• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

isto i kolega se žali na gabi,isto kaže,klasovi su lijepi,ali nema nutra zrna pravoga,a nema ni na zemlji kaj bi se vidjelo da je popadalo..
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,821
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Možda glupo pitanje postavljam ali stalno čitam prinos ovoliki hektolitarovoliki. Šta je hektolitar? Ako neko ima volje objasniti u kratko da ne davim puno ostale sa tim
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Tezina psenice u jednom hektolitru ili u 100 litara ti je hektolitarska tezina. Ako 100 litara psenice tezi 70 kilograma normalno je da je ta psenica losija od one koja tezi 80 kilograma. Eto ukratko.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,821
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Tezina psenice u jednom hektolitru ili u 100 litara ti je hektolitarska tezina. Ako 100 litara psenice tezi 70 kilograma normalno je da je ta psenica losija od one koja tezi 80 kilograma. Eto ukratko.

To se traži. kratko i jasno. Hvala !!
 

MF8110

Novi član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
16
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

i ja sam mislio tak al je obrnuto,gdje je drenaža tam je sipalo 5 tona,a tu gdje nije je 7700

Onda ne znaju radit poso. To šta je drenirano treba bit ko nacrtana, ako je priprema bila dobra. Važna je priprema, kak pripremiš tak će i nicanje bit, kasnije kak ošpricas tak će bit, koliko joj daš tak ćeš žet. To je pravilo.
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Priprema im je bila iza pkuga tanjurače i onda sjetvena linija
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

a kome je to bitno ? glavno da nema gubitaka i da nema organske primjese, pljeva nikada prinos i nije bila .
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

ako tvoja nije to sigurno nije slučaj kod svih drugih. Možda imaš jako dobro sjeme na ponudi ili lošu merkantilu pa sad drugima koji to nemaju popuješ.
Mi smo kupili sebasto RWA i soisanu od kutjeva sebasto bilo sranje veliko a soisana prva liga ,sebasto nismo sve posijali nego smo dio prodali i zamjenili ju selektiranom tavanušom koju smo tretirali vitavaksom i pogodi koja je bolja.
proljetos smo kupili 2 T sjemenske soje ostala u vrečama pa čeka tostiranje a posijali svoju tavanušu koja imala klijavost 93% a sjemenska 65%-70%.


nemoj me krivo shvatiti......sjeme nije ništa posebno, od osječkog instituta........srpanjka, za ječam barun......samo to sijem.....i kod nas su se pokazale kao dobre.......a vidio sam i bolje, jedna pšenica je jako dobro izgledala, kada sretnem čovjeka, moram pitati koja je sorta.......samo hoću reći, da ljudi u 90% slučajeva se žale na prinose, a puno toga nenaprave kako treba........da nepričam o drugim kulturama, gdje sam prolazio pored đakova npr, što me iznenadilo.....kod mene se nije moglo u kukuruz i suncokret, mislim u mom kraju......dok kod njih još ljudi kultiviraju, a neki još i siju.......sve treba napraviti u svoje vrijeme, a puno ljudi to neradi......
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

slabo lexion čisti,ima dosta pljeve

Ove godine se svi dosta zale na los izvrsaj. Pa i kod novih kombajna sa ostrim sinama i korpama. Problem je sto kod nas uzimaju i pljevu pod primjesu u % a odbiju ti onda na kilazi. Banda.
Tu di predajemo na silos uzimaju se uzorci i salju na analizu u croatiakontrolu. Pa poslje dobijemo postotak primjese. Potpuno ciste psenice bez sturog zrna nikad ne budu ispod 7%
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

pšenica ovršena ,prosjek 7430 kg/ha, ja sasvim zadovoljan...moglo je i bolje...:)
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Koji mu je ulog a koliko dobiti,jel u plusu sa svom tom agrotehnikom.

Sam je reko da je lani bila kukuruza pusiona tako da se zemlja odmorila sto je veliki plus tom prinosu.
Danas mi čovjek iz Bc instituta kaže da u nekoj firmi je predkuktura psenici bila sjemenaki kukuruz lani koji je imal par sto kila na ha i da je opet pred sjetvu primjenjena ful agrotehnika da ne Prinos oko 8.5-9 t/ ha
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Ja danas izvršio moju pšenicu i upavo se vratio sa silosa. Sa ukupno 4 kj površine bilo točno 10.000 kg i to je neki prosjek u mom kraju, dosta slabo.

Ludwig ima puno bolji hektolitar, Gabi me razočarala.

Inače, vlaga je 12.1, a hektolitar 74,3
 

kerum

Član
Tu od
14 Stu 2011
Poruka
48
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

iako ne sijem pšenicu nego jećam radi svinjogojstva, ali na godinu ću probat novu ishranu gdje ću smanjivat kukuruz i povećavat žitarice (pšenicu i ječam) zbog količine proteina da dobim što bolju kvalitetu mesa, nego da ne oftopćim previše naletio sam na jedan zanimljiv video na youtubu iz kojeg je vidljivo da ova politika uništavanja poljoprivrednika i bogaćenja pojedinaca ima daleko veće razmjere od Lijepe naše

http://www.youtube.com/watch?v=fUQQCXGkAnI
http://www.youtube.com/watch?v=XWLXHr4SrXE
 
Posljednje uređivanje:

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

decki ovo je cista pusiona kod nas prosjek nekih 2,5 tone po rali,a cijena nikakva,ak nest nenapravimo tak ce nas zajebat i za kukuruz,dat ce nam 50 lipa pa nek se jebemo
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

U Srbiji se netko bavi problematikom seljaka. Barem nesto kazu. Kod nas su novinari uglavnom bazirani na blacenju seljaka kao razmazenih bogatasa koji od poticaja kupuju skupe aute. Poljoprivredna emisija bavi se maslinama i srdelama, a kraj Hrvatske im je tamo oko Pozege. Neznam kad su zadnji put imali prilog iz istocne slavonije. I sve to dok ministar se bavi time kako ce mladu zenu ubaciti u eu parlament dok je u sukobu interesa.
 

kerum

Član
Tu od
14 Stu 2011
Poruka
48
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

U Srbiji se netko bavi problematikom seljaka. Barem nesto kazu. Kod nas su novinari uglavnom bazirani na blacenju seljaka kao razmazenih bogatasa koji od poticaja kupuju skupe aute. Poljoprivredna emisija bavi se maslinama i srdelama, a kraj Hrvatske im je tamo oko Pozege. Neznam kad su zadnji put imali prilog iz istocne slavonije. I sve to dok ministar se bavi time kako ce mladu zenu ubaciti u eu parlament dok je u sukobu interesa.

Gledam već par mjeseci srpske priloge jer hrvatskih i nema bog zna što ili nisam naletio na kakav pametan kanal u hrvatskoj režiji o poljoprivredi i općenito agrokulturi, jer nemaju svi mogućnosti ići na predavanja mada imaju želju za napredak u ovoj otužnoj Hrvatskoj pa dolazim do zaključka da stvarno makar im je ministar poljoprivrede "košarkaš" ipak ima kakvog takvog sluha o njima, ima jedan prilog di je država izašla sa cijenom od oko 14 euro centi kao "donju" granicu za cijenu kilograma pšenice što ispada naša 1.05 kn, ali i onaj dio kada su pomaknuli granicu aflatoksina u korist mljekara da mogu i dalje nesmetano predavati mlijeko otkupljivačima, a ne naš vrstan "voćar" obrnuo pinku na smjesi i mudro prodo mu*a pod bubrege seljacima obećao pomoć, te na kraju samo prvi mjesec platio odvoz takovog mlijeka, a sirotinja dalje morala plaćati sama(neću ulaziti previše u problematiku tko, što, kako i zašto)...
Sve u svemu netko će okrenut pinku ove godine kao i svake sa pšenicom jer sumljam da ima puno onih koji ju mogu spremiti u svoja skladišta i čekati bolju cijenu, a nebi bilo ništa čudno da kukuruz bude ispod kunu, a soja također mizerno plaćena jer bi to onda bio jedan od zadnjih čavala u lijes hrvatskog agrara (potpore malima smanjenje ~35% dugovi za proljetnu sjetvu su ostali, a cijena kranjeg proizvoda takva da nisi ni na nuli nego u gubitku+prošlogodišnja suša+cijena repromaterijala i goriva otišla gore 20-30% ove godine)
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Ja danas izvršio moju pšenicu i upavo se vratio sa silosa. Sa ukupno 4 kj površine bilo točno 10.000 kg i to je neki prosjek u mom kraju, dosta slabo.

Ludwig ima puno bolji hektolitar, Gabi me razočarala.

Inače, vlaga je 12.1, a hektolitar 74,3

Pa to je super prinos ja sam na 4 kj imo 5800 kg 75 hektolitar 12 vlaga
 
Posljednje uređivanje:

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Gledam već par mjeseci srpske priloge jer hrvatskih i nema bog zna što ili nisam naletio na kakav pametan kanal u hrvatskoj režiji o poljoprivredi i općenito agrokulturi, jer nemaju svi mogućnosti ići na predavanja mada imaju želju za napredak u ovoj otužnoj Hrvatskoj pa dolazim do zaključka da stvarno makar im je ministar poljoprivrede "košarkaš" ipak ima kakvog takvog sluha o njima, ima jedan prilog di je država izašla sa cijenom od oko 14 euro centi kao "donju" granicu za cijenu kilograma pšenice što ispada naša 1.05 kn, ali i onaj dio kada su pomaknuli granicu aflatoksina u korist mljekara da mogu i dalje nesmetano predavati mlijeko otkupljivačima, a ne naš vrstan "voćar" obrnuo pinku na smjesi i mudro prodo mu*a pod bubrege seljacima obećao pomoć, te na kraju samo prvi mjesec platio odvoz takovog mlijeka, a sirotinja dalje morala plaćati sama(neću ulaziti previše u problematiku tko, što, kako i zašto)...
Sve u svemu netko će okrenut pinku ove godine kao i svake sa pšenicom jer sumljam da ima puno onih koji ju mogu spremiti u svoja skladišta i čekati bolju cijenu, a nebi bilo ništa čudno da kukuruz bude ispod kunu, a soja također mizerno plaćena jer bi to onda bio jedan od zadnjih čavala u lijes hrvatskog agrara (potpore malima smanjenje ~35% dugovi za proljetnu sjetvu su ostali, a cijena kranjeg proizvoda takva da nisi ni na nuli nego u gubitku+prošlogodišnja suša+cijena repromaterijala i goriva otišla gore 20-30% ove godine)
S obzirom da si s Marsa dosta dobro si snimio i objasnio situaciju a tako nam i treba kad se nije moglo skupiti više od 300 ljudi da se malo prodrma gornji grad.Ne znam što bi se više trebalo dogoditi da se nešto pokrene i kad im je sad uspjelo bez problema uzeti skoro 40% poticaja idućeg neće ni biti a ono što bi išlo iz eu je tako dobro ispregovarano da dok dođemo do njihovog punog iznosa više nas neće biti.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

A opet ce Todorić i company izbaciti Prinos od 7t/ ha i biti ce komentar tko je kriv nesposobnim seljacima sto oni nemaju takav prinos...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh