• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2008.-2009.-2010.-2011.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: sjetva pšenice 2009

Najvise me je zaj.... onaj kristalon i jos neko folijarno....zaboravio sam naziv.

Mjesas i izgleda da se otopilo ali kada ostavis npr 10min ono se opet slegne...e sada kada to natocis u spricu pa kada zastopa sita,pa dizne .....pizdarija.
Zato nekako radije bih se odlucio za uan,ili 10kg uree i to je to.

Ali svakao je dobro tako prihraniti tamo negdje prije klasanja...moze i prije ali mislim da bi najvise doslo do izrazaja prije klasanja,tj povecalo bi hektolitar.

ALI ,racunajuci da ce ove godine bit vjerojatno oko otkupa psenice,bolje imati manje ali i manje uloziti.....

Recimo vidio sam negdje prije dosta traktora koji su bacali 15icu po psenici po snjegu i to...To sumnjam da moze imati financiski opravdani ucinak,nego eto vjerojatno su ljudi dobiti to gnojivo za vaucere pa misle bolje na njivi nego kod kuce,ali nebih se slozio.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: sjetva pšenice 2009

zašto toliko puno vode po hektaru, ja idem sa 100 litara po hektaru, a znam staviti oko 200 kg uree na 2000 litara. al idem po 2-3 puta folijarno, kak imam vremena i volje.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: sjetva pšenice 2009

Pa jospij je valjda mislio kao i ja ,folijarno spricanje sa spricanjem herbicidom ili fungicidom.

Ja sam samo jedne godine isao iskljucivo u folijarnu i tada sam trosio isto 400l vode.Sto sada kada razmisli i nema neke logike.

ove godine cu vjerojatno jedan dio isto ici "samo" sa foljarnim i to kako kazes sa 100-200litara.

Daniel,znaci ti stavis 200kg na 2000L i onda sa time ospricas 20hektara?
Jel djelotvorno?
To je koncentracija od 10%,mozda bi bilo bolje povecati je na 15-20%.

Bas cu experimentirat sa time ove godine.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: sjetva pšenice 2009

je, dosta je djelotvorno, žito pocrni kroz par dana, ali ne mješati ureu sa fungicidima u velikim količinama, jer se stvori talog na dnu, i zaštopa dizne. gle, stavim onoliko uree koliko se stigne otopiti dok ja napunim prskalicu. nekad otopim 200 kn, nekad više.
 
T

tomonh

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Za žitarice može iči otopina urea do 30% ovisno o vremenu,a za kukuruz maksimalno 5-6%-trebalo bi stemperirat otopinu,i ne po jakom suncu prskati.
Može iči sa nekim fungicidima i insekticidima a dobro služi kao ljepilo...
 
T

tomonh

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Josip 123
Bolje ti bi prvo bilo dati kan jel je on u amonisko-nitratnom obliku,a nitratni oblik ti se prvi usvaja a za to vrijeme ti se amoniski pretvara u nitratni,dok se kod urea prvo iz amidnog pretvara u amoniski pa u nitratni.
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Re: sjetva pšenice 2009

Ja obično u bure od 200l dan dva prije špricanja nasuje do 100 kg uree i kada točim vodu u špricu ubacim po 20 litara s otopljenom ureom
Po meni bolje ići s kanom urea ima produženo djelovanje i 6 mj pa se jedan dio ne iskoristi i kiše mogu isprati, a i samo isparavanje uree je dosta veliko i gubi se u nepovrat ...
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

vidim da se tema zahuktala pa ću ja ipak reći da ću se odlučiti za kan u prihrani žita,možda poslije budem rastopio ureu i ošpricao folijarno pred klasanje ali to nije sigurno.
 
T

tomonh

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Koleuga je prošle godine u kaci rastopil 300kg urea i sa mojom špricom 1200litri prskal pšenicu umjesto 2 prihrane znači oko 25% otopina sam kaj to možeš kad nema puno za prskat 3 šprice su došta on je dan prije razmutil pa se stemperiralo
 
M

manager

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

nista od prihrane(traktorom) poslije ove kise sinoc, barem jos 5-6 dana :(

pas ma...
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
744
Re: sjetva pšenice 2009

...ter cucku koji neće meso jesti. e ja ga rukom ne bum bacal pa makar nikad ne bu prihranjeno
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

a šta reći na prihranu,bacit ćemo je kada se njive malo prosuše.
 
B

Bobo

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Prihrana krece pocetkom 3. mjeseca, makar isao rucno.

Po repici smo bacali gnojivo rucno 12 jutara, pa mozemo ove godine i po zitu... Iako se kod mene prosusuje, selo je na vrh brda, vjetar brije, pojedine njive su se danas "sarenile" koliko vjetar isusuje. Bit ce red kopcati drljacu i zavarat brazdu za koji dan.

Prihranu cemo obavljati cim prije bude moguce, ali ipak ne ici po blatu kroz njivu.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

bobo dobro kažeš ovaj vjetar čuda radi što se tiče prosušivanja zemlje,a to sam i ja vidio na svojim njivama.ja imam nekih 18ha žita i 14ha uljane repice pa bi mi ipak bilo poželjno da se još koji dan prosuši da mogu krenuti sa prihranom.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

ove depresije gadno izgledaju.na mojim slikama se vidi da je vode u žitu bilo i više od jednog metra,a danas sam na tu njivu bacio prihranu.gnojivo je bačeno na nekih 6,5jutara,a količina 130kg/jutro.moja zemlja zna biti i po 2m pod vodom ali ta se voda brzo povuče jer je njiva nagnuta prema kanalu.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

ja do sada bacio prihranu na nekih 22 jutra,ostalo mi još malo više od 10 jutara ali na to moram malo pričekati jer su mi te njive dosta vlažne pa ne želim sa traktorom u njih.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh