• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2008.-2009.-2010.-2011.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
B

Bobo

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Mi smo prosle godine imali probleme gadne na jednoj njivi. posto nam je to bila najbolja njiva koju smo imali umjesto 50kg kana na kj, bacili smo 70 i polaglo je sve sto je dobilo malo vecu dozu gnojiva, a prvi je polegao dio gdje su se tragovi rasipaca preklapali...

Ove godine je psenica dobila samo 50kg/kj KAN-a u prihrani i eto, opet se naslonila ta jedna njiva koja je izlozena vjetru... nadam se da ce se izvuci, tj. da vise nece biti vjetra i da ce se izvuci...
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

thompsonzfa a da li si možda razmišljao o tome da li je moguće da je usjev polegao zbog bolesti?
ja znam masu ljudi u svome selu koji jako slabo gnoje,a i ne prskaju usjeve protiv bolesti pa su im sada usjevi polegnuti,ja za sada ni na jednoj njivi nemam poleglog usjeva,a gnoidba po kj mi je iznosila 200kg NPK15-15-15,100kg UREA-e i 2x130kg KAN-a.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Re: sjetva pšenice 2009

Pa moguće je i to! Gnojidba Ti je OK. Kad sam pitao nisam mislio na one male kao što sam i sam koji posiju pa što bude, nego na ljude koji imaju veće površine i koji žive ili pokušavaju živjeti od toga. Moj skroman dojam koji sam stekao obilazeći njive da je polegla ona pšenica koja je prije ovih vremenskih nepogoda bila na izgled fantastična, mnogo bolja nego moja, znači tamnozelena, odnosno "plava" i visoka i bez trunke korova u njoj. ;)
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

nešta joj ipak nije štimalo kad je polegla,ja sam svoja polja i danas obišao i stvarno sam zadovoljan jer poleglih usjeva nema ali vidim da je potrebno špricanje protiv bolesti koje ću obaviti ovih dana ako ne nastavi padanje.
 
B

Bobo

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Starom sam rekao da ako sutra ne poprska protiv bolesti, da nece stic poprskat u skorije vrijeme. Prognoza kaze utorak, srijeda suncano, tako da je to IDEALNO, bar mislim da je...

Artea plus 0.5l/ha Cak su neki u mom kraju i danas prskali, a neki koji su htjeli prskati su odlucili da nece, jer nece nitko psenicu otkupljivati, pa nema smisla ni ulagati u nju novce...
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Re: sjetva pšenice 2009

Bobo kaže:
Artea plus 0.5l/ha Cak su neki u mom kraju i danas prskali, a neki koji su htjeli prskati su odlucili da nece, jer nece nitko psenicu otkupljivati, pa nema smisla ni ulagati u nju novce...

E baš tako, proračun za pšenicu je barem kod mene probijen davnih dana, a vrlo je neizvjesna cijena! :oops: Jel vam nije žao gaziti sad već skoro gotov klas i rušit tu pšenicu na pod, mislim šta se mora mora se, al opet dosta se tu pogazi! Kod mene je jedino trava problem na nekim parcelama, trebat će tu puno strpljenja prilikom kombajniranja al sta je tu je! :roll:
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
Re: sjetva pšenice 2009

thompsonzfa kaže:
Bobo kaže:
Artea plus 0.5l/ha Cak su neki u mom kraju i danas prskali, a neki koji su htjeli prskati su odlucili da nece, jer nece nitko psenicu otkupljivati, pa nema smisla ni ulagati u nju novce...

E baš tako, proračun za pšenicu je barem kod mene probijen davnih dana, a vrlo je neizvjesna cijena! :oops: Jel vam nije žao gaziti sad već skoro gotov klas i rušit tu pšenicu na pod, mislim šta se mora mora se, al opet dosta se tu pogazi! Kod mene je jedino trava problem na nekim parcelama, trebat će tu puno strpljenja prilikom kombajniranja al sta je tu je! :roll:
kak češ gaziti gotov klas ako imaš več tragove po kojima si se vozio dok si bacao prihranu??? bacao sam 2 prihrane i 2 puta špricao protiv bolesti i svaki put ideš po istim tragovima i neradiš veču štetu...
 
B

Bobo

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Po psenici mi se ne poznaju tragovi od prihrane jer je prihranjivana samo u busanju. Da joj dam jos gnojiva, samo bi polegla, i ovako je pre jaka. Mislis da je steta gaziti "gotov klas" koji uopce nije gotov. Tek sad se krece formirati zrno, a ovo vlazno vrijeme u kompletu sad s ovim suncem jako pogoduje razvoju bolesti. Kad mi je jedne godine "izgorilo" pola klasova na jednoj njivi, bilo mi je zao sto nismo prskali...

Ove godine to ne smije omanuti i prskati se mora. Cjena ce biti kakva god bude, pa kako drugima tako i meni. Samo sto cu ja imati zdrave klasove pune zrna, dok ostatak sela koji ne prska nece imati nista...
 
R

Rajtek

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Ja jučer oprsko zaštitu za palež klasa sa 2l/ha Palisa-C i odmah poubijo lemu s 0,3 dcl Kinga...
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Re: sjetva pšenice 2009

daniel2356 kaže:
kak češ gaziti gotov klas ako imaš več tragove po kojima si se vozio dok si bacao prihranu??? bacao sam 2 prihrane i 2 puta špricao protiv bolesti i svaki put ideš po istim tragovima i neradiš veču štetu...

Ma najbolje bi bilo da se odmah pri sjetvi ostave tragovi za prihranu i prskanje! :D :lol: :lol: Ova pšenica izgleda postaje kao i voćnjak, poslije svake kiše piči traktorom i špricom što prije i drž nedaj... :cry: Kod mene nema tragova, kao što Bobo kaže prihrana je bačena dosta rano pa se ni ne pozna, nešto je također bačeno ručno.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Re: sjetva pšenice 2009

Ev malo slikica i od mene (stavio sam samo najbolje njive XD):



2 jutra na selu, dosta je ujednačena iako je tu moglo još dosta gnojiva ići ;)



1 jutro u VT zasad super izgleda, bez ijednog prskanja niti protiv trave niti protiv bolesti :lol: u dalji ni se vide potoci vode inace jako podvodno područje i bez ovolikih oborina, a sada je sve jedna velika močvara :roll:
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: sjetva pšenice 2009

tebi je fino svuda jednaka. Samo je tuca moze zeznuti kao i jecam. Ako ovako mirno vrijeme se nastavi bez tuce,bit ce super
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

i baš kada sam pomislio da mi se ovo više ne može dogoditi danas u polju zateknem ovakav prizor. :shock:
usjevi2142.jpg

usjevi2143.jpg

usjevi2144.jpg

usjevi2146.jpg

usjevi2150.jpg

usjevi2151.jpg

usjevi2161.jpg
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: sjetva pšenice 2009

Prestrašno!
I još će padat kiša.
Zar kanali nemaju nikakve funkcije?
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: sjetva pšenice 2009

josip123 kaže:
i baš kada sam pomislio da mi se ovo više ne može dogoditi danas u polju zateknem ovakav prizor. :shock:
Ludnica,tebe bas hoce ove godine. Pa to da imas brdo kanala nemre nikud kolika je masa vode.
A kise do petka :madmana:
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: sjetva pšenice 2009

ma samo se nadam da sa vodom neće doći i neko veće granje ili neki komadi smeća koje žito nebi moglo zadržati a da ne polegne usjev.kanali kod nas jako slabo kupe vodu to jest svi su super očišćeni osim onoga glavnoga koji je sav zamuljen i koji ima zadatak da vodu odvede do save.
 
H

Hurlimann86

Guest
Re: sjetva pšenice 2009

Djedova pšenica sorta mislim da je sana od bc-a.

 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Re: sjetva pšenice 2009

Pa super izgleda nakon ovih svih nepogoda! :p :D Dali je kod vas bilo nešto manje kiše nego kod nas?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh