• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Ljudi da li se spremate za sjetvu psenice ove godine, mozda je malo rano, ali ja vec svoje isplanirao.:(clap)::^):
Posijat cu 20 ha, od toga na 15 (po hektaru) :
- zaorati 150 kg 7:20:30 i 100 kg uree
- pod tanjurace 150 kg 15:15:15
- u prihrani 2x po 150 kg kan
A na 5 hektara idemo probati sa startnim gnojivom:
- zaorati 150 kg 7:20:30 i 100kg uree
- u sijacicu sa sjemenom umostart 20 kg
- u prihranu 2x po 150 kg kan

Sjeme ce biti od Rwa jos nisam siguran koje pa moze slobodno koji savjet ako imate iskustva koje i koja kolicina, zastita 4 velicanstvena (kod mene) - sekator, artea, amistar i karate :)

Bitno da je sve isplanirano, a kuruza jos na polju :(giggle)::(giggle)::(giggle):

I koliki prinos ocekujes ako psenica bude kunu pa da se pokrijes?
Kod mene se sije srpanjka bez oranja na suncokret, 100 kg mjesanca po jutru, na proljece dva puta kanom jednom protiv trave i mozda protiv bolesti i dalje sta Bog dade i sreca junacka. Ako bude dobra godina prinos ce biti vise nego dobar a ako bude losa bit ce los kao i drugima a ne gubim puno.
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

I koliki prinos ocekujes ako psenica bude kunu pa da se pokrijes?
Kod mene se sije srpanjka bez oranja na suncokret, 100 kg mjesanca po jutru, na proljece dva puta kanom jednom protiv trave i mozda protiv bolesti i dalje sta Bog dade i sreca junacka. Ako bude dobra godina prinos ce biti vise nego dobar a ako bude losa bit ce los kao i drugima a ne gubim puno.

A gle, 1 ha me kosta 3400 kn (sa pdv-om), taki da ako bude kunu (+ pdv) pokrivam se sa prinosom od 2,8 t/ha, mislim da je to realno....
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

kak god ali mislim da si ti to izračunao premali ulog za 1 hektar...kolko znam dok je donekle,ulog se vrti oko 5-6 tkn a ne 3.5 tkn
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

I koliki prinos ocekujes ako psenica bude kunu pa da se pokrijes?
Kod mene se sije srpanjka bez oranja na suncokret, 100 kg mjesanca po jutru, na proljece dva puta kanom jednom protiv trave i mozda protiv bolesti i dalje sta Bog dade i sreca junacka. Ako bude dobra godina prinos ce biti vise nego dobar a ako bude losa bit ce los kao i drugima a ne gubim puno.

S jedne strane ne treba pretjerivat u ulaganju, s druge strane se ne može niti razmišljat poput tebe. Po tebi ispada da je glupo uopće ulagat u bilo šta osim u sjeme, a ni u to najrađe ne bi.

Nije svagdje jednaka kvaliteta zemlje, tako da nisu niti ulaganja ista.

Možeš jedne godine uspjet bez ulaganja, eventualno 2, ali treće ćeš morat uložit 3 puta više da nadoknadiš izgubljeno. Ista stvar kao sa EKO usjevima, prve dvije još nekako ok, al dalje je propast.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

S jedne strane ne treba pretjerivat u ulaganju, s druge strane se ne može niti razmišljat poput tebe. Po tebi ispada da je glupo uopće ulagat u bilo šta osim u sjeme, a ni u to najrađe ne bi.

Nije svagdje jednaka kvaliteta zemlje, tako da nisu niti ulaganja ista.

Možeš jedne godine uspjet bez ulaganja, eventualno 2, ali treće ćeš morat uložit 3 puta više da nadoknadiš izgubljeno. Ista stvar kao sa EKO usjevima, prve dvije još nekako ok, al dalje je propast.

Tako je,nije to posao sijati bez ulaganja,ali ne ni previše ulagati.Ja složim sebi neki ulog normalan da imam solidan prinos pa i kada je cijena manja barem pokrijem troškove i uvijek nešto malo ostane kao i ove godine u pšenici naprimjer.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Ja sam nabavio sj pšenicu i gnojivo a idem u osnovnu gnojidbu sa minimalnim -200 kg/ha 7-20-30 i 80 kg UREA a na proljece malo Kan-a i to je to u ovoj situaciji ni zrna više..
Poceli smo lagano oranje po repici i fino ide vlage ima..
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

S jedne strane ne treba pretjerivat u ulaganju, s druge strane se ne može niti razmišljat poput tebe. Po tebi ispada da je glupo uopće ulagat u bilo šta osim u sjeme, a ni u to najrađe ne bi.

Nije svagdje jednaka kvaliteta zemlje, tako da nisu niti ulaganja ista.

Možeš jedne godine uspjet bez ulaganja, eventualno 2, ali treće ćeš morat uložit 3 puta više da nadoknadiš izgubljeno. Ista stvar kao sa EKO usjevima, prve dvije još nekako ok, al dalje je propast.

Tako je posijano prosle godine samo sto je dobila ureu na jesen i na proljece folijarnu i to ne svuda. Na kraju ispalo oko 8 t. prosjek. I zasto nebi posijao svoje sjeme koje uredim u susari. Ustedim si 300 kn po jutru koje mogu ulozit u gnojivo. Druga prica je nagodinu kukuruz na kojem se ne stedi. Da je cijena psenice 1.30 nebi nikad ovo napisao.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Možda zato što NE smiješ posijat svoje sjeme npr?
Vidim lokacija piše Srijem, vi tamo samo ne smijete zaboravit posijat i imati ćete veći prinos nego 80% nas na drugim lokacijama.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Možda zato što NE smiješ posijat svoje sjeme npr?
Vidim lokacija piše Srijem, vi tamo samo ne smijete zaboravit posijat i imati ćete veći prinos nego 80% nas na drugim lokacijama.

Ko ti brani sijati svoje sijeme???
:icon_scratch:
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Ministarstvo poljoprivrede

Zahtijevane mjere:
– Sjetva certificiranog sjemena (osim sjetve za zelenu gnojidbu);
– Izbor sorata prilagođenih agroekološkim uvjetima;
– Sorte moraju biti upisane u Sortnu listu Republike Hrvatske za proljetnu sjetvu, a za
jesensku sjetvu na Zajedničkoj sortnoj listi Europske unije.

Dio iz tehnoloških uputa za integriranu proizvodnju.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Možda zato što NE smiješ posijat svoje sjeme npr?
Vidim lokacija piše Srijem, vi tamo samo ne smijete zaboravit posijat i imati ćete veći prinos nego 80% nas na drugim lokacijama.

Kolega u potpunosti se slažem da u tom njihovom djelu je Bogom dana zemlja i da samo nemoj zaboraviti posijati i pospricati.
Ja gledam kod mene jednog on je imal prosjek kako kaže 6.5 t/ ha a da sad nije imal za gorivo neg je nekaj na kredu zel.
I kaj od toga imal da u birtiji se može hvaliti sa prinosom.
Ja se slažem da treba odvagnuti ulaganje i Prinos te da se dobije nekakva rentabilnost.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Mi smo imali prinos od 6 t pa kad se sve zbroji ispalo je 50 kuna dohotka po hektaru pa mi nije jasno kako netko ima ulog 3400 kn pa samo obrada i kombajn su pola tog iznosa
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Ministarstvo poljoprivrede

Zahtijevane mjere:
– Sjetva certificiranog sjemena (osim sjetve za zelenu gnojidbu);
– Izbor sorata prilagođenih agroekološkim uvjetima;
– Sorte moraju biti upisane u Sortnu listu Republike Hrvatske za proljetnu sjetvu, a za
jesensku sjetvu na Zajedničkoj sortnoj listi Europske unije.

Dio iz tehnoloških uputa za integriranu proizvodnju.

Pa kužim ja tebe za integriranu ali znaš i sam da je praksa u ratarstvu drugačija! Ja samo u svojoj okolici znam najmanje 5 velikih koji kupuju svake druge godine ječam i pšenicu a od njih i ja uzimam f1 generaciju za sjetvu jer mi je drugačije neisplativo! Nisam u sustavu Liniča tak da mi je 4.20-30 po kili jako puno za dat, a uzmem f1 po 1,5kn istretiram i nikad nemam brige, uvjek je sve ok!
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

kak god ali mislim da si ti to izračunao premali ulog za 1 hektar...kolko znam dok je donekle,ulog se vrti oko 5-6 tkn a ne 3.5 tkn

Mislim da sam krivo shvacen, ustvari malo sam krivo se izrazio u odgovoru --- pod to ulaganje od cca 3,5 tkn/ha nije ubrojana nafta i amortizacija, to nisam ni naveo u nabrajanju. Mislim da ce trosak nafte po ha biti oko 600 kuna tako da bi na to trebalo dodati jos tu cifru, a sjemensku psenicu sam racunao po 3,5 kn/kg, kolko sam nacuo da bi mogla biti....
 

mariola1978

Novi član
Tu od
26 Ruj 2013
Poruka
11
sijanje pšenice

Bok ljudi novi sam ovdje imam pitanje - dva o sjetvi pšenice
Dali treba baciti umjetni gnoj prije sjetve i koji te koliko ako nema stajnjaka?
Koju sortu uzeti tj . kakva imate iskustva?
Kad najbolje početi sijati pšenicu?
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Ja sam se danas raspitivao o cijeni sjemenske pšenice, Naše sorte su 2.80 a Apache oko 4 kn, al je još nema u trgovini.
 

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Ja naručio sjemensku pšenicu sorte prima i katarina.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh