• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Ako si danas bacio UREA onda sredinom idućeg meseca bi valjalo uraditi drugu prihranu. U drugu prihranu obično ide AN ili SAN, a tek u slučaju da ti je zemlja kisela, onda ide KAN.
To je teorija. U praksi stvari funkcionišu drugačije. Meni ovdašnji savetodavac čija specijalnost je upravo plodnost zemljišta kaže da bacam samo UREA, čak i na parcele koje imaju kiselu reakciju jer je primena drugih đubriva neekonomična. Kaže on da je na kiselu zemlju daleko važnije baciti u jesen kreča i stajnjaka nego u proleće KAN.

Danas sam bacio kan a ureu bih bacio u drugoj prihrani ili bolje da bacim kan.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
UREA se razlaže sporije, a KAN, AN i SAN brže. U UREA se azot(dusik) nalazi u amidnom obliku i kao takav najkasnije dospeva da bude dostupan biljci. Potrebno je vreme da iz amidnog oblika procesima permentacije i nitrifikacije pređe u amonijačni i nitratni oblik.
U AN đubrivu(važi i za KAN i SAN) azot se nalazi u već gotovom amonijačnom i nitratnom obliku. Otuda i skraćenica AN
Prednost UREA(karbamida) je u tome što je to najkoncetrovanije azotno đubrivo i što je njegov efekat dugotrajan.
Prednost AN-a je samo u tome što aktivna materija brže postaje dostupna biljci.

Moj savet bi bio da baciš ponovo KAN jer će u vreme druge prihrane za primenu UREA već biti kasno.

Pazi, ima sad i YARA neka nova azotna đubriva YaraBela sulfan i YaraBela extran. Jedan je za kisela a drugi za alkalna zemljišta(ne znam tačno koji je za šta). U glavnom to je umesto AN-a i KAN-a, ali za razliku od tradicionalnog AN-a i KAN-a ne praši se toliko i samim tim dosta ujednačenije se rasipa.
Ja se nešto mislim da eventualnu drugu prihranu uradim sa Yarom.

Pozdrav!U jesen nisam stigao špricati pšenicu protiv korova pa ću to obaviti sad.U dilemi sam da li da prvo pošpricam protiv korova pa onda prihranim ili obrnuto?ili je svejedno. Hvala na odgovoru.

Prvi put čujem da se pšenica prska protiv korova u jesen. Ti širokolisni korovi su u glavnom osetljivi na mraz, pa nema potrebe žuriti pre mraza jer je njegov učinak besplatan, osim ako je u pitanju baš prava invazija samoniklog suncokreta na primer.
Oprskaj ga sad i to tek kad primetiš da ti se korovi pojave. Najbolje je to učiniti dok su još mali jer su tada osetljiviji na herbicid, ali potrebno je i sačekati malo toplije vreme da većina korova izbije, a pre otvaranja lista zastavičara na gajenom usevu. Postoje i herbicidi kojima se može tretirati pšenica čak i nakon otvaranja zastavičara, ali su papreno skupi u poređenju na primer sa METEOR-om koji je smešno jeftin.
Kad već prskaš protiv korova i svakako gaziš traktorom i prskalicom po njivi, onda dodaj u prskalicu preventivno i fungicid protiv lisne rđe, eventualno i insekticid protiv bauljara i obavezno prehranu preko lista. Za tu prehranu preko lista možeš uvek osim namenskih formulacija da rastvoriš i malo UREA(tek par kilograma po prskalici)
Što se pak tiče prolećne prihrane čvrstim đubrivom, učini to što pre!
 
Posljednje uređivanje:

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Danas sam dvije najbolje table prihranio. 20 ha
Na jednoj di je repica je dobro išlo a na drugoj mjestimicno je pripadao di su depresije 5 cm tu je psenica.
Taman kad smo došli na polje srackati je počela kiša pa nas je malo zezala ali se nismo dali omest.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Ljudi, da li trujete glodare u žitima? Ja sam primetio kad sam išao da rasturam UREA da ima rupa. Gledaću ovih dana da odem da ih "nahranim".
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

baci ureu za mjesec dana oko 150 kg/ha

Ej kompa a ja sam pred tjedan dana bacil 15-15-15, 175 kg na ral... dali da idem u iduču prihranu za mjesec dana s kanom ili ureom? koja je razlika i koje količine?
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Kan počinje puno brže djelovati a ureu treba 3-4 tjedna
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Jutros iz auta sliko sorta renan prihranjena prije 13 dana
IMG_0015.jpg
[/url]




how to make screen shot[/IMG]
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
527
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Danas se bacalo gnojivo u Gaju kod Lipika.

Mokro je za traktor pa je avion imao glavnu ulogu. :icon_super:









 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Čul sam da tam u vašem kraju ima avion, ali nisam znal da to imate vi!

Inače prava aviončina.
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
527
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

A nije to naš avion, to je firma iz Osijeka koja se bavi time imaju 4 aviona :(blush):
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,142
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Ej kompa a ja sam pred tjedan dana bacil 15-15-15, 175 kg na ral... dali da idem u iduču prihranu za mjesec dana s kanom ili ureom? koja je razlika i koje količine?

nisi trebao bacait 3x15 jer se fosfor i kali neće iskoristit,trebao si baciti kan i onda ureu i još nešto vezano za ureu ona ne djeluje na nižim temperaturama pa se ne preporučuje za prvu prihranu
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

A nije to naš avion, to je firma iz Osijeka koja se bavi time imaju 4 aviona :(blush):


koliko oni cjene prihranu avionom????

prije par godina, kada su to kod nas radili, čuo sam da je za veće površine isplativije ići sa avionom, jer neugazi i sve napravi u jednom danu, a da li je blato ili nije, to te nebrine......
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Odmah sam vidio kada si poslao ove slike na Traktoristi - Najbolji ljudi da mi je to Marijo Gjulić poznato, a nisam se mogao sjetiti od kuda... Sad sam skontao :)
 

turki

Član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
118
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Jučer prihranio pšenicu kanom 200kg/ha
Na mjestima prilično mekano,od gora se korica napravila a u nutra mokro
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Ja jučer i danas prihranjivao, išlo je od 75kg do 125kg po jutru kana, ovo gdje sam sa 75kg išao tu je prejaka pšenica pa nisam htjeo jače..
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

A kad ce kisa zaliti taj Kan...
Ako sljedeći tjedan nepadne nebu dobro...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013.

Najavljuju za srijedu neku kišu.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh