike na krivo mjesto :oops:
pa slike su slikane sa nasipa,a kanal je uz žito. :x
 
V

v.a.n.j.a

Guest
Re: Cijena psenice 2009

bokte mazo sta je to.?
tu se camcom mozes vozit
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: Cijena psenice 2009

voda u kanalu se povukla i saad svaki dan idemo i kopamo kanaliće iz depresija
naaparatpoplava19.jpg

naaparatpoplava16.jpg

naaparatpoplava14.jpg

naaparatpoplava06.jpg

naaparatpoplava04.jpg

naaparatpoplava01.jpg

kako sada izgledaa čini mi se da neće previše utjecati na prinose. :)
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

ovo je slikano 01.01.2010.
marijanz2.jpg

livadasasipa1jpg.jpg

livadanikola1.jpg

livadanikola.jpg

livada2.jpg

danas je stanje na ovim njivama 30% gore,na nekim mjestima dubina vode dolazi i do 1.5m.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: sjetva pšenice 2009

Ja imam jednu tablu koja je kriticna...i nisam jos bio ali sutra idem sa lopatom i kopaj....

Postavljena je drenaza davnih dana i jos djeluje ali ne dovoljno,tako da nista bez lopate u ovakim uvjetima.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

na prvoj slici je sada voda do pola zemlje,a na drugoj je voda prešla u tablu poviš moga žita.
 
M

manager

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

nadam se da ce zatoplit, ajde nabaci koju novu sliku ako stignes
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

nizam znao da će biti vode na njivama kada sam išao u polje pa nisam ni nosio fotoaparat.sutra sam prva smjena pa neću stići da slikam ali vjerovatno je više ni neće biti toliko jer ipak zemlja ima pad,a snijega i kiše više nema. ne očekujem nekakve štete radi ove poplave.
 
M

manager

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

josip123 kaže:
nizam znao da će biti vode na njivama kada sam išao u polje pa nisam ni nosio fotoaparat.sutra sam prva smjena pa neću stići da slikam ali vjerovatno je više ni neće biti toliko jer ipak zemlja ima pad,a snijega i kiše više nema. ne očekujem nekakve štete radi ove poplave.

dobro zagnoji, jer ce ti voda svo djubrivo sprat
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

čim se bude moglo u njivu bacit ću urea-e 60kg/ha,a poslije toga 2x200kg/ha kan-a.mislim da će biti dovoljno.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: sjetva pšenice 2009

Cuj,mislim da bi bilo mozda pametnije prvo prihraniti sa kanom jer kao sto je poznato kan je pola pola...odnosno djeluje pola u plinovitom stanju pola u krutom stanju.Znaci da djeluje preko lista i preko korijena.

Stoga mislim da je pametnije ici u prvu prihranu sa kanom jer psenica nema dovoljno lista da bi upila dusik,znaci bacio bi jedan dio gnojiva u zrak.
Urea neulazi u zemlju tako da je stvarno gubitak.

Ako vec imas pripremito gnojivo razmisli o tome,i mozda da prvo bacis kana npr 80-90kn /h,a onda ureu ubacis u sljedecu prihranu.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

ma razgovarao sam sa agronomom pa mi je rekao ovo što sam napisao,iako mi se ovo što si rekao čini logičnijim,urea-u nemam pripremljenu,a kan mi treba stići ovih dana.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: sjetva pšenice 2009

evo vjerojatno znas ali nek se nade:
KAN N 27

sadržaj dušika 27 %
sadržaj vlage do 0,5 %
čestice 1-5 mm najmanje 96 %
sadržaj MgO 4,5 - 5,5 %
sadržaj CaO 6,5 - 8,5 %
nasipna masa 1000-1100 kg/m3

KAN je poznato dušično gnojivo za prihranu svih poljoprivrednih kultura. Sadrži pola dušika u amonijskom, a pola u nitratnom obliku, pa djeluje brzo i nešto produženo, tako da zadovoljava potrebe bilja za dušikom u određenom razdoblju. Sadržajem dolomita (oko 23 %) utječe na djelomičnu neutralizaciju kiselosti tla, a sadržajem magnezija djelomice zadovoljava potrebe bilja i za tim biljnim hranivom.


UREA N 46

sadržaj dušika 46 %
sadržaj biureta do 1 %
sadržaj vlage do 0,5 %
čestice 0,5-3 mm najmanje 96 %
nasipna masa 720-770 kg/m3

UREA
je visokokoncentrirano dušično gnojivo čiji je dušik u amidnom obliku.Najzastupljenije je gnojivo u svijetu, iako se industrijski počelo proizvoditi tek pedesetih godina.Koristi se u predsjetvenoj gnojidbi jer omogućuje postupnu pretvorbu amidnog dušika u amonijski i nitratni u skladu s klimatskim i agrokemijskim uvjetima u tlu.UREA u jesenskoj osnovnoj gnojidbi služi za ubrzanu razgradnju biljnih ostataka, te aktivaciju organskog dušika iz tla. UREOM se prihranjuje većina biljnih kultura - osim šećerne repe. UREA nam pruža priliku da vrlo jednostavno na samom gospodarstvu napravimo tekuće dušično gnojivo za folijarnu prihranu svih biljnih vrsta. Treba napomenuti da je UREA lako topljiva. Teoretski se u 1l vode može otopiti kilogram UREE.U praksi se relativno lako i brzo otapa 25 - 30 kg UREE u 100 litara vode što potpuno zadovoljava , jer samo neke kulture, strne žitarice i travnjaci, podnose tako visoke koncentracije dušika, dok sve ostale zahtjevaju niže koncentracije. Stoga navodim ispitane i preporučljive koncentracije otopine UREA za različite kulture.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

ako ja idem 300l vode po hektaru znači li to da bi mogao otopiti i do 90kg urea-e po hektaru žita :scratch to mi se čini previše jer ja sam uvijek išao sa nekih 15kg/ha u žitu,a u kukuruzu 10kg/ha.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: sjetva pšenice 2009

Pa ureu nije bas lako otopiti...mi smo uglavnom isli sa 10kg na 400l...
I tu zna cak nekad zajebavat da se neotopi pa onda ode u sito,pa nesto prode i kroz sito pa stopa dizne...

Eto imas tamo tablicu koliko je dozvoljeno.


Ako je sprica 300l,da mozes 90kg,ali to nije bas lako.
Mislim da bi to prvo u nekom spremniku morao zamjesati pa onda u spricu.
A da zamjesas 90kg ,trebas bar 100l vode....onda mi to nekako nije bas jednostavno.

Mozda da je istopiti u toploj vodi u npr nekoj kaci od 300-400l pa onda dodaavati tako.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

ma mi smo je topili u vrućoj vodi i što ti kažeš i nije baš jednostavno ali uspije se.znao sam je staviti i u sito pa lagano sipati vodu u špricu i tako se otapala ali ipak ju je lakše otopiti kada se stalno miješa
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh