• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Probati ču ove godine za probu na par hektara posijati od KWS-a pšenicu.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Mislim da su mi rekli promotori tek nagodinu...
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Mislim da su mi rekli promotori tek nagodinu...
Pa kaj nemožemo sad otić u neku od susjednih EU zemlja i kupiti sjeme koje hočemo i posijet kaj želimo:(wait):
nismo više vezani samo za naše tržište sjemena, jer sad smo dio velikog EU tržišta:icon_rolleyes:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

....zanima me da li je netko ove godine dobio 10t po hektaru????

te koju agrotehniku je primjenio????
Opak je to prinos od 10 t/ha.
U istočnom dijelu HRV postoje agrokliamtski uvjeti za takve prinose, ali cijela agortehnika mora biti odrađena "po špagi"; od pravovremene obrade tla, osnovne gnojidbe, izbora sjemena i roka sjetve, prihrane i zaštite. A tu su i klimatski uvjeti same godine.
Evo, ja dosta pišem (i radim) na gnojidbi pšenice, ali to je samo jedan dio agrotehnike, ali ako se sije "tavanuša", nema tog gnojiva koje je može dići na 10 t/ha.
Dostižna granica, ali uz puno ulaganja.
A što se tiče zap. dijela Slavonije, i dalje na zapad, 10 t/ha dostižno je samo na pojedinim dobrim lokalitetima, ali na ostalim lokalitetima gotovo nemoguće.
Svojevremno sam radio na Črnec polju, teški, hladni pseudogleji... i tamo doći na 4-5 t/ha je gotovo nemoguće, a polja koliko ti duša želi.
:^):
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Mislim da su mi rekli promotori tek nagodinu...

Meni je kolega iz KWS-a rekao da če imati za mene sijeme,ali rekao je da ga neče biti previše u prodaji.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Di je to crnec polje?
Starom cestom od Dugog Sela prema Rugvici,i dalje obalom Save prema Oborovu., radili smo negdje kod Oborova (gdje točno ne bi više znao, ali naziv je hidromelioracijski sustav Črnec polje).
Sve u svemu, dolina Save, teška glinena tla (pseudogleji).
:s:
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

E pa bas na tim zemljama je jedan čovjek imao ove godine na 26 ha parceli 8.3t/ha prosjek psenice.
I ja obradujem 100 ha takve zemlje i ona je užasna za odraditi ali je rodna jedino nesije biti previše kiše. Moja je odma prije kolodvora u Dugom selu. A ovo je u oborovu 4-5 km zračne linije.
Kaj ste tamo radili????
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

E pa bas na tim zemljama je jedan čovjek imao ove godine na 26 ha parceli 8.3t/ha prosjek psenice.
Kapa dolje za takav prinos. :icon_pray:
I ja obradujem 100 ha takve zemlje i ona je užasna za odraditi ali je rodna jedino nesije biti previše kiše.
Upravo je voda problem; tj. višak vode, i sve što ide uz to (nedostatak kisika, redukcijski uvjeti u tlu i sl), dok sa stanovišta kemije, tla su vrlo dobre plodnosti (jer sadrže uglavnom glinenu frakciju koja na sebe dobro veže hraniva).
Moja je odma prije kolodvora u Dugom selu. A ovo je u oborovu 4-5 km zračne linije.
Kaj ste tamo radili????
Pri kraju studija, stjecao prva prava radna iskustva. Tada (1997) je Zavod za melioracije sa fakulteta u Zagrebu dosta radio na revitalizaciji hidromelioracijskih polja, koja su bila zapuštena/oštećena nakon rata (crpne stanice su bile pokradene, bez pumpi i sl.), kanalska mreža isto tako u lošem stanju... a mene je dopalo kopanje profila (rupa) za uzimanje uzoraka tla (za fiziku i kemiju tla). Još negdje imam te slike. Radili smo nakon skidanja kukuruza, i sjećam se podzemne vode već na nekih 60-tak cm... prava radna akcija. Tada je to dosta radio prof. Petošić
Tko zna, možda me put ponovo nakon gotovo 15-tak godina ponovo navede u taj kraj. Jel' ti treba kakvo gnojivo za pšenicu :(happy):?

Evo imam i kartu iz jednog rada objavljenog 1999. godine u jednom stručnom časopisu.
Glavna točka je ek. Ježevo (ekonomija Ježevo, na rubu Črnec polja) gdje je bilo mjesto za "obnovu energije" :(angel):. A i trebalo je, nakon cijelodnevnog kopanja...
... je to danas bar liči čemu? Jesu li ta polja uređena i u funkciji?

Evo karte:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Evo i slike sa Googlea. Sve je zeleno... :(clap):
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Većina je nešto je kupljeno nešto u zakupu.
Dio je od filolica 400 ha.
Taj kolega već par godina ima zavidne rezultate u prinosu.
Ja sam dao na analizu i
Ph je 6.5
Fosfora ima oko 7 mg
Kalija ima oko 18 mg
Humus 6-7%
Ali kako kažeš crpna stanica kod mene 20 g nije u funkciji i lani ju obnove za Millju kuna ali onda neplate struju i u kriticno vrijeme nemogu pumpati vodu a i jako nam je vodoprivreda kod čišćenja napravila štete na drenovima itd.i uz rub tabli napravila mali nasil jel kad su zakapi panjeve nisu razgurali zemlju.
Tko nije radio na toj zemlji nezna kaj je teška zemlja.
Meni su rekli da bi trebal oko 30 kubika pjeska po ha razbacati da malo razbijem tlo.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

nevezano za ovu temu,
ali humus 6-7% to stvarno nitko u mojoj okolici nema, to bi bilo ni manje ni više nego 3 do 4 puta više humusa nego kod mene ...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Većina je nešto je kupljeno nešto u zakupu.
Dio je od filolica 400 ha.
Taj kolega već par godina ima zavidne rezultate u prinosu.
"Tući" ćemo mi njega u prinosu ako treba,... :cool:
Ja sam dao na analizu i
Ph je 6.5
Fosfora ima oko 7 mg
Kalija ima oko 18 mg
Humus 6-7%
Ali kako kažeš crpna stanica kod mene 20 g nije u funkciji i lani ju obnove za Millju kuna ali onda neplate struju i u kriticno vrijeme nemogu pumpati vodu a i jako nam je vodoprivreda kod čišćenja napravila štete na drenovima itd.i uz rub tabli napravila mali nasil jel kad su zakapi panjeve nisu razgurali zemlju.
Hrvatska posla. Digni lovu, zbrljaj nešto i briši :icon_axe:
Tko nije radio na toj zemlji nezna kaj je teška zemlja.
Pričaj mi o "teškoj" zemlji. Kopali smo profile (rupe) u tlu do 200 cm dubine. Kopaš 30-40 cm (ašov, lopata, kramp), onda kantu za prazniti vodu (jer voda stalno curi u profil), pa onda ponovo kopanje... i tako do 200 cm dubine. I to nekoliko profila. Onda isprazniti vodu do kraja, i vratiti se za 24 sata i izmjeriti (kanta, velika menzura) količinu vode. I onda slijedeći dan natrag, sve to zatrpati :cool2::cool2:
Meni su rekli da bi trebal oko 30 kubika pjeska po ha razbacati da malo razbijem tlo.
Tehnički da, ali u praksi je to malo teže. To su dva troosovinca po ha, pa razbacivanje, pa.... ima posla. Ali sve to daje efekt, jedino ako je drenska i kanalska mreža u funkciji, jednostavno višak vode mora se "istjerati" sa tih parcela, pogotovo u zimskom periodu.
Kada sam radio u IT, na takvim terenima se je prakticirala obrada u slogove; stvaranje slogova naoravanjem (oni to zovu bauli). Time se gubi dio površine (ostaje rov između dva sloga) ali se time odvodi višak vode, i smanjuje se količina vode u zoni korijena pšenice. Radi se o staroj tehnici, koja je uglavnom napuštena, ali na dijelu terena nema alternative, i uglavnom se još uvijek prijemjenjuje. :tractor:
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

nevezano za ovu temu,
ali humus 6-7% to stvarno nitko u mojoj okolici nema, to bi bilo ni manje ni više nego 3 do 4 puta više humusa nego kod mene ...

Ta zemlja je plodna ali je jako podvodna i voda uzima danak.
A nije naša i neisplati nam se u nju ulagati u smislu melioracije...
Na jednoj je preko 6 humus a na drugoj 5.5%
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Starom cestom od Dugog Sela prema Rugvici,i dalje obalom Save prema Oborovu., radili smo negdje kod Oborova (gdje točno ne bi više znao, ali naziv je hidromelioracijski sustav Črnec polje).
Sve u svemu, dolina Save, teška glinena tla (pseudogleji).
:s:

Taj teren nije baš za pšenicu jer je tlo previše glineno i voda uništava pšenicu, ja sam s druge strane save pa mi je to poznato jer je i s moje strane takvo tlo, ali je to tlo dobro za kukuruz i kukurus tam super uspjeva i dugo ima vlage za vreme suše. al vidiš s moje strane je takva zemlja a na nekim mjestima je šljunčano tlo i na tomu pšenica dosta dobro uspjeva...
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Dobro je kad je normalna godina u smislu oborina.
Ove godine je čovjek imal na jednoj tabli preko 8t/ ha psenice.
Ukupni prosjek 100 ha preko 6,5t
Najveći problem te zemlje je stajaca voda i ima puno depresija.
U tvoj kraj smo dolazili po Sjeno kod gosp.Spicka
 

ZULJE

Član
Tu od
12 Pro 2012
Poruka
208
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Pošto smo u europskoj uniji dali se smije uvesti sjemenska pšenica iz slovenije ili je to zabranjeno..???
 

BioBela

Član
Tu od
11 Kol 2013
Poruka
63
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Pošto smo u europskoj uniji dali se smije uvesti sjemenska pšenica iz slovenije ili je to zabranjeno..???

Mislim da to više nije uvoz - već kupovina u Sloveniji. Pa, u EU smo.
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Ljudi da li se spremate za sjetvu psenice ove godine, mozda je malo rano, ali ja vec svoje isplanirao.:(clap)::^):
Posijat cu 20 ha, od toga na 15 (po hektaru) :
- zaorati 150 kg 7:20:30 i 100 kg uree
- pod tanjurace 150 kg 15:15:15
- u prihrani 2x po 150 kg kan
A na 5 hektara idemo probati sa startnim gnojivom:
- zaorati 150 kg 7:20:30 i 100kg uree
- u sijacicu sa sjemenom umostart 20 kg
- u prihranu 2x po 150 kg kan

Sjeme ce biti od Rwa jos nisam siguran koje pa moze slobodno koji savjet ako imate iskustva koje i koja kolicina, zastita 4 velicanstvena (kod mene) - sekator, artea, amistar i karate :)

Bitno da je sve isplanirano, a kuruza jos na polju :(giggle)::(giggle)::(giggle):
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh