• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Sijem ju samo za vlastite potrebe i zbog plodoreda, bolesti nije bilo, a dovoljno je gusto posijana da travu bude ugušila. Špricana je sad protiv leme, to obavezno je moralo biti.
Neznam ja kakva to rijetka pšenica mora biti da ju trava preraste, a i kakva to zakorovljena zemlja mora biti??:)
I još kad se na to sve poklopi loša financijska situacija, moraš sve prepustiti prirodi pa kak bude.:) Od kad sam ja preuzeo gospodarstvo prije nekih 5 godina, čak ni u ovoj sušnoj godini nisam imao prinos ispod 2300 kg/ral, u prosjeku je prinos od 2500 u nekoj prosječnoj godini, a 2700- 3000 kg/rali u dobroj godini.

Početkom tjedna ću nabaciti koju sliku, tj oaza koje nisam uspio oprskati i mene nitko ne može uvjeriti da korištenje herbicida u pšenici nema smisla.

U lošim godinama se prepozna agrotehnika, smatram da si mogao postići daleko bolji rezultat samo da si malo više uložio.
 
Posljednje uređivanje:

torpedo6206

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
106
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Jučer drugi put bačen kan na pšenicu,prije nekoliko dana prskana s arteom i sekatorom, sorta Katarina.



Uploaded with ImageShack.us

drugo prskanje, Artea

sjetva2013051.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Početkom tjedna ću nabaciti koju sliku, tj oaza koje nisam uspio oprskati i mene nitko ne može uvjeriti da korištenje herbicida u pšenici nema smisla.

U lošim godinama se prepozna agrotehnika, smatram da si mogao postići daleko bolji rezultat samo da si malo više uložio.

Slažem se kolega s tobom u potpunosti. Sve će to doći na svoje za koju godinu, za sada guram kak mogu, a dok se izvučem iz trenutno loše financijske situacije, onda se bude ulagalo u poljoprivredu baš onako kako treba.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

da pitam.a sta je to lema?jel to neki insekt ili bolest?kako prepoznati ...koji su simptomi na zito?
moja psenica bila dosta dobra...juce gledao u voznji,kao da je nekako nevesela...proredjena...donji listovi zuti...mozda je to zbog suse i visokih temperatura koji su bili do pre od priliku nedelju dana...
 
Posljednje uređivanje:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Slika sa interneta!!
dsc00525kfo.jpg
[/URL][/IMG]

Lema ili balac ti je ličinka koja progriza list i tako pravi štetu, kad ti to napadne nekakav usjev to ti u par dana napravi dosta štete.. Gledam kod mene ovdje ima jako puno napada leme na usjeve, najviše na jaru zob, na pšenicama nisam uočio baš..
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

U mojem kraju je dosta lema napala pšenicu, i to ovisi o sortama neke manje neke više. Ja sam prskal prošli tjedan, a možda če trebati i ponoviti. Moj kolega je prskal, prije 4 dana, gledam jučer, ima leme više nego prije, gotovo ništa nije ostalo od njegove pšenice. Koristite i koji drugi preparat umjesto Karate-zeona?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

U mojem kraju je dosta lema napala pšenicu, i to ovisi o sortama neke manje neke više. Ja sam prskal prošli tjedan, a možda če trebati i ponoviti. Moj kolega je prskal, prije 4 dana, gledam jučer, ima leme više nego prije, gotovo ništa nije ostalo od njegove pšenice. Koristite i koji drugi preparat umjesto Karate-zeona?
Fastac ili Direkt..
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

jednom oprskana sa Amistar extra,sutra idem sa Duett ultra - Fastac - i urea
takva je na svih 2,5 ha...


malo je i legla a nije dobila ni kile umjetnog gnojiva


 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

jednom oprskana sa Amistar extra,sutra idem sa Duett ultra - Fastac - i urea
takva je na svih 2,5 ha...


malo je i legla a nije dobila ni kile umjetnog gnojiva


[/QUO

s kolko vode ides po rali i koliko stavljas ureje na ral
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

idem sa 210 l/ha (to ti je nekih 120l na ral), a na 100 l vode planiram stavit 6 kg ureje..
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

ubrao danas po saku klastova sa svake njive i odneo agronomu u poljo-apoteci...agronom nije bio tu,pa cu ga za misljenje i savet sacekati do uvece ili sutra.a klastovi su iskrivljeni,na mesta kao pojedeni...ponegde vrhovi klasta sasuseni.nije mnogo da se primecuje ,al kad se dobro zagledas primeti se mnogo sto sta.primetio sam i jedan insekt ...nesto slicno kao buva samo braonaste boje...mozda je to ta lema:(think):...nikad do sad,i ne secam se da je bilo potrebe za prskanjem psenice osim protiv korova...al ce ove godine izgleda biti preko potrebno prskanje i protiv insekata i protiv bolesti...napravi cu slike svojih psenica i postaviti...u mom kraju po prvi put sam sejao ja apaci i seljaci se cude kakva je to psenica... niskog rasta al klasta ima u izobilju...vise nego listova:(y):
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Danas špricao pšenice drugi put,špricao sa ,fastac+palis c+salvol,malo sam zakasnio na dvije zemlje i napala je lema više od pola zemlje,nadam se da če se malo oporavit poslije špricanja..
Inače kaj se tiče ostalih pšenica zadovoljan sam:
20789811.jpg


20789810.jpg
]
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Početkom tjedna ću nabaciti koju sliku, tj oaza koje nisam uspio oprskati i mene nitko ne može uvjeriti da korištenje herbicida u pšenici nema smisla.

Jedna za šananu od prije par dana.
Na desnom djelu sam zapao pa ga jednostavno nisam mogao oprskati.



Marko koliko litara ti je prskalica i koje dimenzije guma imaš na hurliu?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Jedna za šananu od prije par dana.



Marko koliko litara ti je prskalica i koje dimenzije guma imaš na hurliu?

Prskalica je 1 000L.
Zadnje gume su 14.9R30,a prednje 12.4R20..
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

TX75 s čim si ju šprical?

Njivu sa slike Sekatorom.
Inače nešto sam i sa Husarom radio i mogu reć da bolje odradi posao od Sekatora.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh