• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2008.-2009.-2010.-2011.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Re: sjetva pšenice 2009

josip123 kaže:
A ljudi prihranjuju kak su u mogućnosti. Kažu bolje 15-ica i u proljeće nego nikako. Ne vjerujem u tu tezu al nek bude. Fosfor i kalij se godišnje spuštaju u tlu 1 mm pa mislim da će to gnojivo imati više efekta na slijedeću kulturu nego na pšenicu. No nisam ja doktor znanosti pa neću tvrditi da je tako.

Točno je da su F i K slabo pokretni ali i pšenica ima plitak korjen pa ako je bilo vlage a biti će je od ovoga snijega, malo će se ipak otopiti i doći do korjenovog sustava, ja sam inače išao jesenas s 200 kg po ha i 09.03. dodao još oko 100 kg/ha , KAN ne prije kretanja vegetacije, urea s zaštitom od bolesti pa što mu bog da

Inače dali imate običaj osigurati ili se molite bogu...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: sjetva pšenice 2009

DELO1 kaže:
josip123 kaže:
A ljudi prihranjuju kak su u mogućnosti. Kažu bolje 15-ica i u proljeće nego nikako. Ne vjerujem u tu tezu al nek bude. Fosfor i kalij se godišnje spuštaju u tlu 1 mm pa mislim da će to gnojivo imati više efekta na slijedeću kulturu nego na pšenicu. No nisam ja doktor znanosti pa neću tvrditi da je tako.

Točno je da su F i K slabo pokretni ali i pšenica ima plitak korjen pa ako je bilo vlage a biti će je od ovoga snijega, malo će se ipak otopiti i doći do korjenovog sustava, ja sam inače išao jesenas s 200 kg po ha i 09.03. dodao još oko 100 kg/ha , KAN ne prije kretanja vegetacije, urea s zaštitom od bolesti pa što mu bog da

Inače dali imate običaj osigurati ili se molite bogu...


P i K su slabo pokretljivi...:),godisnje jako jako malo,tako da bacanje istih po povrsini moze imati samo negativan utjecaj.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: sjetva pšenice 2009

DELO1 kaže:
josip123 kaže:
A ljudi prihranjuju kak su u mogućnosti. Kažu bolje 15-ica i u proljeće nego nikako. Ne vjerujem u tu tezu al nek bude. Fosfor i kalij se godišnje spuštaju u tlu 1 mm pa mislim da će to gnojivo imati više efekta na slijedeću kulturu nego na pšenicu. No nisam ja doktor znanosti pa neću tvrditi da je tako.

Točno je da su F i K slabo pokretni ali i pšenica ima plitak korjen pa ako je bilo vlage a biti će je od ovoga snijega, malo će se ipak otopiti i doći do korjenovog sustava, ja sam inače išao jesenas s 200 kg po ha i 09.03. dodao još oko 100 kg/ha , KAN ne prije kretanja vegetacije, urea s zaštitom od bolesti pa što mu bog da

Inače dali imate običaj osigurati ili se molite bogu...
Tu onda postoji još jedna stvar. Pšenica će umjesto u dubinu širiti žile prema površini. To je ok ak tam u vrijeme klasanja i punjenja zrna ima dovoljno kiše. Ako u tom periodu nastupi sušno razdoblje, dobijete kak to kod mene zovu "teščajivu" pšenicu. Kak da objasnim, onako posušenu, ne puno krupno zrno.
No, ne kritiziram nikoga ovdje, svatko, pa i ja raspolaže kak se snađe. Vremena su takva i nije nikakva sramota reči da se u datom trenutku nema novaca za gnojivo. Ponekad smo sretni ako imamo i za gorivo za traktore.
U svakom slučaju što god se od NPK gnojiva sada baci neće propasti. Neiskorišteni dio će se zaorati i ostati u zemlji i koristiti narednim kulturama.
 
T

tomonh

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Prihranjujem sad jel mogu u polje i nisam napravil štetu na usjevu,dobro je da puše vjetar pa je otpuhal snjeg sa polja u kanale....
Kad se otopi neču moč u polje...Neče gnoju bit ništa ako nebude kiša pala,ispod snjega je plus pa če se polako topit i zamlja če upijat...Nisam bacil punu dozu zbog vremena....
 
M

manager

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

decki, kakvo vam je stanje s vodom na njivama?

pozdrav
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
744
Re: sjetva pšenice 2009

Iz Hrvatske je lani, prema podacima Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Osijek, izvezeno 298.528 tona pšenice u vrijednosti 55.634.067 dolara, što je više od polovine godišnjih potreba domaćeg tržišta.

Najviše je pšenice izvezeno u Italiju, 128.605 tona u vrijednosti 24.470.342 dolara (neslužbeno gotovo je svu količinu izvezao Agrokor), te Bosnu i Hercegovinu, 97.778 tona vrijednosti 17.205.462 dolara, što je također kako neslužbeno doznajemo gotovo sve izvezlo osječko Žito. Od ukupne količine pšenice koja je završila u izvozu trećina ili 105.000 tona pšenice izvezena je u prosincu lani s područja Osječko-baranjske županije, oko Božića, i to najviše u Bosnu i Hercegovinu čak 72.212 tona.

Iako je riječ o izvozu pšenice deset puta većih količina nego je izvezeno u cijeloj 2008. godini, ovi podaci ne bi nikoga čudili da se toliki izvoz nije dogodio u godini kada je Hrvatska imala viška pšenice s prijelaznim zalihama ukupno blizu milijun tona, a seljake se stalno uvjeravalo da tržište ne funkcionira i to kako domaće tako i u okruženju, te mnogima pšenica još nije plaćena.

Zanimljivost lanjskog izvoza je i to što su se naši izvoznici, istina stidljivo, s manjim količinama probili i na tržište Afrike. U Libiju je izvezeno 13.474 tona pšenice, a u Alžir 6.440 tona. Od ostalih zemalja lani se pšenica izvezla i u Albaniju 35.693, u Makedoniju 5.561, Nizozemsku 3.040, Srbiju 1.104, Sloveniju 507, Rumunjsku 20 tona, te u Mađarsku samo dvije tone.
kad to malo računaš ispadne nekih 90 lipa po kili ovisi o tečaju dolara ,ja sam računal sa 5 kuna, pa vi onda vidite :evil:
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

kod mene ima svega,ali većina je dobra,i to ondje gdje sam uspio baciti gnojivo prije 10-ak dana,a ovaj dio gdje nije bačeno gnojivo tu u njive neću moći ući do 01.04. jer je takva zemlja.
 
T

tomonh

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Danas malo prešetao po poljima koje sam prihranil i iznenadil se kad sam vidio da toliki snjeg nije upotpunosti rastopil KAN,granule su se rastopile i flekovi su ko jagodica na prstu,ja sam se bajal da če ga snjeg isprat... :shock:
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

tomonh kaže:
Danas malo prešetao po poljima koje sam prihranil i iznenadil se kad sam vidio da toliki snjeg nije upotpunosti rastopil KAN,granule su se rastopile i flekovi su ko jagodica na prstu,ja sam se bajal da če ga snjeg isprat... :shock:


tako je i kod nas na ječmu i pšenici...
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

evo malo i videa od jučerašnje prihrane,zetor se na jednoj njivi dobrano napatio pa je fiat stigao u pomoć :)
[youtube:1conbjcc]kMeASkORZHY[/youtube:1conbjcc]
nakon izvlačenja u pomoć je stigao Renault da završi nedovršeno :D
[youtube:1conbjcc]lnlJZu4M-8Q[/youtube:1conbjcc]
ni njemu baš nije išlo od ruke u zadnjem prohodu pa je skoro i tu morao doći fiat ali u zadnji tren se izvukao iz zla :mrgreen: :blackeye
[youtube:1conbjcc]p9i2fDXd150[/youtube:1conbjcc]
ovdje više nema ulaženja u njivu do početka 5.mjeseca.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Re: sjetva pšenice 2009

Zašto si to radiš na polju?
Jel ti bila sila to napravit?
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

znao sam da će biti ovakvih reakcija,ali kod nas su najavljivali kišu a ja poznam svoje njive pa je ipak bolje sada zgaziti jedan dio jer u njega se više ne može ući do početka 5 mjeseca,a do tada bi žitu falilo podosta hranjiva koje poslije ne bi mogao nadoknaditi.
zamisli kako je tek izgledala cesta kada su na nju izašli traktori :?: :oops:
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

evo par jučerašnjih slika pšenice :D
Usjevi201018.jpg

Usjevi201017.jpg

Usjevi201016.jpg

Usjevi20108.jpg

Usjevi20105.jpg

ovdje se vidi da je već prisutna i lema
Usjevi20106.jpg

Usjevi20107.jpg

a ovdje su vidljive posljedice bacanja gnojiva
Usjevi201011.jpg

Usjevi20109.jpg
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Re: sjetva pšenice 2009

Uh gadno je blato bilo dok si išao bacati, mislim mozda bezveze govorim jer neznam kolko žita imaš al jel nije bilo zgodnije baciti rukom da ne kopaš tolike rupe po njivi, ionak nemaš neku točnost rasipača ako stojiš na mjestu i jedva ideš! :!: Ja sam dosta puta ručno bacao i nije sad neki problem jedino ak nemaš baš 100 hektara i tak nešt puno, al sigurno nisu ni sve njive tak kritične, pa one gdje je najgore baciš ručno! Ja sam bacao KAN 200 kg po hektru početkom ožujka prije onog snijega i na jednom mjestu sam prošao dva puta po istom tragu pa je ostao trag nekih 10 cm pa sam se cijeli dan živcirao zbog toga, a da sam ovak šta napravio stari bi me zatuko sigurno :axe: :oops: sad još malo ureom dosolit nekih 100 kg po hektaru i mislim da će biti sasvim ok!

Ev jedne slikice od neki dan, bilo je jako sunčano pa nisam mogao bolje uslikati! Sorta je srpanjka kolko se sjećam, posijana rasipačem! 8)



Imam želju probat bacit Ureu rastopljenu pomoću prskalice na jednoj njivi pa me zanima jel ima neko iskustava s takvim načinom? Kako to ide otprilike, i dali stvarno ima tako dobar učinak kao što se priča?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: sjetva pšenice 2009

Do 30% koncenteracije i neboj se.....
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

A kad bi se to sa UREO-m moglo obaviti ako je sad prije tjedan dana bačeni kan?
Mislim na ovu otopinu.
 
D

dedek

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Hurlimann86 kaže:
A kad bi se to sa UREO-m moglo obaviti ako je sad prije tjedan dana bačeni kan?
Mislim na ovu otopinu.

Ak si išel sa kanom nema potrebe još jemput trošiti lovu, mislim prvenstveno na naftu a onda tek na gnojivo. Bilo je sad kiše pa bude kan počel več djelovati.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh